საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისია 2024 წლის აპრილიდან დაიწყო და ამ დრომდე სამი შუალედური ანგარიში გამოაქვეყნა.
საიას შეფასებით, წინასაარჩევნო პერიოდი წარიმართა მაღალი პოლარიზაციის ფონზე, არათანასწორ გარემოში. კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტებმა და გამოკვეთილმა უარყოფითმა ტენდენციებმა წინასაარჩევნო პროცესებზე დამაზიანებლად იმოქმედა.
რუსული სტილის კანონის მიღება და მისი თანმდევი მოვლენები
არჩევნების წინა პერიოდი გამოწვევებით ხასიათდებოდა როგორც ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისთვის, ისე პოლიტიკური სპექტრისთვის. „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის“ კანონის ხელახალმა ინიციირებამ და მისმა თანმდევმა პროცესებმა, ასევე, ხელისუფლების მხრიდან სამოქალაქო სექტორის სისტემურმა მადისკრედიტირებელმა კამპანიამ და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების აკრძალვის რიტორიკამ კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა არჩევნების თავისუფალ და სამართლიან გარემოში ჩატარების შესაძლებლობა.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ რუსული სტილის კანონის ინიციირების და მიღების პროცესი (2024 წლის აპრილი-მაისი) ადამიანის უფლებების მნიშვნელოვანი დარღვევების ფონზე წარიმართა. ხელისუფლება ძალადობრივი მეთოდებით ცდილობდა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის სივრცის შევიწროებას. დაფიქსირდა შეკრების თავისუფლების უხეში დარღვევები; სამართალდამცველთა მხრიდან სისტემური ძალადობა; უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ ძალადობის წახალისება; სისხლისსამართლებრივი და ადმინისტრაციულსამართლებრივი მექანიზმების ინსტრუმენტალიზაცია პროტესტის მონაწილეთა დასაშინებლად; ასევე, გამოვლინდა აქციის მონაწილეების, მისი მხარდამჭერების, სამოქალაქო აქტივისტების, ჟურნალისტების, პოლიტიკოსებისა და მათი ოჯახის წევრების (მათ შორის, ბავშვების და ოჯახის ხანდაზმული წევრების) დაშინების, მათ მიმართ ფსიქოლოგიური ძალადობის სხვადასხვა მეთოდის გამოყენებისა და ფიზიკური ძალადობის არაერთი შემთხვევა.
გამოვლინდა სამართალდამცავთა მხრიდან არასათანადო მოპყრობის არაერთი ფაქტი, რაც გამოიხატებოდა აქციის მონაწილეთა მიმართ ფიზიკურ და სიტყვიერ ანგარიშსწორებაში, დაკავების დროს არასათანადო მოპყრობაში. საჯარო წყაროებით გავრცელებულ კადრებში ნათლად ჩანს, რომ, ზოგიერთ შემთხვევაში, საპოლიციო ძალების წარმომადგენელთა მხრიდან აქტივისტებისა და პოლიტიკოსების მიმართ განხორციელებული ძალადობა, შესაძლოა, აღწევდეს დამამცირებელი, არაადამიანური მოპყრობის ხარისხს.
ზოგ შემთხვევაში, არაიდენტიფიცირებული მესამე პირები რუსული სტილის კანონის მოწინააღმდეგეთა მიმართ ფიზიკურად ძალადობდნენ: აქციაზე სცემდნენ დემონსტრანტებს, სახლებთან ან ქუჩაში ხვდებოდნენ პროტესტის ორგანიზატორებს, მათი ოჯახის წევრებს და სასტიკად უსწორდებოდნენ. ძალადობის ეს ფორმა ჰგავს ე.წ. ტიტუშკების რეიდს (Titushky Raid).
სხვა საკანონმდებლო ინიციატივები
წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე „ქართული ოცნების“ მიერ ინიციირებული ან/და მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების აბსოლუტური უმრავლესობა კონსულტაციების, ოპოზიციური პარტიებისა და სამოქალაქო სექტორის მოსაზრებების უგულებელყოფით წარიმართა. ცვლილებები მმართველი პარტიისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნას ისახავდა მიზნად და არ იყო მიმართული საკანონმდებლო ჩარჩოს რეალურად გაუმჯობესებისკენ.
