საიას საერთაშორისო სამართალწარმოების გუნდის ხელმძღვანელმა, თამარ ონიანმა, პარტნიორ ორგანიზაცია European Implementation Network-ის ორგანიზებით მონაწილეობა მიიღო ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტისა და მომჩივანთა წარმომადგენლებისა თუ არასამათავრობო ორგანიზაციების ერთობლივ შეხვედრაში.
შეხვედრაზე საიას წარმომადგენელმა მინისტრთა კომიტეტს გააცნო იდენტობის ჯგუფის საქმეების აღსრულების მდგომარეობა, და, დამატებით, ასევე, მიმოიხილა 2021 წლის 05 ივლისს განვითარებული ძალადობრივი მოვლენები.
საიამ მინისტრთა კომიტეტს მოუწოდა არ დახუროს აღნიშნული ჯგუფის საქმეებზე ზედამხედველობა, არამედ, განაგრძოს საქმეების განხილვა გაძლიერებული ზედამხედველობის ქვეშ და ზეპირი მოსმენით კიდევ ერთხელ განიხილოს ის უახლოესი შესაძლებლობისთანავე. ასევე, მინისტრთა კომიტეტს წარუდგინა ის რეკომენდაციები, რომელთა შესრულებაც, მნიშვნელოვანია იდენტობის ჯგუფის საქმეების სრული და ეფექტიანი აღსრულებისთვის.
იდენტობის ჯგუფი 5 საქმეს აერთიანებს, რომლებიც შეეხება სახელმწიფოს მიერ ლგბტ+ აქტივისტებისა და იეჰოვას მოწმეების მიმართ ფიზიკური პირებისგან მომდინარე არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობისგან არასათანადო დაცვას, რასთან დაკავშირებითაც, სახელმწიფომ არ ჩაატარა ეფექტიანი გამოძიება, მათ შორის, არ გამოკვეთა განხორციელებული ქმედების დისკრიმინაციული მოტივი. ასევე, ერთ-ერთი საქმე შეეხება ლგბტქ+ პირების მიმართ დისკრიმინაციული მოტივით არასათანადო მოპყრობას სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან, მათ შორის, საგამოძიებო პროცესში.
იდენტობის ჯგუფის საქმეების აღსრულების პროცესთან დაკავშირებით მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება:
- ლგბტ+ თემისა და იეჰოვას მოწმეების უფლებრივი მდგომარეობა: სახელწიფოს მიერ გადადგმული ნაბიჯების მიუხედავად, ლგბტ+ პირებისა და, რელიგიური უმცირესობების, მათ შორის, იეჰოვას მოწმეების, უფლებრივი მდგომარეობა კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება. გამოწვევად რჩება სექსუალური ორიენტაციის, გენდერული იდენტობისა და რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაცია, მათ შორის ლგბტ+ ადამიანებისა და იეჰოვას მოწმეების გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების ეფექტიანი რეალიზება.
- შსს-ში სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან საბრძოლველად სპეციალური დანაყოფის არარსებობა: მიუხედავად მინისტრთა კომიტეტის არაერთი პირდაპირი მოთხოვნისა და რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის რეკომენდაციისა, შექმნილიყო სპეციალური ორგანო, რომელიც გამოიძიებდა სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებს, დღევანდელი მდგომარეობით, ეს ღონისძიება კვლავ არ არის სახელმწიფოს მხრიდან განხორციელებული.
- სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიება და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დისკრიმინაციული მოტივის არარსებობა.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებები / განჩინებები რეალური, ხელშესახები შედეგის მომტანი, მხოლოდ მაშინ იქნება თუკი ეროვნულ დონეზე სახელმწიფო მათ ეფექტიან აღსრულებას უზრუნველყოფს. ამ მიზნით, საიამ მინისტრთა კომიტეტს იდენტობის ჯგუფის საქმეებზე ანგარიშები წარუდგინა როგორც 2020, ისე 2021 წელს. საია განაგრძობს ამ ჯგუფის საქმეებზე აღსრულების მდგომარეობის მონიტორინგს, და, შესაბამის განახლებულ ინფორმაციას კვლავ მიაწვდის კომიტეტს.

Tamar Oniani, Head of GYLA's International Litigation Team, participated in a joint meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe and representatives of the applicants or non-governmental organizations, organized by the partner organization European Implementation Network.
At the meeting, the GYLA representative briefed the Committee of Ministers on the status of the execution of the Identoba Group cases, and, in addition, also reviewed the violent events of July 5, 2021.
GYLA called on the Committee of Ministers not to close its supervision of the group's cases, but to continue considering the cases under enhanced supervision and to reconsider them at an oral hearing as soon as possible. It also presented to the Committee of Ministers the recommendations, the implementation of which is important for the full and effective execution of the Identitoba Group cases.
The Identoba Group includes 5 cases related to the state's inadequate protection from the inhuman and degrading treatment of LGBT + activists and Jehovah's Witnesses by natural persons, in connection with which the state has not conducted effective investigations including failure to establish a discriminatory motive. Also, one of the cases concerns the ill-treatment of LGBTQ + individuals with discriminatory motives by law enforcement agencies, including in the investigation process.
The following significant challenges to the process of executing Identoba Group Cases remain:
- The legal status of the LGBT + community and Jehovah's Witnesses: Despite the steps taken by the state, the legal status of LGBT + individuals and religious minorities, including Jehovah's Witnesses, remains a significant challenge. Discrimination on the grounds of sexual orientation, gender identity, and religion, including the effective exercise of freedom of expression and assembly for LGBT + people and Jehovah's Witnesses, remains a challenge.
- Non-existence of a Special Unit to Combat Hate Crimes in the Ministry of Internal Affairs: Despite numerous direct demands of the Committee of Ministers and the recommendation of the European Commission against racism and intolerance, the establishment of a special body to investigate hate crimes is still not implemented by the state.
- An effective investigation of hate crimes and the absence of discriminatory motives in the Code of Administrative Offenses of Georgia.
Judgments/Rulings delivered by the European Court of Human Rights will have a real, tangible effect only if the state ensures its effective execution at the national level. To this end, GYLA submitted reports on the Identoba Group cases to the Committee of Ministers in both 2020 and 2021. GYLA continues to monitor the state of execution of this group of cases and will continue to provide relevant updated information to the Committee.