საია, ისევე როგორც სამოქალაქო საზოგადოების სხვა წარმომადგენლები, აქტიურად აკვირდებოდა და არაერთხელ გამოეხმაურა ტელეკომპანია “რუსთავი 2”-ის წილებთან დაკავშირებით სასამართლოში მიმდინარე დავას. ორგანიზაციამ არაერთხელ აღნიშნა ის ხარვეზები და გარემოებები, რაც ფიქსირდებოდა დავის განხილვის დროს სასამართლოში და სასამართლო განხილვის პარალელურად, რომლებიც აჩენდა კითხვებს ამ დავასთან მიმართებით სასამართლოს მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით; აღნიშნული გარემოებები ასევე ცალსახად ტოვებდა აღქმას, რომ ამ საქმის შედეგთან დაკავშირებით არსებობდა ხელისუფლების დაინტერესება.
2017 წლის 4 აპრილს ცნობილი გახდა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს დიდი პალატის მიერ ,,რუსთავი 2“-ის საქმეზე მიღებული გადაწყვეტილება სრული სახით. ამჯერად საია საზოგადოებას მიაწვდის გადაწყვეტილების შინაარსობრივი მხარის სამართლებრივ შეფასებას.
მიუხედავად იმისა, რომ დიდი პალატის გადაწყვეტილებაში ასახული არაერთი განმარტება შეიძლება აზრთა სხვადასხვაობას იწვევდეს, წარმოდგენილ შეფასებაში შევეხებით მხოლოდ იმ მნიშვნელოვან საკითხებს, რომლებმაც საბოლოოდ განაპირობა მიღებული შედეგი.
საქმის მოკლე შინაარსი
ქიბარ ხალვაშმა და შპს ,,პანორამა“ წარდგენილი სარჩელით აცხადებდნენ, რომ შპს ,,სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის“ წილების გასხვისებასთან დაკავშირებით გარიგებები დაიდო იმდროინდელი ხელისუფლების ყოფილი მაღალჩინოსნების მხრიდან განხორციელებული იძულებისა და მუქარის შედეგად; ნასყიდობის ხელშეკრულებები ითვალისწინებდა წილების რეალურ ღირებულებასთან შედარებით შეუსაბამოდ დაბალ საფასურს; წილების გასხვისებასთან დაკავშირებით დადებული ნასყიდობის ხელშეკრულებებით გათვალისწინებული თანხები გადახდილი არ იყო. მოპასუხე მხარე არცერთ დასახელებულ გარემოებას არ დაეთანხმა და აცხადებდა, რომ ამჟამინდელი მესაკუთრეები წარმოადგენდნენ კეთილსინდისიერ შემძენებს და არ არსებობდა წილების დაბრუნების სამართლებრივი საფუძველი.
პირველი ინსტანციის სასამართლომ დაადგინა, რომ სადავო გარიგებები წარმოადგენდა ამორალურ გარიგებებს, რადგან სადავო ქონება მოპასუხეების საკუთრებაში გადავიდა შეუსაბამო ფასად. შესაბამისად, სასამართლომ სადავო გარიგებები ბათილად მიიჩნია და ქონების დაბრუნების დასასაბუთებლად გამოიყენა უსაფუძვლო გამდიდრების ნორმები. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ სრულად გაიზიარა პირველი ინსტანციის სასამართლოს შეფასებები საქმის ფაქტობრივ და სამართლებრივ საკითხებზე. სასამართლომ მიუთითა, რომ ,,მართალია, არ დგინდება ქიბარ ხალვაშის მიმართ განხორციელებული იძულების ფაქტი, მაგრამ კონკრეტულ საქმეზე დადგენილი ფაქტობრივი გარემოებების საფუძველზე, პალატას ჩამოუყალიბდა შინაგანი რწმენა იმასთან დაკავშირებით, რომ მოსარჩელის მიერ გამოვლენილი ნება ბათილია, გარიგების ამორალურობის სამართლებრივი საფუძვლით”. დიდი პალატის გადაწყვეტილებით, გარიგებების ბათილობა ფაქტია და არ საჭიროებს სასარჩელო მოთხოვნად მითითებას. სწორედ ამიტომ, დიდმა პალატამ ამ ნაწილში გააუქმა სააპელაციო სასამართლოს განჩინება და მიიღო ახალი გადაწყვეტილება.