ერთ-ერთი ცვლილება, რომელიც ცესკომ 2024 წლის 16 აგვისტოს დადგენილებით მიიღო, ეხებოდა ყველა ტიპის საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრთა ფუნქციების გასანაწილებლად წილისყრის პროცედურის ჩატარებას კენჭისყრამდე არაუგვიანეს მე-7 დღისა. ამ სადავო დადგენილების შესახებ 20 აგვისტოს საიამ სასამართლოს მეგობრის პოზიცია წარადგინა. გარდა ამისა, 18 ოქტომბერს ორგანიზაცია დააკვირდა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა წილისყრის პროცედურებს თბილისსა და რეგიონებში. მნიშვნელოვანია, რომ წილისყრის პროცედურის გამართვის შესახებ ინფორმაცია ორგანიზაციას ეცნობა წინა დღეს, 17 ოქტომბერს, 20:27 საათზე, რამაც მონიტორინგი არსებითად გაართულა. მიუხედავად მჭიდრო ვადებისა, საია პროცესს 18 უბანზე დააკვირდა. ამ უბნების, დაახლოებით, 30%-ზე წილისყრის პროცედურა ცესკოს მიერ მითითებულ დროზე ადრე დაიწყო, ხოლო გარკვეულ უბნებზე - გვიან. შესაბამისად, ორგანიზაციას ეფექტიანი დაკვირვების შესაძლებლობა არ მიეცა.
გენდერული დისბალანსი პარტიულ სიებში
პარლამენტის მიერ 2024 წლის აპრილში ე.წ. „გენდერული კვოტების“ გაუქმებასთან ერთად, საიამ შეაფასა გენდერული ბალანსი არჩევნებში მონაწილე სუბიექტების საარჩევნო სიებში.1 აღსანიშნავია, რომ 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე პარტიათა სიებში რეგისტრირებული 1185 კანდიდატიდან მხოლოდ 29%-ია ქალი. წინა საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, სადაც ქალთა წილი 44,3%-ს შეადგენდა, ვითარება მკვეთრად გაუარესებულია.2 მათ შორის, თვალშისაცემი უკუსვლაა მმართველი პარტიის საარჩევნო სიაშიც. მაშინ, როდესაც 2020 წელს მათ საარჩევნო სიაში ქალთა რაოდენობა 24% იყო, წელს ეს რიცხვი 16%-ით განისაზღვრა (დაზუსტებისთვის, სიის 169 კანდიდატიდან მხოლოდ 28 მათგანია ქალი). მოცემული სტატისტიკა ნათლად მიუთითებს პოლიტიკაში ქალთა წარმომადგენლობის კლების ტენდენციაზე.
ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილებები
საიამ მისიის ფარგლებში შეაფასა ანტიკორუფციული ბიუროს 3 გადაწყვეტილება, რომლებმაც არსებითად უარყოფითი გავლენა მოახდინა საარჩევნო გარემოზე. განსაკუთრებით საგანგაშო იყო გადაწყვეტილება, რომლითაც ბიურომ კანონის არასწორი განმარტებით, თვითნებურად გაავრცელა „განცხადებული საარჩევნო მიზნის” მქონე სუბიექტის სტატუსი სადამკვირვებლო ორგანიზაციაზე. მისი მიზანი იყო სამოქალაქო აქტივიზმის, ასევე, სადამკვირვებლო ორგანიზაციის საქმიანობის შეფერხება და დისკრედიტაცია. ანტიკორუფციულმა ბიურომ კანონის ამგვარი ინტერპრეტაციით შექმნა სახიფათო პრეცედენტი სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების არაპროპორციულად შეზღუდვის კუთხით.
კომუნიკაციების ეროვნული მარეგულირებელი კომისიის გადაწყვეტილებები
საიამ ასევე უარყოფითად შეაფასა კომუნიკაციების ეროვნული მარეგულირებელი კომისიის 4 გადაწყვეტილება.3 ნიშანდობლივია, რომ კომისიის და შემდგომ სასამართლოს გადაწყვეტილებები ამ საქმეებზე საარჩევნო ნორმების არასწორ განმარტებებს ემყარებოდა, რაც მმართველ პარტიას, ყველა შემთხვევაში, სხვა საარჩევნო სუბიექტებთან შედარებით, უპირატეს მდგომარეობაში აყენებდა. ნორმების ამგვარი ინტერპრეტაცია ძირს უთხრის თავისუფალ, სამართლიან და კონკურენტულ წინასაარჩევნო გარემოს და აზიანებს პოლიტიკურ ძალებს შორის თანასწორი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფის მიზანს.
