საიამ თბილისის საქალაქო სასამართლოს წარუდგინა „სასამართლოს მეგობრის“ მოსაზრება (Amicus curiae) ნინო დათაშვილის მიმართ გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიების შესახებ.
საიას სასამართლო მეგობრის პოზიცია მიმოიხილავს შემდეგ საკითხებს: აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების მიზნები და საფუძველი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მიხედვით; პატიმრობასთან, როგორც, აღკვეთის ღონისძიების გამოყენებასთან დაკავშირებული სასამართლო პრაქტიკა საიას სასამართლო მონიტორინგის შედეგებიდან გამომდინარე; ნინო დათაშვილის მიმართ გამოყენებული პატიმრობის, როგორც აღკვეთის ღონისძიების, შეფასება; აღკვეთის ღონისძიების სახით გამოყენებული პატიმრობის საკითხის გადაწყვეტა; პირის სასამართლო-ფსიქიატრიული ექსპერტიზა.
დოკუმენტში ყურადღება გამახვილებულია შემდეგ საკითხებზე:
პატიმრობა, ანუ თავისუფლების მაქსიმალური შეზღუდვა, ყოველთვის უნდა განიხილებოდეს, როგორც უკიდურესი ზომა1, ამიტომ აღნიშნული სასამართლომ უნდა გამოიყენოს მხოლოდ მაშინ, თუ ის ერთადერთი საშუალებაა, რათა თავიდან იყოს აცილებული: (1) ბრალდებულის მიმალვა და მისი მხრიდან მართლმსაჯულების განხორციელების ხელშეშლა; (2) ბრალდებულის მიერ მტკიცებულებათა მოპოვების ხელშეშლა; (3) ბრალდებულის მიერ ახალი დანაშაულის ჩადენა.2 საიას სასამართლო მონიტორინგის შედეგები წლებია აჩვენებს, რომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენება ყოველთვის მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში არ ხდება. მაღალია პატიმრობის გამოყენების მაჩვენებელი და დაუსაბუთებელი შემთხვევები.3
საიას შეფასებით, სასამართლოში პირველი წარდგენის ეტაპზევე ნინო დათაშვილის მიმართ პატიმრობის გამოყენება დაუსაბუთებელია.4 პროკურატურა მიუთითებდა მიმალვის, ახალი დანაშაულისა და მოწმეებზე ზემოქმედების საფრთხეებზე. საიას შეფასებით, ბუნდოვანია, როგორ შეიძლება მოახდინოს ზემოქმედება ბრალდებულმა მოწმეებზე, რომელთა აბსოლუტური უმრავლესობა თავად მანდატურები არიან, ხოლო მომხდარი ინციდენტი ასახულია ვიდეოჩანაწერებში. ამასთან, ბრალდებული არ არის ნასამართლევი, არც ადმინისტრაციულსახდელდადებული. მიმალვით კი, დათაშვილი არ მიმალულა, მიუხედავად იმისა, რომ იცოდა გამოძიების დაწყების შესახებ, რომელიც უკვე დაახლოებით 10 დღეზე მეტია მიმდინარეობდა.
საია წლებია აღნიშნავს, რომ აღკვეთის ღონისძიებების დასაბუთებისას ბრალდების მხარე საუბრობს ბრალდებულის მიმართ პატიმრობის გამოყენების აუცილებლობაზე, მისთვის სასამართლო-ფსიქიატრიული ექსპერტიზის ჩატარების საფუძვლით, მაშინაც კი, როცა სხდომაზე საჯაროდ გაცხადებული მონაცემებით, ბრალდებულის წინარე გამოცდილება არ იძლევა ამგვარი ვარაუდის საფუძველს. პროკურატურის ზემოხსენებული მანკიერი პრაქტიკა აჩენს ეჭვს, რომ ექპერტიზის დანიშვნის საფუძველი არა ბრალდებულის შერაცხადობის დადგენა ან ჯანმრთელობის და ღირსების დაცვაა, არამედ აღკვეთის ღონისძიების გადასინჯვის ეტაპზე სასამართლოსთვის შეფარდებული პატიმრობის ძალაში დატოვების აუცილებლობის სტაციონარული ექსპერტიზის ჩატარების საფუძველზე აპელირებაა. მართალია აღნიშნული არ არის პირის პატიმრობაში დატოვების საფუძველი, თუმცა სასამართლოს წარსული პრაქტიკის გათვალისწინებით, ხშირად გვხდება ამგვარი გადაწყვეტილებები არგუმენტაციაში.
