2021 წლის 19 მაისს საქართველოს პარლამენტში დაინიცირდა კანონპროექტი,[1] რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების - საქმეზე „გიორგი ქებურია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“[2] აღსრულებას და აქედან გამომდინარე სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობის საქართველოს კონსტიტუციასთან შესაბამისობაში მოყვანას.
კერძოდ, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად სცნო საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის (სსსკ) მე-13 მუხლის მე-2 ნაწილის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც იძლევა ჩხრეკის შედეგად ამოღებული უკანონო ნივთის მტკიცებულებად გამოყენების შესაძლებლობას, იმ პირობებში, როდესაც ამოღებული ნივთის ბრალდებულის მფლობელობაში ყოფნა დასტურდება მხოლოდ სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლების ჩვენებებით და ამავე დროს, სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლებს შეეძლოთ, თუმცა არ მიიღეს სათანადო ზომები ჩხრეკის სანდოობის დამადასტურებელი ნეიტრალური მტკიცებულებების მოსაპოვებლად. [3]
კანონპროექტით კოდექსს ემატება მე-13 მუხლის მე-3 ნაწილი, რომელიც აწესრიგებს კონფიდენტის/ინფორმანტის მიერ მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკა/ამოღების საკითხს. ჩანაწერში ვკითხულობთ, რომ ამგვარი მტკიცებულება გამამტყუნებელ განაჩენს საფუძვლად შეიძლება დაედოს მხოლოდ იმ შემთხვევაში თუკი უკანონო საგნის, ნივთის ან ნივთიერების პირის მფლობელობაში ყოფნა დასტურდება არამხოლოდ საგამოძიებო მოქმედებაში მონაწილე პირთა ჩვენებებით თუ შედგენილი ოქმით, არამედ სხვა მტკიცებულებებით. ჩანაწერში ასევე ვკითხულობთ, რომ ამ წესის გამოყენება არ ხდება მაშინ, როდესაც მტკიცებულებების მოპოვება/წარდგენა ობიექტურად შეუძლებელია.[4]
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ ნორმის ძალადაკარგულად გამოცხადება 2021 წლის 1-ლი ივლისით განსაზღვრა, რითიც საკანონმდებლო ორგანოს მისცა 6 თვიანი ვადა,[5] რათა პარლამენტის მხრიდან სამართალდამცავი ორგანოებისადმი მკაფიოდ განსაზღვრულიყო ჩხრეკის ჩატარების სათანადო ინსტრუქციები და ამ პერიოდში მომხდარიყო უწყებების ტექნიკური საშუალებებით უზრუნველყოფა.[6] ამის საპირისპიროდ, კანონპროექტით შემოთავაზებული ცვლილება არ არის ბოლომდე განმსჭვალული საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მოწოდებული სულისკვეთებით და იგი უმეტესწილად ტექნიკურად ასრულებს სასამართლოს გადაწყვეტილებას.
შემოთავაზებული კანონპროექტით არ არის დაკონკრეტებული რა შეიძლება მიჩნეული იყოს „სხვა მტკიცებულებებად“, მაშინ როდესაც საკონსტიტუციო სასამართლო გადაწყვეტილების სამოტივაციო ნაწილში მკაფიოდ უთითებს ნეიტრალური მტკიცებულებების მნიშვნელობაზე და ამასთანავე საუბრობს თუ რა შეიძლება იყოს ამგვარი მტკიცებულება - ერთის მხრივ ნეიტრალური მოწმის დასწრება, მეორეს მხრივ ვიდეოგადაღება, რომელიც თანამედროვე ტექნოლოგიური პროგრესის პირობებში მარტივად შესასრულებელია.[7]
კანონპროექტით განსაზღვრული ჩანაწერი, რომელშიც საუბარია წესისგან საგამონაკლისო შემთხვევაზე („აღნიშნული წესი არ გამოიყენება, როცა სხვა მტკიცებულების მოპოვება/წარდგენა ობიექტურად შეუძლებელია“) არის ზოგადი და ტოვებს ჩანაწერის არაერთგვაროვანი ინტერპრეტაციის შესაძლებლობას. მითუფრო, პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც ჩხრეკა/ამოღება ტარდება საგამონაკლისო წესით, რაც გულისხმობს გადაუდებელი აუცილებლობის მოტივით ჩხრეკა/ამოღების ჩატარებას. [8] ამასთანავე სუსტია ასეთი შუამდგომლობებისას სასამართლო კონტროლი. საიამ შეისწავლა 2016 წლის იანვრიდან 2020 წლის ივლისის ჩათვლით პერიოდში გადაუდებელი აუცილებლობის მოტივით ჩატარებული ჩხრეკა-ამოღების შუამდგომლობის დაკმაყოფილების მაჩვენებელი და განჩინებების დასაბუთებულობის ხარისხი. მონაცემები აჩვენებს, რომ გადაუდებელი აუცილებლობით ჩატარებული ჩხრეკა/ამოღების შესახებ შუამდგომლობას სასამართლოები თითქმის ყველა შემთხვევაში აკმაყოფილებენ. მაგალითად, 2017 წლიდან 2020 წლის ივნისის ჩათვლით პერიოდში, თბილისის საქალაქო სასამართლოს პროკურატურამ აღნიშნული შუამდგომლობით მიმართა 38 628 შემთხვევაში, აქედან სასამართლომ შუამდგომლობის დაკმაყოფილებაზე უარი უთხრა მხოლოდ 66 (0.2%) შემთხევაში.[9]
