საქართველოს ახალგზარდა იურისტთა ასოციაცია გმობს ჰომოფობიური ჯგუფების ძალადობრივ ქმედებებს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მთავრობის სხდომამდე გაკეთებულ განცხადებას, რამაც წაახალისა სიტუაციის დამატებით გამწვავება, აგრეთვე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არასათანადო რეაგირებას, რამდენადაც ვერ უზრუნველყო პრევენციულად მუშაობა და პროცესების ეფექტიანი მართვა. შესაბამისად, საია მოუწოდებს სახელმწიფო უწყებებს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, უზრუნველყოს პროცესების მშვიდობიანად წარმართვა, ძალადობრივი ჯგუფების ქმედებების დროულად და ეფექტიანად აღკვეთა, სამართალდარღვევებზე შესაბამისი რეაგირება, ამასთანავე, სათანადოდ შეასრულოს კონსტიტუციით დაკისრებული პოზიტიური ვალდებულებები და დაიცვას აქციის მონაწილეთა შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება, აგრეთვე მედიის წარმომადგენლების უსაფრთხოება.
2021 წლის 5 ივლისს, 18:00 საათზე „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზებით „ღირსების მარში“ იგეგმებოდა. ღონისძიების გამართვას საფრთხე შეუქმნეს ძალადობრივმა, ჰომოფობიურმა, ულტრა მემარჯვენე ჯგუფებმა, რომლებიც საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიის და სხვადასხვა ძალადობრივი ჯგუფების მოწოდების შესაბამისად „ღირსების მარშის“ გაუქმების მოთხოვნით რუსთაველის მეტროსა და ქაშუეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე დილიდან შეიკრიბნენ.[1]
აგრესიული ჯგუფები მიმართავენ ძალადობრივ ქმედებებს. მათ პარლამენტის წინ აღმართული ჯებირები გადალახეს და ოპოზიციის წარმომადგენლების კარვები დაშალეს.[2] აგრეთვე, ჰომოფობიურმა ჯგუფებმა აქციის გაშუქებისას მნიშვნელოვანი საფრთხე შეუქმნეს მედიის წარმომადგენლებსაც. აგრეთვე, ჰომოფობიურმა ჯგუფებმა აქციის გაშუქებისას მნიშვნელოვანი საფრთხე შეუქმნეს მედიის წარმომადგენლებსაც. ისინი ცდილობდნენ აქციიდან ჟურნალისტების გაძევებას, რის შედეგადაცდაფიქსირდა მათ მიმართ სიტყვიერი შეურაცხყოფის, თავდასხმისა და აპარატურის დაზიანებისარაერთი შემთხვევა.[3] გარდა ამისა, ძალადობრივი ჯგუფები შეიჭრნენ და დაარბიეს მოძრაობა„სირცხვილიას“ ოფისი, სადაც პრაიდის ორგანიზატორები იმყოფებოდნენ.[4] აგრესიული ჯგუფები მივიდნენ „თბილისი პრაიდის“ ოფისთანაც, აივანზე აძვრნენ და ლგბტქი+ დროშა დახიეს.[5]
საგანგაშოა პრემიერ-მინისტრის მთავრობის სხდომამდე გაკეთებული განცხადებაც, რომელშიც აღნიშნა, რომ „ღირსების მარში“ სამოქალაქო დაპირისპირების საფრთხეს შეიცავს და მისი ჩატარებამიზანშეუწონლად მიიჩნია.[6] აგრეთვე, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საჯაროდ მოუწოდა „თბილისი პრაიდის“ მონაწილეებს, რუსთაველის გამზირზე, მოწინააღმდეგე ჯგუფების მიერ დაგეგმილი აქციების მასშტაბურობიდან გამომდინარე, უარი ეთქვათ საჯარო სივრცეში მარშის გამართვაზე.[7] აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო მეთაურებისგან და უწყებებისგან მსგავსი განცხადებები და პასუხისმგებლობის მშვიდობიან დემონსტრანტებზე გადატანა იწვევს ისედაც დაძაბული ფონის დამატებით გამძაფრებას, ასევე ახალისებს ჰომოფობიური ჯგუფების ძალადობრივ ქმედებებს და ფაქტობრივად კარტბლანშს აძლევს ძალადობას.
