2021 წლის 11 ოქტომბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ საერთაშორისო პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის - IPHR-თან ერთად, როსტომაშვილის ჯგუფის საქმეებზე, ხოლო დამოუკიდებლად, იდენტობის ჯგუფის საქმეებზე, საქართველოს ხელისუფლების მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულების თაობაზე ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტს წერილობითი მოსაზრებები წარუდგინა. წარდგენილ მოსაზრებებში საია აფასებს საქართველოს მიერ, საქმეების აღსრულების მიზნით, გატარებულ ზოგად ღონისძიებებს და, დამატებით, მიუთითებს იმ ზომებზე, რომელთა გატარებაც, აუცილებელია საქმეების ეფექტიანად აღსასრულებლად.
როსტომაშვილის ჯგუფის საქმეები
მინისტრთა კომიტეტი 2019 წლიდან ზედამხედველობს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ საქართველოს წინააღმდეგ მიღებული 8 საქმის აღსრულების პროცესს, რომლებიც ე.წ. როსტომაშვილის ჯგუფში არის გაერთიანებული და სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევას შეეხება (კონვენციის მე-6 მუხლი). მათ შორის, არის საია-ს მიერ ევროპულ სასამართლოში წარმატებით წარმოებული 4 საქმე: „მეგრელიშვილი და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“, „ტლაშაძე და კაკაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ“, „კალანდია საქართველოს წინააღმდეგ“ და „შუბითიძე საქართველოს წინააღმდეგ“, რომლებიც ნარკოტიკების/იარაღის ჩადებას შეეხება.
როსტომაშვილის ჯგუფის საქმეებში გამოწვევად რჩება, გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძველზე საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებისა და მისი კანონიერების შემოწმების საკითხები, ისევე, როგორც, ეროვნული სასამართლოების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების დაუსაბუთებლობა. ასევე, მიუხედავად, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებისა (გიორგი ქებურია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ), საქართველოს პარლამენტის მიერ მისი ეფექტიანად აღსრულება და, აქედან გამომდინარე, სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობის საქართველოს კონსტიტუციასთან სრულად შესაბამისობაში მოყვანა ჯერ-ჯერობით ვერ მოხერხდა. დამატებით, აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთვარობას ე.წ. „როსტომაშვილის ჯგუფის საქმეებზე“ სამოქმედო გეგმის წარსადგენად ექვსი თვე ჰქონდა. ვადის ათვლა კი გადაწყვეტილების გამოტანის თარიღიდან, 2019 წლის 8 თებერვალიდან, დაიწყო. თუმცა, ამ დრომდე მთვარობის მიერ მინისტრთა კომიტეტის წინაშე წარსადგენი სამოქმედო გეგმა საჯაროდ ხელმისაწვდომი არ არის. საიამ და IPHR-მა როსტომაშვილის ჯგუფის საქმეების აღსრულებაზე არსებული სტანდარტული ზედამხედველობის ნაცვლად, გაძლიერებული ზედამხედველობის გამოყენებას მოითხოვეს.
იდენტობის ჯგუფის საქმეები
იდენტობის ჯგუფი 5 საქმეს აერთიანებს, რომლებიც შეეხება სახელმწიფოს მიერ ლგბტ+ აქტივისტებისა და იეჰოვას მოწმეების მიმართ ფიზიკური პირებისგან მომდინარე არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობისგან არასათანადო დაცვას, რასთან დაკავშირებითაც, სახელმწიფომ არ ჩაატარა ეფექტიანი გამოძიება, მათ შორის, არ გამოკვეთა განხორციელებული ქმედების დისკრიმინაციული მოტივი. ასევე, ერთ-ერთი საქმე შეეხება ლგბტქ+ პირების მიმართ დისკრიმინაციული მოტივით არასათანადო მოპყრობას სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან, მათ შორის, საგამოძიებო პროცესში.