100 განჩინების შესწავლამ გამოავლინა, რომ წინასწარი ნებართვის გარეშე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შეფასებისას სასამართლო დაბალი სტანდარტით ხელმძღვანელობს და შემოიფარგლება მხოლოდ ერთგვაროვანი, ბლანკეტური დასაბუთებით. წინასწარი ნებართვის გარეშე ჩატარებული ჩხრეკა-ამოღების შესახებ განჩინებების 74% არ არის სათანადოდ დასაბუთებული სასამართლოს მიერ, არ არის მითითებული ფაქტობრივი გარემოებები, საგამოძიებო მოქმედების ამგვარად ჩატარების მიზანი და დაყოვნების შესაძლო შედეგები. [10]
ჩხრეკა/ამოღების ოქმი მიუხედავად იმისა წარმოადგენს თუ არა ობიექტური საფუძვლებით გამყარებულ ინფორმაციას, კანონიერი მტკიცებულების სახით ხვდება საქმის არსებითი განხილვის ეტაპზე და ხშირად რიგი კატეგორიის საქმეებზე გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის ძირითად საფუძველსაც კი წარმოადგენს. საიამ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში აწარმოა ორი საქმე, სადაც სახელმწიფოს მხრიდან ევროპული კონვენციის მე-6 (1) მუხლის (საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება) დარღვევა დაადგინა.[11] ორივე საქმეში საერთო სასამართლოების მხრიდან გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენები ეფუძნებოდა მხოლოდ ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებულ ჩხრეკის ოქმს, იმ პოლიციელთა ჩვენებებს, რომლებიც ჩხრეკისა და დაკავების ოპერაციებს ასრულებდნენ და ჩხრეკის შედეგად ამოღებულ მტკიცებულებებს. ამასთანავე ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა, რომ მომჩივანთა ჩხრეკები ჩატარდა ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, მოსამართლის წინასწარი ნებართვის გარეშე, რომლის სიზუსტე და სანდოობა ეროვნულმა სასამართლოებმა სათანადოდ არც წინასასამართლო და არც არსებითი განხილვის სხდომებზე არ შეაფასეს.[12]
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე მნიშვნელოვანია, რომ არსებული სტრუქტურული და სისტემური ხარვეზების აღმოსაფხვრელად წარმოდგენილი კანონის პროექტი გახდეს უფრო მეტად კონკრეტული, შექმნას ბრალდებულთათვის მეტი უფლებრივი გარანტიები, აღჭურვოს სამართალდამცავი უწყებები „ნეიტრალური მტკიცებულების“ მოპოვების, მათ შორის ვიდეო-გადაღების რეალური შესაძლებლობებით.
[1] ინიციატორი : საქართველოს პარლამენტის წევრები: ანრი ოხანაშვილი, ალუდა ღუდუშაური, რატი იონათამიშვილი, ალექსანდრე ტაბატაძე, გიორგი ამილახვარი, დავით მათიკაშვილი, გურამ მაჭარაშვილი, ნინო იობაშვილი. ავტორი : საქართველოს პარლამენტის წევრი ანრი ოხანაშვილი. კანონპროექტი: 07-3/55/10. ხელმისაწვდომია: https://info.parliament.ge/#law-drafting/22080 .
[2] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2020 წლის 25 დეკემბრის №2/2/1276 გადაწყვეტილება, ხელმისაწვდომია:https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=10430 .
[3] იქვე, III-1.„ა“.
[4] კანონპროექტი: 07-3/55/10, მუხლი 1-ლი.
[5] იქვე, III-1.„გ“.
[6] იქვე, II- პ.111.
[7] იქვე. II, 107-108.
[8] იხ. საიას სისხლის სამართლის მონიტორინგის 4-წლიანი ანგარიში, ტენდენციები და არსებული გამოწვევები, 2021. გვ.112. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3wU8DQr .
[9] იქვე, გვ. 46.
[10] იქვე, გვ. 49.
[11] მეგრელიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ (Application no. 30364/09). გადაწყვეტილება ხელმისაწვდომია: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-202419%22]} .
ტლაშაძე და კაკაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ (Application no. 41674/10). გადაწყვეტილება ხელმისაწვდომია: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-208752%22]} .
[12] საიას განცხადება: “ ნარკოტიკებისა და იარაღის ჩადების საქმეზე ევროპულმა სასამართლომ დარღვევა დაადგინა“. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3fOlspN .

GYLA Responds to the Draft Law on Amendments to the Criminal Procedure Code of Georgia
On 19th May 2021, a draft law was introduced in the Parliament of Georgia [1], which aims to enforce the Judgment of the Constitutional Court of Georgia in the case "Giorgi Keburia v. Parliament of Georgia" [2] and, consequently, to bring the criminal procedure legislation in line with the Constitution of Georgia.