ასევე, საგულისხმოა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ვერ უზრუნველყო პროცესების ეფექტიანად მართვა და სათანადო რაოდენობის საპოლიციო ძალის მობილიზება, რამაც დამატებით შეუწყო ხელი პროცესების გამწვავებას.
საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლით და „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით გარანტირებულია შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება. კანონის მიხედვით, აკრძალულია ძალადობის პროპაგანდა და მოწოდებები, რომელიც აღვივებს ეროვნულ, კუთხურ, რელიგიურ ან სოციალურ შუღლს და ქმნის ამ ქმედების აშკარა, პირდაპირ და არსებით საფრთხეს. კონსტიტუციის მე-17 მუხლით კი დაცულია აზრისა და მისი გამოხატვის თავისუფლება და დაუშვებელია ადამიანის დევნა აზრისა და მისი გამოხატვის გამო. აგრეთვე, ამავე მუხლის მეორე პუნქტით გარანტირებულია ყოველი ადამიანის უფლება თავისუფლად მიიღოს და გაავრცელოს ინფორმაცია. საგულისხმოა, რომ ე.წ. „კონტრაქციის“ ორგანიზატორთა და მონაწილეთა როგორც განცხადებები, ასევე ქმედებები არის ძალადობრივი ხასიათის და საფრთხეს უქმნის მარშის მონაწილეთა სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. აგრეთვე, ხელს უშლის მოქალაქეთა მიერ შეკრების თავისუფლების, ხოლო მედიის წარომადგენელთა მიერ გამოხატვის თავისუფლების სათანადოდ რეალიზებას.
შესაბამისად, მოვუწოდებთ სახელწიფოს:
- ჰქონდეს დროული და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება ძალადობრივ მოწოდებებსა დაქმედებებზე და უზრუნველყოს პროცესების მშვიდობიანად წარმართვა;
- დაიცვას ლგბტქი+ ადამიანების უფლებები და უსაფრთხოება;
- უზრუნველყოს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული ფუნდამენტური უფლებებით სათანადოდ სარგებლობა;
- დაიცვას მედიის წარმომადგენლები ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელისშეშლისაგან, უზრუნველყოს მათი უსაფრთხოება და გამოხატვის თავისუფლების სათანადოდ რეალიზება,აგრეთვე, უზრუნველყოს მედიის წარმომადგენლების მიმართ დანაშაულის დროული, ეფექტიანი გამოძიება და დამნაშავეების დასჯა.
საია სოლიდარობას უცხადებს ძალადობის მსხვერპლებს და მზადაა დაიცვას ძალადობრივი მოვლენების შედეგად დაზარალებულების უფლებები.
[1] „თბილისი პრაიდის" მოწინააღმდეგეები რუსთაველის მეტროს მიმდებარე ტერიტორიაზე იკრიბებიან, მათ შორის არიან სასულიერო პირები”, ინტერპრესნიუსის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2TFqUD7.
[2] “პრაიდის კვირეულის მოწინააღმდეგეებმა პარლამენტის წინ გაშლილი კარვები დაშალეს”, ინტერპრესნიუსის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3dFfA0L.
