28 ნოემბერს, პოლიტიკურმა პარტიამ “ქართული ოცნება” საჯაროდ გამოაცხადა ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკების შეჩერების შესახებ, რაც ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებულ ვალდებულებას „კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად“. ეს განცხადება მასობრივი პროტესტის მიზეზი გახდა საქართველოს ქალაქებში და მოჰყვა 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებს, რომელშიც, სხვა სისტემურ დარღვევებთან ერთად, ფართოდ იყო დარღვეული ხმის ფარულობა. ეს განცხადება, ასევე, მოჰყვა ევროპარლამენტის რეზოლუციას, რომელმაც დაგმო მნიშვნელოვანი დარღვევები და უკანონობა საქართველოს ბოლო საპარლამენტო არჩევნებში. რეზოლუციამ ის შეაფასა, როგორც არც თავისუფალი და არც სამართლიანი, მთავრობას მოუწოდა ხელახალი არჩევნების ჩატარებისკენ ერთი წლის ვადაში, სრული საერთაშორისო ზედამხვედველობის პირობებში.
საპოლიციო ძალების მხრიდან უპრეცედენტო მასშტაბის ძალადობა მიმართული იყო პროტესტის მონაწილეების, ადამიანის უფლებადამცველების, ჟურნალისტების, აქტივისტებისა და პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ, როგორც პროტესტის დროს, ისე სხვა გარემოებებში. დოკუმენტირებულია ნაკლებად ლეტალური იარაღის წესების დარღვევით გამოყენების ფაქტები, ასევე, ფიზიკური ძალადობა მედიის წარმომადგენლებისა და დემონსტრანტების მიმართ, როგორც პროტესტის ადგილზე, ისე მათი დაკავების შემდეგ, ასევე მუქარა და შეურაცხყოფა დაკავებულთა მიმართ.
შვიდი თვით ადრე, 2024 წლის აპრილსა და მაისში, 210-ზე მეტი ადამიანი დააკავეს საქართველოში მასობრივი მშვიდობიანი საპროტესტო აქციების ძალადობრივი გზით დაშლის დროს, რომელიც იმართებოდა „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის ხელახლა ინიიცირების წინააღმდეგ.
პროტესტის ბევრი მონაწილე პოლიციამ (მეტწილად ნიღბიანმა და არაიდენტიფიცირებადმა პირებმა) სასტიკად სცემეს როგორც დაკავების დროს, ისე მას შემდეგ. სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ ჩატარებული გამოძიებები ამ მოვლენების შესახებ არ შეესაბამება ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სტანდარტებს, მათ შორის სტამბოლის პროტოკოლს და საჯაროდ არ არის ხელმისაწვდომი ინფორმაცია სამართალდამცველთა პასუხისგებაში მიცემის შესახებ.
13 დეკემბერს, ამ უფლებადარღვევათა გამოძიების წარუმატებლობის ფონზე, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (GYLA), წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის საქართველოს ცენტრმა (GCRT), ადამიანის უფლებათა ცენტრმა (HRC) და სხვა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა საჯაროდ დაიწყეს საპოლიციო ძალების მხრიდან ძალადობის დროს მიღებული დაზიანებებისა და მტკიცებულებების შეგროვებისა და დოკუმენტირების პროცესი. დოკუმენტაციის მეთოდოლოგია შემუშავებული და განხორციელებულია წამების საწინააღმდეგო საერთაშორისო ორგანიზაციების, „ერთად წამების წინააღმდეგ“ კონსორციუმის (UATC) მხარდაჭერით.
2024 წლის 10-24 დეკემბერს, წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის საერთაშორისო საბჭომ (IRCT), დამოუკიდებელ სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტთა ჯგუფსა (IFEG) და წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაციასთან (OMCT) ერთად, თბილისში განახორციელა ერთობლივი მისია GYLA-ს, GCRT-ის, HRC-ისა და სხვა ქართული ორგანიზაციების მხარდასაჭერად. ამ მისიაში კვლევითი დახმარება გაუწია Omega Research Foundation-მა.
