01 ივნისი, 202112:01
1-ლი ივნისი ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეა. ეს თარიღი კიდევ ერთხელ გვახსენებს სახელმწიფოს მხრიდან იმ ღონისძიებების გატარების აუცილებლობას, რომლებიც ბავშვის საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარეობს და მათი სიცოცხლის, ჯანმრთელობის, განათლების, განვითარებისა და ღირსეული ცხოვრების უფლების დაცვას ემსახურება. ამისთვის მნიშვნელოვანია კომპლექსური და ქმედითი მექანიზმების არსებობა, რომლებიც ბავშვთა უფლებების მაღალი სტანდარტით დაცვას უზრუნველყოფს.
COVID 19-ის გავლენა ბავშვთა უფლებებზე
კოვიდ-19-ის პანდემიის დაწყებიდან 1 წელზე მეტი გავიდა, თუმცა ბავშვთა უფლებების ეფექტიანი დაცვა კვლავ პრობლემურია. განსაკუთრებით თვალშისაცემია ბავშვთა სიღარიბე. მნიშვნელოვანი გამოწვევები არსებობს განათლების, ასევე მათი ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების კუთხით.[1] ცხოვრების არასათანადო დონისა და სიღარიბის რისკები  პანდემიის პირობებში სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების გათვალისწინებით კიდევ უფრო გაიზარდა, რაც განსაკუთრებით აისახა ქუჩაში მცხოვრებდა  სოციალურად დაუცველ ბავშვებზე.[2]
განათლება
პანდემიამ მასშტაბური გავლენა იქონია ბავშვის განათლების უფლებაზე, მსოფლიოს 180-ზე მეტქვეყანაში გარკვეული პერიოდით სკოლები დაიხურა ან/და გადავიდა დისტანციურ სწავლებაზე.[3] 1 მილიარდი ბავშვი დადგა საფრთხის წინაშე, დარჩენილიყო განათლების მიღების გარეშე.[4] იმავდროულად, ინტერნეტსა და კომპიუტერულ მოწყობილობებზე წვდომის არქონამ გამოიწვია ბავშვთა განათლების ხელმისაწვდომობის შეზღუდვა.
საქართველოში COVID-19-ის პირველივე ტალღის დროს დაინერგა დისტანციური სწავლება. ასევე, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა წამოიწყო ე.წ. ტელესკოლის პროგრამა.[5] თუმცა, ამ ღონისძიებებმა სკოლების სრულყოფილი ჩანაცვლება ვერ უზრუნველყო. ქვეყნის მოსახლეობის უმრავლესობას, მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გამო, არ აქვს შესაბამისი ტექნიკური მოწყობილობა ან/დაინტერნეტზე წვდომა. შესაბამისად, ბავშვების დიდი ნაწილი დისტანციურ გაკვეთილებზე ჩართვას ვერ ახერხებდა.
