25 ოქტომბერი, 201811:43
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში საპრეზიდენტო კანდიდატებს საშუალება ჰქონდათ წინასაარჩევნო კამპანია კონკურენტუნარიან გარემოში წარემართათ. მათ შეძლეს საკუთარი პროგრამებისა და დაპირებების ამომრჩევლისათვის გაცნობა ამომრჩევლებთან უშუალოდ შეხვედრების გზით, თუმცა კამპანიას არ ჩაუვლია აგიტაციაში ხელშეშლის, სიძულვილის ენისა და  ქსენოფობიური განცხადებების გარეშე.  აგრეთვე, როგორც 2016-2017 წლებში, კვლავ აქტუალური იყო ფარული ჩანაწერების გავრცელება.
სიძულვილის ენისა და პირადი შეურაცხყოფის ტირაჟირებას ადგილი ჰქონდა სოციალური ქსელის საშუალებითაც, რომელიც მიმართული იყო როგორც სხვადასხვა პოლიტიკური სუბიექტების, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ. მსგავსი ცრუ ინფორმაციის გავრცელება Facebook-ის სხვადასხვა დასპონსორებული გვერდებიდან/ანგარიშებიდან ხდებოდა. ამ გვერდების დამფინანსებლების და დაფინანსების წყაროების შესახებ ინფორმაცია საზოგადოებისთვის დღემდე უცნობია.
მოკლე მიმოხილვა
აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე ამომრჩეველი საქართველოს პრეზიდენტს პირდაპირი წესით ბოლოჯერ აირჩევს. 2017 წელს საქართველოს პარლამენტმა კონსტიტუცია შეცვალა და საქართველოს პრეზიდენტის არაპირდაპირი წესით არჩევა დაადგინა.
2018 წლის საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები წინა პრეზიდენტის არჩევნებისაგან განსხვავებულ რეჟიმში წარიმართა, ვინაიდან პირველად, საქართველოში პრეზიდენტის არჩევნების ისტორიაში მმართველმა პარტიამ „ქართულმა ოცნებამ“ საკუთარი კანდიდატი არ წარადგინა და მხარი საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ დამოუკიდებელ კანდიდატს სალომე ზურაბიშვილს დაუჭირა. ჯამში საარჩევნო ადმინისტრაციას არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით 46-მა საარჩევნო სუბიექტმა/საინიციატივო ჯგუფმა მიმართა და პრეზიდენტობის კანდიდატი წარადგინა. საბოლოოდ, რეგისტრაცია პრეზინდეტობის 25-მა კანდიდატმა გაიარა.
კენჭისყრის დღე, 28 ოქტომბერი საქართველოს პრეზიდენტმა 2018 წლის 1 აგვისტოს გამოაცხადა, ხოლო წინასაარჩევნო კამპანიის რეგულაციები, საარჩევნო კოდექსის თანახმად, 29 აგვისტოდან ამოქმედდა.
აღსანიშნავია, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში კიდევ უფრო პოლარიზებული გახდა მედია. მედია საშუალებებით გავრცელებული წინასაარჩევნო პოლიტიკური რეკლამით ხდებოდა ქსენოფობიური მოწოდებების, ეთნიკური შუღლის გაღვივების ტირაჟირება. კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები და განმარტებები წინასაარჩევნო პერიოდში მედიის გამოყენების წესთან დაკავშირებით წინააღმდეგობაში იყო როგორც საქართველოს კანონმდებლობასთან, ასევე კომისიის 2016 წლამდე არსებულ პრაქტიკასთან.
საიას დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირებული დარღვევები
-ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის 1 ფაქტი:
• - ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლების მიერ ამომრჩევლებისათვის სავარაუდოდ უკანონო დაპირების გაცემა და ე.წ. „საგარანტიო სერტიფიკატების“ გადაცემ
• ფიზიკური დაპირისპირების 3 ფაქტი:
• - „ქართული ოცნებისა და ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერების დაპირისპირება ქუთაისში, თიანეთსა და კასპში.
