არალეგიტიმურად შეკრებილმა პარლამენტმა 13 დეკემბერს მე-3 მოსმენით მხარი დაუჭრა საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში ცვლილებებს1, რომელთაც, სხვა რეპრესიულ საკანონმდებლო ინიციატივებთან ერთად, დაჩქარებული წესით განიხილავდა. აღსანიშნავია, რომ ინიციირებული კანონპროექტი ისედაც მნიშვნელოვნად ასუსტებდა საჯარო მოხელის უფლებების დაცვის გარანტიებს და, მათ შორის, რეორგანიზაციის პოლიტიკური წმენდისთვის გამოყენების შესაძლებლობას ქმნიდა,2 თუმცა, მეორე მოსმენაზე კანონი გარკვეულწილად შეიცვალა, კიდევ უფრო გაუარესდა და სხვა რეპრესიული ცვლილებებით შეივსო.
სახელმწიფოში მიმდინარე ტერორის ფონზე, საჯარო მოხელეები ძლიერი ზეწოლის ქვეშ იმყოფებიან3, რასაც პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ საჯაროდ გაკეთებული განცხადებებიც ადასტურებს.4 საიას მიაჩნია, რომ მესამე მოსმენით მიღებული ცვლილებებით სახელმწიფო კიდევ ერთ რეპრესიულ იარაღს ქმნის, ამჯერად საჯარო მოხელეების წინააღმდეგ და ცდილობს პარტიულ და საჯარო სამსახურს შორის ზღვარის წაშლის პროცესს საკანონმდებლო საფუძველიც შეუქმნას.
ცვლილებებით ახლებურად წესრიგდება შემდეგი საკითხები:
(1) დაწესებულების პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის და მისი მოადგილის სტატუსი
დაწესებულების პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი და მისი მოადგილე, ცვლილებების მიხედვით, იქნებიან არა პროფესიული საჯარო მოხელეები, არამედ ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებული პირები. აღნიშნული ცვლილება, ერთი მხრივ, მნიშვნელოვნად ასუსტებს ამ პირების დაცვის გარანტიებს, მეორე მხრივ, კი, არაპროპორციულად ზრდის საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელის გავლენას.
ახალი მოწესრიგებით:
- პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის და მისი მოადგილის ადმინისტრაციული ხელშეკრულების ვადა ვერ იქნება შესაბამისი დაწესებულების ხელმძღვანელის უფლებამოსილების ვადაზე ხანგრძლივი;
- პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის და მისი მოადგილის თანამდებობაზე დასანიშნად არ იქნება სავალდებულო კონკურსის ჩატარება;
- პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელს და მის მოადგილეს, როგორც ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებულ პირებს, აღარ მოეთხოვებათ იცოდნენ სახელმწიფო ენა, იყვნენ 18 წელს მიღწეული, ჰქონდეთ მოხელის სერტიფიკატი;
- აღნიშნული თანამდებობის პირების გათავისუფლება შესაძლებელი იქნება შესაბამისი დაწესებულების ხელმძღვანელის ინიციატივით, რის შესახებაც პირს 1 თვით ადრე ეცნობება. აღნიშნულ შემთხვევაში პირი მიიღებს კომპენსაციას მხოლოდ 1 თვის თანამდებობრივი სარგოს ოდენობით. შესაბამისად, აღნიშნულ მენეჯერულ რგოლზე არ ვრცელდება მოხელის თანამდებობიდან გათავისუფლების საფუძვლები და გარანტიები (კანონის XII თავი), რაც დაწესებულების ხელმძღვანელს დაუსაბუთებელი, პოლიტიკურად მოტივირებული გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობას აძლევს.
(2) საკონკუსო კომისია
ახალი მოწესრიგებით საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელი საკონკურსო კომისიის თავმჯდომარედ დანიშნავს ამ საჯარო დაწესებულების პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელს, მის მოადგილეს ან ამავე საჯარო დაწესებულებაში მეორე რანგის თანამდებობაზე მომუშავე მოხელეს (აქამდე არსებული მოწესრიგების მიხედვით, საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელი საკონკურსო კომისიის თავმჯდომარედ ნიშნავს ამ საჯარო დაწესებულებაში პირველი ან მეორე რანგის თანამდებობაზე მომუშავე მოხელეს).
როგორც ზემოთ აღინიშნა, მიღებული ცვლილებები სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელის და მისი მოადგილის პოზიციების პოლიტიზირებას და მათი
არასათანადო გავლენების მიმართ მოწყვლადობას ემსახურება. შესაბამისად, აღნიშნული პირების მიერ საკონკურსო კომისიის ხელმძღვანელობა აჩენს თავად კონკურსის პოლიტიზების საფრთხეს.
(3) რეორგანიზაცია
ახალი მოწესრიგებით, მარტივდება რეორგანიზაციის პოლიტიკური წმენდის იარაღად გამოყენება.