სიძულვილის ენის გამოყენება და ძალადობის წაქეზება
2024 წლის 17 სექტემბერს საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო „ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონი და მასთან დაკავშირებული ცვლილებების პაკეტი. ეს კანონი ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებების ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებს, იწვევს ადამიანის ძირითადი უფლებების, მათ შორის, გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებების გაუმართლებელ შეზღუდვას, აქტივისტურ, შემოქმედებით, მეცნიერულ საქმიანობაზე ცენზურის დაწესებას, ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის წახალისებას.4 აღსანიშნავია, რომ მმართველ გუნდს ასევე ინიციირებული აქვს მსგავსი შინაარსის საკონსტიტუციო ცვლილებების პაკეტი.5
მმართველი პარტია და მისი ლიდერები წინასაარჩევნო კამპანიის ფარგლებში აქტიურად იყენებენ სიძულვილის ენას, ავრცელებენ ჰომოფობიურ და ტრანსფობიურ ნარატივებს, მათ შორის, პოლიტიკური რეკლამის მეშვეობით.6
მაშინ, როდესაც ლგბტქი+ თემის წევრები ისედაც ხშირად განიცდიან ძალადობას როგორც ოჯახში, ისე ოჯახის გარეთ, ხოლო ტრანსგენდერი ადამიანები სიძულვილით მოტივირებული ძალადობის მიმართ განსაკუთრებით მოწყვლად ჯგუფს მიეკუთვნებიან, ამგვარი დისკრიმინაციული საკანონმდებლო ინიციატივების შემოტანა და პოლიტიკოსების მხრიდან მცდარი, სიძულვილის შემცველი რიტორიკის გავრცელება, განსაკუთრებით წინასაარჩევნო კამპანიისას, კიდევ უფრო დიდი საფრთხის ქვეშ აყენებს ლგბტქი+ თემის წევრებს.7
წინასაარჩევნო კამპანიაში ხელშეშლა და ძალადობა
საიამ წინასაარჩევნო პერიოდში შეისწავლა ძალადობის 6 შემთხვევა, ასევე, საარჩევნო სუბიექტების წინასაარჩევნო კამპანიაში ხელშეშლის - 5, სააგიტაციო მასალის დაზიანების - 3, პოლიტიკური ნიშნით სხვისი ნივთის დაზიანების - 2 და სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით დაკავების 1 შემთხვევა. ამჟამად, საია სწავლობს დამატებით 6 შემთხვევას, მათ შორის, „ქართული ოცნების“ მიერ 23 ოქტომბერს ორგანიზებულ ღონისძიებაზე მედიის წარმომადგენელზე თავდასხმის ერთ შემთხვევას. თითოეული მათგანი ინტენსივობითა და ხასიათით განსხვავებული იყო, თუმცა ისინი ნეგატიურად აისახებოდა წინასაარჩევნო გარემოზე. მათ შორის, ეს ინციდენტები მოიცავდა ფიზიკურ ძალადობას ოპოზიციურ კანდიდატებზე, მმართველი პარტიის წევრის მანქანის დაზიანებას, ოპოზიციური პარტიების ოფისების დარბევას, სააგიტაციო მასალების ჩამოხევას/დაზიანებას.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ ფაქტების ნაწილზე შესაბამისმა საგამოძიებო უწყებებმა გამოძიება ფორმალურად დაიწყეს, მათ სათანადო ღონისძიებები არ მოჰყოლია. ამგვარი ქმედებები ქმნის არასტაბილურ და დამაშინებელ პოლიტიკურ გარემოს, რაც, ფაქტობრივად, ამომრჩევლის თავისუფალ ნებაზე არაპირდაპირ ზეგავლენას ახდენს. ამასთანავე, საგამოძიებო ორგანოების არაეფექტიანი რეაგირება იწვევს ამ ორგანოებისადმი საზოგადოების ნდობის შემცირებას და სხვა შესაძლო სამართალდარღვევების წახალისებას.
ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება და სავარაუდო მოსყიდვა
წინასაარჩევნო პერიოდში მმართველი პარტია არაკეთილსინდისიერად იყენებდა ადმინისტრაციულ ორგანოებში არსებულ გავლენებს, რითაც ხელოვნურ დაბრკოლებებს უქმნიდა მის ელექტორალურ კონკურენტებს. ეს გამოიხატებოდა როგორც ფინანსური, ისე ინსტიტუციური და სამართლებრივი ადმინისტრაციული რესურსის საარჩევნო მიზნით გამოყენების მავნე პრაქტიკაში, რა დროსაც იშლებოდა ზღვარი სახელმწიფოსა და მმართველ პარტიას შორის. არსებითი დარღვევები გამოვლინდა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების კუთხით. ამასთან დაკავშირებით საიას მიერ შესწავლილი 16 შემთხვევიდან განსაკუთრებით მნიშვნელოვან დარღვევას განეკუთვნებოდა ზემდგომი თანამდებობის პირის მხრიდან საბიუჯეტო დაწესებულებებში დასაქმებულთათვის მმართველი პარტიის რეგიონულ ღონისძიებებზე დასწრების მოთხოვნა, მათ შორის, სამუშაო საათებში. საყურადღებოა ისიც, რომ მათი მობილიზებით სხვადასხვა სახით ხელი ეშლებოდა სასწავლო პროცესს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. არსებული მანკიერი პრაქტიკა არა მხოლოდ აზიანებს თავისუფალ და თანასწორ საარჩევნო პროცესს, არამედ ნეგატიურ ზეგავლენას ახდენს ამომრჩეველთა ნებაზე და უარყოფითად მოქმედებს საჯარო-საბიუჯეტო დაწესებულებების ფუნქციონირებაზე. აქვე, აღსანიშნავია საიას მიერ შესწავლილი 5 შემთხვევა, რომლებიც არაუფლებამოსილი პირის მიერ უკანონო აგიტაციას შეეხებოდა. ამგვარი ფაქტები კიდევ უფრო მეტად შლის ზღვარს სახელმწიფოსა და პარტიას შორის. მონიტორინგის ფარგლებში საიამ დააიდენტიფიცირა სავარაუდო მოსყიდვის 1 შემთხვევა, ხოლო 1 შესწავლის პროცესშია.
