2024 წლის 28 ნოემბრიდან საქართველო მოიცვა ფართომასშტაბიანმა ლეგიტიმურმა პროტესტმა. საპროტესტო აქციები ყოველდღიურად იმართება თბილისში. ლეგიტიმური პროტესტი გამოწვეულია „ქართული ოცნების“ მიერ ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების შეჩერებით. ამასთან, ეს საპროტესტო აქციები, ასევე, არჩევნებთან დაკავშირებული და, ზოგადად, ქვეყანაში დემოკრატიული უკუსვლის და ადამიანის უფლებრივი მდგომარეობის მკვეთრი გაუარესების წინააღმდეგ პროტესტების გაგრძელებაა, რომლებიც 2024 წელს სხვადასხვა დროს იმართებოდა1.
ხსენებულ საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის წესით დაკავებულია 30-ზე მეტი მოქალაქე. ამასთან, ამ დრომდე არცერთი სამართალდამცავი, რომლებმაც აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ სასტიკი დანაშაულები ჩაიდინეს, არ მიცემულა სისხლისამართლებრივ პასუხისგებაში.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისადმი საიას არაერთგზის მიმართვის მიუხედავად, პოლიციის ძალადობის შემთხვევები, მათ შორის, 2023 წლის მარტსა და 2024 წლის აპრილ-მაისში, საპროტესტო აქციების დროს, გამოუძიებელი რჩება. ანგარიშვალდებულების ასეთი დაბალი ხარისხი დაუსჯელობას პრაქტიკად აქცევს.
ამის პარალელურად კი, მზარდია სისხლის სამართლის ინსტრუმენტების გამოყენება აქტივისტების მიმართ, რისი ერთ-ერთი მიზანიც, განსხვავებული აზრის ჩახშობაა. აქტივისტებს ბრალი ედებათ ისეთი დანაშაულებისთვის, როგორიცაა ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობა2 (სსკ-ის 225-ე მუხლის მეორე ნაწილი), აფეთქების მომზადება3 (სსკ-ის 18, 229-ე მუხლი), პოლიციელის ჯანმრთელობის ხელყოფა მის სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით4 (სსკ-ის 353-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილი) და სხვა.
ქვემოთ მიმოხილულია დემონსტრანტების ბრალდების საქმეებთან დაკავშირებით 2024 წლის 6 დეკემბრიდან 9 დეკემბრის ჩათვლით მიმდინარე პროცესებზე გამოკვეთილი პრობლემური საკითხები:
1. პატიმრობა, როგორც აღკვეთის ღონისძიება, ბრალდებულის ინდივიდუალური გარემოებების გათვალისწინების გარეშე
გასული 4 დღის განმავლობაში თბილისის საქალაქო სასამართლო საპროტესტო აქციების დროს დაკავებული პირების საქმეებს განიხილავდა. საიას წარმომადგენლები 24 ბრალდებულის სასამართლოში პირველი წარდგენის სხდომას ესწრებოდნენ. ყველა შემთხვევაში, სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურატურის მოთხოვნა ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების - პატიმრობის გამოყენების შესახებ - ბრალდებულების ისეთი გარემოებების მხედველობაში მიღების გარეშე, როგორებიცაა ბრალდებულთა ინდივიდუალური მახასიათებლები, მათი პიროვნება, საქმიანობა, ასაკი, ჯანმრთელობა, ოჯახური, ქონებრივი მდგომარეობა და სხვა გარემოებები.5
დაკავებულთა შორის იყვნენ 21 წლამდე პირები, სტუდენტები და სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან ადამიანები. ზოგიერთი იყო ერთადერთი მარჩენალი ან მომვლელი ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე ოჯახის წევრის. უმრავლესობა მათგანი არ იყო წარსულში ნასამართლევი, ან/და ასევე არ ჰქონდა ჩადენილი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა.
ბრალდების მხარის დასაბუთება პატიმრობის გამოყენების შესახებ ეყრდნობოდა განზოგადებულ რისკებს, როგორიცაა მიმალვის საფრთხე, მტკიცებულებების განადგურება ან ახალი დანაშაულის ჩადენა.
