01 სექტემბერი, 202017:12
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ საკონსტიტუციო სასამართლოში განსახილველ საქმეზე - ,,ა(ა)იპ მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება "ახალი პოლიტიკური ცენტრი", ჰერმან საბო, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე და ანა ჩიქოვანი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“ (საქმე N3/8/1526) ,,სასამართლოს მეგობრის“ მოსაზრება წარადგინა.
აღნიშნულ საქმეს საკონსტიტუციო სასამართლო 2 სექტემბერს განიხილავს. მოსარჩელე სადავოდ ხდის საარჩევნო კოდექსის იმ ნორმის კონსტიტუციურობას, რომელიც პოლიტიკური პარტიისაგან ითხოვს პროპორციულ სიაში ყოველი მეოთხე კანდიდატი იყოს საპირისპირო სქესის წარმომადგენელი (მაგალითად,  თუკი სიაში პირველი სამი მამაკაცია, მეოთხე კანდიდატი აუცილებლად უნდა იყოს ქალი). მოსარჩელეს მიაჩნია, რომ აღნიშნული მუხლი ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის 24-ე მუხლით გარანტირებულ თავისუფალი არჩევნების უფლებას.
საია სასამართლო მეგობრის წერილობით მოსაზრებაში სადავო ნორმას აფასებს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალთან მიმართებაში, ასევე განიხილავს, რამდენად თავსებადია გენდერულ კვოტასთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიდგომა საქართველოს კონსტიტუციასთან. სასამართლო მეგობრის მოსაზრებაში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები ციტირებულია საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებული საარჩევნო უფლების შინაარსთან და ფარგლებთან, ისევე როგორც საქართველოს კონსტიტუციით დადგენილ ნორმა პრინციპებთან მიმართებაში.
სასამართლო მეგობრის წერილობით მოსაზრებაში საია მიმოიხილავს სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებას საქმეზე მეტკა ზევნიკი სლოვენიის წინააღმდეგ. ეს გადაწყვეტილება მიღებულია 2019 წლის 12 ნოემბერს. ამ საქმეში ორი სლოვენიური პარტიის კოალიციამ დაარღვია სლოვენიის საარჩევნო კანონმდებლობის მოთხოვნები, რომლის მიხედვითაც, საარჩევნო სიაში ერთი სქესის წარმომადგენლები არ შეიძლება ყოფილიყვნენ კანდიდატთა საერთო რაოდენობის 35%-ზე ნაკლები. მომჩივანი კოალიციის სიაში ქალი კანდიდატების რაოდენობა 35%-ით ნაკლები იყო კაცების რაოდენობაზე. გენდერული კვოტის მოთხოვნების დაუცველობის გამო სლოვენიის საარჩევნო ადმინისტრაციამ რეგისტრაციაში არ გაატარა კოალიცია. ეს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა სლოვენიის უზენაესმა და საკონსტიტუციო სასამართლოებმა.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ სლოვენიის სახელმწიფოს წინააღმდეგ წარდგენილი საჩივარი დაუშვებლად გამოაცხადა. გენდერული კვოტის დაუცველობის გამო პარტიის ჩამოშორება სტრასბურგის სასამართლომ მიიჩნია პროპორციულ ღონისძიებად და განაცხადა, რომ ევროპის საბჭო (ორგანიზაცია, რომლის ნაწილიც თავად არის სტრასბურგის სასამართლო) არა მარტო ნებას აძლევს სახელმწიფოებს დააწესონ კვოტები, არამედ ახალისებს კიდეც ევროპის საბჭოს წევრ ქვეყნებს წარმომადგენლობით ორგანოში კვოტების დასაწესებლად. სტრასბურგის სასამართლოს აზრით, საკანონმდებლო ორგანოში ორივე სქესის წარმომადგენლების მონაწილეობის გარეშე საფრთხე ექმნება დემოკრატიული პროცესების ლეგიტიმურობას.