ივნისის შემდეგ საიამ აღრიცხა ხელისუფლების 13 მასშტაბური სოციალური თუ ინფრასტრუქტურული პროექტი. მათ შორისაა: პატიმრების ამნისტია, ფინანსური ვალდებულებების ჩამოწერა, ასობით ოჯახისთვის ბინების გადაცემა ან გადაცემის დაპირება და სხვა. „ქართული ოცნება” მსგავსი პროექტების დაანონსებითა და განხორციელებით ცდილობდა ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედებას. საიას აზრით, კენჭისყრის დღის მოახლოებასთან ერთად მთავრობის მხრიდან ამგვარი პროგრამების გამოყენება წინასაარჩევნო მანიპულაციაა. ეს კი პოლიტიკურ პარტიებს შორის ქმნის აშკარა უთანასწორო გარემოს და უგულებელყოფს სახელმწიფოსა და პარტიის რესურსების გამიჯვნის პრინციპს.
საია ასევე აკვირდებოდა 23 ოქტომბრის „ქართული ოცნების“ მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებას, სადაც გამოვლინდა სავარაუდოდ ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების 5 ფაქტი, რომლებიც შესწავლის პროცესშია.
პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლება
საიას სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში გამოიკვეთა საბიუჯეტო დაწესებულებებიდან საჯარო მოხელეებისა და საჯარო სკოლის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლების პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების ფაქტები. სადამკვირვებლო მისიამ შეისწავლა შესაძლო უკანონო გათავისუფლების ოთხი შემთხვევა. საია დამატებით სწავლობს კიდევ ორ საქმეს. საგულისხმოა, რომ ოთხივე პირი სამსახურიდან გათავისუფლებას უკავშირებს მის პოლიტიკურ პოზიციას, რომელიც მმართველი პარტიისთვის მიუღებელი იყო. განათლების მინისტრის მიერ დისკრეციული უფლებამოსილებით დანიშნული ახალი დირექტორები კი სამეურვეო საბჭოს მიერ დაწუნებული კანდიდატები იყვნენ, რაც მინისტრის მიერ დისკრეციული უფლებამოსილების გამოყენების მიზანშეწონილობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს. არჩევნების პერიოდში საბიუჯეტო დაწესებულებებიდან კრიტიკული აზრის მქონე პირების პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლება აძლიერებს საჯარო სექტორის პოლიტიზების რისკებს და უარყოფითად აისახება საარჩევნო გარემოზე.
ამომრჩევლისთვის პირადობის მოწმობების ჩამორთმევა
წინასაარჩევნო გარემოზე ასევე დამაზიანებლად იმოქმედა სხვადასხვა წყაროებით გავრცელებულმა ინფორმაციამ, რომ მოქალაქეებს სავარაუდოდ საარჩევნო მიზნებისთვის ართმევდნენ პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტებს. საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულია თითოეული მოქალაქის უფლება, ხმის ფარულობის პრინციპის დაცვით, თავისუფალ და თანასწორ პირობებში, საკუთარი შეხედულებების მიხედვით გამოხატონ თავიანთი პოზიცია არჩევნებზე.
საიას შეფასებით, საარჩევნო პერიოდში ამგვარი ქმედება, შესაძლოა, იყოს ამომრჩეველთა ნების გამოვლენის ხელშეშლა და მათზე ზეგავლენის მოხდენა. ასევე, ეს შეიძლება ემსახურებოდეს ხმის ფარულობის დარღვევასთან დაკავშირებული შიშის გავრცელებას.