ქვემოთ წარმოდგენილია დოკუმენტირების პროცესის წინასწარი მიგნებები.
II. მიმოხილული მტკიცებულებები
მიმოხილული მტკიცებულებები მოიცავს:
· ღია წყაროებიდან მოპოვებულ ფოტო და ვიდეო მასალებს, რომლებიც ასახავს 99 პირის, მათ შორის 45 ჟურნალისტის, დაკავებას, ძალადობას და ფიზიკურ დაზიანებებს;
· უშუალოდ მსხვერპლებთან, მოწმეებთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ჩატარებულ ინტერვიუებს;
· საპოლიციო ძალების მხრიდან ძალადობის 11 მსხვერპლის დამოუკიდებელ სასამართლო-სამედიცინო შეფასებას, მათ შორის არსებული სამედიცინო ჩანაწერებისა და მათი დაზიანებების სხვა ფოტომტკიცებულებების განხილვას.
III. წინასწარი მიგნებები ინტერვიუებიდან
ინტერვიუებში მონაწილე მსხვერპლები, მოწმეები და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ხაზს უსვამდნენ დემონსტრაციების აბსოლუტურად მშვიდობიან ხასიათს.
თვითმხილველთა ჩვენებების მიხედვით, პროტესტებს ძალადობრივად არბევდნენ წიწაკის სპრეის, ცრემლმდენი გაზისა და ქიმიური ნივთიერებით გაჯერებული წყლის ჭავლების გამოყენებით. ამ იარაღების გამოყენებამ სერიოზული შეშფოთება გამოიწვია. დაზარალებულები აღწერდნენ, რომ ცრემლმდენი გაზი გამოირჩეოდა განსაკუთრებული სიმძლავრით და იწვევდა ძლიერ გაღიზიანებას ღია სივრცეშიც კი, რასაც თან ახლდა დეზორიენტაცია, თავის ტკივილი და სხვა ფიზიკური დისკომფორტი. წყლის ჭავლის გამოყენება განსაკუთრებით პრობლემურია, რადგან თბილისის დაბალი ტემპერატურა (-1°C-დან +8°C-მდე) ამძიმებდა მსხვერპლთა მდგომარეობას, რომელსაც ემატებოდა წყალში გარეული ქიმიური გამღიზიანებლები. ამასთანავე, მიუხედავად დემონსტრანტების დაშლისკენ მოწოდებებისა, რამდენიმე დაზარალებულმა განაცხადა, რომ პოლიციამ არ უზრუნველყო არც ერთი ღია და უსაფრთხო გასასვლელი, ზოგიერთ შემთხვევაში კი პოლიციის თანამშრომლები ფიზიკურად ესხმოდნენ თავს დემონსტრანტებს, რომლებიც ცდილობდნენ გამოყოფილი დერეფნების გავლით ტერიტორიის დატოვებას, ან მათ ალყაში აქცევდნენ და ამ გზით აბრკოლებდნენ.
ჩვენებებში დამატებით გამოიკვეთა, რომ პოლიციამ ცალკეული დემონსტრანტები გამოყო მასისგან და მათზე ფიზიკურად იძალადა - ცემდა და ურტყამდა წიხლებს - მიუხედავად იმისა, რომ ისინი არ ავლენდნენ ძალადობას და არ წარმოადგენდნენ საფრთხეს. აღნიშნული ინციდენტები, სავარაუდოდ, მოხდა რუსთაველის გამზირზე (თბილისი, საქართველო) და მის მიმდებარე ქუჩებზე, პოლიციის სატრანსპორტი საშუალებებში (მიკროავტობუსებსა და მანქანებში) და უშუალოდ ტრანსპორტირების დროს. ადრეული ჩვენებები მიუთითებდა სახეში, თავსა და სხეულის სხვადასხვა ნაწილზე წიხლების რტყმას, ხოლო მოგვიანებით აღინიშნა, რომ პოლიციის თანამშრომლებმა მხოლოდ სხეულზე დაიწყეს მიზანმიმართული დარტყმები - რაც დაზიანებებს ნაკლებად შესამჩნევს ხდიდა.