• ჟურნალისტებისათვის საქმიანობის სავარაუდო ხელშეშლის 1 ფაქტი:
• ქუთაისის საკრებულოში ფიზიკური დაპირისპირებისას „ქუთაისიპოსტის“ ოპერატორისთვის ხელშეშლა.
• სავარაუდო ზეწოლა -  4 ფაქტი:
• - დაქვემდებარებული პირების კამპანია/აგიტაციაში ჩართვისას სავარაუდო ზეწოლა ქვემო ქართლში,  კახეთში, შიდა ქართლსა და სამეგრელოში.
• პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან სავარაუდო გათავისუფლება -1 ფაქტი:
• - პედაგოგის გათავისუფლება საბავშვო ბაღიდან.
• სავარაუდოდ უკანონო შემოწირულობის 7 ფაქტი, მათ შორის:
• - პრეზიდენტობის კანტიდატების მიხეილ ანთაძის, ზვიად მეხატიშვილის, ზვიადი ბაღდავაძისა და ზვიად იაშვილის უფასო პოლიტიკური რეკლამების განთავსება პ/გ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პრეზიდენტობის კანდიდატის − გრიგოლ ვაშაძის სასარგებლოდ  და პრეზიდენტობის კანდიდატის ირაკლი გორგაძის უფასო პოლიტიკური რეკლამის განთავსება პ/გ „ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“ პრეზიდენტობის კანდიდატის − დავით ბაქრაძის სასარგებლოდ.
• ადმინისტრაციული რესურსის სავარაუდო გამოყენების  5 ფაქტი, მათ შორის
• - მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი დამოუკიდებელი კანდიდატის სასარგებლოდ მუნიციპალიტეტების ა(ა)იპ-ების თანამშრომლებისთვის მხარდამჭერთა სიების მობილიზების დავალება, დაქვემდებარებული პირების ჩართვა აგიტაციაში;
• - სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსებული საკომუნიკაციო საშუალებების და  საინფორმაციო მომსახურების გამოყენება სალომე ზურაბიშვილის სასარგებლოდ.
• უკანონო აგიტაციის სავარაუდო 4 ფაქტი, მათ შორის:
• - საჯარო მოხელეების მიერ სალომე ზურაბიშვილის სასარგებლოდ აგიტაცია სამუშაო საათების განმავლობაში სოციალური ქსელის პირადი გვერდების მეშვეობით;
• - სასულიერო პირების მიერ სალომე ზურაბიშვილის საწინააღმდეგო აგიტაცია;
• - აგიტაცია საარჩევნო კომისიის წევრის მიერ.
• კანდიდატებისათვის წინასაარჩევნო შეხვედრების ხელშეშლის ფაქტები:
• - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერებისა და აქტივისტების მიერ სალომე ზურაბიშვილის წინასაარჩევნო შეხვედრების კონტრაგიტაცია და ხელშეშლა, რაც კამპანიურ ხასიათს ატარებდა, ასევე საპრეზიდენტო კანდიდატებისა და პოლიტიკური სუბიექტების მიმართ სიძულვილის ენის გამოყენება და მათი შეურაცხყოფა სოციალური ქსელების საშუალებით.
• სააგიტაციო მასალების დაზიანების  ფაქტები:
• - მაგალითად გრიგოლ ვაშაძის სარეკლამო ბანერების წითლად შეღებვა, წარწერით - “KGB”, "ევროპული საქართველოს" პრეზიდენტობის კანდიდატის დავით ბაქრაძის პლაკატებზე საღებავის შესხმა და სხვა.
ტენდენციად გამოიკვეთა ე.წ. „ტექნიკური კანდიდატების“ დასახელება, რომელთა მიზანი არა არჩევნებში გამარჯვება, არამედ კონკრეტული კანდიდატის მხარდაჭერა და საარჩევნო სუბიექტებისათვის დამატებითი რესურსის (დაფინანსება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან და სარეკლამო დრო) მოპოვება იყო.