გაუგებარია, პროკურორმა, შესაბამისი პროფესიული ცოდნის არმქონე პირმა, რაზე დაყრდნობით ჩათვალა, რომ მისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების დასადგენად მნიშვნელოვანი იყო სტაციონარული ექპერტიზის ჩატარება, მით უფრო, რომ მის მიერ წარმოდგენილ შუამდგომლობაში მინიმალური სტანდარტითაც კი არ არის დასაბუთებული რატომ ვერ მოხდებოდა მიზნის მიღწევა ნაკლებად შემზღუდველი გზით. პროკურატურის შუამდგომლობა ეფუძნება არა ახალ გარემოებას ან ბრალდებულის ქცევით გამოვლენილ რაიმე საფრთხეს, არამედ თავად დაცვის მხარის მიერ ბრალდებულის პირველი წარდგენის პროცესზე დართულ ჯანმრთელობის ცნობას. შესაბამისად, ბრალდების მხარის შუამდგომლობა არ აკმაყოფილებს აუცილებლობის სტანდარტებს, რაც არღვევს თავისუფლების უფლების კონვენციურ სტანდარტებს და ქმნის თვითნებური ჩარევის რისკს.5 თანაც, პროკურორის შუამდგომლობა აჩენს იმის აღქმას, რომ პროკურატურას იმთავითვე ჰქონდა მის მიერ წარდგენილი შუამდგომლობის დაკმაყოფილების მოლოდინი და აღნიშნულის გამო არ გაუწევია ზედმეტი ძალისხმევა წარდგენილი შუამდგომლობის დასასაბუთებლად.
ამასთანავე, საგანგაშოა თბილისის საქალაქო სასამართლოს საგამოძიებო და წინასასამართლო სხდომის კოლეგიის მოსამართლე ფიქრია სიქტურაშვილის მიერ გამოტანილი განჩინების დაუსაბუთებლობის ხარისხიც. მეტიც, საგანგაშოა, რომ მოსამართლემ გადაწყვეტილება, რომელიც ესოდენ იჭრება ბრალდებულის უფლებებში, მაშინ, როდესაც მისთვის პროკურატურას არ წარუდგენია არანირი მტკიცებულება შესაძლო დანაშაულის ჩადენის პერიოდთან ახლოს პერიოდში ან ახლა ნინო დათაშვილის ფსიქო-ემოციური მდგომარეობის შესახებ, დააფუძნა 2019 წელს გაცემულ ე.წ. ფორმა 100-ს.
პირის ექსპერტიზაზე იძულებით მოთავსებამდე სამართალწარმოება უნდა ითვალისწინებდეს თვითნებობის წინააღმდეგ ეფექტიან გარანტიებს.6 პირის უშუალო მონაწილეობა სასამართლო პროცესში ან ადვოკატის მიერ მისი ინტერესების წარმომადგენლობა თვითნებობის თავიდან აცილების ერთ-ერთი ძირითადი და აუცილებელი გარანტიაა.7 დაცვის მხარის განმარტებით, ბრალდებული არ იყო ინფორმირებული პროკურორის შუამდგომლობის შესახებ, ხოლო ადვოკატმა აღნიშნულის შესახებ შეიტყო პროცესამდე 40 წუთით ადრე. ამ დროში ადვოკატმა ვერ შეძლო პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებული მისი დაცვის ქვეშ მყოფთან შეხვედრა და მისი ინფორმირება ბრალდების მხარის შუამდგომლობის შესახებ. ადვოკატსა და ბრალდებულს არ ჰქონდათ შესაძლებლობა ერთად დაეგეგმათ სტრატეგია. ამგვარად, დაირღვა ფსიქიატრიულ დაწესებულებაში მოთავსების სამართალწარმოების პროცესში ერთ-ერთი ფუნდამენტური გარანტია – თვითნებობის თავიდან აცილების ეფექტიანი მექანიზმი, რაც ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილ სტანდარტებს. ამასთან, ფაქტი, რომ სასამართლოს ამ აქტის გასაჩივრება არ აჩერებს მის აღსრულებას დამატებით შეიძლება მიუთითებდეს უფლების დაცვის ეფექტიანი საშუალების არქონაზე.