საია-ს სასამართლო მეგობრის მოსაზრებაში აღნიშნულია, რომ მართალია კონსტიტუციის 24-ე მუხლით პარტიას უფლება აქვს, თავისუფლად შეარჩიოს საკუთარი პარლამენტის წევრობის კანდიდატები, მაგრამ პარტიის ეს თავისუფლება იზღუდება კონსტიტუციის მე-3 მუხლის მე-4 პუნქტით, რომლის მიხედვითაც, პოლიტიკური პარტიების საქმიანობა ეფუძნება თანასწორობის და შიდა პარტიული დემოკრატიის პრინციპებს. ეს ნორმა ავალდებულებს საქართველოში მოქმედ პოლიტიკურ პარტიებს უზრუნველყონ პარტიაში შიდა დემოკრატია და პატივი სცენ მისი წევრების თანასწორობის, მათ შორის გენდერული თანასწორობის უფლებასაც. ამასთან კონსტიტუციის მე-11 მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, სახელმწიფო უზრუნველყოფს თანაბარ უფლებებსა და შესაძლებლობებს მამაკაცებისა და ქალებისათვის. სახელმწიფო იღებს განსაკუთრებულ ზომებს მამაკაცებისა და ქალების არსებითი თანასწორობის უზრუნველსაყოფად და უთანასწორობის აღმოსაფხვრელად. კვოტები არის ის განსაკუთრებული ზომები, რაც საქართველოს პარლამენტმა კონსტიტუციის მე-11 მუხლის მე-3 პუნქტის შესაბამისად, შემოიღო საქართველოს პარლამენტში არსებული გენდერული უთანასწორობის აღმოსაფხვრელად. იმის მიუხედავად, რომ 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების პირველ ტურში მონაწილეთა 51% ქალი იყო, ამ მოწვევის პარლამენტში, 150 დეპუტატიდან ქალი მხოლოდ 21-ია.[1]
საია-ს მიაჩნია, რომ კვოტები არის პარლამენტში გენდერული ბალანსის მიღწევის გამოსადეგი, ნაკლებად მზღუდავი და პროპორციული საშუალება. კვოტირების სისტემით არჩევნების შედეგად პარლამენტში იზრდება ქალების რაოდენობა. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ კვოტირებაზე უფრო ნაკლებად მზღუდავმა საშუალებამ, როგორიცაა პარტიების დამატებითი დაფინანსება, თუკი ისინი გენდერულად დაბალანსებული სიას წარადგენდნენ, მნიშვნელოვნად ვერ გაზარდა ქალების რაოდენობა პარლამენტში. ამასთან კვოტირების არსებული მოდელი მინიმალურად ზღუდავს პარტიის თავისუფლებას, თავად გადაწყვიტოს ვინ იქნება მისი კანდიდატი საარჩევნო სიაში და როგორი თანმიმდევრობით. პარტიას აქვს თავისუფლება, საკუთარი სურვილით გადაწყვიტოს საკითხი იმასთან დაკავშირებით, ვინ იქნება მისი სიის პირველ სამეულში. აღსანიშნავია ის, გარემოება, რომ თუ პარტიას ექნება დაბალი მხარდაჭერა, მაგრამ გადალახავს 1%-იან ბარიერს, ამით შესაძლოა პარლამენტში სწორედ ის პირველი სამი წევრი მოხვდეს, რომელსაც კვოტით დადგენილი შეზღუდვა არ შეხებია. რაც შეეხება შემთხვევას, როცა პარტიას პარლამენტში შეჰყავს 4 ან მეტი დეპუტატი, ამ შემთხვევაში წინა პლანზე იწევს გენდერული თანასწორობის ინტერესი. იმავდროულად, პარტიებს აქვთ შესაძლებლობა, მეოთხე და მერვე დეპუტატად დაასახელონ ქალი, რომელსაც პარტიის შიგნით ყველაზე მეტი მხარდაჭერა აქვთ.
ამასთან, შეზღუდვის ინტენსივობა მცირდება იმითაც, რომ კვოტირების ღონისძიება არის დროებითი და მოქმედებს 2024 წლამდე.

