17 დეკემბერი, 201918:01
2019 წლის 17 დეკემბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ კიდევ ერთხელ არაკონსტიტუციურად სცნო მსმ-ისათვის (მამაკაცი, რომელსაც სექსი აქვს სხვა მამაკაცთან)  დაწესებული არაგონივრული აკრძალვა, ყოფილიყო სისხლის დონორი. აღნიშნულ საქმეში მოსარჩელე მხარეს წარმოადგენდნენ თანასწორობის მოძრაობისა და საიას იურისტები. გასაჩივრებული ნორმა მსმ-ს ბოლო სქესობრივი აქტიდან 10 წლის განმავლობაში, უკრძალავდა, ყოფილიყო სისხლის დონორი. უფრო ადრე, 2014 წლის 4 თებერვლს, საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუტიურად სცნო ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანება, რაც ჰომოსექსუალ მამაკაცს სამუდამოდ უკრძალავდა ყოფილიყო სისხლის დონორი. სამწუხაროდ, ჯანდაცვის მინისტრის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოს 2014 წლის 4 თებერვლის, გადაწყვეტილების შესრულება გამოიხატა იმაში, რომ მინისტრმა უვადო აკრძალვა შეცვალა სისხლის დონორობის 10 წლიანი აკრძალვით.
ამჯერად, საკონსტიტუციო სასამართლომ უკვე მსმ-ისათვის დონორად ყოფნაზე დაწესებული 10 წლიანი აკრძალვა სცნო არაკონსტიტუციურად. ზოგადად, სარისკო სქესობრივი აქტიდან გარკვეული დროის განმავლობაში სისხლის დონორობის აკრძალვა ემსახურება ინფექციური დაავადებების გავრცელების თავიდან აცილებას. საქმე იმაშია, რომ სქესობრივი აქტიდან გარკვეული დროის განმავლობაში, კლინიკური გამოკვლევებით ვერ დგინდება, არის თუ არა ადამიანი ინფიცირებული აივით (ადამიანის იმუნოდეფიციტის ვირუსი). ამ პერიოდს ეძახიან ე.წ „ფანჯრის პერიოდს,“ რაც არ გრძელდება ბოლო სარისკო სქესობრივი აქტიდან ერთ წლამდე მეტი ვადით. თანამედროვე სამედიცინო მეთოდებით შესაძლებელია აივ ინფექციის ერთ წელზე ადრე გამოვლენა. შეუძლებელია ადამიანი აივით იყოს ინფიცირებული და სამედიცინო გამოკვლევებით 10 წლის განმავლობაში ვერ მოხდეს მისი გამოვლენა. ამიტომ 10 წლის განმავლობაში მსმ-ისათვის ამ აკრძალვის  დაწესება საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია ადამიანის პიროვნული განვითარების თავისუფლების უფლების დარღვევად.
ამასთან საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა დისკრიმინაციაც. აივ ინფეციის გავრცელების საფრთხეს თანაბრად შესაძლოა ქმნიდეს ჰომოსექსუალი მამაკაცი, რომელსაც დაუცველი სქესობრივი კავშირი ჰქონდა და ასევე ჰეტეროსექსუალი კაცი, რომელსაც აივ ვირუსით ინფიცირებულ პირთან ჰქონდა სქესობრივი კავშირი. ამის მიუხედავად, ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანებით ჰეტეროსექსუალ მამაკაცს, რომელსაც აივ ვირუსის მატარებელ პირთან დაუცველი სექსოაბრივი კავშირი ჰქოდნა, 1 წლით ეკრძალება სისხლის დონორობა, ხოლო ჰომოსექსუალ მამაკაცს 10 წლით. ეს გარემოება კი მიუთითებდა ჰომოსექსუალი მამაკაცის საზიანოდ არათანაბარ მოპყრობაზე, რასაც არავითარი გამართლება არ ჰქონდა.
აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ საკონსტიტუციო სასამართლო არის ნეგატიური კანონმდებელი, საკონსტიტუციო სასამართლოს შეუძლია მხოლოდ არსებული არაკონსტიტუციური რეგულაცია გააუქმოს. საკონსტიტუციო სასამართლოს არ შეუძლია თავად დააწესოს რაიმე შეზღუდვის ვადა. ეს არის პოზიტიური კანონმდებლის - საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების კომპეტენცია. აქედან გამომდინარე, საკონსტიტუციო სასამართლომ ჯანდაცვის მინისტრს მისცა ვადა 2020 წლის 31 მარტამდე, რათა მიიღოს ახალი ნორმატიული აქტი, რომლითაც მოხდება „ფანჯრის პერიოდის“ ახალი ვადების დაწესება. საიას მიაჩნია, რომ დაუშვებელია ეს ვადა იყოს დისკრიმინაციული - იმაზე ნაკლები, რაც ჰეტეროსექსუალ პირს დაუცველი სქესობრივი აქტის შემთხვევაში გააჩნია. ეს დროებითი აკრძალვის ვადა ჰეტეროსექსუალი ადამიანის შემთხვევაში არის ერთი წელი.
საია მოუწოდებს ჯანდაცვის სამინისტროს, ამჯერად მაინც, ჯეროვნად აღასრულოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება და არ დააწესოს არაგონივრულად ხანგრძლივი შეზღუდვის ვადები ჰომოსექსუალი მამაკაცის დონორობისათვის.

The Constitutional Court once again recognized the ban on blood donation for MSM as unconstitutional
2019-12-17 18:01
On December 17, 2019, the Constitutional Court once again recognized the established unreasonable ban for MSM (man, who has sex with other man) to be a blood donor as unconstitutional.  The lawyers from GYLA and Equality Movement were plaintiffs in the mentioned case. The appealed norm banned MSM to be a blood donor for 10 years after the last sexual intercourse. Earlier, on February 4, 2014, the Constitutional Court recognized the order of the Minister of Health as unconstitutional, which permanently banned homosexual man to be a blood donor. Unfortunately, decision of the Constitutional Court, made on February 4, 2014, was executed by the Minister of Health as the Minister changed an indefinite ban with a 10-year ban on blood donation.
This time the Constitutional Court recognized the 10-year ban for MSM to be a donor as unconstitutional. In general, ban on blood donation for some time after the risky sexual intercourse, serves to prevent the spread of infectious diseases. The point is that for some time after the sexual intercourse, clinical studies cannot show whether a person is infected with HIV (Human Immunodeficiency Virus) or not. This period is so called “The Window Period”, which does not last more than one year from the last sexual intercourse. Modern medical methods can detect HIV a year earlier. It is unlikely for the medical examination not to be able to detect a person being infected with HIV for 10 years. That is why the Constitutional Court considered the imposition of this ban for MSM for 10 years as a violation of the right to freedom of personal development.
Herewith, the Constitutional Court has also found the discrimination. The danger of spreading  HIV might be equally created by homosexual man, who had unprotected sexual intercourse and also by a heterosexual man, who had sexual intercourse with an person infected with HIV. However, according to the order of the Minister of Health, a heterosexual man, who had unprotected sexual intercourse with a person infected with a HIV, is not allowed to donate a blood for 1 year, as for the homosexual man for 10 years.  And this circumstance indicated unequal treatment to homosexual man’s detriment, which had no justification.
It is noteworthy that the Constitutional Court is a negative legislator, the Constitutional Court can only abolish the existing unconstitutional regulation. The Constitutional Court itself cannot impose any term of restriction. This is competence of the positive legislator-legislative and executive government. Therefore, the Constitutional Court has set a deadline to the Minister of Health until March 31, 2020, to adopt a new normative act, which will impose new terms for “the window period”. GYLA believes that this term shall not be discriminatory-less than a heterosexual person has in case of unprotected sexual intercourse. Term for this temporary ban in case of heterosexual person is one year.
GYLA calls upon the Ministry of Health, at least this time, to properly enforce the Constitutional Court’s ruling and not to impose unreasonably long-term restriction terms for homosexual man to be a donor.