ყოველდღიურად ვრცელდება ინფორმაცია მშვიდობიანი მომიტინგეებისა და ჟურნალისტების წინააღმდეგ არაფორმალური სადამსჯელო დაჯგუფებების მიერ თავდასხმის ფაქტების შესახებ. არაფორმალური სადამსჯელო დაჯგუფებები განსხვავებული აზრის მიმართ ტერორის სახელმწიფო მექანიზმის ერთ-ერთი იარაღია.
ეს არის ტაქტიკა, რომელშიც მონაწილეობენ სახელმწიფო ოფიციალური ინსტიტუტებისა და მაღალი თანამდებობის მქონე პირების მიერ წახალისებული არაფორმალური სადამსჯელო დაჯგუფებები, რომელთა მიზანიც არის ძალადობა, დაშინება საპროტესტო მოძრაობების მხარდამჭერებისა თუ ჟურნალისტების მიმართ. მეტიც, ასეთი ფაქტების სიმრავლე და პოლიციის სრული უმოქმედობა მიუთითებს, რომ დანაშაულის პრევენციის, აღკვეთისა და რეაგირებაზე უფლებამოსილი პირების მხრიდან არსებობს წინასწარი თანხმობა სადამსჯელო დაჯგუფებების მიერ დანაშაულის განხორციელებაზე.
ამ ტაქტიკას პირველად 2024 წელს აპრილ-მაისის აქციების დარბევების დროსაც ჰქონდა ადგილი, რაც, როგორც ქცევის მოდელი, „ტიტუშკების რეიდად“ შეფასდა.1 2024 წლის აპრილ-მაისში, „რუსული კანონის“ წინააღმდეგ აქციების დროს, უცნობი პირები ხვდებოდნენ აქციის მონაწილეებს, ორგანიზატორებს და მათი ოჯახის წევრებს სახლებთან ან ქუჩაში, სადაც მათ სასტიკად უსწორდებოდნენ, რასაც ასევე არ მოჰყოლია არანაირი რეაგირება სამართალდამცავი უწყებებისგან,2 რამაც კიდევ უფრო წააქეზა და განავრცო ძალადობის ფარგლები. სადამსჯელო დაჯგუფებების ძალადობას ადგილი ჰქონდა, ასევე, არჩევნებთან დაკავშირებით გამართულ პროტესტებზე.3
2024 წლის 28 ნოემბრიდან, ტერორის სახელმწიფო მექანიზმის არაფორმალური სადამსჯელო დაჯგუფებების ინტერესს შემდეგი პირები წარმოადგენენ:
2 დეკემბერს „კოალიცია ცვლილებისთვის“ წევრს, გელა ხასაიას, სამი ე.წ. ტიტუშკა საკუთარ სახლთან დაესხა თავს, როდესაც ის აქციაზე მისვლას ცდილობდა, მას სასტიკად სცემეს და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს.4
5 დეკემბერს თავისუფლების მოედანზე, სასტუმრო მარიოტის წინ, მობილიზებული ე.წ. ტიტუშკები შენობიდან ოპოზიციის ლიდერების გამოსვლას ელოდებოდნენ. მათ შორის იყო სამოქალაქო ტანსაცმელში მყოფი პოლიციის თანამშრომელი, გიორგი პირველაშვილი.5 ტიტუშკებსა და პოლიტიკოსებს შორის დაპირისპირების დროს პოლიცია ე.წ. „ტიტუშკებს“ შეუერთდა თავდასხმაში და სპორტსმენი და ოპოზიციური პარტიის „ახალის“ ერთ-ერთი ლიდერი ზურაბ დათუნაშვილი დააკავა.6
6 დეკემბერს „პუბლიკას” ჟურნალისტს, მინდია გაბაძეს, ცისფერ გალერეასთან საპროტესტო აქციის გაშუქების დროს, თავს დაესხნენ უცნობი პირები და მასზე ფიზიკურად იძალადეს. იმის მიუხედად, რომ სამართალდამცველები შემთხვევის ადგილთან ძალიან ახლოს იდგნენ, მათ არანაირი რეაგირება არ ჰქონიათ ამ ფაქტზე.7
6-7 დეკემბრის აქციაზე, ღამით, მას შემდეგ, რაც დემონსტრანტებმა რუსთაველის გამზირიდან თარხნიშვილის ქუჩით სანაპიროსკენ გადაინაცვლეს, მათ ცეცხლსასროლი იარაღით შეიარაღებული8 უცნობი პირები დაუპირისპირდნენ,9 რასაც არ მოჰყოლია პოლიციის მხრიდან რაიმე რეაგირება.
