2017 წლის 2 მაისს მიღებული განჩინებით, ირაკლი ხოფერია, რომელსაც პროკურატურა დაზარალებულად ცნობაზე უარს ეუბნებოდა, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაზარალებულად მიიჩნია და ჩათვალა, რომ არსებობს საკმარისი საფუძველი, რომ პროკურორმა გამოიტანოს დადგენილება ირაკლი ხოფერიას დაზარალებულად ცნობის თაობაზე.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, ირაკლი ხოფერიას სავარაუდოდ პოლიციელთა მხრიდან განხორციელებული წამების ფაქტზე გამოძიება 2017 წლის მარტიდან მიმდინარეობს. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, რომელიც ირაკლი ხოფერიას ინტერესებს იცავს, ირაკლი ხოფერიას დაზარალებულად ცნობის მოთხოვნით განცხადებით თავდაპირველად სისხლის სამართლის საქმის ზედამხედველ პროკურორს მიმართა, რომელმაც მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. აღნიშნულ საკითხზე წარდგენილი საჩივარი არ დააკმაყოფილა არც ზემდგომმა პროკურორმა. პროკურატურის განმარტებით, გამოძიების მიმდინარე ეტაპზე არ არსებობდა ირაკლი ხოფერიას დაზარალებულად ცნობის საფუძველი.
პროკურატურის მიერ მიღებული უარის შემდგომ, საია-მ 2017 წლის 21 აპრილს სასამართლოს მიმართა და მოითხოვა ირაკლი ხოფერიას დაზარალებულად ცნობა. სასამართლომ სრულად გაიზიარა საჩივარში მოყვანილი არგუმენტები, და მოთხოვნა დააკმაყოფილა.
სასამართლომ განმარტა, რომ დაცვის ეფექტური საშუალება გულისხმობს სრულყოფილი და ეფექტური გამოძიების წარმოებას დამნაშავე პირთა გამოვლენისა და დასჯის მიზნით. ,,ამ ფონზე კი მომჩივანისათვის საგამოძიებო პროცედურები ხელმისაწვდომი უნდა იყოს, ხოლო ხელმისაწვდომობა სისხლის სამართლის საქმეზე გადის კონკრეტული სტატუსის მოპოვების შემდგომ. [...] მოცემულ ეტაპზე სისხლის სამართლის საქმეზე დადგენილია, რომ ირაკლი ხოფერიას მიმართ შესაძლოა განხორციელდა წამება, სამართალდამცავი ორგანოების ცალკეული თანამშრომლების მიერ. მიუხედავად იმისა, რომ ამ დრომდე ბრალი არ წარდგენია არავის, აღნიშნული გარემოება არ წარმოადგენს რაიმე ხელშემშლელ გარემოებას ირაკლი ხოფერიას დაზარალებულად ცნობისათვის“. შედეგად სასამართლომ დაადგინა, რომ ,,პროკურორმა უსაფუძვლოდ უთხრა უარი ირაკლი ხოფერიას დაზარალებულად ცნობაზე, რითაც ფაქტობრივად პირს მოესპო საშუალება, ისარგებლოს მისთვის კანონით მინიჭებული უფლებებით“.

The court recognized Irakli Khoperia as a victim
Pursuant to the court judgment of May 2, 2017, Irakli Khoperia, who was refused to be considered as victim by the Prosecutor's Office, was recognized as a victim by the Tbilisi City Court and considered that there were sufficient grounds for the Prosecutor’s Office to issue a resolution on the recognition of Irakli Khoperia as victim.
As it is known to the public, the investigation of the alleged fact of Irakli Khoperia’s torture carried out by policemen has been in progress since March, 2017. The Georgian Young Lawyers' Association, which defends the interests of Irakli Khoperia, with the request to recognize Irakli Khoperia as victim initially applied to the Prosecutor supervising the criminal cases which did not satisfy the claim. The complaint submitted concerning the above issue was not even satisfied by the Chief Prosecutor. According to the Prosecutor's Office, there existed no grounds for Irakli Khoperia's recognition as victim at that stage of the investigation.
After the refusal received from the Prosecutor's Office, GYLA applied to the Court on April 21, 2017 and requested the recognition of Irakli Khoperia as victim. The Court fully admitted the arguments in the complaint and satisfied the claim.
The Court explained that effective defense means implies implementation of a thorough and effective investigation for the detection and punishment of wrongdoers. "Consequently, the investigative procedures shall be available for a litigant, through access to a criminal case can be obtained only after the receipt of a specific status. [...] At this stage of the investigation of the criminal case it has been established that the alleged torture was carried out to Irakli Khoperia by individual employees of law enforcement agencies. Despite the fact that no one has been charged yet, this circumstance shall not hinder the recognition of Irakli Khoperia as victim.“ As a result, the Court ruled that "the Prosecutor’s refusal to recognize Irakli Khoperia as victim was ungrounded which actually deprived the person to enjoy the rights granted by the law."