ბრალდების მხარის თანახმად, 2025 წლის 9 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში ნინო დათაშვილმა სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და თავს დაესხა სასამართლოს მანდატურს, რის გამოც მას ბრალი წარედგინა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353² მუხლის მე-3 ნაწილით. აღნიშნული ნორმა სასჯელის სახით ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას 4-დან 7 წლამდე ვადით. 21 ივნისს სასამართლომ ნინო დათაშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა, ხოლო 31 ივლისს თბილისის პროკურორმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა ექსპერტიზის ჩასატარებლად პირის სამედიცინო დაწესებულებაში მოთავსების შესახებ შუამდგომლობით.
პარალელურად საყურადღებოა ნინო დათაშვილის განცხადება, რომელიც, მიუთითებს მანდატურის სამსახურის თანამშრომლების მხრიდან მის მიმართ განხორციელებულ ძალადობაზე. სასამართლოში მანდატურების მხრიდან მიმდინარე ძალადობაზე მიუთითებდნენ სხვა მოქალაქეებიც.8 საიასთვის უცნობია, დაიწყო თუ არა გამოძიება ან რაიმე სახის შიდა მოკვლევა მანდატურის სამსახურის ცალკეული თანამშრომლების მხრიდან სასამართლოში მყოფი მოქალაქეების მიმართ გამოვლენილ ძალადობრივ ფაქტებზე.
1 ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე „ამბრუსკიევიჩი პოლონეთის წინააღმდეგ“, Ambruszkiewicz v. POLAND, Application no. 38797/03, 04.05.2006, § 31.
2 საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი, მუხლი 198.3 საქართველოს უზენაესი სასამართლო, მონაცემები აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების შესახებ, იხ: http://www.supremecourt.ge/statistics/ [05.08.2025].
4 საია, ნინო დათაშვილის მიმართ ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების - პატიმრობის გამოყენებას დაუსაბუთებლად მიიჩნევს, 21.06.2025, იხ: https://gyla.ge/post/nino-davitashvili-gyla-gancxadeba [05.08.2025].
5 შდრ. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე „ტრუტკო რუსეთის წინააღმდეგ“, Trutko v. Russia, Application no. 40979/04, 02.05.2013, § 54.
6 შდრ. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე “M.S. ხორვატიის წინააღმდეგ (no.2))”, M.S. v. Croatia (no. 2), Application no. 75450/12,19.02.2015, § 147.
7 შდრ. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე “ბეირე ლატვიის წინააღმდეგ“, Beiere v. Latvia, Application no. 30954/05, 29.11.2011, § 52.