- აქამდე მოქმედი რედაქცია ითვალისწინებდა შესაძლებლობას, რეორგანიზაციის შედეგად შტატების შემცირების შემთხვევაში, მოხელე მისი თანხმობით, გადაყვანილი ყოფილიყო იმავე ან სხვა საჯარო დაწესებულებაში მისი თანამდებობის ტოლფას თანამდებობაზე, ხოლო ასეთი თანამდებობის არარსებობისას – დაბალ თანამდებობაზე. რეორგანიზაციისას, შტატების შემცირების გამო, მოხელის თანამდებობიდან გათავსუფლება შესაძლებელი იყო მხოლოდ ასეთი მობილობის შეუძლებლობის შემთხვევაში. ცვლილებების მიხედვით, რეორგანიზაციისას შტატების შემცირების შემთხვევაში, აღნიშნული გარანტია მოხელეებზე აღარ გავრცელდება და შესაძლებელი იქნება მათი თანამდებობიდან გათავისუფლება, იმის მიუხედავად, შესაძლებელია თუ არა მობილობა;
- საჯარო დაწესებულების რეორგანიზაციის, ლიკვიდაციის ან/და მისი სხვა საჯარო დაწესებულებასთან შერწყმის შესახებ გადაწყვეტილების გასაჩივრება, საჯარო დაწესებულების რეორგანიზაციის, ლიკვიდაციის ან/და მისი სხვა საჯარო დაწესებულების შერწყმის პროცესში ან/და ამ პროცესთან დაკავშირებით მიღებული რომელიმე გადაწყვეტილების გასაჩივრება არ შეაჩერებს მის მოქმედებას;
- რეორგანიზაციის შედეგად სამსახურიდან გათავისუფლებული პირის თანამდებობაზე აღდგენა ვერ მოხდება სასამართლოს მიერ მისი სარჩელის დაკმაყოფილების შემთხვევაშიც კი. რეორგანიზაციის შედეგად გათავისუფლებული პირის საჩივრის/სარჩელის სრულად ან ნაწილობრივ დაკმაყოფილება არ გამოწვევს სამსახურში მის აღდგენას. ამ შემთხვევაში მას მიეცემა განაცდური თანამდებობრივი სარგო და კომპენსაცია 3 თვის თანამდებობრივი სარგოს ოდენობით და მისი თანხმობით ჩაირიცხება მოხელეთა რეზერვში.
(4) მოხელის შეფასება
ახალი მოწესრიგება ამცირებს მოხელის შეფასების პერიოდულობას, რაც 1 წლის ნაცვლად 6 თვე იქნება. ახალი მოწესრიგება საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელს ანიჭებს უფლებამოსილებას, მოხელის შეფასების შედეგები შეცვალოს ამ მოხელის შეფასების განხორციელებიდან 1 თვის ვადაში. ამასთან, კანონის 53-ე მუხლის მე-3 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული არადამაკმაყოფილებელი შეფასების შემთხვევაში, მოხელეს დაუკავდება თანამდებობრივი სარგოს 20% მისი მომდევნო შესაფასებელი პერიოდის დაწყებამდე. აღნიშნული მოწესრიგება ქმნის საფრთხეს, რომ მოხელის შეფასება დაუსაბუთებლად და ბოროტად იქნეს გამოყენებული, როგორც მოხელეთა დასჯის მექანიზმი.
1 მესამე მოსმენით მიღებული კანონი და მასთან დაკავშირებული დოკუმენტები იხილეთ: https://info.parliament.ge/#law-drafting/29794, [16.12.2024].
2 საია, „ქართული ოცნება“ კანონმდებლობაში არადემოკრატიული და რეპრესიული ცვლილებების შეტანას ცდილობს, 12.12.2024, https://gyla.ge/post/represiuli-sakanonmdeblo-cvlilebebi-gyla [16.12.2024].
3 ხელისუფლების მიერ პროტესტის წინააღმდეგ გამოყენებული რეპრესიული მექანიზმების შესახებ უფრო ვრცლად იხილეთ: საია, ტერორის 10 დღე მშვიდობიანი პროტესტის წინააღმდეგ, 08.12.2024, https://gyla.ge/post/terororis10dge, [16.12.2024]; დაუშვებელია განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო საჯარო მოსამსახურეთა დევნა და მათზე ზეწოლის განხორციელება, 02.12.2024, https://gyla.ge/post/gancxadebeba-2dekemberi, [16.12.2024];

16 December, 202414:37
On 13 December, the illegitimately convened Parliament voted for the amendments to the Law “on Public Service”1 in the third reading, which, alongside other repressive legislative initiatives, were being heard in an expedited manner. It is noteworthy that the initiated draft law had significantly weakened the safeguards for public servants and, among other things, created a possibility for political cleansing under the name of the reorganization,2 however, during the second reading, the draft law was somehow modified, becoming even worse filled with other repressive amendments.
Amid the ongoing terror, the public servants are facing severe pressure3, which is also confirmed by the public statements of the political authorities.4 GYLA considers that with the amendments adopted in the third reading, the Government is creating another repressive tool – this time targeting public servants, and is trying to lay the legislative basis to the process of blurring the lines between political parties and the public service.
