როგორც სხვადასხვა მედიასაშუალებით საზოგადოებისათვის ცნობილი გახდა, ირაკლი ხოფერია 2017 წლის 16 თებერვალს სავარაუდოდ პოლიციის თანამშრომლებმა უსაფუძვლოდ გადაიყვანეს პოლიციის განყოფილებაში და მასზე განახორციელეს ძალადობა. ირაკლი ხოფერიას განმარტებით, მას სთხოვდნენ ეღიარებინა დანაშაული, რომელიც არ ჩაუდენია, ემუქრებოდნენ ნარკოტიკული ნივთიერების ჩადებით და პარალელურად აყენებდნენ ფიზიკურ შეურაცხყოფას. მას შემდგომ, რაც გაირკვა, რომ ირაკლი ხოფერია შეცდომით, სხვა პირის ნაცვლად დააკავეს, იგი გაათავისუფლეს. ჩატარებული სამედიცინო შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ირაკლი ხოფერიას აღენიშნებოდა ,,თავის ტრავმა, [...] გულმკერდის ზედაპირული ტრავმა, რბილი ქსოვილების დაჟეჟილობებით. სხეულზე გარეგნულად აღენიშნებოდა დაზიანებები სისხლნაჟღენთების სახით. დაზიანებები მიყენებული რაიმე მკვრივი ბლაგვი საგნის არაერთჯერადი მოქმედებით“.
აღსანიშნავია, რომ გამოძიება შემთხვევიდან მხოლოდ ერთი თვის შემდგომ, 2017 წლის 15 მარტს დაიწყო. ქ. თბილისის პროკურატურის 2017 წლის 3 აპრილის წერილობითი პასუხის მიხედვით, გამოძიება მიმდინარეობს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცალკეული თანამშრომლების მიერ, 2017 წლის 16 თებერვალს, მოქალაქე ირაკლი ხოფერიას წამების ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1441 მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით.
გამომდინარე იქედან, რომ პროკურატურამ საკუთარი ინიციატივით ირაკლი ხოფერია დაზარალებულად არ ცნო, 2017 წლის 5 აპრილს წარდგენილი განცადებით, ირაკლი ხოფერიამ თავად მოითხოვა მისთვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭება, თუმცა, წარდგენილ განცხადებას პროკურატურის პასუხი არ მოჰყოლია. აღნიშნულით კი, ილახება ირაკლი ხოფერიას ინტერესები და მას არ ეძლევა შესაძლებლობა ჰქონდეს წვდომა საქმის მასალებზე, და შესაბამისად - მინიმალური ინფორმაციაზე მის საქმეზე მიმდინარე გამოძიებასთან დაკავშირებით.
აქვე განვმარტავთ, რომ დაზარალებული არის პირი, რომელსაც ობიექტურად ყველაზე დიდი ინტერესი შეიძლება ჰქონდეს სამართალწარმოების მიმართ. სწორედ ამ მიზნით, ის სათანადოდ უნდა იქნეს ჩართული სამართალწარმოების პროცესში. დაზარალებულის პროცესუალური სტატუსის გარეშე კი ირაკლი ხოფერია მოკლებულია შესაძლებლობას ისარგებლოს იმ უფლებებით, რასაც კანონმდებლობა დაზარალებულს ანიჭებს.
მიუხედავად იმისა, რომ დაზარალებული წარმოადგენს განსაკუთრებული ზრუნვის საგანს, ხშირად, მას საკანონმდებლო თუ პრაქტიკული ხარვეზები ხელს უშლის ეფექტურად დაიცვას თავისი უფლებები. პროკურორის თითქმის შეუზღუდავი დისკრეციის პირობებში დაზარალებულებისათვის რაიმე სახის რეაბილიტაცია ან სამართლიანობის მიღწევა მხოლოდ სამართალდამცავი ორგანოების კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული.
საია კიდევ ერთხელ განმარტავს, რომ როდესაც საუბარია სავარაუდოდ პოლიციელთა მხრიდან განხორციელებულ წამების ან არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე, სახელმწიფოს აქვს მომეტებული პასუხისმგებლობა, გამოიჩინოს განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა გამოძიების პროცესში, რათა არ გაჩნდეს კითხვები სამართალწარმოების ობიექტურად, მიუკერძოებლად და ეფექტურად წარმართვასთან დაკავშირებით.

As various media outlets informed the public, on February 16, 2017 Irakli Khoperia allegedly was taken with no reason by police officers to the police station where he became a victim of police violence. According to Irakli Khoperia, he was demanded to acknowledge the offence which he had not committed, he was threatened to plant drugs on him and was physically abused. Later, after revealing that Irakli Khoperia had been arrested by mistake instead of another person, he was released. Under the medical examination, Irakli Khoperia was diagnosed with "head injury, [...] chest interfacial injury, with soft tissue bruise. Some injuries in the form of bruises have been detected on the body. Injuries have been inflicted with the repeated action of a solid blunt object."
Note also that the investigation began on March 15, 2017, only a month later. According to the written reply of the Tbilisi Prosecutor's Office of 3 April 2017, the investigation is conducted by individual employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia on the fact of 16 February 2017 torture of citizen Irakli Khoperia under the signs of criminal offense as stipulated in the Criminal Code of Georgia, Article 1441, Paragraph II, Subparagraph “a”.
As the Prosecutor's Office did not grant Irakli Khoperia the status of the victim, Irakli Khoperia himself requested the Prosecutor’s Office to recognize him as a victim with the statement submitted on April 5, 2017. However, the Prosecutor’s Office did not reply to the statement. Thus, the interests of Irakli Khoperia have been infringed and he is unable to have access to the case materials and few data available about the investigation of his case.
Hereby we would like to clarify that the victim is a person who may have the most objective interests in the proceedings. For this purpose, s/he should be properly involved in the proceedings. Having no procedural status of the victim, Irakli Khoperia is deprived of the right granted to him as a victim pursuant to the legislation.
Although victims should be the object of special care, the legislative or practical shortcomings frequently prevent them from safeguarding their rights. In the conditions of almost unlimited discretion of the prosecutor, any kind of rehabilitation or administration of justice for a victim depends only on the good will of the law enforcement agencies.
GYLA once again clarifies that when it comes to alleged torture or ill-treatment by police officers, the state shall have the increased responsibility to show special commitment towards an investigation in order to avoid questions about objective, impartial and effective administration of the proceedings.