სამართლებრივი საკითხები
სამართალწარმოების ფარგლებში შესაბამისი მხარისთვის სასარგებლო შედეგის დადგომა დაკავშირებულია იმ ფაქტობრივი გარემოებების დადგენა/არ დადგენასთან, რომლებზეც მხარეები ამყარებენ თავიანთ მოთხოვნებს და შესაგებელს. მოცემულ საქმეში გადამწყვეტი აღმოჩნდა მტკიცების ტვირთის არასწორი განაწილება მხარეებს შორის.
მტკიცების ტვირთის სწორად გადანაწილება მოცემულ საქმეში მნიშნელოვანი იყო ისეთი საკითხების სწორად გადასაწყვეტად, როგორებიცაა იძულების დადასტურება; იძულების მიჩნევა საყოველთაოდ დადგენილ ფაქტობრივ გარემოებად; შემძენის (მათ შორის იმ პირების, რომლებიც არ ყოფილან მოწვეული საქმეში მხარეებად) კეთილსინდისიერება; უფლებამოსილი პირის მიერ შეცილების კანონით დადგენილ ვადაში განხორციელება.
დიდი პალატის განმარტებით, მოპასუხეებმა, კონკრეტულად კი, შპს „გეო-ტრანსმა“ და შპს „ჰაიდელბერგცემენტ ჯორჯიამ“ მოსარჩელის მიერ სარჩელში მითითებულ ფაქტობრივ გარემოებებთან დაკავშირებით არ განახორციელეს კვალიფიციური შეცილება, რამაც განაპირობა მოსარჩელის მიერ წარდგენილი ფაქტობრივი გარემოებების უდავოდ მიჩნევა.
საია მიიჩნევს, რომ აღნიშნული საკითხის ერთმნიშვნელოვნად ასეთი შეფასება არ არის გამართლებული. საპროცესო თანამონაწილეობისას ერთი კონკრეტული მოპასუხის მიერ შესაგებლის წარუდგენლობა, ან არაკვალიფიციური შეცილება მოსარჩელეს არ ათავისუფლებს მტკიცების ტვირთისგან და მოსარჩელის მიერ მითითებული ყველა ფაქტობრივი გარემოება ავტომატურად დადგენილად არ ითვლება. იმ შემთხვევაშიც კი, როდესაც მოპასუხე არ წარადგენს კვალიფიციურ შედავებას, სადავო ურთიერთობის მარეგულირებელ მატერიალურ-სამართლებრივ ნორმებთან ერთად სასამართლოს შეფასების საგანს წარმოადგენს რამდენად არის საკმარისი მოსარჩელის მიერ წარდგენილი მტკიცებულებები ამ უკანასკნელის მიერ მითითებული ფაქტობრივი გარემოებების დასადგენად.
მოცემულ დავაში მოსარჩელე ითხოვდა წილების დაბრუნებას, რაც მოიაზრებს თავდაპირველი გარიგების ბათილად ცნობას. ასეთ შემთხვევაში, მტკიცების ტვირთი ეკისრება მოსარჩელეს, რადგან ზოგადად, მხარეთა მიერ ხელმოწერილი გარიგების არსებობისას მოქმედებს აღნიშნულ დოკუმენტში (ხელშეკრულებაში) მხარეთა მიერ გამოხატული ნების ნამდვილობის პრეზუმფცია. საწინააღმდეგოს დადასტურება კი, იმ მხარეს ეკისრება, რომელიც გარიგების ბათილობას ითხოვს. შესაბამისად, იმ შემთხვევაშიც, თუ ჩაითვლება, რომ მოპასუხემ არაკვალიფიციურად წარადგინა შესაგებელი ან საერთოდ არ წარადგინა, ეს იძულების გზით მოსარჩელის საკუთრების უფლების ხელყოფის დასადასტურებლად არ არის საკმარისი და მისი გაქარწყლების მტკიცების ტვირთიც ერთმნიშვნელოვნად მოპასუხე მხარეს არ შეიძლება დაეკისროს.
