2018 წლის 11 იანვარს საქათველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პარტნიორ ორგანიზაციასთან - ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული ცენტრი (EHRAC) - თანამშრომლობით გიგა ოთხოზორიას საქმეზე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს, რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ, საჩივრით მიმართა.
30 წლის გიგა ოთხოზორია, 2016 წლის 19 მაისს, აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან, ხურჩა ნაბაკევის გამშვებ პუნქტთან მოკლეს. მას შელაპარაკება მოუვიდა სასაზღვრო გამშვებ პუნქტზე მდგომ აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების შეიარაღებული ფორმირების წარმომადგენლებთან, ე.წ. „მესაზღვრეებთან“. კონფლიქტის თავიდან არიდების მიზნით, გიგა ოთხოზორიამ დატოვა გამშვები პუნქტის ტერიტორია და საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიისკენ გამოემართა. მას დაედევნენ ე.წ. აფხაზი მესაზღვრეები, მათ შორის, შეიარაღებული მესაზღვრე- რაშიდ კანჯი-ოღლი, რომელმაც საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, რამდენჯერმე ესროლა გიგა ოთხოზორიას ქვედა კიდურებისა და მუცლის არეში. აღნიშნულის შემდეგ, რაშიდ კანჯი-ოღლიმ წაქცეულ გიგა ოთხოზორიას, თავის არეში, საკონტროლო გასროლით სასიკვდილო ჭრილობა მიაყენა. არსებობს აღნიშნული შემთხვევის ამსახველი ვიდეო კადრებიც. გიგა ოთხოზორია მიყენებული ჭრილობების შედეგად, ზუგდიდის საავადმყოფოში მიყვანამდე გარდაიცვალა.
ინციდენტის შემდეგ, რაშიდ კანჯი-ოღლი თანმხლებ პირებთან ერთად, ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე მიიმალა.
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ.-მა სამხედრო პროკურატურამ ოთხოზორიას მკვლელობის საქმეზე გამოძიება დაიწყო. ბრალდებულ რაშიდ კანჯი-ოღლის აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის სასამართლომ აღკვეთი ღონისძიების სახით შინაპატიმრობა შეუფარდა. 2017 წლის 31 მაისს, საქართველოს ხელისუფლებისთვის ცნობილი გახდა, რომ აფხაზეთის დე ფაქტო სამხედრო პროკურატურამ, მტკიცებულებების არარსებობის მოტივით, გიგა ოთხოზორიას საქმის გამოძიება და სისხლისსამართლებრივი დევნა შეწყვიტა.
2017 წლის 7 მარტის ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, რაშიდ კანჯი-ოღლი დამნაშავედ იქნა ცნობილი გიგა ოთხოზორიას განზრახ მკვლელობის და იარაღის უკანონო შეძენისა და ტარებისთვის და მას სასჯელის სახით 14 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. დღეის მდგომარეობით რაშიდ კანჯი-ოღლი ინტერპოლის წითელი ცირკულარის მეშვეობით იძებნება. აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება რაშიდ კანჯი-ოღლის საქართველოს ხელისუფლებისთვის გადაცემაზე უარს აცხადებს.
საია ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ საჩივარში მომჩივანთა მიმართ რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ევროპული კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება) და მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) მუხლების დარღვევას ასაბუთებს.
ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე ევროპული კონვენციით გათვალისწინებული ადამიანის უფლებების დარღვევისთვის, ასევე აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების ქმედებებზე, პასუხისმგებლობა რუსეთის ფედერაციას ეკისრება, როგორც აღნიშნულ ტერიტორიაზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ სახელმწიფოს.

12 January, 201811:21
On January 11, 2018, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), in cooperation with its partner organization, the European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC), filed an application against the Russian Federation in the European Court of Human Rights (ECHR) with regard to the case of Giga Otkhozoria.
Giga Otkhozoria, 30, was killed at the Khurcha-Nabakevi checkpoint near the occupation line of Abkhazia on May 19, 2016. He had an argument with members of an armed group of the de facto Abkhaz authorities, so-called “border guards”. To avoid conflict, Giga Otkhozoria left the territory of the checkpoint and headed towards the territory controlled by Georgia. He was chased by the so-called Abkhaz border guards, including by an armed border guard Rashid Kanji-Ogli, who, already in the Georgian-controlled territory, shot Giga Otkhozoria several times in the stomach and lower limbs. After this, Rashid Kanji-Ogli shot Giga Otkhozoria, who had fallen down, in the head, inflicting a final fatal wound. There is video footage that shows the aforementioned incident. As a result of the wounds he had sustained, Giga Otkhozoria died before being taken to the Zugdidi hospital.
After the incident, Rashid Kanji-Ogli, together with those accompanying him, fled and took shelter in the territory of the occupied Abkhazia.
The so-called military prosecutor’s office of the de facto Republic of Abkhazia launched an investigation into the killing of Otkhozoria. A court of the de facto Republic of Abkhazia sentenced the accused, Rashid Kanji-Ogli, to house arrest as a measure of restraint. On May 31, 2017, the Georgian authorities learned that the military prosecutor’s office of the de facto Republic of Abkhazia had discontinued the investigation and criminal prosecution in the case of Giga Otkhozoria, justifying its decision by lack of evidence.
On March 7, 2017, the Kutaisi Court of Appeals found Rashid Kanji-Ogli guilty of the murder of Giga Otkhozoria and of unlawful acquisition and carrying of firearms, and sentenced him to 14 years of imprisonment. Currently, Rashid Kanji-Ogli is on the wanted list of the Interpol. The de facto authorities of Abkhazia are refusing to hand over Rashid Kanji-Ogli to the Georgian authorities.
The GYLA argues in the application filed in the ECHR that the Russian Federation has violated Article 2 (Right to life) and Article 13 (Right to an effective remedy) of the European Convention in relation to the applicants.
The Russian Federation, as the state exercising effective control on the occupied territory of Abkhazia, bears the responsibility for violations of human rights provided for by the European Convention in the said territory, as well as for the actions of representatives of the de facto authorities of Abkhazia.