7 დეკემბერს სადამსჯელო რაზმების ძალადობა ახალ რეპრესიულ საფეხურზე გადავიდა, მას შემდეგ, რაც ისინი თავს ესხმოდნენ აქციის მონაწილეებს და ფიზიკურად უსწორდებოდნენ მათ. მოქალაქეები ყვებოდნენ, რომ აქციის მონაწილეებს ნიღბიანი, ხელკეტებით შეირაღებული პირები დასდევდნენ და სცემდნენ.10 ფიზიკურად გაუსწორდნენ მსახიობ გიორგი მახარაძესაც, რომლის თქმითაც პოლიციას ძალადობაზე სათანადო რეაგირება არ ჰქონია.11 გავრცელებული ინფორმაციით, ტიტუშკებმა სცემეს აქციის მონაწილეს, ფსიქოლოგ გიორგი ჩოგოვაძეს.12
7 დეკემბერს ერთი და იგივე სადამსჯელო დაჯგუფება თავს დაესხა „ტვ პირველის“ ჟურნალისტს, მაკა ჩიხლაძეს13 და ამავდროულად სასტიკად გაუსწორდა ოპერატორს, გიორგი შეწირულს.14 დაჯგუფების წევრები ასევე ფიზიკურად გაუსწორდნენ მაკა ჯანაშიას და ეკა ჯანაშიას და წაართვეს მათ ტელეფონები, რადგან ისინი „ტვ პირველის“ ჟურნალისტებზე ძალადობის კადრებს ტელეფონით იღებდნენ.15
7 დეკემბერს, „ტვ პირველის“ გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმის შემდეგ, იგივე სადამსჯელო დაჯგუფება16 შეიჭრა პარტია „ახალის“ ოფისში და კობა ხაბაზს ფიზიკურად გაუსწორდნენ. ორივე თავდასხმა ხანმოკლე ინტერვალით ბესიკის ქუჩაზე მოხდა, ხოლო პოლიციას ამაზეც არანაირი რეაგირება არ ჰქონია.
სახელმწიფო ინსტიტუტებისთვის კარგად არის ცნობილი, თუ ვინ არიან სადამსჯელო დაჯგუფების წევრები. ეს ცხადადაა ცნობილი ღია წყაროებში არსებულ მასალებში, მაგალითად, ზოგჯერ ჩანს თავდამსხმელთა სახეები.17 თუმცა, ასევე, იმის გათვალისწინებით, რომ, მაშინ, როდესაც საპატრულო ეკიპაჟს შეეძლო რეალურ დროში აღეკვეთა ძალადობა, ან მოეხდინა მასზე რეაგირება, საჯარო წყაროები მიუთითებს სრულ ინდიფერენტულობასა და უმოქმედობაზე.18
ეს ყოველივე, სხვა მტკიცებულებებთან ერთად, უთითებს, რომ არაფორმალური სადამსჯელო დაჯგუფებები სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და მაღალი თანამდებობის მქონე პირების ხელშეწყობით / მათი თანხმობით მოქმედებენ აქციის მონაწილეებისა და მედიის წარმომადგენლების ტერორის მიზნით.
საია განაგრძობს შეკრების თავისუფლებისა და სხვა უფლებების კუთხით არსებული მდგომარეობის მონიტორინგს და საზოგადოებას მტკიცებულებებზე დაფუძნებით მიაწვდის ობიექტურ ინფორმაციას.