იდენტობის ჯგუფის საქმეების აღსრულების პროცესთან დაკავშირებით მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება ლგბტქ+ თემის და იეჰოვას მოწმეთა მიმართ განხორციელებულ სავარაუდო დანაშაულებზე დაწყებული გამოძიების არაეფექტიანობა და დისკრიმინაციული მოტივის გამოკვეთა. მიუხედავად მინისტრთა კომიტეტის და რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის რეკომენდაციისა, დღემდე არ შექმნილა შსს-ში სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან საბრძოლველად სპეციალური დანაყოფი. ასევე, პრობლემურია ლგბტქ+ თემის გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების რეალიზების საკითხიც. ამ მხრივ, საიამ წერილობით მოსაზრებაში დეტალურად მიმოიხილა 2021 წლის 5-6 ივლისს განვითარებული მოვლენები.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებები / განჩინებები რეალური, ხელშესახები შედეგის მომტანი, მხოლოდ მაშინ იქნება თუკი ეროვნულ დონეზე სახელმწიფო მათ ეფექტიან აღსრულებას უზრუნველყოფს. ამ მიზნით, საიამ მინისტრთა კომიტეტს, ასევე, წარუდგინა ის რეკომენდაციები, რომელთა შესრულებაც სახელმწიფოს მიერ მნიშვნელოვანი იქნება „როსტომაშვილის ჯგუფისა“ და „იდენტობის ჯგუფის“ საქმეების ჯეროვნად აღსასრულებლად. ხაზგასასმელია, რომ საია ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებებისა და განჩინებების აღსრულების მონიტორინგს პერიოდულად ახორციელებს, და, შესაბამის კომუნიკაციებს წარადგენს, როგორც მინისტრთა კომიტეტის, ისე, საქართველოს პარლამენტის, როგორც ეროვნული ზედამხედველი ორგანოს, წინაშე.

On October 11, 2021, the Georgian Young Lawyers' Association, together with the International Partnership for Human Rights - IPHR on the cases of the Rostomashvili Group submitted written opinions to the Committee of Ministers of the Council of Europe on the fulfillment of the international obligations undertaken by the Georgian government, and on the cases of the Identoba Group submitted independently. In the submitted opinions, GYLA evaluates the general measures taken by Georgia for the enforcement of cases and, in addition, indicates the measures that need to be taken for the effective execution of cases.
Rostomashvili group cases
Since 2019, the Committee of Ministers has been overseeing the execution of eight cases brought against Georgia by the European Court of Human Rights, which are united in the so-called Rostomashvili's group and deals with the violation of the right to a fair trial (Article 6 of the Convention). Among them, there are 4 cases successfully litigated by GYLA in the European Court: "Megrelishvili and Others v. Georgia", "Tlashadze and Kakashvili v. Georgia", "Kalandia v. Georgia", and "Shubitidze v. Georgia", concerning planting drug/weapons.
Issues of conducting investigative actions based on urgent necessity and checking its legality remains a challenge in the cases of the Rostomashvili group and ill-founded reasoning of the domestic court judgments. Also, despite the judgment delivered by the Constitutional Court of Georgia (Giorgi Keburia v. Parliament of Georgia), its effective execution by the Parliament of Georgia and, therefore, the bringing of criminal procedural legislation in full compliance with the Constitution of Georgia has not yet been possible. In addition, it should be noted that the Georgian government had six months to present an action plan for the Rostomashvili Group's case. The calculation of the term started from the date of the judgment, February 8, 2019. However, the action plan to be presented by the government to the Committee of Ministers is not publicly available so far. GYLA and IPHR demanded the use of enhanced supervision instead of the standard supervision of Rostomashvili's case.
The Identoba Group includes 5 cases related to the state's inadequate protection from the inhuman and degrading treatment of LGBT + activists and Jehovah's Witnesses by natural persons, in connection with which the state has not conducted effective investigations including failure to establish a discriminatory motive. Also, one of the cases concerns the ill-treatment of LGBTQ + individuals with discriminatory motives by law enforcement agencies, including in the investigation process.
The ineffectiveness of the investigation into alleged crimes against the LGBTQ + community and Jehovah's Witnesses remains a significant challenge to the process of executing Identoba Group cases and reveals discriminatory motives. Despite the Committee of Ministers and the European Commission against Racism and Intolerance recommendation, a special unit has not yet been set up in the Ministry of Internal Affairs to combat hate crimes. The issue of exercising freedom of expression and assembly of the LGBTQ + community is also problematic. In this regard, GYLA wrote a detailed review of the events of July 5-6, 2021, in the written opinion.
Judgments/Rulings delivered by the European Court of Human Rights will have a real, tangible effect only if the state ensures their effective execution at the national level. To this end, GYLA also submitted to the Committee of Ministers the recommendations, the implementation of which will be important for the state to enforce the Rostomashvili Group and the Identity Group cases duly. It should be noted that GYLA periodically monitors the execution of judgments and rulings of the European Court of Justice and submits relevant communications to both the Committee of Ministers and the Parliament of Georgia as a national oversight body.