მსხვერპლებმა ასევე განაცხადეს, რომ თავდასხმებს ხშირად თან ახლდა შეურაცხყოფა, მუქარები (მათ შორის სექსუალური ძალადობის შესახებ) და დამცინავი თუ დამამცირებელი კომენტარები. რესპონდენტებმა, ასევე, აღნიშნეს ჟურნალისტებზე თავდასხმებისა და დაკავების შემთხვევები, მათ შორის იმ ჟურნალისტების, რომელთაც ჰქონდათ შესაბამისი, პრესის აღმნიშვნელი საიდენთიფიკაციო ნიშანი. მათ თავს დაესხნენ და დააკავეს როგორც დემონსტრაციის ადგილზე, ისე ახლომდებარე ქუჩებზე.
მშვიდობიანი შეკრების უფლების გამოყენების პროცესში დემონსტრანტების თვითნებური დაკავებები ფართოდ იყო გავრცელებული - საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების იურიდიული დახმარების ქსელის ინფორმაციით, 500-მდე დემონსტრანტი დააკავეს, რომელთაგანაც ბევრი ადმინისტრაციულ პატიმრობაში იმყოფებოდა. ცნობები მიუთითებს, რომ დაკავებულებს ხშირად არ ჰქონდათ შესაძლებლობა, ეცნობებინათ თავიანთი ადგილმსაყოფელის შესახებ ოჯახის წევრებისა და ადვოკატებისთვის. დაკავებულთა ადგილმსაყოფელის შესახებ კითხვებზე, ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად აცხადებდნენ, რომ არ იციან ამის შესახებ, რის შედეგადაც ოჯახები საათობით ვერ იღებდნენ ინფორმაციას დაკავებული დემონსტრანტების შესახებ.
დაკავებულთა ნაწილი აცხადებს, რომ გათავისუფლების შემდეგ მათ სთხოვდნენ ხელი მოეწერათ განცხადებებისთვის, რომლებშიც დაფიქსირებული იყო ცრუ ინფორმაცია დაკავების გარემოებების შესახებ, მათ შორის არასწორი ცნობები იმ პოლიციელებზე, რომლებიც დაკავების პროცესში მონაწილეობდნენ, და გაყალბებული ბრალდებები. აღნიშნული ბრალდებები ვრცელდება სასამართლო პროცესებზეც, სადაც მსხვერპლები მიუთითებენ, რომ პოლიციელები, რომლებიც სასამართლოში ჩვენებას იძლეოდნენ, დაკავების დროს ადგილზე არ იმყოფებოდნენ. გარდა ამისა, მსხვერპლების მიერ წარდგენილი მტკიცებულებები, რომლებიც ამცირებდა ცრუ ჩვენებების სისწორეს, მოსამართლეები არ ითვალისწინებდნენ.
მიუხედავად აღნიშნული ინციდენტების ფართო გავრცელებისა, საჯაროდ არ არის გავრცელებული ინფორმაცია გამოძიების პროგრესის ან დამნაშავეების პასუხისგებაში მიცემის შესახებ. საჯარო პირებმა, ასევე, თავი შეიკავეს საპოლიციო ძალების მხრიდან ძალადობის დაგმობისგან. დაუსჯელობის განცდა კიდევ უფრო გამძაფრდა იმ ფაქტით, რომ ბევრი მსხვერპლი ვერ ახერხებდა თავდამსხმელთა იდენტიფიცირებას, რადგან პოლიციელთა უნიფორმები, როგორც წესი, შავი ფერის და მაიდენტიფიცირებელი ნიშნების გარეშე იყო, ხოლო თავდამსხმელთა სახეები ნიღბებით იყო დაფარული. გარდა ამისა, ზოგიერთმა მსხვერპლმა განაცხადა, რომ სამართლებრივი სისტემის მიმართ უნდობლობის გამო უჭირდათ საჩივრების შეტანა.
მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენებები მიუთითებს, რომ ბოლო დღეებში პროტესტის ჩახშობა ნაკლებად ღიად ძალადობრივია, დემონსტრანტების, ადამიანის უფლებადამცველების, ჟურნალისტებისა და პოლიტიკური აქტივისტების შევიწროების შემთხვევები კვლავ გრძელდება პროტესტის გარეთ. გამოიკვეთა რამდენიმე ბრალდება, როდესაც ცალკეულ პირებს სტუმრობდნენ სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული, არაიდენტიფიცირებადი პოლიციელები, ასევე, დაფიქსირდა ფიზიკური თავდასხმები ორგანიზებული ჯგუფებისგან, რომლებიც ცნობილნი არიან როგორც „ტიტუშკები“, და რომლებიც, როგორც ჩანს, ემსახურებიან შიშის დათესვასა და განსხვავებული აზრის გამოხატვის აღკვეთას.
ამ ინციდენტებს, რიგ შემთხვევებში, სამართალდამცავი უწყებები სრული უმოქმედობით ხვდებოდნენ, რაც არა თუ ხელს უშლიდა, არამედ ახალისებდა თავდამსხმელებს და ზრდიდა ძალადობის მასშტაბებს.
ჩვენებების თანმიმდევრულობა, ამგვარი ინციდენტების განმეორებადი ხასიათი სამი კვირის განმავლობაში და წამებისა და არასათანადო მოპყრობის აქტებზე პასუხისმგებლობის არარსებობა მიუთითებს რეპრესიების სისტემურ და კოორდინირებულ პოლიტიკაზე. ეს პოლიტიკა, როგორც ჩანს, მიზნად ისახავს შიშის, დაშინებისა და შურისძიების ატმოსფეროს შექმნას იმ პირების მიმართ, რომლებიც საჯაროდ ეწინააღმდეგებიან მთავრობის პოლიტიკას.
ამჟამინდელი რეპრესიები მიმდინარეობს საქართველოში სამოქალაქო სივრცის შეზღუდვის გრძელვადიანი პროცესის ფონზე, რომელიც ხასიათდება სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წინააღმდეგ მიმართული „უცხოური გავლენის გამჭირვალობის შესახებ“ კანონის მიღებით, უფლებადამცველთა და ჟურნალისტების დისკრედიტაციის კამპანიებითა და თავდასხმებით.
IV. წინასწარი მიგნებები სასამართლო-სამედიცინო შეფასებებიდან
სასამართლო-სამედიცინო მტკიცებულებები აჩვენებს მსხვერპლთა ტრავმების შემაშფოთებელმოდელს, სადაც სახისა და თავის დაზიანებები განსაკუთრებით ხშირია. ბევრმა დაზარალებულმა მიიღო მძიმე დაზიანება, მათ შორის ცხვირის ძვლის მოტეხილობა, თავის ტვინის შერყევები და რბილი ქსოვილების მასშტაბური დაზიანებები. ზოგიერთი შემთხვევა მიუთითებს შესაძლო ნევროლოგიური დაზიანებების არსებობაზე, ასევე, ფსიქოლოგიურ ტრავმებზე.