ონლაინ სწავლების რეჟიმი, ნაწილობრივ, ახლაც გრძელდება, თუმცა გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ქვეყანაში სწავლება მხოლოდ დისტანციურად მიმდინარეობდა. სათანადო ტექნიკური მხარდაჭერის არარსებობა კი, ფაქტობრივად, ბავშვების ნაწილის განათლების უფლების გარეშედარჩენას იწვევდა/იწვევს. სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ განათლების სამინისტროს არ შეუმუშავებია კონკრეტული სამოქმედო გეგმა, რომლითაც ამ პერიოდში საგანმანათლებლო სფეროშისახელმწიფოს მხრიდან გასატარებელი აქტივობები გაიწერებოდა.[6]
პანდემიის პერიოდში განსაკუთრებით დაზარალდნენ სსსმ და შშმ ბავშვები. მათი სასწავლო განრიგი,რომელიც მორგებული იყო სასკოლო ფორმატსა და ინდივიდუალურ საჭიროებებზე, სრულყოფილად ვერპასუხობდა ახალ გამოწვევებს.[7] ინდივიდუალური საგანმანათლებლო საჭიროებების გაუთვალისწინებლობის გამო, შშმ ბავშვთა ნაწილი საგანმანათლებლო პროცესის მიღმა აღმოჩნდა.[8]
ბავშვთა მიმართ ძალადობა
პანდემიის პირობებში განსაკუთრებით იზრდება ბავშვთა მიმართ ძალადობის რისკები. სერვისების გარკვეული ნაწილი დისტანციურად მიმდინარეობს. ასეთ დროს კი რთულდება ძალადობის მსხვერპლ ბავშვთა იდენტიფიცირება და მხარდამჭერი პროგრამებისა თუ სერვისების ეფექტიანობა კითხვის ნიშნისქვეშ დგება.[9]
ბავშვთა მიმართ ჩადენილი სექსუალური ხასიათის დანაშაულებზე სახელმწიფოს მუშაობა კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება. სექსუალური ძალადობის მძიმე ფაქტები მოითხოვს სახელმწიფოს აქტიურ მუშაობას მათი პრევენციისთვის. დანაშაულის ჩადენის შემთხვევაში შესაბამისი უწყებების მხრიდან აუცილებელია სწრაფი, ეფექტიანი გამოძიების წარმოება, ასევე სექსუალური ძალადობის მსხვერპლი არასრულწლოვანი დაზარალებულების შესაბამისი ქმედითი დაცვისა და დახმარებისსერვისებით აღჭურვა.[10] სახელმწიფოს მხრიდან სისტემური ჩავარდნის თვალსაჩინო მაგალითია ქობულეთში მომხდარი 14 წლის გოგოს გარდაცვალების შემთხვევაც.[11]
სახელმწიფო ზრუნვის ქვეშ მყოფი ბავშვები
გამოწვევად რჩება დიდი ზომის დაწესებულებების სრულყოფილი ჩანაცვლება ზრუნვის ალტერნატიული ფორმებით. ამგვარი ინსტიტუციების პრობლემურობამ პანდემიის პირობებში მეტად იჩინა თავი. სახალხო დამცველის ინფორმაციით, ა(ა)იპ ბათუმის წმინდა მატათა მოციქულის სახელობის ფონდის სააღმზრდელო დაწესებულების პერსონალი 10-დღიანი მომსახურების რეჟიმზე გადავიდა. ბავშვები ოჯახის წევრებს, ძირითადად, დისტანციურად ეკონტაქტებოდნენ, თუმცა, მათი სიმრავლის გამო, ვერ ხერხდება ელექტრონულ და კომპიუტერულ საშუალებებზე სათანადო ხელმისაწვდომობა. ამავე პანსიონში, 2021 წლის თებერვლის მონაცემებით, დაინფიცირდა 58 არასრულწლოვანი და 20 დასაქმებული პირი.[12]
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს ა(ა)იპჯავახეთის ნინოწმინდის წმინდა ნინოს ობოლ, უპატრონო და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა პანსიონატში არსებული ვითარება. წლების განმავლობაში საქართველოს სახალხო დამცველს არ ეძლევა დაწესებულების მონიტორინგისა და იქ მყოფი ბავშვების უფლებების შესწავლის შესაძლებლობა.[13]სახელმწიფო დღემდე არ ასრულებს გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტის დროებითი ღონისძიების მოთხოვნას ეფექტიანი მონიტორინგის ჩატარებასთან დაკავშირებით.[14]
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, აუცილებელია:
· პანდემიის პირობებში, სახელმწიფომ გააძლიეროს სათანადო ღონისძიებები ბავშვთა უფლებებისდაცვის მიზნით და შეიმუშაოს შესაბამისი მხარდამჭერი პროგრამები, მათ შორის, ქუჩაში მცხოვრებიდა უსახლკარო ბავშვების დასახმარებლად, ასევე, ძალადობისგან მათ დასაცავად.
· განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ დროულად აღრიცხოს ტექნიკისა და ინტერნეტის საჭიროების მქონე ბავშვები და უზრუნველყოს მათი ტექნიკური მხარდაჭერა.