დიდი პალატა ასევე უთითებს მოპასუხეთა თანამონაწილეობაზე იძულებაში, რაც გამოიხატა იმაში, რომ სადავო გარიგებები ფორმალურად იდებოდა, იმ მიზნით, რომ მოსარჩელეებს წილების ნატურით დაბრუნებაში ხელი შეშლოდათ. სასამართლოს განმარტებით, ,,გარიგებათა ჯაჭვში მონაწილეობდნენ ურთიერთდაკავშირებული პირები და მათი ქმედებები კოორდინირებული იყო, მათ საკუთრებად სადავო წილების რეგისტრაცია ფორმალურ ხასიათს ატარებდა, რის გამოც ისინი ვერ ჩაითვლებიან წილების კეთილსინდისიერ შემძენებად“. წილების დაბრუნებასთან მიმართებით, ფაქტობრივად დღის წესრიგში დადგა იმ ხელშეკრულებების სამართლებრივი ბედის გადაწყვეტაც, რომლებიც დაიდო პირველი ხელშეკრულებების შემდგომ, თუმცა, აღსანიშნავია, რომ საქმის განხილვაში არ იყვნენ ჩართულნი ის პირები, რომლებიც პირველ და ბოლო ხელშეკრულებებს შორის დადებული გარიგებების მხარეებს წარმოადგენდნენ. დიდი პალატის მსჯელობიდან გამომდინარეობს, რომ სასამართლომ წილების მოსარჩელისთვის დაბრუნებით არამხოლოდ პირველი, არამედ შემდგომ დადებული ყველა გარიგება მიიჩნია მოჩვენებითად, ისე, რომ გარიგებების მონაწილე ყველა მხარეს არ მიეცა შესაძლებლობა ემტკიცებინა საკუთარი კეთილსინდისიერება. აღნიშნულ საკითხზე დიდი პალატის მსჯელობა ზედაპირული და არათანმიმდევრულია. ამასთან, დაზუსტებას საჭიროებს ,,ურთიერთდაკავშირებული პირების“ ცნება და ბუნდოვანია, თუ რაზე დაყრდნობით მიიჩნია სასამართლომ ასეთად გარიგების მონაწილეები, რამაც საბოლოო ჯამში გავლენა მოახდინა არამხოლოდ მატერიალურ-სამართლებრივ საფუძვლებზე, არამედ მტკიცების ტვირთის სწორად განაწილების საკითხის გადაწყვეტაზეც.
დიდი პალატის განმარტებით, ქიბარ ხალვაშის მიმართ განხორციელებული იძულება საყოველთაოდ ცნობილია. სასამართლო მიუთითებს, რომ აღნიშნული საჯაროდ არაერთხელ გაცხადდა, მათ შორის, აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის 2009 წლის ანგარიშშიც აისახა, ხოლო 2009 წლის 21 აპრილს მოსარჩელეს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკისგან პოლიტიკური თავშესაფარი მიენიჭა და 2012 წლის 5 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა იგი პოლიტიკური ნიშნით დევნილად ცნო.
აღსანიშნავია, რომ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიში მიუთითებს მხოლოდ იმ ფაქტზე, რომ 2008 წლის დეკემბერში ქიბარ ხალვაშმა საჩივარი წარადგინა პროკურატურასა და პარლამენტში, სადაც აცხადებდა, რომ ხელისუფლების მაღალჩინოსნების ზეწოლით, იძულებით დაათმობინეს საკუთრება ტელევიზიის წილზე. სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში არ არის დადასტურებულად მითითებული, რომ ქიბარ ხალვაშს მართლაც იძულებით მოუწია ქონების დათმობა.
საია მიიჩნევს, რომ დიდი პალატის მიერ მოხმობილი გარემოებები იძულებას საყოველთაოდ დადასტურებულად ვერ აქცევს. კანონმდებლობის თანახმად, მხარეები თავისუფლდებიან მტკიცებულებათა წარმოდგენისაგან ისეთი ფაქტების დასადასტურებლად, რომლებსაც სასამართლო საყოველთაოდ ცნობილად მიიჩნევს. შესაძლებელია სასამართლომ მართლაც პრეიუდიციად ჩათვალოს თავად ის ფაქტი, რომ სხვადასხვა ანგარიშებსა თუ პარლამენტის მიერ მიღებულ აქტში საუბარია ქიბარ ხალვაშის მიმართ განხორციელებულ იძულებაზე და მის პოლიტიკური ნიშნით დევნაზე, თუმცა, ეს არ შეიძლება თავად იძულების ფაქტის საყოველთაოდ დადგენილ გარემოებად მიჩნევის საფუძველი გახდეს. პირის პოლიტიკური ნიშნით დევნილად მიჩნევა ავტომატურად არ ქმნის იმის მტკიცების საფუძველს, რომ სადავო ხელშეკრულებების დადებისას იგი იძულებას დაექვემდებარა. მით უფრო იმ პირობებში, როდესაც სამოქალაქო სამართალწარმოება გამიჯნულია სისხლის სამართალწარმოებისაგან და სისხლის სამართლის საქმეზე მიღებული განაჩენიც კი არ ათავისუფლებს პირს მტკიცების ტვირთისაგან სამოქალაქო დავაში.