----
1 საია, საქართველო: ადამიანის უფლებები რუსული კანონის პირისპირ, ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა უცხოური გავლენის გამჭირვალობის კანონპროექტის რეინიციირებიდან 60 დღის განმავლობაში, 2024, 9, ხელმისაწვდომია: https://admin.gyla.ge/uploads_script/publications/pdf/%E1%83%90%E1%83%93%E1%83%90%E1%83%9B%E1%83%98%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%98%E1%83%A1%20%E1%83%A3%E1%83%A4%E1%83%9A%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%98%20%E1%83%A0%E1%83%A3%E1%83%A1%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%98%20%E1%83%99%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%9D%E1%83%9C%E1%83%98%E1%83%A1%20%E1%83%9E%E1%83%98%E1%83%A0%E1%83%98%E1%83%A1%E1%83%9E%E1%83%98%E1%83%A0.pdf_01722589845.pdf, [08.12.2024].
4 გელა ხასიას სახლთან დახვდნენ. 2.12.24, https://www.facebook.com/mariam.shushania.1/posts/pfbid034PpzxMw6XJU3gZBXU9iCSaMjcYjjvBndtrPjwMSMmE6FktnPHX1Ka6eQH5MKfmgGl
5 იხ. ტვ პირველის სიუჟეტი https://www.youtube.com/watch?v=pW8QBvpM4dU
6 ,,ქორთიარდ მარიოტთან“ ოპოზიციური პარტიების შეხვედრის შემდეგ, ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა. https://www.youtube.com/watch?v=4B2IXUzAVW8

08 December, 202415:40
Information is being disseminated daily about attacks by informal punitive groups targeting peaceful protesters and journalists. These groups serve as a tool within the state’s mechanism of terror against dissent.
This tactic involves the participation of informal punitive groups, encouraged or enabled by official state institutions and high-ranking officials, with the intent to perpetrate violence and intimidation against supporters of protest movements and journalists. The frequency of such incidents and the police’s complete inaction strongly suggest prior consent by those responsible for preventing, suppressing, and responding to crimes, thereby enabling these groups to carry out such acts.
"This tactic was first employed during the crackdown on the April-May 2024 protests, described as a “Titushki raid” model of behavior. 1 During the protests against the “Russian law” in April-May 2024, unknown individuals targeted protest participants, organizers, and their family members near their homes or on the streets, subjecting them to severe beatings. 2 These incidents were met with complete inaction from law enforcement agencies, which not only failed to respond but also emboldened the perpetrators and escalated the scope of violence. Similar violence by punitive groups occurred during protests related to the elections." 3
As of November 28, 2024, the following individuals are identified to be persons of interests for the informal punitive groups operating as part of the state mechanism of terror:
- On December 2, Gela Khasaia, a member of the Coalition for Change, was attacked by three so-called "Titushkas" near his home as he attempted to attend a rally. He was severely beaten and subjected to verbal abuse. 4
- On December 5, in Freedom Square, in front of the Marriott Hotel, mobilized so-called "Titushki" waited for opposition leaders to exit the building. Among them was plainclothes police officer Giorgi Pirvelashvili.5 During a confrontation between the "Titushki" and
politicians, police joined the "Titushki" in the attack and arrested Zurab Datunashvili, an athlete and one of the leaders of the opposition party "Akhali." 6
- On December 6, while covering a protest near the Blue Gallery, Publica journalist Mindia Gabadze was attacked and physically assaulted by unknown individuals. Despite law enforcement officers being stationed very close to the scene, they failed to respond to the incident. 7
- During the December 6-7 rally, at night, after demonstrators moved from Rustaveli Avenue along Tarkhnishvili Street towards the coast, they were confronted by unknown individuals armed with firearms. 8 This incident did not elicit any response from the police. 9
- On December 7, the violence of the punitive squads escalated to a new level of repression, as they attacked and physically assaulted protesters. Citizens reported that masked men armed with batons chased and beat demonstrators. 10 Actor Giorgi Makharadze was also physically assaulted, and he stated that the police did not respond adequately to the violence. According to reports, the squads also beat psychologist Giorgi Chogovadze. 11
- On December 7, the same punitive group attacked TV Pirveli journalist Maka Chikhladze12 and severely beat cameraman Giorgi Shetsiruli. 13 Members of the group also physically assaulted Maka Janashia and Eka Janashia, taking their phones because they were filming the violence against the TV Pirveli journalists. 14
- On December 7, after the attack on the TV Pirveli film crew, the same punitive group broke into the office of the Akhali party and physically assaulted Koba Khabazi.15 Both attacks occurred within a short interval of each other on Besiki Street, and the police did not react to this either.