ამასთან მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ ბრალდების მტკიცების ტვირთი ეკისრება ბრალდების მხარეს. მათ შორის ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების, პატიმრობის გამოყენების დასაბუთებასაც, უნდა ახდენდეს ბრალდების მხარე. აღნიშნულ ნაწილში საყურადღებოა, რომ ერთ-ერთ პროცესზე მოსამართლემ ბრალდებულს ჰკითხა: აღიარებდა თუ არა ჩადენილ დანაშაულს? და თუ არ აღიარებდა როგორ ხსნიდა, რომ აქციაზე მყოფი ასიათასი ადამიანიდან ის აირჩიეს? მოსამართლის მხრიდან მსგავსი შინაარსის კითხვის გაჟღერება ბრალდებულს აყენებს თავის მართლების პოზიციაში მაშინ, როცა სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი მტკიცების ტვირთს არა ბრალდებულს, არამედ ბრალდების მხარეს აკისრებს, ამის საპირწონედ უმეტეს შემთხვევებში მოსამართლე ნაკლებად იყო დაინტერესებული შუამდგომლობის დასაბუთების ნაწილში ბრალდების მხარისთვის დაესვა კრიტიკული შეკითხვები.
სასამართლომ პატიმრობა შეუფარდა ოპოზიციონერ პოლიტიკოსს ალეკო ელისაშვილსაც, რომელსაც ნაკლებად მძიმე კატეგორიის დანაშაულის (დევნა, ძალადობით ან ძალადობის მუქარით) ჩადენას ედავება ბრალდების მხარე. ოპოზიციონერი აქტიური პოლიტიკოსების მიმართ აღკვეთის ღონისძების სახით პატიმრობის გამოყენებისას, მნიშვნელოვანია, ბრალდების მხარემ და შემდგომში - სასამართლომ პატიმრობის გამოყენების აუცილებლობა იმგვარად დაასაბუთოს, რომ საზოგადოებაში არ რჩებობოდეს პატიმრობის გამოყენებით პოლიტიკოსის განეიტრალების შესახებ ეჭვები.
2. არასათანადო მოპყრობის შემთხვევები
რამდენიმე დაკავებულმა დემონსტრანტმა აღნიშნა მათზე დაკავების დროს, ტრანსპორტირებისა თუ განყოფილებაში მიმდინარე არასათანადო მოპყრობის ფაქტების შესახებ. მაგალითად:
ალეკო ელისაშვილმა ჩვენება მისცა, რომ დაკავებისას მანქანაში ჩასვეს და სცემეს.
საბა სვიტარიძემ6 დეტალურად აღწერა წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის გამოცდილება. სხვიტარიძის განმარტებით, ის პოლიციამ ზესტაფონის გზაზე დააკავა, მისთვის არ განუმარტავთ დაკავების საფუძველი, არც ადვოკატთან დაკავშირების შესაძლებლობა მისცეს, შემდეგ გადასცეს გორთან გაურკვეველ ოპერატიულ ჯგუფს და გადაიყვანეს დიღომში მდებარე პოლიციის სამმართველოში. დიღომში, სამმართველოს შენობაში, მეხუთე სართულზე, მას ოთხი ნიღბიანი ადამიანი ფიზიკურად გაუსწორდა და სცემა, შემდგომ კი ამავე შენობის მერვე სართულზე საპატრულო ფორმაში ჩაცმულმა პიროვნებამ, რომელსაც ნიღაბი ეკეთა, სხვა პირებთან ერთად კვლავ იძალადა მასზე.
რევაზ კიკნაძემ განაცხადა, რომ მას ფსიქოლოგიური ზეწოლისა და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ქვეშ აიძულებდნენ ეღიარებინა დანაშაული და დაედანაშაულებინა სხვები, რაც გამოიწვევდა მის მიმართ სისტემის მხრიდან ლოიალურ დამოკიდებულებას.