ჩვენი გამოცდილებიდან გამომდინარე, რაც ეხება პოლიციისა და უსაფრთხოების ძალების თავდასხმების დოკუმენტირებას დემონსტრანტებზე მსოფლიოს მასშტაბით, მათ შორის 2020 წელს ბელარუსში, თავისა და სახის მძიმე ტრავმების მქონე პირთა პროცენტული მაჩვენებელი შემაშფოთებლად მაღალია. ეს მიუთითებს ფართოდ გავრცელებულ, თანმიმდევრულ და მიზანმიმართულ პრაქტიკაზე, რომლის მიზანია ფიზიკური ძალის კონცენტრირება თავის არეში. მრავალი პირი ჩვენებაში აღნიშნავს, რომ პოლიციამ სახეში დაარტყა ე.წ. „მყარი გარსის ხელთათმანებით“, რაც ზრდის დარტყმის ძალას და იწვევს დაზიანებებს, რომლებიც შესაბამისია დაფიქსირებულ ტრავმებთან.
რამდენიმე დაზარალებულმა, ასევე, აღნიშნა ნეკნებისა და ხერხემლის დაზიანებები, რაც კიდევ უფრო მეტად უსვამს ხაზს თავდასხმების სიმძიმეს. გამოძიებისას, ბევრ პირს ასევე აღენიშნებოდა სისხლჩაქცევები და სიწითლეები ქვედა კიდურებზე, განსაკუთრებით ბარძაყების უკანა მხარეს, რაც შეესაბამება ჩვენებებს, რომ მათ იატაკზე ან პირაღმა წოლისას აბიჯებდნენ ფეხებს და სცემდნენ.
ბევრ შემთხვევაში, დაზიანებების მოდელი მაღალი თანმიმდევრობით ადასტურებს მსხვერპლთა განცხადებებს, რომ მათ ჯერ ბოჭავდნენ, შემდეგ ურტყამდნენ და ფეხით დგებოდნენ მათზე, ხშირად ეს ხდებოდა სატრანსპორტი საშუალებაში, რაც უზრუნველყოფდა მათი მოქმედების საიდუმლოებას, სრულ კონტროლსა და დროს.
დაზიანებების მოდელი, რომლებიც დაფიქსირდა, არ ადასტურებს ორი მხარის ფიზიკური კონფლიქტის, მაგალითად, ჩვეულებრივი ჩხუბის ან შეტაკების ვარაუდს დემონსტრანტებსა და პოლიციას შორის.
საერთო ჯამში, სასამართლო-სამედიცინო მტკიცებულებები, მათ შორის დაზიანებების მოდელი მიუთითებს სისტემატურად წამებისა და არასათანადო მოპყრობის კოორდინირებულ პოლიტიკასა და პრაქტიკაზე დემონსტრანტებისა და მათი მხარდამჭერების მიმართ, რომელიც ხშირად მას შემდეგ ხდებოდა, როდესაც ისინი პოლიციის ფიზიკურ კონტროლს ექვემდებარებოდნენ.
V. რეკომენდაციები
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოუწოდებენ საერთაშორისო საზოგადოებას, მათ შორის გაეროს წამების საკითხებზე სპეციალურ მომხსენებელს:
· მტკიცედ და ერთმნიშვნელოვნად დაგმონ დემონსტრანტების, ადამიანის უფლებადამცველების, ჟურნალისტებისა და პოლიტიკური აქტივისტების მიმართ წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის სისტემური პრაქტიკა;
· მოუწოდონ საქართველოს სახელმწიფო ინსტიტუტებს, დაიცვან შეკრების თავისუფლება და პროტესტების კონტექსტში წამებისა და სხვა არასათანადო მოპყრობის აბსოლუტური აკრძალვა, უზრუნველყონ პოლიციის ყველა თანამშრომლისთვის ხილვადი მაიდენტიფიცირებელი ნიშნების ტარება ანგარიშვალდებულების გასაადვილებლად, წამებისა და სხვა არასათანადო მოპყრობის შემთხვევების დროული, დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და ეფექტური გამოძიება, დაზარალებულთათვის ზიანის ყოვლისმომცველი ანაზღაურება, მათ შორის სამედიცინო მკურნალობის, ფსიქოსოციალური მხარაჭერისა და ფინანსური კომპენსაციის უზრუნველყოფა და უკანონოდ დაკავებული ყველა პირის გათავისუფლება;
· მოუწოდონ საქართველოს ხელისუფლებას, გამოაქვეყნოს ამომწურავი ინფორმაცია საპროტესტო აქციებზე რეაგირებისთვის მობილიზებული დანაყოფებისა და ბატალიონების შესახებ, ასევე, გამოყენებული იარაღისა და ინსტრუმენტების შესახებ;
· მიიღონ სასწრაფო ზომები დემონსტრანტების დასაცავად, მიაქციონ სიტუაციას ყურადღება რეგიონული და საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა დაცვის მექანიზმების ფარგლებში, მათ შორის, მოუწოდონ გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს (OHCHR) და ადამიანის უფლებათა საბჭოს, დააკვირდნენ სიტუაციას და ხელი შეუწყონ დამნაშავეების და ადამიანის უფლებათა დარღვევების ჩამდენი პირების პასუხისმგებლობის საკითხს, მათ შორის გამოძიების მექანიზმების, მაგალითად, ეუთოს მოსკოვის მექანიზმის გამოყენებით;