·   შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და პროკურატურამ უზრუნველყონ ბავშვთა მიმართ სექსუალური ძალადობის ყველა შემთხვევის სათანადო აღრიცხვა, ეფექტიანი და დროული გამოძიება დაგამომძიებლების გადამზადება.
·    მთავრობამ დროულად შეიმუშაოს დიდი ზომის დაწესებულებების დეინსტიტუციონალიზაციის გეგმა.
·    მთავრობამ უზრუნველყოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლების შეუფერხებელი ვიზიტი ნინოწმინდის პანსიონატში.
[1] UN Policy Brief: The Impact of COVID-19 on children. ხელმისაწვდომია: https://unsdg.un.org/sites/default/files/2020-04/160420_Covid_Children_Policy_Brief.pdf.
[2] სახალხო დამცველის ანგარიში „საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“, 2021 წელი, გვ. 357. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3uESNro.
[3] UN Policy Brief: The Impact of COVID-19 on children.
[4] UNICEF, Education and COVID-19, ხელმისაწვდომია: https://data.unicef.org/topic/education/covid-19/.
[5] პირველი არხი | განათლების ეთერში „ტელესკოლა“ დაიწყო. ხელმისაწვდომია: https://1tv.ge/news/pirveli-arkhi-ganatlebis-etershi-teleskola-daiwyo/
[6] სახალხო დამცველის ანგარიში „საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“, 2021 წელი, გვ. 368.
[7] იქვე, გვ. 377.
[8] იქვე, 387.
[9] იქვე, 352.
[10] ევროპის საბჭოს კვლევა „ქალთა მიმართ სექსუალური ძალადობის დანაშაულებზე მართლმსაჯულების განხორციელება საქართველოში“, 2020, გვ. 30. ხელმისაწვდომია: https://rm.coe.int/-/1680a13605.
[11] არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება, სამოქალაქო ორგანიზაციები ქობულეთში 14 წლის მოზარდის თვითმკვლელობის უმძიმეს საქმეს ეხმიანებიან, 2021 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3qnWD6e.
[12] სახალხო დამცველის ანგარიში „საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“, 2021 წელი, გვ. 366.
[13] იქვე.
[14] კოალიცია თანასწორობისთვის ნინოწმინდის პანსიონატში ბავშვის უფლებების განგრძობადი დარღვევის ფაქტს ეხმიანება. ხელმისაწვდომია: http://equalitycoalition.ge/article/69.

June 1st is International Child Protection Day. This date reminds us once again of the need for the state to take measures that are in the child's best interests and serve to protect the children's right to life, health, education, development, and dignified life. The existence of complex and effective mechanisms to ensure the protection of their rights to a high standard is important for protecting children's rights.
The Impact of COVID 19 on Children’s Rights
It has been more than a year since the Covid-19 pandemic began, but effective protection of children's rights remains problematic. Particularly noteworthy is child poverty; there are serious challenges to the right to education and child health and safety issues[1]. The risks of poor living standards and poverty have increased even more due to the socio-economic problems caused by the pandemic, which has particularly affected children living on the streets and the socially vulnerable[2].
Education
The pandemic has had a far-reaching impact on a child's right to education, with schools in some 180 countries closing and/or switching to remote learning for some time[3]. 1 billion children are at risk of being left without education[4]. Also, lack of access to the Internet and computer devices has led to restrictions on children’s access to education.
During the very first wave of COVID-19 in Georgia, remote learning was introduced, as well as the so-called TV-school program[5] was developed on the Public Broadcaster. However, these measures did not completely replace the schools, as the majority of the country's population is in a difficult socio-economic situation and do not have the appropriate technical equipment and/or Internet access to enable them to participate in lessons.
The remote learning mode continues in part even now, and for some time, education in the country was continuing only in remote learning mode, in which case the lack of adequate technical support for families actually led to some children being left without the right to education. The Public Defender notes that during this period, the Ministry of Education did not develop a specific action plan, according to which the activities to be carried out by the state in the field of education would be outlined[6].