სანდო სადამკვირვებლო ორგანიზაციების დისკრედიტაციის მცდელობა
განსაკუთრებით აღსანიშნავია წინასაარჩევნო პერიოდში საარჩევნო პროცესებში ჩართული უწყებების (საარჩევნო ადმინისტრაცია, უწყებათაშორისი და კომუნიკაციების ეროვნული კომისია) მხრიდან დესტრუქციული, არაკოლეგიალური, დაუსაბუთებელი და საფუძველს მოკლებული განცხადებების კეთების ტენდენცია არასამთავრობო სექტორის, განსაკუთრებით კი - სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიმართ. ამან შექმნა საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ ადგილი ჰქონდა მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე საარჩევნო საკითხებზე და ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციების დელეგიტიმაციას და საზოგადოების, ისევე როგორც, არჩევნებზე დამკვირვებელი საერთაშორისო ორგანიზაციებში თვალში, მათი შეფასებების დისკრედიტაციას. განსაკუთრებით სამწუხაროა, რომ წინასაარჩევნო ვითარებაში, საკითხების ზედმეტი პოლიტიზირების და პოლარიზების საფუძველს მმართველი პოლიტიკური გუნდის წევრების განცხადებები ქმნიდა.
წინასაარჩევნო პერიოდში საიამ გამოაქვეყნა საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების მონიტორინგის ანგარიში, რომელშიც ორგანიზაციამ წარმოადგინა ინფორმაცია საოლქო საარჩევნო კომისიებში დროებით არჩეული პირების შესახებ, კერძოდ, მათი ნათესაური კავშირებისა და პოლიტიკური მიკერძოებულობის თაობაზე. სწორედ აღნიშნული ანგარიში გახდა საიაზე თავდასხმის საფუძველი როგორც ცესკოს თავმჯდომარის, ისე უწყებათაშორისი კომისიის თავმჯდომარის (იუსტიციის მინისტრის) მხრიდან, რითაც პირველ შემთხვევაში დაირღვა „საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსი“, ხოლო მეორე შემთხვევაში - საარჩევნო კოდექსით დადგენილი მანდატის ფარგლები.
საარჩევნო დავები
წინასაარჩევნო პერიოდში საიამ 9 საჩივარი/განცხადება წარადგინა საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში. მათ შორის: უკანონო აგიტაციის, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების, სუბიექტებისათვის აგიტაციაში ხელშეშლის, ამომრჩევლის მოსყიდვისა და  უკანონო შემოწირულობის თაობაზე.
საარჩევნო ადმინისტრაციაში წარდგენილი საჩივრებიდან  (ჯამში 7)   ერთი დაკმაყოფილდა და შედგა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი, ერთი შემდგომი რეაგირებისათვის გადაეგზავნა შესაბამისი მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელ ორგანოს, ხოლო 5  - არ დაკმაყოფილდა.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ წინასაარჩევნო დავების განხილვისას გამოიკვეთა, რომ საოლქო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელები უმრავლეს შემთხვევაში, სრულყოფილად არ სწავლობენ საჩივრებში აღწერილ ფაქტობრივ გარემოებებს, არაჯეროვნად ატარებენ ადმინისტრაციულ წარმოებას და შესაბამისად, იღებენ დაუსაბუთებელ გადაწყვეტილებებს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის შედგენაზე უარის შესახებ. კერძოდ, საარჩევნო კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის შესახებ ინფორმაციის გადამოწმებისას, შემოიფარგლებიან მხოლოდ პოტენციური სამართალდამრღვევების პოზიციების გათვალისწინებით და გადაწყვეტილების მიღების ეტაპზე, ხელმძღვანელობენ მხოლოდ მათ მიერ წარდგენილი ახსნა-განმარტებების საფუძველზე. არ იკვლევენ საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე ყველა გარემოებას და თავის გადაწყვეტილებას აფუძნებენ იმ გარემოებებზე, ფაქტებზე, მტკიცებულებებზე ან არგუმენტებზე, რომლებიც არ იქნა გამოკვლეული და შესწავლილი ადმინისტრაციული წარმოების დროს.