GYLA Submitted an Amicus Curiae Brief to Constitutional Court on Quotas
The Georgian Young Lawyers' Association submitted an amicus curiae brief (case N3/8/1526) on the case pending before the Constitutional Court - "Political Union of Non-entrepreneurial (Non-commercial) Legal Entity of Citizens" New Political Center ", Herman Sabo, Zurab Girchi Japaridze and Ana Chikovani v. Parliament of Georgia".
The case will be considered by the Constitutional Court on September 2nd. The applicant disputes the constitutionality of the norm of the Electoral Code, which requires a political party to request every fourth candidate on the proportional list to be of the opposite sex representative (for example, if the first three are men on the list, the fourth candidate must be a woman). The applicant considers that this article contradicts the right to free elections guaranteed by Article 24 of the Constitution.
GYLA assesses the disputed norm in the written amicus curie brief in relation to the case-law of the European Court of Human Rights, as well as discusses the compatibility of the approach of the European Court of Human Rights with the Constitution of Georgia regarding gender quotas. In the amicus curiae brief, the decisions of the European Court of Human Rights are cited in relation to the content and scope of the right to vote provided by the Constitution of Georgia, as well as to the principles and norms established by the Constitution of Georgia.
In a written amicus curiae brief, GYLA reviews the decision of the European Court of Human Rights in Strasbourg in the case of Metka Zevnik v. Slovenia. This Decision was adopted on November 12th, 2019. In this case, a coalition of two Slovenian parties violated the requirements of Slovenian electoral law, according to which members of the same sex could not be less than 35% of the total number of candidates on the electoral list. The number of female candidates on the applicant coalition list was 35% less than the number of male candidates. Due to non-compliance with the requirements of the gender quota, the Slovenian election administration did not register the coalition. This decision was upheld by the Supreme and Constitutional Courts of Slovenia.
The European Court of Human Rights has declared the appeal against the State of Slovenia inadmissible. The Strasbourg court considered the removal of the party due to the lack of a gender quota a proportionate measure, stating that the Council of Europe (an organization of which the Strasbourg Court is a part) not only allows states to set quotas but also encourages the Council of Europe member states to lay down quotas. According to the Strasbourg court, the legitimacy of democratic processes is endangered without the participation of both sexes in the legislative body.
According to GYLA's amicus curiae brief, it is true that under Article 24 of the Constitution, a party has the right to freely choose its own candidates for parliament, but this freedom of the party is restricted by Article 3, point 4 of the Constitution, according to which the activities of political parties are based on equality and principles of intra-party democracy. This norm obliges the political parties operating in Georgia to ensure internal democracy within the party and to respect the equality of its members, including the right to gender equality. In addition, according to Article 11, point 3 of the Constitution, the state ensures equal rights and opportunities for men and women. The state takes special measures to ensure the substantial equality of men and women and to eliminate inequality. Quotas are the special measures introduced by the Parliament of Georgia in accordance with Article 11 point 3 of the Constitution to eliminate gender inequality in the Parliament of Georgia. Although despite the fact that 51% of the participants in the first round of the 2016 parliamentary elections were women, in the parliament of this convocation, only 21 out of 150 MPs are women. [1]
GYLA believes that quotas are a useful, less restrictive and proportionate means of achieving gender balance in parliament. The number of women in parliament is increasing as a result of elections under the quota system. It should be noted, however, that the less restrictive means of quotas, such as additional party funding, if they were to present a gender-balanced list, this could not significantly increase the number of women in parliament. At the same time, the current quota model minimally restricts the party's freedom to decide for itself who will be its candidate on the electoral list and in what order. The party has the freedom to decide voluntarily who will be in the top three on its list. It is noteworthy that if the party has a low support but exceeds the 1% threshold, it may be the first three members will get to the parliament who has not been affected by the quota limit. As for the case when a party introduces 4 or more MPs in the parliament, in this case, the interest of gender equality comes to the fore. At the same time, the parties have the opportunity to nominate the woman with the most support within the party as the fourth and eighth MPs.
However, the intensity of the restriction is also reduced by the fact that the quota measure is a temporary measure and valid until 2024.