In particular, the Constitutional Court of Georgia has declared unconstitutional the normative content of Article 13 part 2 of the Criminal Procedure Code of Georgia (CPCG), which allows an illegal item that has been seized as a result of the search to be used as evidence, provided that the possession of the seized item by the accused is confirmed only by the testimony of law enforcement officials. At the same time, the staff of the law enforcement body could, but had not taken appropriate measures to obtain neutral evidence proving the credibility of the search. [3]
Part 3 of Article 13 has to be added by the draft law, which regulates the issue of search/seizure based on the information provided by the confidant/whistleblower. The record reads that such evidence can be the basis for a Judgment of conviction only if the possession of an illegal object, item or substance by a person is confirmed not only by the testimonies or protocols/records of the persons involved in the investigation but also by other evidence. The record also reads that this rule does not apply when it is objectively impossible to obtain/present evidence. [4]
The Constitutional Court of Georgia declared the norm invalid on July 1st, 2021, giving the legislature a six-month period [5] to clearly define the proper search instructions by the parliament for law enforcement agencies and to provide technical means to the agencies during this period. [6] In contrast, the amendment proposed by the draft law is not fully imbued with the spirit provided by the Constitutional Court, and it largely technically implements the court's decision.
The proposed draft law does not specify what can be considered "other evidence", while the reasoning part of the Constitutional Court clearly states the importance of neutral evidence and also speaks about what such evidence can be - on the one hand, the presence/attendance of a neutral witness, on the other hand, a video recording, which can be easily performed in the conditions of modern technological progress. [7]
The record defined by the draft law, which refers to the derogations from the rules ("This rule does not apply when it is objectively impossible to obtain/present other evidence"), is general and leaves room for mixed interpretation of the record. Furthermore, in practice, there are frequent cases when the search/seizure is carried out as a derogation from the rules, which implies a search/seizure on the grounds/motive of urgent necessity. [8] Judicial review over such motions is also weak. GYLA studied the satisfaction rate of the search and seizure motions conducted in the period from January 2016 to July 2020 on the grounds of urgent necessity and the degree of substantiation of the rulings. The data show that the courts grant the motions for searches/ seizures conducted under an urgent necessity in almost all cases. For example, in the period from 2017 to June 2020, the Prosecutor's Office filed a motion with the Tbilisi City Court in 38,628 cases, of which the court rejected the motion in only 66 (0.2%) cases. [9]
A study of 100 Rulings revealed that the court is guided by a low standard in assessing investigative actions carried out without prior permission and is limited to a mere blanket justification. The court does not properly substantiate the 74% of search/seizure warrants issued without prior permission, the factual circumstances, the purpose of the investigation and the possible consequences of the delay are not specified. [10]
The search/ seizure report, whether or not it constitutes objectively substantiated information, is considered as legal evidence at the substantive hearing stage and is often becoming even the main basis for delivering a Judgment of conviction in several categories of cases. GYLA has filed two cases with the European Court of Human Rights where the violation of Article 6 (1) of the European Convention (the right to a fair trial) by the state has been established. [11] In both cases, the Judgment of convictions delivered by the common courts were based solely on the search record which was carried out on the basis of operative information, the testimony of the police officers who carried out the search and arrest operations, and the evidence obtained during the search. The European Court further noted that the applicants' searches were carried out based on operative information, without the prior permission of a judge, the accuracy and reliability of which were not properly assessed by the national courts at either the pre-trial or hearing on merits. [12]
Given all the above, it is important that the draft law address the existing structural and systemic shortcomings, become more specific, provide more legal guarantees for defendants, and equip law enforcement agencies with real opportunities to obtain "neutral evidence," including videotaping.
[1]  Initiator: Members of Parliament: Anri Okhanashvili, Aluda Ghudushauri, Rati Ionatamishvili, Alexander Tabatadze, Giorgi Amilakhvari, Davit Matikashvili, Guram Macharashvili, Nino Iobashvili. Author: Member of Parliament of Georgia Anri Okhanashvili. Draft law: 07-3/55/10. Available at: https://info.parliament.ge/#law-drafting/22080 .
[2]  Judgment of the Constitutional Court of Georgia №2/2/1276 of December 25th, 2020, available at: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=10430 .
[3] ibid, III-1.„a“.
[4] Draft law: 07-3/55/10, Article 1.
[5] Ibid, III-1.„c“.
[6] Ibid, II- p.111.
[7] Ibid. II, 107-108.
[8] See. GYLA's Four Year Criminal Trial Monitoring Report, Trends and Challenges, 2021. p.112. Available at: https://bit.ly/3wU8DQr .
[9] Ibid, pg. 46.
[10] Ibid, pg. 49.
[11] Megrelishvili v. Georgia (Application no. 30364/09). Judgment available at: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-202419%22]} .
Tlashadze and Kakashvili v. Georgia (Application no. 41674/10). Judgment available at:  https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-208752%22]} .
[12]  GYLA Statement: "The European Court has found a violation in the case of planted drugs and a gun." Available at: https://bit.ly/3fOlspN .