The amendments introduce the following new regulations:
(1) The Status of the Head of the First Subdivision and their Deputy
According to the amendments, the head of the first subdivision and their deputy will not be qualified public officers, but persons employed on the basis of an agreement under public law. This amendment, on the one hand, significantly weakens the safeguards for these individuals, while on the other hand, it disproportionately increases the power of the head of the public institution.
Under the new amendments:
- The duration of the agreement under public law of the head of the first subdivision and their deputy shall not exceed the term of office of the head of the relevant institution;
- Conducting the competition to appoint the head of the first subdivision and their deputy will not be mandatory;
- The Head of the first subdivision and their deputy, as persons employed on the basis of an agreement under public law, are no longer required to know the official language, to have attained the age of 18, to hold an officer’s certificate;
- Dismissal of these officials can occur at the initiative of the head of the relevant institution, with the individual being notified one month in advance. In such case, the person will receive the compensation in the amount of 1-month official salary. Therefore, the grounds and safeguards (Chapter XII of the Law) do not apply to this managerial level, allowing the head of the institution to make arbitrary, politically motivated decisions.
(2) Competition Commission
Under the new regulations, the head of the public institution will appoint as the chairperson of the Competition Commission the head of the first subdivision, their deputy or an officer holding Rank II position in the same public institution (until now, as prescribed by the regulations in force, the head of the public institution concerned would appoint as the chairperson of the Competition Commission an officer holding Rank I or II position in the same public institution).
As mentioned above, the adopted amendments have politicized the roles of the head of the subdivision and their deputy, making them more vulnerable to undue influence. Consequently, having these individuals lead the Competition Commission raises concerns about the potential politicization of the competition process itself.
(3) Reorganisation
The new amendments make it easier to use the reorganization as a political cleansing tool.
- The version in force until now allowed a possibility, in the case of reduction in the number of posts due to the reorganisation, to transfer an officer, with his/her consent, to an equal position in the same or another public institution, and if no such position is available - to a lower position. In the case of reduction in the number of posts due to the reorganization, it was only allowed to dismiss an officer if such a mobility was not an option. According to the new amendments, in the case of reduction in the number of posts due to the reorgansation, this safeguard no longer applies to the officers and they can be dismissed regardless of whether mobility is possible or not;
- Appealing the decision of the reorganisation, liquidation of the public institution and/or its merger with another public institution, or any other decisions made in the process or related to the reorganisation, liquidation of the public institution and/or its merger with another public institution, will not suspend the effects of the decision;
- A person dismissed as a result of reorganization cannot be reinstated, even if the court rules in their favor. Full or partial satisfaction of the complaint/lawsuit filed by a dismissed individual will not lead to reinstatement. In this case, they will receive lost earnings of the official salary and compensation equivalent to three months’ official salary, and they will be enrolled into the reserve of officers if they express their consent.
(4) Evaluation of Officers
The new amendments reduce the periodicity of the evaluation of officers from one year to six months. The new version allows the head of the public institution to change the results of the assessments of an officer within one month of its completion. In addition, in case of unsatisfactory result as prescribed by Article 53(3(d)), 20% of the official salary of an officer will be deducted until the start of the new evaluation. This provision poses a threat that the evaluation process could be groundlessly and maliciously used as a tool for punishing officers.
1 See, the Draft Law adopted in the third reading and related files: https://info.parliament.ge/#law-drafting/29794, [16.12.2024].
2 GYLA, The “Georgian Dream” is trying to make undemocratic and repressive amendments to the legislation, 12.12.2024, https://gyla.ge/post/represiuli-sakanonmdeblo-cvlilebebi-gyla [16.12.2024].
3 For further information regarding the repressive mechanisms used by the State against the protests, see: GYLA, 10 Days of Terror Against the Peaceful Protest, 08.12.2024, https://gyla.ge/en/post/terororis10dge, [16.12.2024]; It is inadmissible to persecute or exert pressure on public servants due to differing political views, 02.12.2024, https://gyla.ge/en/post/gancxadebeba-2dekemberi, [16.12.2024].
4 IPN, Kakha Kaladze on the statement of the employees of the City Hall: I was expecting this, we have announced a reorganization in the City Hall, relocations are planned, God bless everyone on their way, 01.12.2024, https://www.interpressnews.ge/en/article/135532-kakha-kaladze-on-the-statement-of-the-employees-of-the-city-hall-i-was-expecting-this-we-have-announced-a-reorganization-in-the-city-hall-relocations-are-planned-god-bless-everyone-on-their-way/, [16.12.2024]; IPN, Nino Tsilosani on the employees of the Ministry of Foreign Affairs: it is disgusting that diplomats allegedly swear by the EU in exchange for the interests of their own country - after this farce, you will be more convincing if you leave your positions, 29.11.2024, https://www.interpressnews.ge/en/article/135405-nino-tsilosani-on-the-employees-of-the-ministry-of-foreign-affairs-it-is-disgusting-that-diplomats-allegedly-swear-by-the-eu-in-exchange-for-the-interests-of-their-own-country-after-this-farce-you-will-be-more-convincing-if-you-leave-your-positions/, [16.12.2024]; Civil Georgia, Kobakhidze Alludes to Purges, Says Civil Service is “Self-Cleansing”, 02.12.2024, https://civil.ge/archives/640508, [16.12.2024].