02 დეკემბერი, 202411:50
2024 წლის 28 ნოემბერს “ქართული ოცნების” განცხადებამ საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული საგარეო კურსის ცვლილების შესახებ, გამოიწვია მოქალაქეების ლეგიტიმური პროტესტი, რომელთა შორისაც არიან საჯარო სამსახურში დასაქმებული პირები. ამ დროისათვის “ქართული ოცნების” გადაწყვეტილების საწინააღმდეგო აზრი განცხადებების სახით დააფიქსირეს 19 სახელმწიფო უწყების თანამშრომლებმა.
ვინაიდან საჯარო მოხელეების პროტესტი რადიკალურად ეწინააღმდეგება ხელმძღვანელობაში მყოფ “ქარული ოცნების” პოზიციას, ისინი შესაძლოა აღმოჩნდნენ სამსახურიდან გათავისუფლების რისკის ქვეშ. ქალაქ თბილისის მერის, კახი კალაძის და, ასევე, “ქართული ოცნების” წევრის, ნინო წილოსანის, გამოხმაურება ადასტურებს საჯარო სექტორში დასაქმებული პირების მიმართ სამსახურიდან გათავისუფლებაზე ზეწოლის რისკებს.
საქართველოს კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცულია და გარანტირებულია ყველა ადამიანის, მათ შორის, საჯარო მოხელის, გამოხატვის  თავისუფლებაც. “საჯარო სამსახურის” შესახებ კანონი საჯარო სამსახურში დასაქმებულ პირებს აკისრებს პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის პრინციპის დაცვის ვალდებულებას, თუმცა სახელმწიფო საგარეო კურსის შესახებ აზრის დაფიქსირება არ შეიძლება მოექცეს ამ პრინციპის ფარგლებში. ეს არც აგიტაციაა და არც რომელიმე პოლიტიკური პარტიის მხარდაჭერა და სრულ თანხვედრაშია კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან.
“საჯარო სამსახურის” შესახებ კანონის მე-12 თავი ამომწურავად ადგენს მოხელის სამსახურიდან გათავისუფლების საფუძვლებს, რომელთა შორის, ცხადია, არაა მოსაზრების დაფიქსირება. მეტიც, საჯარო მოხელეების იძულება (პირდაპირი ან ირიბი), დაწერონ განცხადება საკუთარი ინიციატივით სამუშაოდან გათავისუფლების თაობაზე, მათ მიერ გამოხატული ლეგიტიმური პროტესტის (ან სხვა ნებისმიერი მიზეზის) გამო, ეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 169-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულია.
ამასთან, როგორც საქართველოს კანონმდებლობა, ისე, საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებები (ECHR), იცავს მამხილებელთა უფლებებს. ნებისმიერი პირს შეუძლია გამოიყენოს მამხილებელის ფუნქცია და მიმართოს კონკრეტულ უწყებას, გამომძიებელს, პროკურატურას ან/და სახალხო დამცველს საჯარო მოსამსახურის (მხილებულის) მიერ საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევის შესახებ. საქართველოს კანონმდებლობით, დაუშვებელია მამხილებლის ან მისი ახლო ნათესავის დაშინება, შევიწროება, იძულება, დამცირება, დევნა, მასზე ზეწოლა, მისთვის მორალური ან მატერიალური ზიანის მიყენება, მის მიმართ ძალადობის ან ძალადობის მუქარის გამოყენება, დისკრიმინაციული მოპყრობა ან სხვა უკანონო ქმედების განხორციელება მხილების ფაქტთან დაკავშირებით.
მიგვაჩნია, რომ, შესაძლო ზეწოლის და პოლიტიკური თანამდებობის პირების მხრიდან მსგავსი განცხადებების ფონზე, სახალხო დამცველის ინსტიტუტმა და საჯარო სამსახურის ბიურომ უნდა მოახდინოს პრევენციული რეაგირება და გამოიყენოს მათ ხელთ არსებული ყველა მექანიზმი საჯარო მოხელეების უფლებების დასაცავად.

On November 28, 2024, the Georgian Dream's statement about altering Georgia's constitutionally guaranteed foreign policy sparked legitimate protests from citizens, including public servants. So far, employees from 19 state agencies have publicly expressed opposition to Georgian Dream’s decision through official statements.
Since these protests from public servants stand in direct contradiction to the ruling Georgian Dream's position, there is a risk they may face dismissal. Statements by the Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, and Georgian Dream member Nino Tsilosani, reinforce concerns about potential pressure on public servants to terminate their employment.
The Constitution of Georgia and the European Convention on Human Rights protect the freedom of expression for all individuals, including public servants. While the Law on Public Service obliges public servants to adhere to political neutrality, expressing opinions on foreign policy does not violate this principle. Such actions do not constitute political agitation or support for any political party and align with Article 78 of the Constitution.
Chapter 12 of the Law on Public Service clearly defines the grounds for dismissal, none of which include expressing opinions. Furthermore, coercing public servants, directly or indirectly, to submit resignation letters due to their legitimate protests constitutes a criminal offense under Article 169 of the Criminal Code of Georgia.
Additionally, Georgian law and international treaties, including the European Convention on Human Rights (ECHR), provide robust protections for whistleblowers. A whistleblower can report violations of Georgian law by public officials to designated authorities, including investigative bodies, the prosecutor's office, or the Public Defender. The law explicitly prohibits any form of intimidation, harassment, coercion, humiliation, or discriminatory treatment against whistleblowers or their close relatives, as well as any actions that cause moral or material harm.
In light of potential pressures and concerning statements by political officials, we urge the Public Defender’s Office and the Public Service Bureau to take proactive measures. These institutions should employ all available mechanisms to safeguard the rights of public servants and ensure a fair and lawful response to their legitimate protests.