დღეს, 2025 წლის 04 თებერვალს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე მიხეილ ჯინჯოლიამ რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებთან დაკავშირებით ბრალდებული კიდევ ორი პირის - გიორგი კუჭუაშვილისა და დავით კოლდარის სისხლის სამართლის საქმეზე გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა. ეს ბოლო საქმეა, რომელიც რუსული კანონის პროტესტის კონტექსტში დაკავებულ პირებს უკავშირდება.
ბრალდების მხარე გიორგი კუჭუაშვილს პოლიციელზე თავდასხმას, ხოლო დავით კოლდარს, ნივთის დაზიანებას ედავებოდა. სასამართლომ ორივე ბრალდებული წარდგენილ ბრალში დამნაშავედ ცნო. გიორგი კუჭუაშვილს სასჯელის სახედ და ზომად 4 წლის ვადით, ხოლო დავით კოლდარს 2 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, თუმცა, რადგან კოლდარი დანაშაულის ჩადენისას იმყოფებოდა პირობითი მსჯავრის ქვეშ, საბოლოოდ 2 წლისა და 3 თვის ვადით თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა.
საყურადღებოა, რომ 2024 წლის ამნისტიის შესახებ საქართველოს კანონის პირველი მუხლის მეორე ნაწილი ითვალისწინებს იმ პირის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისგან გათავისუფლებას, რომელსაც ჩადენილი აქვს სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაული (სხვისი ნივთის დაზიანება ან განადგურება, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია), თუ დაზარალებული გამოძიების ორგანოს ან სასამართლოს წინაშე თანხმობას განაცხადებს, რომ აღნიშნულ პირზე გავრცელდეს ამ პუნქტით გათვალისწინებული ამნისტია. აღნიშნულის საფუძველზე შესაძლებელი იყო დავით კოლდარისთვის ბრალად წარდგენილ სსკ-ის 187-ე მუხლს შეხებოდა ამნისტია. თუმცა სს საქმეში დაზარალებულად მიჩნეულმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს (დაზიანებულ ნივთი პოლიციის მანქანა იყო) წარმომადგენელმა უარი განაცხადა დავით კოლდარის მიმართ ამნისტიის გავრცელებაზე.
საია ხსენებულ შემთხვევაშიც აღნიშნავს, რომ აქტივისტების მიმართ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეები არ არის დაცლილი სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით დევნის მოტივებისგან. აღნიშნულ ეჭვს მოცემულ შემთხვევაში, სასამართლო განხილვების საეჭვო საფუძვლებით გაჭიანურებასთან ერთად, ამყარებს სახელმწიფოს წარმომადგენლის მხრიდან დავით კოლდარის მიმართ ამნისტიის გავრცელებაზე უარიც. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აღნიშნულ საქმეზე სრულყოფილ შეფასებას განაჩენის გაცნობის შემდგომ გამოაქვეყნებს.
ქვემოთ წარმოგიდგენთ რუსული კანონის საპროტესტო აქციაზე დაკავებულ პირთა წინააღმდეგ გამოყენებული სასჯელის სახეებისა და ზომების შესახებ ინფორმაციას:

04 February, 202522:07
Today, on 4 February 2025, the judge of the Tbilisi City Court, Mikheil Jinjolia, issued a judgment of conviction in the criminal cases of two more individuals – Giorgi Kuchuashvili and Davit Koldari - accused in connection with the protests against the Russian Law. This is the last case related to individuals detained during the Russian Law protests.
The prosecution charged Giorgi Kuchuashvili with attacking a police officer, and Davit Koldari with damaging property. The court found both accused guilty of the charges brought against them. Giorgi Kuchuashvili was sentenced to 4 years of imprisonment, while Davit Koldari was sentenced to 2 years of imprisonment. However, since Koldari was on a conditional sentence during the commission of the crime, his sentence was eventually set to 2 years and 3 months of imprisonment.
It is noteworthy that Article 1(2) of the 2024 Law of Georgia “On Amnesty” provides for the exemption of an individual from criminal liability and sentence, if they have committed a crime under Article 187(1) of the Criminal Code (damaging or destroying another person’s property which has resulted in substantial damage), provided that the victim expresses consent before the investigative authority or the court for the amnesty to apply to the individual under the mentioned provision. Based on the above, it was possible that amnesty also applied to Article 187 of the CCG, under which Davit Koldari was accused. However, the representative of the Ministry of Internal Affairs (the damaged property was the police car), who was considered as a victim in the criminal case, refused to extend amnesty to Davit Koldari.
GYLA, again related to this case, outlines that the ongoing criminal cases against the activists are not free from possible motives of political persecution. This belief is reinforced in the present case, not only by questionable grounds for lengthening the court proceedings but also by the refusal of the state representative to apply amnesty to Davit Koldari. The Georgian Young Lawyers’ Association will publish a comprehensive assessment of this case following familiarization with the judgment.
Below, we present information about the types and measures of sentences of individuals detained during the protests against the Russian law:
Accused:
Accusation under the Article of the Criminal Code of Georgia:
Judge:
The Type and Measure of Sentence:
1. Giorgi Kuchuashvili
3531(1) - Attacking a police officer.
Judge Mikheil Jinjolia considered the criminal case on the merits.
Imprisonment for a term of 4 years.
1. Davit Koldari
187(1) - Damage or destruction of property.
Imprisonment for a term of 2 years and 3 months.
1. Giorgi Okmelashvili
3531(1) - Attacking a police officer; and 260 - Illegal manufacturing, production, purchase, storage, transportation, transfer or sale of drugs, their analogues, precursors or new psychoactive substances.
Judge Giorgi Gelashvili considered the criminal case on the merits.
Amnesty applied to Article 260 and criminal prosecution was terminated in this regard. Imprisonment for a term of 5 years.
1. Fridon Bubuteishvili
187(1) - Damage or destruction of property; 3531(1) - Attacking a police officer.
Judge Zviad Sharadze considered the criminal case on the merits.
Imprisonment for a term of 5 years.
1. Omar Okribelashvili
187(2) – Damage or destruction of property by a group of persons.
Judge Natia Gudadze considered the criminal case on the merits.
Imprisonment for a term of 2 years and 6 months, with 1 year of conditional sentence (plea bargain)
1. Saba Meparishvili
187(2) – Damage or destruction of property by a group of persons
1. Irakli Meghvinetukhutsesi
Imprisonment for a term of 5 years, with restriction of the rights regarding weapons.
1. Giorgi Shanidze
187(1) - Damage or destruction of property; 265 - Illegal sowing, growing or cultivation of plants containing narcotics.