· უზრუნველყონ ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა და დაგმონ მათ მიმართ განხორციელებული ნებისმიერი ტიპის ზეწოლის მცდელობა.
#ერთად წამების წინააღმდეგ კონსორციუმის შესახებ
#ერთად წამების წინააღმდეგ (United Against Torture Consortium – UATC), რომელიც 2023 წლის ივნისში შეიქმნა, აერთიანებს წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაციას (OMCT), წამების პრევენციის ასოციაციას (APT), წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის საერთაშორისო საბჭოს (IRCT), ACAT-ების საერთაშორისო ფედერაციას (FIACAT), Omega Research Foundation-სა და REDRESS-ს. ერთად წამების წინააღმდეგ კონსორციუმის ჩამოყალიბების ერთ-ერთი მიზეზი იყო მზარდი შეშფოთება წამებისა და სხვა არაადამიანური მოპყრობის, ადამიანის უფლებების ფართოდ დარღვევის შემთხვევები, რაც პროტესტებისა და სხვა საჯარო შეკრებების წინ, მათი მიმდინარეობისა და დასრულების შემდეგ ხდება მსოფლიოს მასშტაბით.

24 December, 202412:02
On November 28th, the suspension of EU accession talks was publicly announced by the political party “Georgian Dream”, a decision in direct contravention of Georgia’s constitutional obligation “to take all measures within the scope of their competencies to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization”. This statement ignited mass protests across Georgian cities and came in the aftermath of the 2024 parliamentary elections, during which, among other systematic breaches, voting secrecy was widely violated. This announcement also followed the adoption of the European Parliament’s resolution condemning significant irregularities and violations during the latest Parliamentary elections in Georgia from October 2024. The resolution qualified the elections as neither free nor fair and called for a re-run within a year, under thorough international supervision.
The protests were met with an unprecedented scale of police violence targeting protesters, human rights defenders, journalists, activists and political opponents both during the protests and outside of such settings. There are documented incidents of the use of less-lethal weapons in violation of their deployment rules, very violent physical attacks on protesters and media representatives at protest sites as well as during their transportation to detention facilities, and threats and insults towards detained protesters.
Seven months earlier, in April and May 2024, more than 210 individuals were detained in Georgia during a violent police crackdown on mass peaceful protests against the re-introduction of the Law on Transparency of Foreign Influence. A large number of protesters were severely beaten by the police (mostly masked and unidentifiable) during arrests and in detention. The investigations carried out by the Special Investigation Service (SIS) into these events are not complying with international human rights standards, including the Istanbul Protocol, and there is no publicly available information about any police officers being sanctioned. In light of this failure to investigate human rights abuses, on 13 December 2024, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), the Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT), the Human Rights Center (HRC) together with other civil society organisations publicly launched a process to document the injuries and evidence of police brutality against individuals and groups participating in or supporting recent protests. The methodology for documentation is developed and implemented with the support of leading international anti-torture organisations from the United Against Torture Consortium (UATC).