იძულებით დადებული საცილო გარიგებისას სამართლებრივი შედეგის მისაღწევად, სახეზე უნდა იყოს სამართლებრივად ნამდვილი შეცილება. შეცილების ვადით განსაზღვრის უმთავრეს ფუნქციას წარმოადგენს ის, რომ თუ უფლებამოსილი პირი არ ისარგებლებს კანონმდებლობით განსაზღვრული ამ საშუალებით (შეცილებით), საცილო გარიგება ნამდვილი გახდება და სამართლებრივ ძალას შეიძენს. შეცილების, როგორც ცალმხრივი მიღებასავალდებულო ნების ნამდვილობა მეორე მხარის მიერ მის შეცნობასთანაა დაკავშირებული. მოცემულ შემთხვევაში, დიდი პალატის მიერ შეცილებად იქნა მიჩნეული საქართველოს პროკურატურაში 2008 წლის 1 დეკემბერს მოსარჩელის მიერ წარდგენილი საჩივარი. თუმცა, მოცემულ შემთხვევაში პროკურატურისთვის მიმართვა ვერ ჩაითვლება მოპასუხე მხარის მიმართ განხორციელებულ შეცილებად, რადგან მოსარჩელემ (ქიბარ ხალვაშმა) პრეტენზიით (საჩივრით) მიმართა პროკურატურას და აღნიშნული ნების გამოვლენა გაურკვეველია, თუ როდის გახდა ცნობილი მოპასუხე მხარისათვის და საერთოდ გახდა თუ არა ცნობილი. შეცილებისათვის აუცილებელი იყო, რომ აღნიშნული ნების გამოვლენა მისულიყო მოპასუხე მხარესთან, აღნიშნულს ადგილი ჰქონდა თუ არა, მოცემულ შემთხვევაში, სასამართლოს მიერ გამოკვლეული არ არის.
ასევე, დაუსაბუთებელია დიდი პალატის მსჯელობა შეცილების ვადის შეწყვეტასთან დაკავშირებით. დიდი პალატა უთითებს, რომ თუ მხარეს შეცილება არ განუხორციელებია, მას უფლება აქვს მოითხოვოს ზიანის ანაზღაურება დელიქტური ნორმების საფუძველზე. ზიანის ანაზღაურებაში უზენაესი სასამართლოს მიერ მოაზრებულია ზიანის ნატურით ანაზღაურებაც. ზიანის ანაზღაურების დელიქტური ნორმის ასეთი განმარტება აზრს უკარგავს სამოქალაქო კოდექსით იმპერატიულად დადგენილ შეცილების სავალდებულოობას საცილო გარიგებებთან მიმართებით და აღნიშნული განმარტებიდან გამომდინარე, მხარეს შეუძლია მოითხოვოს ზიანის ანაზღაურება (მათ შორის ნატურით ანაზღაურება) თუნდაც შეცილება მისი მხრიდან განხორციელებული არ იყოს. აღნიშნული წინააღმდეგობაში მოდის საცილო გარიგებების არსთან და შეცილების განუხორციელებლობის შედეგებთან. შეცილების განუხორციელებლობის შემთხვევაში გარიგება ხდება ნამდვილი, შესაბამისად გაურკვეველია, თუ როგორ არის შესაძლებელი ნამდვილი გარიგების შემთხვევაში ზიანის ანაზღაურებაზე დავა.
დიდი პალატის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაში მოთხოვნის დაკმაყოფილების მატერიალურ-სამართლებრივ საფუძვლებზე მითითება ბუნდოვანია. გადაწვეტილებაში აღნიშნულია, რომ მოთხოვნის დაკმაყოფილება შესაძლებელია სამოქალაქო კოდექსის 992-ე, 998-ე და 408-ე მუხლების (დელიქტი) საფუძველზე, აგრეთვე, მოთხოვნის დაკმაყოფილება შესაძლებელია სამოქალაქო კოდექსის 172-ე მუხლის (ვინდიკაცია) საფუძველზეც. უზენაესი სასამართლო თავადვე უთითებს, რომ მოცემულ შემთხვევაში სახეზეა მოთხოვნის საფუძველთა კონკურენცია, და რომ სასამართლო ასეთ დროს ვალდებულია გამოიყენოს ერთ-ერთი საფუძველი. დიდი პალატა უთითებს, რომ მოცემულ შემთხვევაში სასარჩელო მოთხოვნის სამართლებრივ საფუძვლად იყენებს სამოქალაქო კოდექსის 992-ე 998-ე და 408-ე მუხლებს, თუმცა, არ განმარტავს, რატომ გამორიცხა მოცემულ შემთხვევაში მის მიერვე მოხმობილი 172-ე მუხლის გამოყენების შესაძლებლობა.