საზღვარგარეთ საარჩევნო უბნების გახსნა
საიამ უარყოფითად შეაფასა მოქალაქეთა რეალური საჭიროების გათვალისწინების გარეშე ქვეყნის საზღვრებს გარეთ არასაკმარისი საარჩევნო უბნების გახსნა მაშინ, როდესაც არსებული საკანონმდებლო ჩარჩო იძლევა საზღვარგარეთ დამატებითი საარჩევნო უბნების გახსნის შესაძლებლობას. 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის ცესკომ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ სულ 67 საარჩევნო უბანი გახსნა. საზღვარგარეთ უბნების გახსნის საჭიროებაზე ცესკოს არაერთხელ მიაწოდეს ინფორმაცია როგორც თავად მოქალაქეებმა, ასევე საქართველოს პრეზიდენტმა და პროცესში ჩართულმა სხვა მხარეებმა. თუმცა, ამ ფაქტს რეაგირება არ მოჰყოლია. მოქმედი კანონმდებლობით, ცესკო არ იყო შეზღუდული, საჭიროების შემთხვევაში, საკუთარი ინიციატივით მიემართა საგარეო საქმეთა სამინისტროსთვის დამატებით დროებითი საკონსულო დაწესებულების გახსნის მოთხოვნით, სადაც კომისია შეძლებდა საარჩევნო უბნის გახსნას. ცესკო, როგორც მოქალაქეთა საარჩევნო უფლების რეალიზებაზე პასუხისმგებელი სახელმწიფო ორგანო, ვალდებული იყო, უზრუნველეყო საქართველოს მოქალაქეების არჩევნებში მონაწილეობის ხელმისაწვდომობა. ამ მიზნით, მას აქტიურად უნდა ეთანამშრომლა შესაბამის სახელმწიფო უწყებებთან, განსაკუთრებით, საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან, რათა გარანტირებული ყოფილიყო საქართველოს მოქალაქეების აქტიური საარჩევნო უფლების პრაქტიკული რეალიზება.
საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა
სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში საია აწარმოებს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ წერილებზე საჯარო უწყებების რეაგირების მონიტორინგს. მისიის განმავლობაში ორგანიზაციამ საჯარო ინფორმაციის მიღების მიზნით სხვადასხვა საჯარო უწყებას მიმართა 158-ჯერ. 48 შემთხვევაში ორგანიზაციას პასუხი არ მიუღია, ხოლო 23 წერილზე პასუხი არასრულყოფილი იყო. საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობა აფერხებს საიას სადამკვირვებლო მისიის მონიტორინგის პროცესს.
საარჩევნო დარღვევებზე რეაგირება
საიამ სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში გამოვლენილი სამართალდარღვევების შესახებ ცესკოსა და ლანჩხუთის, თელავის, ბაღდათის, გორის, გარდაბნის, ბოლნისის საოლქო საარჩევნო კომისიებში 7 საჩივარი შეიტანა. აქედან ხუთი, წინასაარჩევნო აგიტაციის მოთხოვნათა დარღვევისა და საჯარო რესურსის გამოყენების თაობაზე, განხილვის პროცესშია. ხოლო ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებასთან დაკავშირებული საჩივარი ლანჩხუთისა და თელავის საოლქო საარჩევნო კომისიებმა არ დააკმაყოფილეს. ორივე განხილულ შემთხვევაში საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეებმა საჩივრები ზეპირი სხდომის, განმცხადებლების მოსმენისა და ფაქტობრივი გარემოებების სრულყოფილი გამოკვლევის გარეშე განიხილეს და გადაწყვეტილებები მიიღეს.
გარდა ამისა, საიამ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა ფუნქციების წილისყრის პროცედურაზე დაკვირვებისას მე-9 საარჩევნო ოლქის მე-19 უბანზე გამოვლენილ დარღვევაზე (გადასატანი ყუთის წამღები კომისიის მეორე წევრი პირდაპირი წესით აირჩიეს) შეიტანა საჩივარი. საჩივრის საფუძველზე, კომისიამ წილისყრის პროცედურა თავიდან ჩაატარა და წევრთა ფუნქციები ხელახლა გადაანაწილა.
ამასთანავე, საარჩევნო მონიტორინგის ფარგლებში მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, სხვადასხვა ფაქტზე, რომლებიც შეიცავდა სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, ორგანიზაციამ მიმართა შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გენერალურ პროკურატურას და სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს კონკრეტულ ფაქტებზე გამოძიების დაწყებისა და ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით. ამ დროისთვის საგამოძიებო უწყებების რეაგირების თაობაზე ინფორმაცია საიასთვის უცნობია.
საია აგრძელებს პროცესებზე დაკვირვებას და საარჩევნო დარღვევების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებას.
1 გენდერული კვოტირების შესახებ კანონი „ქართულმა ოცნებამ“ 2020 წელს მიიღო, როგორც გენდერული თანასწორობის დროებითი ღონისძიება, 2023 წელს კი მისი მოქმედების ვადა 2032 წლამდე გაახანგრძლივა. აღსანიშნავია, რომ გენდერული თანასწორობის მიღწევა, ევროპული პერსპექტივის მინიჭებისას, ევროკომისიის მიერ საქართველოსთვის განსაზღვრულ 12 პირობათაგან ერთ-ერთი იყო და ის შესრულებულად მიიჩნეოდა.
2 „ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის სამუშაო ჯგუფის განცხადება“, ორგანიზაცია „50/50“-ის ოფიციალური Facebook-გვერდი, 2024 წლის 17 ოქტომბერი, ხელმისაწვდომია: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=931456635673704&id=100064281296012&mibextid=WC7FNe&rdid=RhbLEKaVugBaeJv6, განახლებულია: 22.10.2024.