[3] “ჰომოფობიურ აქციაზე ჟურნალისტებზე ძალადობენ”, ნეტგაზეთის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3hD3kPy; „რადიკალური ჯგუფები ჟურნალისტებს თავს ესხმიან - დაშავებულია "რუსთავი 2"-ის ოპერატორი“, რუსთავი 2-ის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2SRFaIK; „ნაცემები არიან ჩვენი ოპერატორები და არაერთი, მათ შორის ერთი ძალიან მძიმედ დაშავდა - მარიკა გოცირიძე“, რუსთავი 2-ის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/36fVbeG; „რუსთაველის გამზირზე ძალადობრივი ჯგუფები ჟურნალისტებს ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებენ“, პუბლიკას ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3yCJAm7; „ჰომოფობიური და ძალადობრივი კონტრაქციის მონაწილეები On.ge-ის ჟურნალისტს დაუპირისპირდნენ“, News.on.ge-ის ფეისბუქ გვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3hjzlwQ; „თავდასხმა მედიაზე - ჰომოფობების და ძალადობრივი ჯგუფების აქციაზე მედიის წარმომადგენლებს პირი მოპედით დაეჯახა“, ფორმულას ფეისბუქ გვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3Au2soZ; „მოძალადეები ჟურნალისტებს უპირსპირდებიან“, ტელეკომპანია პირველის ფეისბუქ გვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2Vb2yld; „ძალადობრივი ძალები ჟურნალისტებს თავს ესხმიან“, ტელეკომოანია პირველის ფეისბუქ გვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3jKD4We; „თავდასხმა მედიაზე“, ტელეკომოანია პირველის ფეისბუქ გვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2TB59o4; „სიძულვილის ჯგუფები რადიო თავისუფლების ჟურნალისტებს ფიზიკურად გაუსწორდნენ“, რადიო თავისუფლებას ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3hAnwl4; „მოძალადეები სირცხვილიას ოფისთან მივარდნენ - სასტიკადაა ნაცემი ტვ პირველის ოპერატორი“, ფორმულას ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3Ao64sF.
[4] „ მოძალადეები კორპუსის მაცხოვრებლებს, სადაც სირცხვილიას ოფისია, ქვებსა და კვერცხებს ესვრიან“, ფორმულას ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3hfbIWs; „აგრესიულმა ჯგუფებმა მოძრაობა "სირცხვილიას" ოფისი დაარბიეს“, ნიუპოსტის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3jXj4Qj.
[5] „მოძალადეები "პრაიდის" ოფისთან მივიდნენ, აივანზე ავიდნენ და დროშა ჩამოხსნეს“ ფორმულას ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3qL3GI3.
[6] „პრემიერი - დღეს დაანონსებული მარშის ჩატარება მიმაჩნია მიზანშეუწონლად, ის შეიცავს სამოქალაქო დაპირისპირების საფრთხეს“, ინტერპრესნიუსის ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3whwKYN.
[7] „შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება“, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდი, 05.07.2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3dMkjh5.

The Georgian Young Lawyers' Association condemns the violent actions of homophobic groups, the statement of the Prime Minister of Georgia made before the  Government sitting, which encouraged further aggravation of the situation, as well as the inappropriate response of the Ministry of Internal Affairs as far as it failed to provide preventive work and effective management of processes. Accordingly, GYLA calls on the state agencies, the Ministry of Internal Affairs, to ensure the peaceful conduct of processes, timely and effective suppression of violent groups, as well as properly fulfill the positive obligations imposed by the Constitution and protect the freedom of assembly and expression of protesters, as well as the safety of media representatives.
On 5th July 2021, at 18:00, a "March of Dignity" was planned by "Tbilisi Pride". The event was threatened by violent, homophobic, ultra-right groups, who gathered in the morning in the vicinity of Rustaveli Metro and Kashueti Church to demand the cancellation of the "Dignity March" in accordance with the call of the Georgian Apostolic Autocephalous Orthodox Church and various violent groups.[1]
Aggressive groups resort to violent actions. They crossed the fence erected in front of the Parliament and dismantled the tents of the opposition representatives[2]. Homophobic groups also posed a significant threat to the media while covering the rally. They tried to expel journalists from the rally, which resulted in numerous cases of verbal abuse, assault and damage to equipment[3]. In addition, violent groups broke into the office of the "Shame Movement", where the organizers of the Pride were present[4]. Aggressive groups also came to the Tbilisi Pride office, climbed on the balcony and tore down the LGBTQ + flag.[5]
The statement made by the Prime Minister before the Government sitting is also alarming, in which he noted that the "March of Dignity" contains the threat of civil confrontation and considers it inappropriate.[6] The Ministry of Internal Affairs also publicly called on the participants of "Tbilisi Pride" to refuse to hold a march in public space on Rustaveli Avenue due to the scale of the rallies planned by the opposing groups. [7] It is noteworthy that such statements made from heads of state and agencies and shifting of responsibility to peaceful demonstrators further exacerbate the already tense background, also incite violent actions by homophobic groups, and in fact give carte blanche to violence.