From 10-24 December 2024, the International Rehabilitation Council for Torture Victims (IRCT), together with its Independent Forensic Expert Group (IFEG), and the World Organisation Against Torture (OMCT) conducted a joint mission to Tbilisi in support of GYLA, GCRT, HRC and other Georgian organisations. Omega Research Foundation assisted this mission with research. The following presented the preliminary findings from these documentation efforts.
II. Evidence reviewed
The evidence reviewed includes open-source videos and photographs documenting the arrest, abuse and physical injuries of at least 99 individuals, including 45 journalists; interviews conducted with direct victims, witnesses and representatives from civil society organisations; and the independent forensic medical examination of 11 victims of police violence, including their available medical records and other photographic evidence of their injuries.
III. Preliminary findings from interviews
Interviews conducted with victims, witnesses, civil society representatives, and other stakeholders consistently emphasized the peaceful nature of the overwhelming majority of the protesters. According to the testimonies, the protests were violently repressed and dispersed with the use of various less-lethal weapons, including pepper spray, tear gas, and water cannons containing chemical irritants. The deployment of such weapons raises serious concerns. Many victims described the tear gas as highly potent, causing severe irritation even in the open air and from a distance, with lingering effects such as disorientation, headaches, and persistent physical discomfort. The use of water cannons is particularly alarming given the frigid temperatures in Tbilisi, ranging from -1°C to +8°C, and the addition of chemical irritants to the water. Additionally, despite calls for protesters to disperse, several victims reported that police provided no clear or safe exit routes, with some officers physically assaulting protesters attempting to leave through designated corridors or encircling them
Testimonies further revealed instances of protesters being isolated from the crowd and subjected to beatings from the police —receiving punches and kicks—despite displaying no violence or posing no threat. These incidents allegedly occurred on Rustaveli avenue (Tbilisi, Georgia) and surrounding streets, in police vehicles (vans and cars), and during transportation. Early testimonies mentioned kicks to the face, head, and body, while more recent accounts suggested that officers began targeting only the body — rendering injuries less visible. The victims also reported that attacks were often accompanied by insults, threats (including of sexual violence) and sarcastic and humiliating comments. Interviewees also indicated incidents of journalists, even some being clearly identified as such, being attacked and arrested, both on-site and in nearby streets. Arbitrary arrests of protesters exercising their right to peaceful assembly were widespread, up to 500 demonstrators were detained according to Georgian civil society legal aid network, with many detainees held in administrative detention. Reports indicate that detainees were often denied the opportunity to notify their families and lawyers of their whereabouts. When inquired about the location of detainees, authorities frequently claimed ignorance, leaving families without information on the whereabouts of the arrested protesters for hours. According to some of the protesters, upon release, they were asked to sign statements containing false information about the context of the arrest, including inaccurate information about the officers who conducted the arrest, and fabricated charges. These allegations extended to court proceedings, with victims indicating that police officers who appeared to testify in court were not present during their arrests. Furthermore, evidence presented by victims to refute these false testimonies was reportedly disregarded by judges. Despite the prevalence of these incidents, no public information has been disclosed about the investigation progress into the allegations or prosecutions of the perpetrators. Public officials have also refrained from issuing condemnations of police violence. Impunity has been further facilitated by the fact that many victims were unable to identify their assailants due to a lack of identifying insignia or number on the officers’ uniforms, which were typically black and devoid of markings, and because the perpetrators’ faces were concealed by masks. Also, some victims expressed reluctance to file complaints due to a lack of trust in the justice system. While testimonies suggest that the repression of protests has become less overtly violent in recent days, instances of harassment against protesters, human rights defenders, journalists and political activists persist beyond the protest setting. Several allegations surfaced of individuals being visited by plainclothes police officers without identification, as well as reports of physical attacks by organized groups of unidentified individuals—so-called “titushkies”—seemingly aimed at instilling fear and discouraging dissent. These incidents, in a number of cases, were met with complete inaction from law enforcement agencies, which not only failed to respond but also emboldened the perpetrators and escalated the scope of violence. The consistency of these testimonies, the recurring nature of such incidents throughout the three weeks of protests, and the lack of accountability for acts of torture and ill-treatment suggest a systematic and coordinated policy of repression. This appears to be designed to foster an environment of fear, intimidation, and retaliation against those publicly opposing government policies. The current crackdown is taking place in the lasting situation of shrinking civil space in Georgia, marked by the adoption of legislation on foreign influence targeting civil society organisations, smear campaigns and attacks on human rights defenders and journalists.