ამ საკითხის დასაბუთება მნიშვნელოვანია, რადგან აღნიშნული ორი საფუძველი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად სხვადასხვა ხანდაზმულობის ვადასა და განსხვავებული წინაპირობების არსებობას ითვალისწინებს. იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს დიდი პალატის მიერ გაკეთებული განმარტებები სავალდებულოა ყველა ინსტანციის საერთო სასამართლოებისათვის, სარჩელის დაკმაყოფილების მატერიალურ-სამართლებრივი საფუძვლების ასეთი ბუნდოვანი მითითება გადაწყვეტილების დასაბუთებულობისა და სამართლებრივი სისწორის კუთხით კითხვის ნიშნებს აჩენს და ქმნის გაურკვევლობას, თუ რომელი ნორმა უნდა გამოიყენონ სასამართლოებმა მსგავსი ტიპის დავის გადაწყვეტისას მომავალში[1].
აქვე საყურადღებოა ისიც, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ ამ საქმეზე მიღებული გადაწყვეტილებით, სასარჩელო მოთხოვნის დაკმაყოფილება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 976-ე მუხლის (უსაფუძვლო გამდიდრება) საფუძველზე მოხდა. შესაბამისად, მნიშვნელოვანი იყო დიდ პალატას ემსჯელა, რატომ არ უნდა ყოფილიყო გამოყენებული უსაფუძვლო გამდიდრების მომწესრიგებელი ნორმები.
განსაკუთრებით საყურადღებოა ის ფაქტი, რომ უზენაესი სასამართლოს დიდი პალატის გადაწყვეტილების გამოტანის შემდგომ (2017 წლის 02 მარტი), საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ მსგავსი კატეგორიის საქმეზე 2017 წლის 28 აპრილს მიიღო განჩინება (საქმე #ას-224-213-2017) რომელიც ეწინააღმდეგება დიდი პალატის განმარტებებს. კერძოდ, განჩინებით დასტურდება, რომ თუ გარიგება ბათილად იქნა ცნობილი, ასეთ შემთხვევაში უკან დაბრუნება უნდა მოხდეს უსაფუძვლო გამდიდრების ნორმების გამოყენებით - 976-ე და 978-ე მუხლების საფუძველზე. აღსანიშნავია, რომ ამ განჩინების გამომტანი სამი მოსამართლიდან ორი ,,რუსთავი 2“-ის საქმეზე გადაწყვეტილების გამოტანისას დიდი პალატის შემადგენლობაში შედიოდა, თუმცა, განსხვავებული აზრი არ დაუფიქსირებიათ. ამასთან, 2017 წლის 28 აპრილს მიღებულ განჩინებაში უზენაესი სასამართლო მიუთითებს, რომ ახალი გადაწყვეტილების მიღების საჭიროება არ არსებობდა, რადგან ქვედა ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაში ასახული იყო მყარად დადგენილი სასამართლო პრაქტიკა.
აღნიშნული განმარტება აჩენს კითხვებს, რამდენად შეესაბამება დიდი პალატის მიერ გაკეთებულ განმარტებებს უზენაესი სასამართლოს შემდგომი პრაქტიკა. ,,რუსთავი 2“-ის საქმეზე დიდმა პალატამ გააუქმა ქვემდგომი ინსტანციის განჩინება გარიგებების ბათილობის ნაწილში და სწორედ ამიტომ, განჩინების ნაცვლად მიიღო გადაწყვეტილება, მაშინ როდესაც იგივე ტიპის სხვა საქმეში - 2017 წლის 28 აპრილის განჩინებით უზენაესმა სასამართლომ უცვლელად დატოვა ქვემდგომი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება და ახალი გადაწყვეტილების ნაცვლად მიიღო განჩინება. აღნიშნულ საკითხს აქვს პრინციპული პროცესუალური დატვირთვა, რადგან თუ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს დიდი პალატა ,,რუსთავი 2“-ის საქმეზე გამოიტანდა განჩინებას, და არა გადაწყვეტილებას, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ კონვენციის მოთხოვნათა დარღვევის დადგენის შემთხვევაში, საქმის ხელახალი განხილვის უფლება ექნებოდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს და არა პირდაპირ უზენაეს სასამართლოს[2].