It is also noteworthy that the Ministry of Internal Affairs failed to ensure the effective management of the process and the mobilization of an adequate number of police forces, which further contributed to the aggravation of the process.
Article 21 of the Constitution of Georgia and the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations guarantee the right to assembly and demonstration. The law prohibits the propaganda and incitement of violence that incites national, sectarian, religious or social strife/hostility and poses a clear, direct and essential threat to such actions considered in this article. Article 17 of the Constitution protects the freedom of thought and expression and does not allow persecution of a person for his opinion and expression of his/her opinion. Also, the second paragraph of the same article guarantees the right of every person to freely receive and disseminate information. It is noteworthy that both the statements and the actions of the organizers and participants of the the so-called “counter-rally" are violent and endanger the lives and health of the participants of the march. It also hinders the proper exercise of freedom of assembly by citizens and freedom of expression by members of the media.
Accordingly, we call on the State to:
• Have a timely and appropriate legal response to violent calls and actions and ensure the peaceful conduct of processes;
• Protect the rights and security of LGBTQ + people;
• Ensure the proper enjoyment of the fundamental rights guaranteed by the Constitution of Georgia;
• Protect media representatives from unlawful interference with their journalistic activities, ensure their safety and the proper exercise of their freedom of expression, and ensure the timely, effective investigation of crimes against media representatives and the punishment of perpetrators.
GYLA expresses solidarity with the victims of violence and is ready to protect the rights of victims of violence.
[1] "Opponents of Tbilisi Pride are gathering in the vicinity of the Rustaveli metro station, including clergymen," Interpressnews website05.07.2021, Available at: https://bit.ly/2TFqUD7.
[2] "Opponents of Pride Week have dismantled the tents in front of the Parliament", InterpressNews website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3dFfA0L.
[3] "Journalists are being abused during a homophobic rally", Netgazeti website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3hD3kPy; "Radical groups attack journalists - Rustavi 2 operator is injured", Rustavi 2 website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/2SRFaIK; "Our operators have been beaten and many of them, one of them is seriously injured - Marika Gotsiridze", Rustavi 2 website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/36fVbeG; "Violent groups physically and verbally abuse journalists on Rustaveli Avenue", Publika website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3yCJAm7; "Participants of homophobic and violent counter-rally confronted an On.ge journalist", News.on.ge Facebook page, 05.07.2021, is available: https://bit.ly/3hjzlwQ; "Attack on the Media – a person hit the Media Representatives by Moped at the rally of Homophobes and Violent Groups", Formula Facebook Page, 05.07.2021, Available at:  https://bit.ly/3Au2soZ; "Abusers confront the journalists", the Facebook page of Pirveli TV, 05.07.2021, is available: https://bit.ly/2Vb2yld; "Violent forces attack journalists", the first Facebook page of the TV station Pirveli, 05.07.2021, is available:  https://bit.ly/3jKD4We; "Attack on Media", the Facebook page of the TV company Pirveli, 05.07.2021, is available at:https://bit.ly/2TB59o4; "Hate groups physically assaulted RFE / RL journalists", RFE/RL website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3hAnwl4; "The perpetrators of violence rushed to the office of Shame Movement - the TV Pirveli operator has been severely beaten", Formula website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3Ao64sF.
[4] "The perpetrators of violence/abusers are throwing stones and eggs at the residents of the building where the office of Shame Movement is located", Formula's website, 05.07.2021, is available at: https://bit.ly/3hfbIWs; "Aggressive groups raid the office of the movement" Shame "", Newpost website, 05.07.2021, available at: "Aggressive groups raid the office of the “Shame Movement", Newpost website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3jXj4Qj.
[5] "The perpetrators of violence came to the Pride office, went up to the balcony and took down the flag" Formula website, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3qL3GI3.
[6] "Prime Minister - I consider it inappropriate to hold the march announced today, it contains the threat of civil strife/confrontation", Interpressnews website, 05.07.2021, available at:  https://bit.ly/3whwKYN.
[7] "Statement of the Ministry of Internal Affairs", website of the Ministry of Internal Affairs, 05.07.2021, available at: https://bit.ly/3dMkjh5.