3 1) კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2024 წლის 13 სექტემბრის Nგ-24-04/1989 გადაწყვეტილება. თბილისის საქალაქო სასამართლოს N4/6953-24 დადგენილება. 2) კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2024 წლის 13 სექტემბრის Nგ-24-04/1991 გადაწყვეტილება. თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2024 წლის 15 სექტემბრის გადაწყვეტილება საქმეზე N4/6951-24. 3) საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი N000070 ტელეკომპანია „ფორმულას“ წინააღმდეგ. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი N000069 „მთავარი არხის“ წინააღმდეგ. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი N000077 ტელეკომპანია „პირველის“ წინააღმდეგ. თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის დადგენილება, საქმე N4/7599-24, 2024 წლის 11 ოქტომბერი, 4) საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი N000078 ტელეკომპანია „ფორმულას“ წინააღმდეგ. თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის დადგენილება საქმეზე N4/7654-24, 2024 წლის 13 ოქტომბერი.

24 October, 202410:07
The Georgian Young Lawyers Association (GYLA) launched its long-term observation mission in April 2024 and has published three interim reports.
According to GYLAs assessment, the pre-election period took place in a context of high polarization and an unequal environment. Instances of legislative violations and pronounced negative trends adversely affected the pre-election environment.
The adoption of the Russian-style law and its accompanying events
The pre-election period was characterized by challenges for both local monitoring organizations and the political spectrum. The renewed initiation of the law on “Transparency of Foreign Influence and its accompanying processes, along with the governments systemic discrediting campaign against the civil sector and the rhetoric of banning opposition political parties, raised questions about the possibility of conducting elections in a free and fair environment
The process of initiating and adopting the law on “Transparency of Foreign Influence, which follows a Russian model (April-May 2024), took place against the backdrop of serious human rights violations. The government attempted to restrict civil space using violent methods. There were gross violations of the freedom of assembly; systemic violence by law enforcement; encouragement of violence by high-ranking political officials; and the instrumentalization of criminal and administrative mechanisms to intimidate participants in protests. Additionally, instances of intimidation against participants in protests, supporters of protests, civil activists, journalists, politicians, and their family members (including children and elderly family members) were revealed, along with the use of various methods of psychological abuse and multiple cases of physical violence
Numerous instances of inappropriate treatment by law enforcement officers were revealed, manifested in physical and verbal confrontations with participants in protests and improper treatment during arrests. Publicly available footage clearly shows that, in some cases, the violence inflicted by representatives of law enforcement against activists and politicians may reach the level of degrading and inhuman treatment.
In some cases, unidentified third parties physically assaulted those opposing the law: they attacked demonstrators at the protest and confronted organizers and their family members outside their homes or on the streets, where they were brutally beaten. This form of violence resembles the so-called Titushky raid”.
Other Legislative Initiatives
Before the start of the pre-election campaign, the vast majority of legislative changes initiated and/or adopted by the Georgian Dream party proceeded with a complete disregard for genuine consultations and the opinions of opposition parties and the civil sector. The changes aimed to create a favorable environment for the ruling party and were not directed towards improving the actual legislative framework.
One of the amendments adopted by the Central Election Commission (CEC) in its decree dated August 16, 2024, pertains to the distribution of responsibilities among commission members across all types of polling stations. This amendment mandates that voting must be conducted no later than seven days prior to the election. In response to this contested decree, on August 20, the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) submitted an amicus curiae brief. Furthermore, on October 18, GYLA conducted observations of the voting procedures for members of the precinct electoral commissions in Tbilisi and the surrounding regions. It is important to note that the organization was informed about the voting procedure the day before, on October 17, at 20:27, which significantly complicated the observation of the process. Despite the tight timelines, GYLA observed 18 polling stations. At approximately 30% of these stations, the voting procedure started earlier than the time specified by the CEC, while at certain stations, it began later than scheduled. Consequently, the organization was not given the opportunity to effectively monitor the process.
Gender Imbalance in Party Lists
In April 2024, along with the abolition of the so-called gender quotas by the Parliament, GYLA also assessed the gender balance in the electoral lists of the subjects participating in the parliamentary elections.1 Notably, in the 2024 parliamentary elections, only 29% of the 1,185 candidates registered in party lists are women. Compared to the previous parliamentary elections, where the share of women was 44.3%, the situation has significantly deteriorated.2 Among them, there is a significant regression in the electoral list of the ruling party as well. While the number of women in their 2020 electoral list was 24%, this year that figure stands at 16% (for clarification, there are only 28 women among the 169 candidates on the list). This statistic clearly indicates a declining trend in womens representation in politics.