ამასთან, საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმის შედგენის თაობაზე წარდგენილი განცხადების/საჩივრის განხილვისას, არ იცავენ „საარჩევნო დავების სახელმძღვანელოს“ მიხედვით განსაზღვრულ პროცედურას, რომლის თანახმადაც, „წარდგენილ განცხადებას/საჩივარს ზეპირი მოსმენით ერთპიროვნულად იხილავს საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ ოქმის შედგენაზე უფლებამოსილი პირი, დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით, რის თაობაზეც დგება ზეპირი მოსმენის ოქმი.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, წინასაარჩევნო დავების განხილვისას, ხშირ შემთხვევებში, სამართალდარღვევის ოქმის შედგენაზე უფლებამოსილი პირები იღებენ სამართლებრივად დაუსაბუთებელ გადაწყვეტილებებს.
ორგანიზაცია აგრეძელებს საარჩევნო პროცესის მონიტორინგს და საზოგადოებას შეჯამებელ ანგარიშს შედეგების შეჯამების შემდგომ წამოუდგენს.
დამატებითი ინფორმაცია  - საიას სადამკვირვებლო მისია  კენჭისყრის დღეს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2018 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნების დღეს თბილისსა და 9 რეგიონში - კახეთში, მცხეთა-მთიანეთში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, გურიაში, იმერეთსა და აჭარაში დააკვირდება (400 დამკვირვებლის საშუალებით).
ორგანიზაციის სადამკვირვებლო გამოცდილების გათვალისწინებით, განსაკუთრებული ყურადღება მიმართული იქნება:
-  წინა არჩევნების დროს და წინასაარჩევნო პერიოდში გამოკვეთილ პრობლემურ უბნებზე;[1]
[1] აღნიშნულ უბნების იდენტიფიცირება მოხდა საიას დამკვირვებლების მიერ გასული პერიოდის არჩევნებზე დაფიქსირებული დარღვევების მიხედვით.

The presidential candidates in the 2018 pre-election period had a possibility to hold pre-election campaign in a competitive environment. They introduced their programs and electoral promises to the voters through face-to-face meeetings; however, the campaign was not free from interference, use of hate speech and xenophobic statements. Similar to the 2016-2017 years, the dissemination of the secret tapes was also problematic.
Hate speech and personal insults were disseminated through social media as well, which was directed both against various political entities, as well as against the NGOs. Such false information was disseminated through various sponsored pages/accounts. The source of funding of those pages/accounts is still unknown to the public.
Short overivew
It must be emphasized that the 2018 presidential elections are the last ones, in which voters have a possibility to directly elect the president.
The 2018 presidential elections are held differently than all the previous presidential elections, because for the first time, the ruling party (“Georgian Dream”) did not nominate its own candidate, instead supporting the independent candidate, proposed by the initiative group – Salome Zurabishvili. In total, 46 electoral subjects/initiative groups have applied for registration to the election administration and nominated a presidential candidate. Overall, 25 candidates were registered for the presidency.
On August 1/2018, the president announced the voting day to be on October 28; thus the pre-election campaign regulations, according to the Electoral Code of Georgia entered into force since August 29.
It is notable that media became even more polarized in the pre-election period. Xenophobic calls, attempts to spread inter-ethnic confrontation were disseminated through the pre-election political advertismement on media. The decisions and interpretations of the Georgian National Communications Commission (GNCC) regarding the usage of media in the pre-election period were contradicting both the legislation of Georgia, as well as the pre-existing practice before 2016.
Violations, revealed by GYLA observers:
The tendency was revealed – nominating the so-called “technical candidate”, the goal of which was not to win in the elections, but rather to support a specific (another) candidate and to draw additional resources for the electoral subject (such as state funding and free advertisement time).