[1] ,,საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-17 მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად, ,,უზენაესი სასამართლოს დიდი პალატის სამართლებრივი შეფასება (ნორმის განმარტება) სავალდებულოა ყველა ინსტანციის საერთო სასამართლოებისათვის“.
[2] საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 424-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის თანახმად, ,,განცხადება გადაწყვეტილების ბათილად ცნობის ან ახლად აღმოჩენილ გარემოებათა გამო საქმის წარმოების განახლების შესახებ შეტანილ უნდა იქნეს გადაწყვეტილების (განჩინების) გამომტან სასამართლოში. განცხადებას განიხილავს გადაწყვეტილების გამომტანი სასამართლო იმ შემთხვევაშიც, როდესაც არსებობს ზემდგომი სასამართლოს განჩინება ამ გადაწყვეტილების უცვლელად დატოვების შესახებ. სააპელაციო ან საკასაციო სასამართლო მხოლოდ იმ შემთხვევაში განიხილავს განცხადებას გადაწყვეტილების ბათილად ცნობისა და ახლად აღმოჩენილ გარემოებათა გამო საქმის წარმოების განახლების შესახებ, თუ იგი მის მიერ გამოტანილ გადაწყვეტილებას ეხება.”

GYLA, as well as the other representatives of Georgian civil society, actively monitored and repeatedly responded regarding the Court dispute over the shares of the TV Company Rustavi 2. The organization has repeatedly pointed out those shortcomings and circumstances, detected during the Court proceedings and in parallel to the Court proceedings, which raised questions regarding the impartiality of the Court in this dispute. These circumstances also led to the unequivocal perception that there was the interest of the authorities in the outcome of the case.
On April 4, 2017, the Grand Chamber of the Supreme Court of Georgia released the full version of its judgment in the case of Rustavi 2. This time, GYLA will provide the public the legal assessment of the substance of the decision.
Despite the fact that the Grand Chamber’s judgment contains several interpretations that may be controversial, in the present opinion we will only discuss those important issues that have conditioned the final legal result.
Brief Description of the Case
In their claim, Kibar Khalvashi and Panorama LLC declared that the transaction related to alienation of stakes of Rustavi 2 Broadcasting Company LLC had been made as a result of coercion and threats from high-ranking officials of the former government; that the prices provided for by the sales contracts were inadequately low compared with the real value of the stakes; and that amounts provided for in the sales contracts relating to alienation of the stakes had not been paid. The respondent didn’t confirm any of the aforementioned circumstances, declaring that the present owners were acquirers in good faith and that there were no legal grounds for returning the stakes.
The court of first instance held that the disputed transactions constituted immoral transactions, because the disputed property had been transferred to the ownership of the respondents at an inadequate price. Accordingly, the court deemed the disputed transactions invalid, using the norms on unjust enrichment to justify the return of the property. The Tbilisi Court of Appeals fully agreed with the assessments of the court of first instance about the factual and legal circumstances of the case. The court noted that “Although the coercion against Kibar Khalvashi cannot be established, on the basis of the factual circumstances established in the concrete case, the Chamber developed an internal belief that the will expressed by the claimant is invalid, with the basis being the immorality of the transaction.” The Grand Chamber held that the invalidity of the transaction was a fact that didn’t need to be indicated as a demand in the claim. For this reason, the Grand Chamber revoked this part of the ruling of the Court of Appeals and adopted a new judgment.
Legal Issues
1. Distribution of the burden of proof
In legal proceedings, achievement of a favorable result for a party is related to establishment or failure to establish those factual circumstances on which the parties base their claims and responses. In the given case, incorrect distribution of the burden of proof between the parties turned out to be of decisive importance.
Correct distribution of the burden of proof in the given case was important for making correct decisions on such issues as confirmation of coercion; deeming the coercion as a universally established factual circumstance; the good faith of the acquirer (as well as of those persons who were not invited as parties to the case); rescission by an authorized person within the period provided for by law.
According to the Grand Chamber, the respondents – specifically, Geo-Trans LLC and HaidelbergCement Georgia LLC – failed to carry out qualified rescission in connection with the factual circumstances indicated by the claimant in the claim, which was the reason why the factual circumstances presented by the claimant were deemed undisputable.
