საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, 2016 წლიდან თბილისის საკონცერტო დარბაზის (ფილარმონიის) ირგვლივ განვითარებულ პროცესებს ადევნებს თვალს და საზოგადებას პერიოდულად აწვდის ინფორმაციას.[1] საუბარია, სახელმწიფოსა და შპს ინტერნეიშენალ ივენთს შორის 2007 წელს გაფორმებული ხელშეკრულების შესრულების დეტალებზე, რომელიც შპს “თბილისის სახელმწიფო საკონცერტო დარბაზის“, 100%-იანი წილის მართვის უფლებით 49 წლით გადაცემას გულისხმობს.
მიმდინარე წლის თებერვალში საიამ განცხადებით მიმართა სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს და კომპანიის მხრიდან, სახელწიფოს წინაშე არსებული დავალიანების შესახებ ინფორმაცია მოითხოვა. სააგენტოს მიერ მოწოდებული ოფიციალური ინფორმაციის თანხმად, 2019 წლის თებერვლის მონაცემებით, შპს  ინტერნეიშენალ ივენთს  სახელმწიფოს მიმართ, მართვის საზღაურის და პირგასამტეხლოს სახით  3,115,146 ლარის და 177,102 აშშ დოლარის დავალიანება ერიცხება.
აღნიშნული დავალიანება მოიცავს პერიოდს 2010 წლის 1 იანვრიდან დღემდე.
საიას ხელთ არსებული ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, 2019 წლის 4 იანვარს, სახელმწიფო ქონების ეროვნულმა სააგენტომ, წერილობით მიმართა შპს „ინტერნეიშენალ ივენთს“ და აცნობა, რომ სააგენტო იყენებდა მხარეებს შორის გაფორმებული ხელშეკრულების „6.2.“ პუნქტს და კომპანიასთან გაფორმებულ ხელშეკრულებას ცალმხრივად წყვეტდა.
შესაბამისად, კომპანიისთვის განცხადების ჩაბარების მომენტიდან, მხარეებს შორის ხელშეკრულება შეწყვეტილად ითვლება.
მიუხედავად იმისა, რომ სააგენტოს ზემოთ აღნიშნული წერილის კომპანიისთვის ჩაბარების მომენტიდან, ხელშეკრულება შეწყვეტილად ითვლებოდა, შპს „ინტერნეიშენალ ივენთსმა“, წერილობით მიმართა საქართველოს მთავრობას, ასევე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს და სრულიად უსაფუძვლოდ მოითხოვა შემდეგი:
- პირგასამტეხლოსგან გათავისუფლება;
- მართვის საზღაურის, 250,020 ლარის - 100,000 ლარამდე შემცირება;
- არსებული დავალიანების გადახდის 9 წლიან გრაფიკზე გადანაწილება;
- 100 ადგილობრივი ღონისძიების ნაცვლად, 60 ადგილობრივი ღონისძიების ჩატარება.
საიასთვის უცნობია, თუ რა გაგრძელება მოჰყვა მთავრობის და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის სახელზე, კომპანიის მიერ გაგზავნილ განცხადებას. მაგრამ ცნობილია, რომ მიმდინარე წლის 1 მარტს, სააგენტომ, საიას სახელზე გამოგზავნილ წერილში, ღიად აღნიშნა - კომპანიასთან ხელშეკრულება შეწყვეტილი არ არის. თუმცა, იურიდიულად, შპს „ინტერნეიშენალ ივენთსთან“  ხელშეკრულება 2019 წლის 4 იანვრიდან არის შეწყვეტილი. შესაბამისად, შესაძლოა ამ პროცესში ადგილი ჰქონოდეს გარკვეულ არაფორმალურ კომუნიკაციას, რომლის მიზანსაც თბილისის საკონცერტო დარბაზის, შპს „ინტერნეიშენალ ივენთსის“ მართვაში დარჩენა წარმოადგენს.
ყოველივე ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე მიგვაჩნია, რომ:
- სახელმწიფო ქონების ეროვნულმა სააგენტომ, დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს პროცედურები, რომელიც „თბილისის სახელწიფო საკონცერტო დარბაზის“ სახელმწიფოს მართვაში დაბრუნებასთან არის დაკავშირებული;
- ასევე, დროულად და პროაქტიულად მიაწოდოს ინფორმაცია საზოგადოებას, „თბილისის სახელწიფო საკონცერტო დარბაზის“ სახელმწიფოს მართვაში დაბრუნდების მიზნით გაწეული საქმიანობის შესახებ.

Tbilisi Concert Hall should be returned to State Management
The Georgian Young Lawyers' Association has been monitoring the processes developed around Tbilisi Concert Hall (Philharmonics) since 2016 and periodically informs the public of the updates. [[1]] The case deals with the implementation of the provisions of the agreement signed between the State and “International Events” LLC in 2007, pursuant to which 100% shares of "Tbilisi State Concert Hall" LLC was transferred for 49 years with the right of management thereof.
In February of this year, GYLA applied to the National Agency of State Property and requested the information about the company's indebtedness to the State. According to the official information provided by the Agency, as of the February 2019 data, “International Events” LLC has the outstanding payment of the management fee and penalty in the amount of 3,115,146 GEL and 177,102 USD to the State.
The indebtedness includes the period from 1 January 2010 to the present day.
According to the official information at GYLA’s disposal, on 4 January 2019, the National Agency of State Property addressed in writing and informed “International Events” LLC that the Agency based on Article "6.2" of the agreement signed between the parties, unilaterally terminated the agreement.
Consequently, upon the moment of submitting the notification to the company, the agreement between the parties is considered terminated.
Despite the fact that from the moment of the delivery of the above-mentioned notification to the company, the agreement was deemed terminated, "International Events" LLC appealed in writing to the Government of Georgia, as well as the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia and made a  completely ungrounded request as follows:
- Exemption of the company from the payment of the penalty;
- Reduction of the management fee from 250,020 GEL to 100,000 GEL;
- Distribution of the existing indebtedness into 9 year installment schedule;
- To hold 60 local events instead of 100.
GYLA is not aware of the further follow-ups of the statement sent by the company to the Government and the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia. But it is known that on 1 March of the current year, the Agency, in its letter sent to GYLA, expressly noted that the agreement with the company is not terminated. However, legally, the contract with “International Events LLC” was terminated on 4 January 2019. This means that there might be an informal communication within the process aiming to leave Tbilisi Concert Hall in the management of “International Events”LLC.
Considering all the foregoing, we believe that:
- National Agency of State Property should immediately initiate the procedures to ensure the return of the "Tbilisi State Concert Hall” to the State’s management;
- Also provide timely and proactive information to the public about the activities conducted for the purpose of returning "Tbilisi State Concert Hall" to the State’s management.