Decisions of the Anti-Corruption Bureau
Within the framework of its mission, GYLA assessed three decisions of the Anti-Corruption Bureau that significantly negatively impacted the electoral environment. Particularly alarming was the decision in which the Bureau, by misinterpreting the law, arbitrarily assigned the status of a subject with a declared electoral purpose to a monitoring organization. Its aim was to hinder and discredit civil activism, as well as the activities of the monitoring organization. Through this interpretation of the law, the Anti-Corruption Bureau created a dangerous precedent for the disproportionate restriction of freedom of speech and expression.
Decisions of the National Communications Regulatory Commission
GYLA also negatively assessed four decisions made by the National Communications Regulatory Commission.3 It is significant that the decisions of the Commission and subsequently the court in these cases were based on incorrect interpretations of electoral norms, which placed the ruling party in a favorable position compared to other electoral subjects in all instances. Such interpretations of the norms undermine a free, fair, and competitive pre-election environment and damage the goal of ensuring an equal electoral environment among political forces.
The Use of Hate Speech and Incitement to Violence
On September 17, 2024, the Parliament of Georgia approved, in its third reading, the law “on the Protection of Family Values and Minors”, along with a package of accompanying amendments. This legislation is at odds with national and international human rights standards, resulting in unwarranted restrictions on fundamental human rights, including the freedoms of expression and assembly. It imposes censorship on activist, creative, and scientific endeavors and fosters an environment of homophobia and transphobia.4 It is noteworthy that the ruling party has also initiated a package of constitutional amendments with similar content.5
The ruling party and its leaders actively used hate speech during the pre-election campaign, spreading homophobic and transphobic narratives, including through political advertising.6
While members of the LGBTQI+ community already frequently experience violence both within the family and outside of it, and transgender individuals belong to a particularly vulnerable group to hate-motivated violence, the introduction of such discriminatory legislative initiatives and the dissemination of false, hate-filled rhetoric by politicians, especially during the election campaign, further endangers members of the LGBTQI+ community.7
Obstruction and Violence in the Pre-election Campaign
During the pre-election period, GYLA investigated six cases of violence, five instances of interference in the election campaigns of political subjects, three incidents of campaign material damage, two cases of property damage due to political motives, and one case of detention, presumably based on political grounds. Currently, GYLA is studying six additional cases, including one involving an attack on a media representative at an event organized by Georgian Dream on October 23. Each case varies in intensity and nature, but all have negatively impacted the pre-election environment. These incidents include physical violence against opposition candidates, damage to a ruling party members vehicle, vandalism of opposition party offices, and the tearing down or destruction of campaign materials.
Despite the formal initiation of investigations by the relevant authorities into some of these incidents, there has been a lack of effective measures taken in response. This inaction contributes to an unstable and intimidating political environment that indirectly affects voters freedom of choice. Furthermore, the ineffective response from investigative bodies results in a decline in public trust in these institutions, potentially encouraging further violations
Use of Administrative Resources and alleged vote-buying
During the pre-election period, the ruling party unscrupulously exploited its influence within administrative bodies, creating artificial barriers for its electoral competitors. This was evidenced by the detrimental practice of utilizing financial, institutional, and legal resources for electoral purposes, effectively blurring the line between the state and the ruling party. Significant electoral violations were observed concerning the use of administrative resources. Among the 16 cases of administrative resource utilization examined by GYLA, a particularly notable violation involved a superior official requesting employees of budgetary institutions to attend regional events organized by the ruling party, including during working hours. It is also noteworthy that their mobilization hindered the educational process in educational institutions in various ways. This existing harmful practice not only damages the free and equal electoral process but also significantly affects the will of voters and negatively impacts the functioning of public budgetary institutions. Additionally, GYLA studied five cases of illegal campaigning by unauthorized individuals, further blurring the line between the state and the party. As part of its monitoring process, GYLA identified one case of alleged vote-buying, and one case is under investigation.
Since June, GYLA has recorded 13 large-scale social or infrastructure projects, including a major amnesty for prisoners, the cancellation of financial obligations, and promises to provide or transfer housing for hundreds of families, among others. By announcing and implementing such projects, the Georgian Dream party aimed to influence voter behavior. In GYLAs view, the governments use of such programs as election day approaches amounts to pre-election manipulation. This practice creates a clear imbalance between political parties and undermines the principle of separating state resources from party resources.
GYLA also monitored the event organised by the “Georgian Dream on October 23, during which five instances of alleged misuse of administrative resources were identified and are currently being assessed by the organisation.
Termination from Employment on Political Grounds
As part of its observation mission, GYLA identified cases of political dismissal of public officials and acting directors of public schools from budgetary institutions. The observation mission investigated four potential illegal dismissals. Additionally, GYLA is studying two more cases. It is important to note that all four subjects link their dismissals to their political positions, which were unacceptable to the ruling party. And the new directors appointed by the Minister of Education through discretionary authority were candidates rejected by the supervisory board, raising questions about the appropriateness of the ministers use of discretionary powers. The political dismissal of individuals with critical opinions from budgetary institutions during the election period increases the risks of politicization in the public sector and negatively impacts the electoral environment.