The GYLA believes that such unequivocal assessment of this issue is unjustified. Failure to submit a response or submission of unqualified rescission by one concrete respondent in joinder of parties does not free the claimant from the burden of proof, and the court should not automatically consider all factual circumstances indicated by the claimant as established. Even if a respondent fails to submit a qualified rescission, the court should assess the extent to which the evidence submitted by the claimant is sufficient to establish the factual circumstances indicated by the latter, in addition to assessing the legal norms regulating the disputed relationship.
In the given dispute, the claimant demanded return of stakes, which implies invalidating the initial transaction. In such a case, the burden of proof is placed on the claimant, because, in general, when there is a transaction signed by parties, there is a presumption that the will expressed by the parties in the respective document (contract) is authentic, and it is incumbent on the party that demands the invalidation of the transaction to prove otherwise. Accordingly, even if it is deemed that the respondent submitted a response in an unqualified manner or failed to submit it altogether, this is not sufficient grounds for confirming that the ownership right of the claimant was infringed upon through coercion, and the burden of proof for dispelling this idea should not necessarily be placed on the respondent.
The Grand Chamber also points to the respondents’ complicity in the coercion, which was manifested in concluding the disputed transactions in a formal manner, with the aim of preventing the claimants from recovering the property. According to the Court, “The chain of transactions involved interrelated persons, and their actions were coordinated; the registration of the disputed stakes as their property had a formal character, due to which they cannot be regarded as acquirers of the stakes in good faith.” In connection with the recovery of the stakes, it also became necessary to seal the legal fate of the contracts that had been concluded after the first contracts, although the examination of the case didn’t involve the persons who constituted parties of the transactions concluded between the first and last contracts. It follows from the argumentation of the Grand Chamber that, by returning the stakes to the claimant, the Court deemed not only the first but also all the subsequent transactions as sham transactions, without giving all parties of the transactions an opportunity to prove their conscientiousness. The Grand Chamber’s argumentation on this issue is superficial and incoherent. At the same time, the concept of “interrelated persons” needs to be specified, and it is unclear on what grounds the Court deemed the participants of the transaction as such, which ultimately influenced not only the legal grounds, but also the resolution of the issue of correct distribution of the burden of proof.
1. Whether the coercion against Kibar Khalvashi is a universally known fact
According to the Grand Chamber, the coercion against Kibar Khalvashi is a universally known fact. The Court indicates that the aforementioned has been stated publicly on several occasions, including in a 2009 report of the U.S. State Department; on April 21, 2009, the claimant was granted political asylum by the Federal Republic of Germany, and on December 5, 2012, he was recognized as a political refugee by the Parliament of Georgia.
It should be noted that the U.S. State Department report only points to the fact that in December 2008 Kibar Khalvashi applied to the Prosecutor’s Office and the Parliament, stating that he had been forced to abandon the stake in the TV station under pressure from high-ranking officials of the government. The State Department report does not say that the coercion of Mr. Khalvashi into abandoning his property is a confirmed fact.
The GYLA believes that the circumstances cited by the Grand Chamber cannot turn the coercion into a universally confirmed fact. According to the law, the parties are freed from the obligation to submit evidence to confirm facts that a court considers as universally known. The court may consider the fact that various reports and acts of the Parliament talk about coercion against Kibar Khalvashi and his persecution on political grounds as a judicial notice, although this cannot become the grounds for considering the coercion as a universally established fact. Recognizing a person as a political refugee does not automatically create the grounds for arguing that he was subjected to coercion when he was concluding disputed contracts, the more so when civil proceedings are separated from criminal proceedings and even a verdict delivered in a criminal case does not free a person from the burden of proof in a civil dispute.
1. Limitation period for rescission
In order to achieve a legal result in a case involving a disputed transaction concluded through coercion, it is necessary to carry out a legally valid rescission. The main function of setting a limitation period for rescission is to ensure that if an authorized person fails to make use of this statutory remedy (rescission), the disputed transaction will become valid and take legal effect. The validity of rescission is related to its becoming known to another party. In the given case, the Grand Chamber found that the claim filed by the claimant in the Prosecutor’s Office of Georgia on December 1, 2008, constituted rescission. However, applying to the Prosecutor’s Office cannot be regarded as rescission towards the respondent, because the claimant (Kibar Khalvashi) filed a claim in the Prosecutor’s Office, and we don’t know when the expression of this will became known to the respondent or whether or not it became known at all. In order for rescission to take place, the expression of the aforementioned will was to become known to the respondent, and the Court has not inquired whether this has taken place in the given case.