ბრალდებულების მიერ სასამართლოსთვის მიწოდებული ინფორმაცია, სხვა გამოცდილებებთან ერთად, განამტკიცებს იმ ფაქტს, რომ პირების მიმართ წამებას, არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას სისტემური და ფართომასშტაბიანი ხასიათი აქვს.
თუმცა, როგორც ჩანს, მოსამართლეებს არ სურდათ ამ დარღვევების განხილვა. კერძოდ, მაგალითად, მოსამართლემ ნანა შამათავამ დააზუსტა, ძალადობა მოხდა სისხლისსამართლებრივი დაკავებისას თუ ადმინისტრაციული დაკავების ფარგლებში. ადვოკატებმა განმარტეს, რომ ძალადობის ფაქტი დაფიქსირდა ადმინისტაციული დაკავებისას, თუმცა ფაქტობრივად ადმინისტრაციული და სისხლისსამართლებრივი დაკავება განგრძობითი იყო. კერძოდ, ბრალდებულები, რომლებიც თავდაპირველად 48 საათი ადმინისტრაციული წესით იყვნენ დაკავებულები, შემდგომში ფაქტობრივად შეაბრუნეს იზოლატორში, ამჯერად უკვე სისხლის სამართლის წესით, სათანადო პროცედურული გარანტიების გარეშე. ბევრმა ბრალდებულმა ასევე ისაუბრა იმაზე, რომ შეეზღუდათ დაცვის უფლება.
მოსამართლის პოზიციით, რადგან უშუალოდ სისხლისსამართლებრივი წესით დაკავებისას არ უძალადიათ პირზე, ეს მისი განსხილველი არ იყო. ასეთი თვითშეზღუდვითი მიდგომა, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც სამართალდამცავი ორგანოების მიერ იშლებოდა ზღვარი ადმინისტრაციულ და სისხლის სამართლის სამართალწარმოებებს შორის, არ შეესაბამება კანონმდებლობას და ხაზს უსვამს მოსამართლის გულგრულობას.
არცერთი ბრალდებული ამ დროისთვის წარდგენილ ბრალს არ აღიარებს, ამასთან საყურადღებოა, რომ უმეტესობასთან ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედების (ჩხრეკა/პირადი ჩხრეკა) შედეგად არ მომხდარა რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ნივთის ამოღება.
3. „დასაბუთებული ვარაუდის“ სტანდარტის არარსებობა
ადვოკატები მუდმივად ხაზს უსვამდნენ მტკიცებულებების არარსებობას, რომელიც დააკმაყოფილებდა სისხლის სამართლის ბრალდებისთვის საჭირო დასაბუთებული ვარაუდის სტანდარტს. კერძოდ:
225-ე მუხლით (ჯგუფური ძალადობის ორგანიზება, ხელმძღვანელობა და მასში მონაწილეობა) ბრალდებულთა სხდომაზე გაჟღერებული გარემოებების შესაბამისად, დასაბუთებული ვარაუდის სტანდარტით, უმეტესად ბრალდება არ ვლინდებოდა ბრალდებულთა შორის კოორდინაციისა ან კოლექტიური მოქმედების ფაქტი. ბევრს ბრალს სდებდნენ იზოლირებულ ქმედებებში სხვადასხვა დროსა და ადგილას, ურთიერთცოდნისა და განზრახვის მტკიცებულების გარეშე.
პროკურატურა ინდივიდებს ბრალად სდებს ისეთი ქმედებების ჩადენას, როგორებიცაა საგნების სროლა (ჯოხები, ბოთლები,მუყაოს ჯოხი, დაუდგენელი მძიმე საგანი), მაგრამ ვერ აკავშირებს აღნიშნულ ქმედებებს ერთობლივ და კოლექტიურ ძალადობასთან, ასევე არ საუბრობს კონკრეტულ ზიანზე.