Confiscation of Identity Cards from Voters
The pre-election environment was also negatively affected by information spread through various sources that citizens were allegedly being deprived of their identity documents for electoral purposes. The Constitution of Georgia guarantees each citizen the right to express their position in elections according to their views and in free and equal conditions while respecting the principle of voting secrecy
According to GYLA’s assessment, actions taken during the election period could interfere with voters ability to freely express their will, potentially influencing their decisions. These actions might also instill fear among voters, raising concerns about the confidentiality of their votes and contributing to uncertainty about the protection of voting secrecy.
Opening Polling Stations Abroad
The Young Lawyers Association negatively assessed the insufficient opening of polling stations abroad without considering the real needs of citizens, even though the existing legislative framework allows for the opening of additional polling stations overseas. For the 2024 parliamentary elections, the CEC opened a total of 67 polling stations outside the country. Information regarding the need to open polling stations abroad has been repeatedly provided to the CEC by both citizens and the President of Georgia, as well as other involved parties. However, there has been no response from the CEC regarding this issue. According to the current legislation, the CEC was not restricted from proactively approaching the Ministry of Foreign Affairs with a request to open additional temporary consular offices where the commission could establish polling stations if necessary. CEC, as the state body responsible for the realization of citizens electoral rights, was obligated to ensure the accessibility of participation in elections for Georgian citizens. To this end, it should have actively cooperated with relevant state agencies, especially the Ministry of Foreign Affairs, to guarantee the practical realization of Georgian citizens active electoral rights.
Access to Public Information
As part of its monitoring mission, GYLA assesses the responses of public agencies to requests for public information. During this mission, the organization submitted 158 requests to various public agencies in order to obtain information. In 48 cases, no response was received, and 23 responses were incomplete. The failure to disclose public information significantly hampers the effectiveness of GYLAs monitoring efforts.
Response to Electoral Violations
GYLA filed seven complaints with the CEC and the district election commissions of Lanchkhuti, Telavi, Baghdati, Gori, Gardabani, and Bolnisi regarding violations detected during its monitoring mission. Five of these complaints, which pertain to violations of pre-election agitation requirements and the use of public resources, are currently under consideration. Meanwhile, the complaints regarding the use of administrative resources were dismissed by the District Election Commissions of Lanchkhuti and Telavi. In both cases, the chairpersons of the district election commissions addressed the complaints and made their decisions without conducting an oral session, failing to hear the applicants or conduct a thorough investigation of the factual circumstances.
Additionally, GYLA submitted a complaint regarding a violation observed in the 19th precinct of the 9th election district, where the second member of the commission receiving the transfer box was directly elected. This violation occurred during the observation of the procedure for drawing lots to assign functions to the members of the precinct election commission. In response to the complaint, the commission conducted the drawing of lots anew and redistributed the functions among the members.
In addition, based on information gathered during election monitoring, the organization submitted inquiries to the Ministry of Internal Affairs, the General Prosecutors Office, and the Special Investigation Service regarding various incidents that exhibited signs of criminal offenses. GYLA requested information on the initiation of investigations into these specific incidents and details about any investigative actions taken. Currently, GYLA is unaware of the responses from the investigative agencies.
GYLA continues to monitor the electoral processes and keep the public informed about election violations.
1 “The law on gender quotas was adopted by the ‘Georgian Dream’ in 2020 as a temporary measure for gender equality, and in 2023, its validity was extended until 2032. It is noteworthy that achieving gender equality was one of the 12 conditions set by the European Commission for granting Georgia a European perspective, and it was considered fulfilled.
2 “Statement of the ‘Working Group on Women’s Political Participation,’ official Facebook page of the organization ‘50/50,’ October 17, 2024, available at: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=931456635673704&id=100064281296012&mibextid=WC7FNe&rdid=RhbLEKaVugBaeJv6, updated: 22.10.2024.
3 1) Decision No. G-24-04/1989 of the Communications Commission dated September 13, 2024. Ruling No. 4/6953-24 of the Tbilisi City Court. 2) Decision No. G-24-04/1991 of the Communications Commission dated September 13, 2024. Decision of the Tbilisi City Court dated September 15, 2024, in case No. 4/6951-24. 3) The National Communications Commission of Georgia, Administrative Offense Record No. 000070 against TV Company Formula. The National Communications Commission of Georgia, Administrative Offense Record No. 000069 against Mtavari Channel. The National Communications Commission of Georgia, Administrative Offense Record No. 000077 against TV Pirveli. Decision of the Administrative Affairs Chamber of Tbilisi City Court, case No. 4/7599-24, October 11, 2024. 4) The National Communications Commission of Georgia, Administrative Offense Record No. 000078 against TV Company Formula. Decision of the Administrative Affairs Chamber of Tbilisi City Court in case No. 4/7654-24, October 13, 2024.