თამაზ ახობაძემ პროტესტის უკიდურეს ფორმას მიმართა და შიმშილობა დაიწყო. თამაზს პროტესტის ამ ფორმის არჩევა სახელმწიფო უწყებების უმოქმედობამ აიძულა, რაც სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღუსრულებლობაში გამოიხატა. როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, საიას დახმარებით, თამაზ ახობაძემ ყველა ინსტანციის სასამართლოში წარმატებით დაასრულა დავა დანაშაულის პრევენციის ცენტრის წინააღმდეგ (მათ შორის, ორჯერ უზენაეს სასამართლოში) და დაამტკიცა, რომ სამსახურიდან უკანონოდ გაათავისუფლეს. სასამართლომ დაადგინა, რომ თამაზ ახობაძის სამსახურიდან გათავისუფლება განაპირობა კონკრეტული თანამდებობის პირების სუბიექტურმა დამოკიდებულებამ, რაც არ იყო კავშირში დასაქმებულის მუშაობის ხარისხთან და მის კომპეტენციასთან. მრავალწლიანი სასამართლო დავა საბოლოოდ 2017 წლის 15 სექტემბერს დასრულდა და იუსტიციის სამინისტროს დანაშაულის პრევენციის ცენტრს თამაზ ახობაძის სამსახურში აღდგენა და აღდგენამდე იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება დაევალა.
საია კიდევ ერთხელ მოუწოდებს:
- იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალ დანაშაულის პრევენციის ცენტრს - დაუყოვნებლივ აღასრულოს სასამართლო გადაწყვეტილება, აღადგინოს თამაზ ახობაძე სამსახურში და აუნაზღაუროს მას განაცდური ხელფასი;
- აღსრულების ეროვნულ ბიუროს - მიიღოს შესაბამისი ზომები სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღსასრულებლად;
- საქართველოს პროკურატურის ორგანოებს - წინამდებარე საქმეზე დაიწყონ გამოძიება და დაადგინონ, რამდენად იკვეთება დანაშაულის ნიშნები შესაბამისი პირების ქმედებებში.

Tamaz Akhobadze addressed to the most extreme form of protest and started a hunger strike. Inaction of the state institutions, which was demonstrated in non-enforcement of court decision entered into legal force, forced Tamaz to choose this form of protest. As public is aware, with the assistance of GYLA, Tamaz Akhobadze successfully completed the dispute against Center for Crime Prevention  in courts of all instances (among them, twice in the Supreme Court) and proved that he was illegally dismissed from his job. The Court found that dismissal of Tamaz Akhobadze from his job was due to subjective attitude of particular officials, which was not connected with quality of the employee work and his competence. Multi-year court dispute finally completed on September 15, 2017 and Center for Crime Prevention under the Ministry of Justice was ordered to reinstate Tamaz Akhobadze to work and remunerate for the period of forced absence from the service before the reinstatement.
GYLA once again calls on:
Center for Crime Prevention under the Ministry of Justice - To execute court decision immediately, to reinstate Tamaz Akhobadze to work and remunerate for the period of forced absence from the service.
The bodies of the Prosecutor’s Office of Georgia - to launch investigation into the present case and establish whether the crime signs in the actions of the relevant persons are identified.
National Bureau of Enforcement - to take appropriate measures and execute court decision entered into legal force.