ამასთან კავშირში, ასევე, აღსანიშნავია, რომ ერთ-ერთი ბრალდებულის წარმომადგენელი მიუთითებდა, რომ მას ადმინისტრაციული სამართალწარმოების ფარგლებში არაერთი საქმე აქვს, სადაც ანალოგიური ქმედებების განხორციელებისთვის ბრალდებულები სასამართლომ ცნო ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევებად და მისთვის გაუგებარი იყო, როგორ გამიჯნა ბრალდების მხარემ ხსენებული ქმდებები ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისგან. მაგალითად, ქვის ან ჯოხის სროლისას, სად გადიოდა ზღვარი პირის სამართალდაღვევასა და შესაძლო დანაშაულს შორის?!
საქართველოს სისხლი სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლით ბრალად წარდგენილი ქმედებები საყურადღებოა, არა მხოლოდ კონკრეტულ ბრალდებულებთან მიმართებით დასაბუთებული ვარაუდის სტანდარტის არსებობის თვალსაზრისით, არამედ იმ რისკების შეფასების ნაწილშიც, რომელთა დროსაც სიხლის სამართლებრივი მექანიზმები ბრალდების მხარის ხელში შესაძლოა იქცეს გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის და აქციის მონაწილეთა დევნის რისკის მატარებლად.
4. სხვა გამოწვევები
გარდა სამართლებრივი პრობლემებისა, სისხლის სამართლის სხდომების მონიტორინგის ნაწილში გამოიკვეთა ისეთი ხასიათის ტექნიკური პრობლემები, როგორებიცაა სხდომების შესახებ ინფორმაციაზე წვდომის შესაძლებლობის არქონა, რაც გარკვეულწილად არღვევს საჯაროობის პრინციპს. სხდომები ჩაინიშნა არასამუშაო საათებში, როცა ტექნიკურად სასამართლოს ადმინისტრაციასთან დაკავშირება არ იყო შესაძლებელი, რამაც გაართულა სხდომების შესახებ ინფორმაციაზე წვდომა.
საია არაერთი წელია სასამართლოს მოუწოდებს, რომ ვებგვერდის მეშვეობით უზრუნველყოს სასამართლოში პირველი წარდგენის სხდომების შესახებ ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა, თუმცა ფაქტია, რომ ხსენებულ ნაწილში საჯაროობის პრინციპის დაცვა არ წარმოადგენს სასამართლოს პრიორიტეტს.
ამასთან ერთ-ერთ სხდომაზე, დამსწრეთა დიდი რაოდენობის მიუხედავად, მოსამართლემ სხდომა არ ჩაატარა შედარებით უფრო დიდ დარბაზში, სადაც მეტ ადამიანს ექნებოდა დასწრების შესაძლებლობა. ერთ-ერთ სხდომაზე კი, განსაკუთრებით თვალსაჩინო იყო დარბაზში სამრიგად განლაგებული პოლიციის თანამშრომლები, მაშინ, როცა უსაფრთხოების რისკების დაზღვევა, დარბაზის პოლიციით გადავსების გარეშეც შესაძლებელი იქნებოდა.
საია აგრძელებს მიმდინარე საქმეებზე წინასასამართლო და არსებითი განხილვის სხდომების მონიტორინგს.
2 ირაკლი ქერაშვილის, რევაზ კიკნაძის, ანდრო ჭიჭინაძის, ონისე ცხადაძის, ლუკა ჯაბუას, გურამ მირცხულავას, ჯანო არჩაიას და რუსლან ჩივაკოვის ბრალდება.
3 ვეფხია კასრაძის, ვასილ კაძელაშვილის, გიორგი გორგაძის, ირაკლი მიმინოშვილის, ისაკ ალიევის, თორნიკე გოშაძის, ზვიად ცეცხლაძის და ნიკოლოზ ჯავახიშვილის ბრალდება (მათ ასევე ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას, ხელმძღვანელობას და ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას ედავებიან).4 საბა სხვიტარიძის ბრალდება.
5 სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი, მუხლი 198 (5).
6 საბა სხვიტარიძეს ბრალად ედება სსკ-ის 353 პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება, რაც გულისხმობს პოლიციელის ჯანმრთელობის ხელყოფას პოლიციელის სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით.