8 ნეტგაზეთის ფეისქბუქ-გვერდი, სასამართლოში არაერთმა მოქალაქემ მიიღო დაზიანება მას შემდეგ, რაც ისინი ძალის გამოყენებით გამოყარეს შენობიდან, 12.06.2025, იხ: https://www.facebook.com/netgazeti/videos/1059980326082349 [05.08.2025]. მაგალითად, ნათია ჩიქოვანის შემთხვევა. მის მიერ გამოქვეყნებული სამედიცინო დოკუმენტის მიხედვით, მას აქვს მენჯ-ბარძაყის სახსრისა და ბარძაყის ზედაპრული ტრავმა, წვივის ზედაპირული ტრავმა, ხრის სარტყლისა და მხრის ზედაპირის ტრავმა, სხეულზე აღენიშნებოდა მრავლობითი მოლურჯო-იისფერი ჰემატომები და სისხლჩაქცვები. აღნიშნულზე საუბრობენ ჟურნალისტებიც, თუმცა ამ საქმეებზე არათუ პასუხისგებაში მიუციათ ვინმე, გამოძიებაც კი არ არის დაწყებული. ამგვარი მიდგომები ბრალდებისა და სასამართლო ორგანოების მიკერძოებულობის და შერჩევითი მართლმსაჯულების განხორციელებაზე მიუთითებს - სასამართლოს მანდატურების მხრიდან ფიზიკური ძალადობის შედეგად 30-მდე სისხლჩაქცევა მაქვს - მოქალაქე, ნეტგაზეთი, 14.06.2025, იხ: https://netgazeti.ge/news/776905/ [05.08.2025].

07 August, 202509:54
GYLA submitted a written opinion of the friend of the court (‘Amicus Curiae’) to the Tbilisi City Court regarding the preventive measure applied to Nino Datashvili.
The opinion of the amicus curiae contains following issues: The purposes and grounds for the application of measure of restraint under the Criminal Procedure Code of Georgia; Court practice regarding the use of detention as a measure of restraint, based on GYLA’s court monitoring findings; Assessment of detention applied to Nino Datashvili as a measure of restraint; Decision-making standards concerning the use of detention as a measure of restraint; forensic psychiatric expert examination of an individual.
The document underlines following issues:
• Detention, as the most severe form of restriction of liberty, must always be considered a measure of last resort. 1 Accordingly, the court should only apply it when it is the only effective means to prevent: (1) the accused from absconding or obstructing the administration of justice; (2) interference with the collection of evidence by the accused; or (3) the commission of a new offence by the accused. 2 Over the years GYLA’s court monitoring findings indicate that detention is not consistently used as a last resort. The rate of detention and unjustified cases is high. 3
• According to GYLA’s assessment, the application detention against Nino Datashvili  at the initial appearance of the accused in court was unjustified. 4 The prosecution noted risks of absconding, committing a new offence, and influencing witnesses. According to GYLA, that it is unclear how the defendant could influence witnesses, given that the vast majority of them are bailiffs, and the incident in question is documented on video recordings. Furthermore, Datashvili has no prior criminal or administrative record, and did not abscond, even though she was aware of the investigation, which had already been ongoing for more than 10 days.
• Over the years GYLA highlights that, when justifying the use of detention, the prosecution often refers to the individual’s need for forensic psychiatric expert examination. Even in cases where, based on publicly available information presented during the hearing, the defendant’s background provides no grounds for such a presumption. This flawed practice of prosecution raises concerns that the real aim of forensic psychiatric expert examination is not to assess the defendant’s mental capacity or ensure their health and dignity, but rather to use it as a reason to maintain detention at the next stage of judicial review. Although the existence of such an evaluation is not a legal ground for continuing detention, past judicial practice shows that courts often refer to it in their reasoning when deciding to uphold detention.
• It remains unclear on what basis the prosecutor, a person without relevant professional expertise, determined that conducting forensic psychiatric expert examination was necessary to establish issues of importance to the case. This is particularly concerning given that the motion submitted by the prosecutor fails to meet even the minimum standard of justification, as it does not explain why the intended goal could not be achieved by less restrictive means. The prosecution’s motion is not based on any new circumstances or alleged risk evidenced by the defendant’s behavior, but rather on a medical certificate submitted by the defense during the initial appearance hearing. Consequently, the motion fails to meet the necessity standard, violates the right to liberty as guaranteed under the Convention, and raises a risk of arbitrary interference. 5 Moreover, the nature and content of the motion suggest a perception of the prosecution that the court would automatically grant the request, which likely contributed to the lack of meaningful effort to substantiate it.
