დღეს, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობიდან 4 წელი გავიდა. გიგა 2016 წლის 19 მაისს აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან, ხურჩა ნაბაკევის გამშვებ პუნქტთან მოკლეს ე.წ. აფხაზმა მესაზღვრეებმა. გიგას მკვლელობის შემდეგ აფხაზეთის დე-ფაქტო სამხედრო პროკურატურამ გამოძიება დაიწყო, მაგრამ მტკიცებულებების არარსებობის მოტივით მალევე შეწყვიტა. მიუხედავად იმისა, რომ ოთხოზორიას მკვლელობაში დამნაშავე პირთა ვინაობა ცნობილია, დღემდე არ მომხდარა დე-ფაქტო ხელისუფლების მიერ მათი პასუხისგებაში მიცემა და დასჯა. გიგა ოთხოზორიას მკვლელობაზე და ამ ფაქტის არასათანადო გამოძიებაზე რუსეთის ფედერაციას ეკისრება სრული პასუხისმგებლობა, რადგან აფხაზეთზე ეფექტიან კონტროლს სწორედ რუსეთი ახორციელებს.
ოთხოზორიას სიცოცხლის უფლების დარღვევის საქმეს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო განიხილავს. ოთხოზორიას ოჯახის წევრთა ინტერესებს საია და EHRAC იცავენ. ევროპულ სასამართლოში მხარეებს შორის შიდა კომუნიკაცია უკვე დასრულდა და გადაწყვეტილების გამოცხადებას ველოდებით. ოთხოზორიას საქმეს პრეცედენტული მნიშვნელობა აქვს, რადგან სასამართლოს მოუწევს იმსჯელოს, რამდენად ახორციელებს რუსეთი ეფექტიან კონტროლს აფხაზეთზე და რამდენად ეკისრება პასუხისმგებლობა აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენელთა ქმედებებზე. საქმის წარმატებით დამთავრებას ასევე არსებითი მნიშვნელობა გააჩნია ოთხოზორიას ოჯახის წევრებისთვის მათი დარღვეული უფლების და სამართლიანობის აღდგენისთვის.
ოთხოზორიას საქმე ასევე ნათლად წარმოაჩენს ოკუპირებული აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიებსა და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში არსებულ საგანგაშო ვითარებას ადამიანთა უფლებრივი მდგომარეობის კუთხით.

Perpetrators of Otkhozoria’s murder are still unpunished
Today, 4 years have passed since the murder of Giga Otkhozoria. On May 19th, 2016, Giga was killed at the checkpoint of Khurcha Nabakevi near the occupation line of Abkhazia by so-called Abkhaz border guards. Following Giga's murder, the Abkhazian de facto Military Prosecutor's Office launched an investigation but was soon suspended under the pretext of lack of evidence. Although the identities of the perpetrators of Otkhozoria's murder are known, they have not yet been brought to justice by the de facto authorities. The Russian Federation bears full responsibility for the murder of Giga Otkhozoria and the improper investigation of this fact because Russia is exercising effective control over Abkhazia.
The case of Otkhozoria – a violation of the right to life is being considered by the European Court of Human Rights. GYLA and EHRAC represent the interests of Otkhozoria's family members. The internal communication between the parties in the European Court has already ended and the announcement of the judgment is pending. Otkhozoria's case has a precedential value because the court will have to consider whether Russia exercises effective control over Abkhazia and what responsibility is imposed on it for the actions of the de facto authorities in Abkhazia. Successful completion of the case has essential importance for Otkhozoria's family members for the restoration of their violated rights and justice to be done.
The case of Otkhozoria also clearly demonstrates the existence of an alarming human rights situation in the territories of occupied Abkhazia and the Tskhinvali region and surrounding villages along the occupation line.