The argumentation of the Grand Chamber about the termination of the limitation period for rescission is also unsubstantiated. The Grand Chamber indicates that if a party has not carried out rescission, it is entitled to demand damages on the basis of norms on tort law. The Supreme Court also regards compensation with the disputed property as compensation of damage. Such interpretation of norms of tort law renders meaningless the imperative obligation of rescission in relation to disputed transactions, which is established by the Civil Code, and, in view of this interpretation, a party can demand compensation of damage (including compensation with disputed properly) even if it has not carried out recession. This contradicts the essence of disputed transaction and the consequences of failure to carry out rescission. In the event of failure to carry out rescission, the transaction becomes valid, and, accordingly, it is unclear how it is possible to litigate about compensation of damage in the case of a valid transaction.
1. Legal grounds for satisfying the claim
The Grand Chamber’s judgment contains a vague reference to the legal grounds for satisfying the claim, saying that it is possible to satisfy the claim on the basis of Articles 992, 998, and 408 of the Civil Code (tort), as well as on the basis of Article 172 of the Civil Code (vindication). The Supreme Court itself indicates that in the given case there is a competition of grounds for satisfying the claim and that at this time the Court is obliged to use one of the grounds. The Grand Chamber notes that in the given case it is using Articles 992, 998, and 408 of the Civil Code as the legal grounds for satisfying the claim, although it does not explain why it ruled out the possibility of using Article 172, which it has cited itself.
It is important to substantiate this issue, as the aforementioned two grounds entail different limitation periods and pre-conditions for satisfying claims. Considering that the interpretations of the Supreme Court of Georgia are binding on the common courts of all instances, such vague reference to the legal grounds for satisfying the claim raises questions about substantiation and legal correctness of the judgment and creates uncertainty about which norm the courts should use when they decide on similar disputes in the future.[1]
It is also noteworthy that, by the judgment delivered in this case, the Tbilisi City Court had satisfied the claim on the basis of Article 976 (unjust enrichment) of the Civil Code of Georgia. Accordingly, the Grand Chamber should have deliberated on why the norms regulating unjust enrichment should not be used.
It is especially noteworthy that on April 28, 2017, after the Grand Chamber of the Supreme Court had delivered the judgment (March 2, 2017), the Supreme Court of Georgia adopted a ruling in a similar case (case no. AS-224-213-2017) which contradicts the interpretations of the Grand Chamber. In particular, the ruling confirms that in cases when a transaction is invalidated, property should be returned under the norms on unjust enrichment – on the basis of Articles 976 and 978. It should be noted that two of the three judges who adopted this ruling were members of the Grand Chamber when the judgment on Rustavi 2 was delivered, although they did not file a dissenting opinion. In addition, in the ruling adopted on April 28, 2017, the Supreme Court notes that there was no need to deliver a new judgment, because the judgment delivered by a lower court reflected the firmly established judicial practice.
The said interpretation raises questions about the conformity of the subsequent practice of the Supreme Court with the Grand Chamber’s interpretations. In the case of Rustavi 2, the Grand Chamber revoked the ruling of the lower court in the part of invalidity of the transactions and, for this very reason, delivered a judgment instead of a ruling, whereas in a different case of the same type, on April 28, 2017, the Supreme Court upheld a judgment of a lower court and adopted a ruling instead of a new judgment. This decision is very important in terms of procedures, because if the Grand Chamber of the Supreme Court had adopted a ruling, instead of a judgment, in the case of Rustavi 2, then – in the event of the European Court of Human Rights establishing a violation of requirements of the Convention – the Tbilisi City Court rather than the Supreme Court would be entitled to examine the case for a second time.[2]
[1] According to Paragraph 5 of Article 17 of the Organic Law of Georgia on Common Courts, “Legal interpretations (interpretation of a norm) by the Grand Chamber of the Supreme Court shall be binding upon the common courts of all instances.”
[2] According to Paragraph 1 of Article 424 of the Civil Procedure Code of Georgia, “An action for annulment or an action for retrial due to newly discovered circumstances shall be filed with the court that delivered the decision (judgment). The court that has delivered the decision shall also review the action when there is a judgment entered by a higher instance court confirming this decision. The court of appeals or the court of cassation shall review an action for annulment or an action for retrial due to newly discovered circumstances only if the action is brought against the decision delivered by it.”