IV. Preliminary findings from forensic evaluations
The forensic evidence reveals a distressing pattern of trauma among victims, with facial and head injuries being particularly prevalent. Many victims sustained severe injuries, including nasal bone fractures, concussions, and extensive soft tissue damage. In some cases, evidence of potential neurological injury is present, as well as psychological trauma. From our experience in the documentation of police and security force assaults against protesters worldwide, including in Belarus in 2020, the percentage of individuals sustaining severe head trauma and facial injuries is uncommonly high and indicates a widespread, consistent and purposeful practice of targeting physical force at the head of individuals. Many individuals testify to being punched in the face by police wearing ‘hard shell gloves’, which can inflict increased force and severe pain that is consistent with the injuries observed. Several victims also reported injuries to the ribs and spine further underscoring the severity of assaults. Upon examination, many individuals also exhibited bruises and abrasions to the lower extremities, including the backside of the thighs, consistent with testimony that they were stomped on or beaten after falling, being forced to the ground and/or lying face down. In many cases, the pattern of injuries sustained by individuals is highly consistent with victims’ allegations that they were restrained and then punched and stomped on while subdued, frequently in a transport vehicle allowing secrecy, control and time. The pattern of injuries sustained by individuals does not support the suggestion of a two-sided physical altercation such as a common fight or brawl between protesters and police. Altogether, the forensic evidence, including injury patterns, suggests a coordinated policy and practice of systematically torturing and ill-treating protesters and supporters, often after they are already under the physical control of the police.
V. Recommendations
The signatory organisations call on the international community, including UN Special Rapporteur on Torture to:
● Strongly and unequivocally condemn the systematic practice of torture and ill-treatment against protesters, human rights defenders, journalists and political activists.
● Urge the Georgian State Institutions to respect freedom of assembly and the absolute prohibition of torture and other ill-treatment in the context of protests, require all police officers to wear visible identification tags to facilitate accountability, investigate cases of torture and other ill-treatment in a timely, independent, impartial and efficient manner, provide comprehensive reparation to survivors, including medical treatment, psychosocial support and financial compensation, and ensure the release of all persons unlawfully detained,
● Urge Georgia’s authorities to publish comprehensive information on the units and battalions displayed in response to the protest and the weapons and tools used to disperse protesters.
● Take urgent actions to help protect protesters, bring the situation to the attention of regional and international human rights mechanisms, including call on the UN OHCHR and Human Rights Council to closely monitor the situation; and promote accountability for perpetrators of crimes and human rights violations including through the establishment of investigative mechanisms such as the Moscow Mechanism of the OSCE.
● Ensure support for local civil society actors and condemn any attempt of intimidation against them. About the UATC The #UnitedAgainstTorture Consortium (UATC), launched in June 2023, brings together the World Organisation Against Torture (OMCT), the Association for the Prevention of Torture (APT), the International Rehabilitation Council for Torture Victims (IRCT), the International Federation of ACATs (FIACAT), Omega Research Foundation and REDRESS. One of the reasons behind the formation of the UATC was the growing concern of widespread violations of the right to be free from torture and other ill-treatment before, during, and after protests and other public assemblies across the globe.