State institutions are well aware of the members of the punitive groups. This is evident from materials available in open sources, where the faces of the attackers are sometimes visible. 16 Additionally, considering that the patrol crew could have intervened to prevent the violence or reacted to it in real time, public sources indicate a complete indifference and inaction on the part of the authorities. 17
All of this, along with other evidence, indicates that informal punitive groups, with the support or consent of state institutions and high-ranking officials, are engaged in efforts to terrorize protest participants and media representatives.
GYLA will continue to monitor the current situation regarding freedom of assembly and other rights, providing the public with objective information based on evidence.
1 GYLA, Georgia: Human Rights amidst of Russian Law, Human Rights Situation 60 Days After the Reinitiation of the Foreign Influence Transparency Bill, 2024, 9, available at: https://gyla.ge/files/Human%20rights%20Amidst%20the%20russian%20law.pdf [08.12.2024].
2 ibid
3 Public Broadcaster, Protest at the House of the CEC Chairman, 16.11.2024, available at: https://1tv.ge/video/aqcia-cesko-s-tavmjdomaris-sakhltan/, [08.12.2024].
4 Gela Khasia was attacked at his house. 2.12.24, https://www.facebook.com/mariam.shushania.1/posts/pfbid034PpzxMw6XJU3gZBXU9iCSaMjcYjjvBndtrPjwMSMmE6FktnPHX1Ka6eQH5MKfmgGl
5 See TV Pirveli's story https://www.youtube.com/watch?v=pW8QBvpM4dU
6 Physical confrontation occurred after opposition parties met at the Courtyard Marriott. https://www.youtube.com/watch?v=4B2IXUzAVW8
7 GYLA responds to the attack on Publica journalist Mindia Gabadze, 06.12.2024, https://www.facebook.com/photo/?fbid=997707765734579&set=a.485094683662559
8 ‼️ Protesters on the beach were sent "titushki" with weapons https://www.facebook.com/watch/?v=1086442272746708
9 See: GYLA's statement "The dispersal of the rally on the 9th night of legitimate protest has entered a new stage of police terror" 07.12.24. https://gyla.ge/post/protesti-me9-game-darebav-gyla
10 See TV Pirveli live broadcast, 07.12.2024, 22:10
11 Main Channel Facebook Page, 08.12.2024, https://www.facebook.com/photo/?fbid=978915494291121&set=a.628036179379056,
12 A masked man approached the camera crew during the live broadcast and tried to take the camera from the cameraman. At that moment, a masked man also approached Maka Chikhladze from behind and knocked her to the ground. The cameraman was physically assaulted. https://1tv.ge/news/telekompania-tv-pirvelis-gadamgheb-jgufs-pirdapir-etershi-daeskhnen-tavs-video/?fbclid=IwY2xjawHCaPNleHRuA2FlbQIxMQABHYDd5ODzxfGKqeD9MnRMOtkrTycKWtiCTHIPJRwxv7PXlXI8JJyAj3mhkw_aem_AbU71sKmvbo20XD1oEgLSw
13 The Titushkis physically assaulted the cameraman of "TV Pirveli". https://www.facebook.com/reel/1143698633979632
14 See Facebook post, https://www.facebook.com/mariam.gogiashvili.16/posts/pfbid02WCmvaCTmzcHnUTg12zDA753UGQuLPMszBcdZYA5Fn7tX9UzkEWecDTu2rxaK8LTil
15 See: Radio Liberty: The same group attacked TV Pirveli journalist Maka Chikhladze and the office of the Coalition "Changes". https://www.instagram.com/p/DDSsyHky20r/
16 See: GYLA's statement "The dispersal of the rally on the 9th night of legitimate protest has entered a new stage of police terror" 07.12.24. https://gyla.ge/post/protesti-me9-game-darebav-gyla
17 "He holds the baton and dodges it" - how the police (does not) act against masked gangs. https://www.facebook.com/reel/964512905732781 ; "You watched as 30 men beat me alone with batons, you watched" — Giorgi Makharadze's appeal to a police officer https://www.facebook.com/reel/500573012333067