10 December, 202407:03
Since November 28, 2024, Georgia has been gripped by large-scale legitimate protests. Protests have been held daily in Tbilisi. The legitimate protests are caused by the suspension of negotiations on accession to the European Union by the Georgian Dream. In addition, these protests are also a continuation of protests related to the elections and, in general, against the democratic backsliding and sharp deterioration of the human rights situation in the country, which were held at various times in 2024.[1]
More than 30 citizens have been arrested under criminal law in connection with the aforementioned protests. Additionally, no law enforcement officers responsible for brutal crimes against protest participants have been held criminally accountable so far.
Despite repeated appeals by GYLA to the Special Investigation Service, cases of police violence—including those during the protests in March 2023 and April-May 2024—remain uninvestigated. This lack of accountability has fostered a culture of impunity.
At the same time, the use of criminal law instruments against activists is increasing, one of the goals of which is to suppress dissent. Activists are charged with crimes such as participation in group violence[2] (Part 2 of Article 225 of the Criminal Code), preparation of an explosion[3] (Articles 18, 229 of the Criminal Code), encroachment on the health of a police officer in connection with his official activities[4] (Part 2 of Article 353 of the Criminal Code), and others.
Below is a review of the problematic issues highlighted in the ongoing trials of the protesters from December 6 to December 9, 2024:
1. Imprisonment as a Preventive Measure Without Taking into Account the Individual Circumstances of the Accused
For the past four days, the Tbilisi City Court has been considering the cases of those detained during the protests. GYLA representatives attended the first court hearings of 24 accused. In all cases, the court satisfied the prosecutor’s request to use the most severe preventive measure—imprisonment—without taking into account the circumstances of the accused, such as the individual characteristics of the accused, their personality, activity, age, health, family and property status, and other circumstances.[5]
Among the detainees were individuals under the age of 21, students, and people from socially vulnerable families. Some were the sole breadwinners or caregivers of family members with health problems. The majority of them had no previous convictions and/or had not committed any administrative offenses.
The prosecution’s justification for using detention was based on generalized risks, such as the risk of absconding, destruction of evidence, or committing a new crime.
It is important to note that the burden of proof lies with the prosecution. The prosecution must also justify the use of the most severe preventive measure, detention. It is noteworthy in this section that at one of the trials, the judge asked the defendant: did he confess to the crime he had committed? And if he did not confess, how did he explain that he was chosen out of the hundreds of thousands of people at the rally? The judge's questioning of this kind puts the accused in a position of justification, while the Code of Criminal Procedure places the burden of proof not on the accused, but on the prosecution. In contrast, in most cases, the judge was less interested in asking the prosecution critical questions in the substantiation of the motion.
The court also sentenced opposition politician Aleko Elisashvili to imprisonment, whom the prosecution alleges to have committed a less serious crime (persecution, violence, or threat of violence). When using imprisonment as a preventive measure against active opposition politicians, it is important that the prosecution, and subsequently the court, substantiate the necessity of using imprisonment in such a way that there are no doubts in society that the politician is being neutralized by imprisonment.
2. Cases of mistreatment
Several detained demonstrators reported incidents of ill-treatment during their arrest, transportation, or detention. For example:
·         Aleko Elisashvili testified that he was put in a car and beaten during his arrest.
·         Saba Svitaridze[6] described in detail his experiences of torture and inhumane treatment. According to Skhvitaridze, he was arrested by the police on Zestaponi Road, was not given the reason for his arrest, nor was he given the opportunity to contact a lawyer, was then handed over to an unknown operational group near Gori, and was taken to the police department in Digomi. In Digomi, on the fifth floor of the department building, he was physically assaulted and beaten by four masked men, and then on the eighth floor of the same building, a person wearing a patrol uniform and wearing a mask assaulted him again, along with other individuals.
·         Revaz Kiknadze stated that he was being forced to confess to the crime and blame others under psychological pressure and verbal abuse, which would lead to a loyal attitude towards him from the system.