Children with special educational needs and children with disabilities were particularly affected during the pandemic. Their curriculum that was tailored to the school format and individual needs did not perfectly meet the new challenges[7]. Due to the failure to consider their individual educational needs, part of the children with disabilities found themselves outside the educational process[8].
Violence Against Children
In pandemic conditions, the risks of violence against children are particularly high. Some services are provided remotely, making it difficult to identify child victims of violence and questioning the effectiveness of support programs or services[9].
The state's work on sexual offences against children remains a significant challenge. Serious cases of sexual violence require the state to work actively to prevent similar crimes. In case a crime is committed, it is necessary for the relevant agencies to conduct a rapid, effective investigation and provide appropriate protection and assistance services to the victims of sexual violence[10]. A vivid example case of systemic failure by the state is the death of a 14-year-old girl in Kobuleti[11].
Children Who are Wards of the State
The complete replacement of large institutions with alternative forms of care remains the challenge. The problematic nature of these large institutions has become increasingly apparent in the face of pandemics. According to the Public Defender, the staff of the Non-entrepreneurial Legal Entity educational institution of St. Matthew the Apostle Foundation in Batumi has been transferred to a 10-day service mode. Contact with the children's family members was mostly done remotely. However, due to a large number of children, their access to electronic and computer facilities remains a problematic issue. At the same boarding school, as of February 2021, 58 minors and 20 employees were infected[12].
The situation in the NNLE Boarding School of St. Nino Orphanage for Orphaned, Abandoned and Homeless Children in Ninotsminda, Javakheti, of the Georgian Orthodox Church Patriarchate is especially worrying. There have been cases of obstruction of the activities of the Public Defender of Georgia for years, and the Ombudsmen’s office has no opportunity to monitor the institution and study the rights of the children there[13]. The state has not yet complied with the UN Committee on the Rights of the Child's request for an interim measure regarding the possibility of carrying out an effective monitoring[14].
In view of all the above, it is necessary for the state to:
- In pandemic conditions, the state shall step up measures to protect the rights of children and develop appropriate support programs, including to assist street and homeless children, as well as to protect children from violence.
- The Ministry of Education and Science shall timely register children in need of equipment and internet and provide their technical support.
- The Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office shall ensure proper registration of all cases of sexual abuse of children, effective and timely investigation and training of investigators.
- The government shall develop a deinstitutionalization plan for large institutions in a timely manner.
- The government shall ensure unimpeded visit of the ombudsman's representatives to the Ninotsminda Boarding School.
[1] UN Policy Brief: The Impact of COVID-19 on children. Available at: https://unsdg.un.org/sites/default/files/2020-04/160420_Covid_Children_Policy_Brief.pdf
[2] Report of the Public Defender on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, 2021, p. 357. Available at: https://bit.ly/3uESNro
[3] UN Policy Brief: The Impact of COVID-19 on children.
[4] UNICEF, Education and COVID-19, available at:  https://data.unicef.org/topic/education/covid-19/
[5] First Channel | on-air of education “TV-school” has started. Available at: https://1tv.ge/news/pirveli-arkhi-ganatlebis-etershi-teleskola-daiwyo/ .
[6] Report of the Public Defender on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, 2021, p. 368.
[7] Ibid. pg.  377.
[8] Ibid., 387.
[9] Ibid., 352.
[10] Council of Europe Study on "Administration of Justice on Sexual Violence Crimes against Women in Georgia", 2020, p. 30. Available at:https://rm.coe.int/-/1680a13605 .
[11] In a joint statement of non-governmental organizations, civil society organizations respond to the grave case of suicide of a 14-year-old teenager in Kobuleti, 2021. Available at: https://bit.ly/3qnWD6e
[12] Report of the Public Defender on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, 2021, p. 366.
[13] Ibid.
[14] The Coalition for Equality Responds to the Continued Violation of the Rights of the Child at Ninotsminda Children’s Boarding School. Available at: http://equalitycoalition.ge/article/69 .