29 ნოემბერი, 202403:26
რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე პროტესტის დარბევა კვლავ ჩვეული უკანონო და არაპროპორციული ძალის გამოყენებით მიმდინარეობს. მათ შორის, არსებობს მტკიცებულებები, რომლებიც მიუთითებს აქტიური სპეციალური საშუალებების გამოყენების სტანდარტების დარღვევის შესახებ, მათ შორის, წიწაკის სპრეის დამიზნებით სახეში შესხმისა, და, ორი სპეციალური საშუალების, წყლის ჭავლისა და ქიმიური გამღიზიანებლების შერევის შესახებ.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ 2024 წლის 21 ოქტომბერს შსს-მ განცხადებით დაადასტურა, რომ რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებზე წყლის ჭავლში ცრემლსადენ გაზს ურევდა. აღნიშნული პრაქტიკის მხარდასაჭერად სამინისტრომ არასწორად, მანიპულაციურად, დააციტირა „ამნესტი ინთერნეიშენალის“ სახელმძღვანელო. სინამდვილეში, „ამნესთი ინთერნეიშენალის“ მიხედვით, წყლის ჭავლში ცრემლსადენი გაზის ან საღებავის შერევა აკრძალული უნდა იყოს. აღნიშნული პრაქტიკა, ძლიერ პრობლემურია რამდენიმე მიზეზის გამო. კერძოდ:
• უცნობია თუ რა არის წყალში ქიმიური გამაღიზიანებლის დასაშვები კონცენტრაციის დონე, რაც ადამიანის ჯანმრთელობისთვის მნიშვნელოვან რისკს წარმოშობს.
• როდესაც ტანსაცმელი ქიმიური გამაღიზიანებლით იჟღინთება, ადამიანს აღარ შეუძლია მისი ზემოქმედებისაგან გაქცევა.
• ამასთან, როდესაც ადამიანის ტანსაცმელი იჟღინთება, შეუძლებელია გაკონტროლდეს ქიმიური გამაღიზიანებლის ადამიანზე ზემოქმედების ხარისხი და ხანგრძლივობა. იმის გათვალისწინებით, რომ ჯანმრთელობის რისკები იზრდება ქიმიური საშუალებების კონცენტრაციის და ზემოქმედების ხანგრძლივობის ზრდასთან ერთად, წყლისა და ქიმიური საშუალებების შერევა არღვევს სამართალდამცავთა ვალდებულებას, მოახდინონ ზიანის მინიმუმამდე შემცირება.
• წყლის ჭავლში ქიმიკატების შერევა არარეკომენდირებული პრაქტიკაა გაეროს ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისრის ოფისის სახელმძღვანელოს მიხედვითაც, რადგან აღნიშნული შეიცავს დაზიანების, მათ შორის, ხანგრძლივი ფიზიკური ტკივილის გამოწვევის ბევრად მაღალ რისკს.
ამასთან, დემონსტრანტების გამოცდილებით, წყლის ჭავლი არის ცივი, რაც გარეთ არსებული დაბალი ტემპერატურის გათვალისწინებით, დამატებით ქმნის არაადამიანური მოპყრობის საფუძველს.
კვლავ მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს, არ დაემორჩილონ უკანონო ბრძანებებს და შეწყვიტონ მშვიდონიანი დემონსტრანტების დანაშაულის ტოლფასი გზით დაშლა.
მოვუწოდებთ, შსს-ს ასევე, რომ სამედიცინო მიზნებიდან გამომდინარეც, გაასაჯაროოს თუ რა საშუალებებს იყენებს, რათა დაზარალებულ ადამიანებთან დაკავშირებით სამედიცინო პერსონალს ჰქონდეს ჯეროვნად რეაგირების შესაძლებლობა.

29 November, 202403:26
The ongoing protest on Rustaveli Avenue is being dispersed with unlawful and disproportionate use of force. Evidence indicates violations of standards for the use of special means, including the targeted spraying of pepper spray directly into faces and the combined use of a water cannon and a chemical irritant.
We remind the public that on October 21, 2024, the Ministry of Internal Affairs admitted in a statement to mixing tear gas with water in water cannons during protests against the Russian law. To justify this practice, the Ministry misrepresented and manipulated Amnesty International’s guidelines. In reality, Amnesty International explicitly states that mixing tear gas or paint with water cannons should be prohibited. This practice is highly problematic for several reasons, including:
• It is unknown what the permissible concentration level of a chemical irritant in water is that poses a significant risk to human health.
• When clothing is soaked with a chemical irritant, a person can no longer escape its effects.
• In addition, when a person’s clothing is soaked, it is impossible to control the degree and duration of exposure to a chemical irritant. Given that health risks increase with increasing concentration and duration of exposure to chemicals, mixing water and chemicals violates the obligation of law enforcement officers to minimize harm.
• Mixing chemicals in a water jet is also a discouraged practice according to the guidelines of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, as this carries a much higher risk of causing injury, including prolonged physical pain.
In addition, according to the experience of the demonstrators, the water jet is cold, which, given the low temperature outside, further creates grounds for inhumane treatment. We once again call on the employees of the Ministry of Internal Affairs to disobey illegal orders and stop dispersing peaceful demonstrators in a manner tantamount to a crime.
We also call on the Ministry of Internal Affairs to disclose the chemical contents of the means it uses, including for medical purposes, to ensure that medical personnel have the necessary information to respond appropriately to affected individuals.