საია მთავარ პროკურატურას მიმართავს და გამოძიების დაწყებას მოითხოვს. კერძოდ, საქმე ეხება 2007 წელს სსიპ სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოსა და შპს ინტერნეიშენალ ივენთსს შორის დადებული შპს “თბილისის სახელმწიფო საკონცერტო დარბაზის” სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 100%-იანი წილი მართვის უფლებით გადაცემის თაობაზე ხელშეკრულების შეუსრულებლობას.
სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს 2018 წლის 16 მაისის კორესპონდენციის მიხედვით, შპს ინტერნეიშენალ ივენთსს არ წარმოუდგენია განსახორციელებელი ვალდებულებების შესრულების დამადასტურებელი დოკუმენტაცია. გარდა ამისა, გადაუხდელი მართვის საზღაური 2018 წლის 14 მაისის მდგომარეობით შეადგენს 950,140 ლარს. ხოლო, დაკისრებული პირგასამტეხლო ამავე პერიოდზე 1,606,394 ლარს და 10,102 აშშ დოლარს.
დარიცხული დავალიანება მიუთითებს, რომ მმართველი პირი წლების განმავლობაში, 2010 წლიდან დღემდე, არ ახორციელებს ვალდებულების ჯეროვნად და კეთილსინდისიერად შესრულებას. არ იხდის მართვის საზღაურს და დაკისრებულ პირგასამტეხლოს მიუხედავად არაერთი გაფრთხილებისა. ამასთან არ ასრულებს ხელშეკრულებით ნაკისრ სხვა ვალდებულებებს.
მიუხედავად შპს ინტერნეიშენალ ივენთსის მიერ ხელშეკრულებით განსაზღვრული საზღაურის რეგულარული გადაუხდელობისა და აღებული ვალდებულებების შეუსრულებლობისა, საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მხრიდან არ ხდება ხელშეკრულებით განსაზღვრული უფლების გამოყენება და ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტა. ხელშეკრულების შეწყვეტის მოთხოვნით საიამ უკვე მიმართა სააგენტოს განცხადებით, თუმცა უწყებისგან არანაირი პასუხი ამ დრომდე არ მიუღია. შედეგად, ადგილი აქვს სახელმწიფო საკუთრების არაეფექტურად გამოყენებას, რაც ზიანს აყენებს როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტს, ასევე სახელმწიფოს ინტერესს სათანადოდ იქნას გამოყენებული დედაქალაქში არსებული საკონცერტო დარბაზი. აღნიშნული ქმედება ასევე ბადებს ეჭვს ადმინისტრაციულ ორგანოსა და ზემოაღნიშნულ შპს-ს შორის არსებული შესაძლო უკანონო შეთანხმების შესახებ.

GYLA calls on the Prosecutor's Office of Georgia to launch an investigation
GYLA addresses the Chief Prosecutor's Office and demands to launch an investigation. In particular, the case refers to non-fulfillment of the agreement between LEPL National Agency of State Property and LLC International Events on the transfer of 100% state ownership of the LLC Tbilisi Concert Hall.
According to correspondence of May 16, 2018 of the National Agency of State Property, LLC “International Events” has not submitted any documentation confirming the fulfillment of its contractual obligations. In addition, the outstanding amount of the management fee amounted to 950,140 GEL as of May 14, 2018, and the penalty imposed on the same period is 1,606,394 GEL and USD 10,102.
The accumulated indebtedness indicates that the manager has not been able to perform the duties in good faith over the years from 2010 till to date, has failed to pay the management fees and the incurred penalties despite a number of warnings. In addition, he/she does not fulfill other contractual obligations.
Regardless of the systematic failure to pay the fee and non-fulfilment of the contractual obligations by LLC “International Events”, the Ministry of Economic Development of Georgia shows reluctance to use the right determined by the Agreement and terminate the Agreement unilaterally. GYLA has already applied to the Agency with the request to terminate the agreement, but has not received any response from the Agency yet. Thus, the ineffective use of the state property is obvious, which harms the state budget as well as the State's interest to use the concert hall located in the capital city appropriately. The above fact also raises suspicions of an alleged illegal agreement between the administrative authority and the abovementioned LLC.