22 თებერვალი, 202105:58
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენების შედეგად 30-მდე დაზარალებულის ინტერესებს იცავს როგორც საგამოძიებო უწყებაში, ისე - სასამართლოში. დაზარალებულთა შორის არიან ჟურნალისტები და ოპერატორები, ასევე უშუალოდ აქციის მონაწილეები და აქციის მიმდებარე ტერიტორიაზე შემთხვევითი გამვლელები.
ამ დროისთვის საიას დახმარებით 2 პირია ცნობილი დაზარალებულად გენერალური პროკურატურის მიერ და 6 ადამიანის სახელით თბილისის საქალაქო სასამართლოში წარდგენილია სარჩელები შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ. სასამართლოში დაზარალებულები სამინისტროსაგან ჯანმრთელობისათვის მიყენებული ზიანის გამო მატერიალური ან/და მორალური ზიანის ანაზღაურებას ითხოვენ. მათ აქციის დაშლისას გამოყენებული  ცრემლსადენი გაზისა და რეზინის ტყვიების შედეგად მიიღეს დაზიანებები. რამდენიმე მოსარჩელემ რეზინის ტყვიის მოხვედრის გამო დაკარგა ან მნიშვნელოვნად გაუუარესდა მხედველობა, რამაც მათი შრომისუნარიანობის შეზღუდვა გამოიწვია.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ უკვე დაიწყო წარდგენილი სარჩელების განხილვა და პირველი საქმის განხილვის ზეპირი სხდომა ჩანიშნულია 22 თებერვალს. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ამ დროისთვის წარდგენილ შესაგებლებში სადავოდ ხდის ზიანის დადგომაში სამინისტროს ბრალეულობას და აცხადებს, რომ პოლიციელთა მხრიდან უკანონოდ გამოყენებული ძალის და რეზინის ტყვიების დამიზნებით სროლის ფაქტი საგამოძიებო  უწყებებმა უნდა გამოიძიონ.
თავის მხრივ, საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში მიმდინარეობს სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება მომხდარ მოვლენებთან დაკავშირებით, თუმცა გამოძიების დაწყებიდან დღემდე მხოლოდ ერთი სამართალდამცავისთვის მოხდა ბრალის წაყენება იმ დაზარალებულების საქმეში, რომელთა ინტერესებსაც საია იცავს. ამ დრომდე 2 პირის გარდა ყველას ეთქვა უარი როგორც გენერალური პროკურატურის, ასევე სასამართლოს მიერ დაზარალებულად ცნობაზე. დაზარალებულად ცნობილ პირებს კი, სრულად არც მიეცათ საქმის მასალების გაცნობის უფლება, რაც კითხვის ნიშნებს აჩენს გამოძიების ეფექტიანობის მიმართ.

Tbilisi City Court starts hearing the lawsuits of the victims of the events of June 20-21, 2019
Georgian Young Lawyers' Association represents the interests of up to 30 victims of the events of June 20-21, 2019, both in the investigation body and in court. Among the victims are journalists and camerapersons and protesters and passers-by in the vicinity of the rally.
With the assistance of GYLA, at the moment, 2 persons are recognized to be victims by the Office of the General Prosecutor, and on behalf of 6 persons, lawsuits have been filed against the Ministry of Internal Affairs in Tbilisi City Court. In court, the victims claim compensation for material and/or non-pecuniary damages from the Ministry for the harm caused to their health. They suffered injuries resulting from tear gas and rubber bullets used during the dispersal of the rally. Several plaintiffs have lost or significantly deteriorated their eyesight due to the rubber bullet's impact, which resulted in a limitation of their ability to work.
Tbilisi City Court has already started hearing the submitted lawsuits, and the oral hearing of the first case is scheduled for February 22. In their counter-claims filed at this time, the Ministry of Internal Affairs disputes the Ministry's culpability in causing harm and states that the investigation agencies should investigate the fact of illegal use of force and target firing of rubber bullets by the police.
For its part, the Office of the General Prosecutor of Georgia is investigating a criminal case in connection with the events that took place; however, since the beginning of the investigation, only one law enforcer has been charged in the case of the victims whose interests GYLA is protecting. So far, all but 2 persons have been denied recognition as a victim by the Office of the Prosecutor General and the court. The persons recognized as victims were not even given full access to the case materials, which raises questions about the investigation's effectiveness.