Attempt to discredit the reliable observer organizations
We must particularly emphasize the tendency of destructive, uncollegial, unjustified and groundless statements against the NGO sector – especially against the observer organizations, by the institutions involved in the electoral processes (election administration inter-agency task force and GNCC). This created the reasonable doubt that there was an attempt to delegitimize the organizations with many years of experience on elections and human rights and to discredit their evaluations in the eyes of the public, as well as the observer international organizations. It is especially unfortunate that the statements of the representatives of the governing political party created basis for exaggerated politization of the issues and polarization.
In the pre-election period, GYLA publicized the monitoring report about the composition of the electoral commissions, in which GYLA presented information about the temporarily elected persons in the district election commissions, specifically, about their relatives being employed in the same institution and political bias. This exact report has become the reason for the attacks on GYLA, both by the Central Election Administration (CEC) Chairperson, as well as the chairperson of the inter-agency task force (Minister of Justice), which has violated the “Code of Ethics of the Election Administration Servants”, in second case – it violated the framework of mandate, prescribed by the Electoral Code of Georgia.
Electoral Disputes
In the pre-election period, GYLA presented 9 applications/complaints to the election administration and the state audit services, related to, among others: illegal campaigning, abuse of administrative resources, interference in the electoral campaign, vote bribery and illegal donations.
Out of presented applications/complaints (total 7), one was upheld and administrative violations protocol was drawn up, one was forwarded for further response to the relevant executive body of the municipality and 5 were rejected.
This process has demonstrated that the chairpersons of the district election commissions, in the majority of cases, failed to comprehensively examine the factual circumstances of the applications/complaints, failed to perform the administrative process properly, and therefore – made unjustified decisions to reject issuance of the administrative violations protocol. Specifically, in the process of reviewing the information regarding the alleged violation of electoral legislation, they limit to only considering the positions of the potential violators and they base their decision-making only on the explanations provided by the potential violators, they do not examine all the important aspects of the case and they base their decisions on the circumstances, claims, evidences or arguments, which have not been examined or studied through a proper administrative process.
At the same time, the chairpersons of the district election commissions failed to follow the “Electoral Dispute Manual” in the process of reviewing the applications/complaints on the draw-up of the administrative violations protocol. According to this manual, the “submitted applications/complaints must be reviewed by the person responsible for the drawing-up of the district election commission protocol, with participation of the stakeholders, based on which the protocol of verbal hearings is drawn up.”
Based on the above, in the process of reviewing the pre-election disputes, often the decision-makers made legally unfounded decisions regarding the administrative violations protocols.
GYLA continues monitoring of the electoral processes and will present the summary findings of the observation after the summary of the results.
Additional information – GYLA’s Observation Mission on the Election Day
Georgian Young Lawyers’ Association will observe the 28/2018 October Presidential Elections in Tbilisi and 9 regions – Kakheti, Mtskheta-Mtianeti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Guria, Imereti and Adjara (through 400 observers).
Considering the the observation experience of the organization, special attention will be paid to:
- The precincts, revealed to be problematic during the previous elections and in the current pre-election period;[1]
- The dense settlements of ethnic minorities and Internally Displaced Persons from the Occupied Territories (IDPs);
- The developments surrounding the polling stations and actions of law-enforcements (implementation of the decree of the Ministry of Internal Affairs);
- Inclusiveness of the electoral environment, including the conditions throughout the country regarding the equal accessibility for the persons with disability and ethnic minorities. GYLA also prioritizes researching the women’s participation in the elections.
On the election day, GYLA will operate a special hotline (number: 032 2 18 26 30), which will allow the citizens to receive legal consultations regarding the electoral procedures. GYLA will also consult journalists and media organizations regarding the procedures, election day violations and the methods of response to them – thus, stakeholders will have an opportunity to provide us the information regarding the violations they identified on the election day.
Monitoring of the presidential elections of Georgia was made possible through the financial support from the National Endowment for Democracy (NED), US Agency for International Development (USAID), Norwegian Embassy in Baku and British Embassy in Tbilisi. The opinions expressed in this statement belong solely to GYLA and its content might not express the views of the donors.
[1] GYLA’s observers have identified those precincts based on the revealed violations during the previous elections.