• Also, the lack of reasoning in the ruling delivered by Judge of the Investigative and Pre-Trial Panel of Tbilisi City Court, Fikria Sikturashvili is alarming. The Prosecution did not present any evidence regarding Nino Datashvili’s current or recent psycho-emotional condition around the time of the alleged crime. And the fact that the judge based the ruling, which significantly interferes with the rights of the accused, on a so-called “Form 100” (medical certificate) issued in 2019.
• Before a person is forcibly placed under psychiatric examination, the legal procedure must include effective safeguards against arbitrariness. 14 One of the main and essential guarantees to prevent arbitrariness is the person's direct participation in the court proceedings or representation by a lawyer. 15 According to the defense, the accused was not informed about the prosecutor’s motion, and the lawyer was made aware of it only 40 minutes before the court hearing. In this short time, the lawyer was unable to meet the defendant, who was in a penitentiary facility, and could not inform her about the prosecution’s motion. As a result, the defense lawyer and the accused were not able to plan their strategy together. Consequently, one of the fundamental guarantees in the procedure of placement in a psychiatric facility, the effective mechanism to prevent arbitrariness, was violated, which is inconsistent with the standards set by the European Court of Human Rights. Additionally, the fact that an appeal of this decision does not suspend its enforcement may further indicate the lack of an effective remedy for the protection of rights.
According to the prosecution, on 9 June 2025, at the Tbilisi City Court, Nino Datashvili verbally insulted and physically assaulted court bailiff. As a result, she was charged under Article 353².3 of the Criminal Code of Georgia, which provides a fine or imprisonment from 4 to 7 years. On 21 June, the court imposed detention as a measure of restraint. Subsequently, on 31 July, the prosecutor submitted a motion to the Tbilisi City Court requesting Nino Datashvili be placed in a medical facility for a forensic psychiatric expert examination.
At the same time, Nino Datashvili’s statement is noteworthy, as it alleges violence committed against her by bailiffs. Also, other citizens mentioned ongoing violence by bailiffs at court. 16 It remains unclear to GYLA whether any investigation or internal inquiry has been launched into these reported incidents of violence against individuals in court by specific employees of the Bailiff Service.
See the document
1 The judgement of the European Court of Human Rights on CaseAmbruszkiewicz v. Poland”, Application no. 38797/03, 04.05.2006, § 31.
2 Criminal Procedure Code of Georgia, Article198.
3 Supreme Court of Georgia, data on the imposition of measure of restraint. See: http://www.supremecourt.ge/statistics/ [05.08.2025].
4 GYLA, GYLA considers the use of the strictest restraint measure , detention, against NinoDatashvili to be unjustified, 21.06.2025. See: https://gyla.ge/post/nino-davitashvili-gyla-gancxadeba [05.08.2025].
5 Compare. The judgement of the European Court of Human Rights on Case Trutko v. Russia”, Application no. 40979/04, 02.05.2013, § 54.
6 Compare The judgement of the European Court of Human Rights on Case M.S. v. Croatia” (no. 2), Application no. 75450/12,19.02.2015, § 147.
7 Compare. The judgement of the European Court of Human Rights on Case “Beiere v. Latvia”, Application no. 30954/05, 29.11.2011, § 52.
8 Facebook Page of Netgazeti, Several citizens were injured in court after they were forcibly removed from the building, 12.06.2025, იხ: https://www.facebook.com/netgazeti/videos/1059980326082349 [05.08.2025]. For example, the case of Natia Chikovani. According to the medical document published by Natia Chikovani, she has a superficial trauma to the hip joint and thigh, superficial trauma to the shin, trauma to the shoulder girdle and shoulder surface, and multiple bluish-purple hematomas and bruises were noted on her body. Journalists are also talking about this, although no one has been held accountable for these cases, and an investigation has not even been initiated. Such approaches indicate the bias of the prosecution and judicial bodies and the implementation of selective justice - I have up to 30 bruises as a result of physical violence by bailiffs - Citizen, Netgazeti, 14.06.2025, See:  https://netgazeti.ge/news/776905/ [05.08.2025].