The information provided to the court by the defendants, along with other experiences, reinforces the fact that torture, inhuman and degrading treatment of individuals is systemic and widespread.
However, it appears that the judges were reluctant to address these violations. For instance, Judge Nana Shamatava inquired whether the violence occurred during criminal or administrative detention. The lawyers clarified that the violence was recorded during administrative detention, though the administrative and criminal detentions were continuous. Specifically, the defendants were initially detained for 48 hours under administrative law and later returned to the isolator under criminal law without proper procedural guarantees. Many defendants also reported restrictions on their right to defense.
From the judge's perspective, since the defendants were not directly subjected to violence during criminal detention, this issue was not considered within the scope of the trial. This self-restrictive approach, particularly when law enforcement agencies blur the line between administrative and criminal detention, is inconsistent with the law and reflects the judge's indifference.
Moreover, none of the defendants have pleaded guilty to the charges, and it is worth noting that the investigative actions (such as searches and personal searches) conducted on most of them did not result in the seizure of any illegal items.
3. Absence of a “reasonable presumption” standard
The lawyers consistently emphasized the lack of evidence that would meet the standard of reasonable suspicion required for criminal charges. Specifically:
• Regarding the charges under Article 225 (Organization, Leadership, and Participation in Group Violence), the lawyers argued that the prosecution failed to demonstrate any coordination or collective action among the accused. In most cases, the defendants were charged with isolated acts that occurred at different times and places, without evidence of mutual knowledge or intent to act together.
• The prosecution accused individuals of committing acts such as throwing objects (e.g., sticks, bottles, cardboard sticks, and unidentified heavy objects) but failed to link these actions to joint and collective violence. Moreover, the prosecution did not establish specific harm resulting from these actions.
One of the defense lawyers pointed out that similar actions had been addressed within the framework of administrative violations in previous cases, where the court had recognized the accused as administrative offenders. This raised the question of how the prosecution distinguished these actions from administrative violations. For example, when throwing a stone or stick, the lawyer questioned where the line was drawn between an administrative violation and a criminal act.
The charges under Article 225 of the Georgian Criminal Code are significant not only because they challenge the reasonable suspicion standard with respect to the individual defendants but also because they raise concerns about the potential misuse of legal mechanisms to restrict freedom of expression. The risk is that such charges could lead to the persecution of protest participants and undermine their right to engage in peaceful protest.
4. Other challenges
In addition to the legal challenges, significant technical issues were identified in the monitoring of criminal court hearings. These issues included limited access to information about scheduled hearings, which partially violated the principle of publicity. Hearings were often set during non-working hours, making it difficult to contact court administration and obtain relevant details about the proceedings.
For years, the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) has advocated for improved access to information about first appearance hearings via the court's website. Despite these calls, there has been insufficient attention to the principle of publicity in this area by the court.
Furthermore, during one of the hearings, despite the large number of attendees, the judge opted not to use a larger hall, which would have allowed more people to attend. The hall was notably filled with police officers, who were stationed in rows, creating a security atmosphere that could have been avoided by utilizing a larger space.
GYLA continues to monitor pre-trial and substantive hearings in ongoing cases, highlighting concerns about transparency and the accessibility of the judicial process.
[2] The charges against Irakli Kerashvili, Revaz Kiknadze, Andro Chichinadze, Onise Tskhadadze, Luka Jabua, Guram Mirtskhulav, Jano Archaia and Ruslan Chivakov.
[3] Charges against Vepkhia Kasradze, Vasil Kadzelashvili, Giorgi Gorgadze, Irakli Miminoshvili, Isak Aliyev, Tornike Goshadze, Zviad Tsetskhladze and Nikoloz Javakhishvili (they are also accused of organizing, leading and participating in gang violence).
[4] Saba Skhvitaridze's accusation.
[5] Criminal Procedure Code, Article 198 (5).
[6] Saba Skhvitaridze is charged with an act provided for in Part 2 of Article 3531 of the Criminal Code of Georgia, which involves encroaching on the health of a police officer in connection with his official duties.