2018 წლის 15 მარტს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული სსიპ „გარემოს ეროვნული სააგენტოს“ ხელმძღვანელმა თამარ ბაგრატიამ გაავრცელა საჯარო განცხადება თანამდებობის დატოვების თაობაზე, რაც, მისი თქმით განპირობებული იყო სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის, ნინო თანდილაშვილის მიერ მასზე ზეწოლის განხორციელების გამო. თამარ ბაგრატიას განცხადებით, მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსის პირველი მოადგილის თანამდებობაზე ჯერ სთხოვა, ხოლო შემდეგ კატეგორიულად მოსთხოვა კონკრეტული პირის - თემურ მთივლიშვილის (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს აუდიტის დეპარტამენტის უფროსი) დანიშვნა.
თამარ ბაგრატია განცხადებაში უთითებს, რომ მინისტრის მოადგილე სსიპ-ის მოადგილის თანამდებობაზე კონკრეტული პირის დანიშვნას სთხოვდა „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში 2017 წლის 7 დეკემბერს შესული ცვლილებების მე-2 მუხლის მე-11 პუნქტის საფუძველზე, რომლის თანახმად „ამ მუხლის პირველ−მე-6 პუნქტებში აღნიშნულმა უფლებამონაცვლე სამინისტროებმა და მათ სისტემაში შემავალმა დაწესებულებებმა უზრუნველყონ ამ კანონის ამოქმედებამდე არსებულ შესაბამის სამინისტროებში და მათ სისტემაში დასაქმებული პროფესიული საჯარო მოსამსახურეებისა და შრომითი ხელშეკრულებით დასაქმებული პირების, აგრეთვე საჯარო სამართლის იურიდიული პირების შტატით დასაქმებულ თანამშრომელთა და შტატგარეშე მომუშავეთა უკონკურსოდ გადაყვანა შესაბამის თანამდებობებზე.“
მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული მუხლის რეგულირების ქვეშ არ ექცევა სსიპ-ის ხელმძღვანელისა და მოადგილის თანამდებობა მათი სამართლებრივი სტატუსისა და შერჩევის სპეციალური წესის გათვალისწინებით. „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, სსიპ-ის ხელმძღვანელი და მოადგილე არის სახელმწიფო მოსამსახურე და არა საჯარო მოსამსახურე. შესაბამისად, პროფესიული საჯარო მოხელის (აუდიტის სამსახურის უფროსის) გადაყვანა სახელმწიფო მოსამსახურის (სსიპ-ის მოადგილის) თანამდებობაზე არ შეიძლება მიჩნეული იყოს „შესაბამის თანამდებობაზე“ გადაყვანად, რაც მოცემულ შემთხვევაში კანონის ძირითადი მოთხოვნა იყო. გარდა ამისა, სსიპ-ის ხელმძღვანელისა და მოადგილის შერჩევა ხდება გამარტივებული კონკურსის წესით, რაც განსხვავდება პროფესიული საჯარო მოსამსახურის შერჩევის წესისგან. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ საჯარო დაწესებულებებმა სსიპ-ის ხელმძღვანელისა და მოადგილის შერჩევისას იმოქმედონ კანონმდებლობით დადგენილი სპეციალური შერჩევის წესის საფუძველზე და ერთპიროვნულად და უკონკურსოდ არ დანიშნონ აღნიშნული თანამდებობის პირები.
აღნიშნული შემთხვევის ანალიზი ცხადყოფს, რომ სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის ქმედებებში იკვეთება „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის ნორმების დარღვევა და ასევე სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ნიშნები. მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია, საჯარო სამსახურის ბიურო და საქართველოს პროკურატურა დაინტერესდნენ აღნიშნული ფაქტით და სრულყოფილად გამოიკვლიონ საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და მის დაქვემდებარებულ სსიპ-ში განვითარებული მოვლენები.
საია განაგრძობს საჯარო სამსახურის რეფორმის მიმდინარეობის მონიტორინგს და აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით გამოითხოვს დამატებით ინფორმაციებს საჯარო დაწესებულებებიდან.

Deputy Minister of Agriculture has violated requirements of the Law of Georgia on Civil Service
On 15 March 2018, Head of the LEPL Environmental Protection Agency under the Ministry of Agriculture of Georgia, Tamar Bagratia made a public announcement about her resignation, saying that she was resigning as a result of pressure by Deputy Minister of Agriculture Nino Tandilashvili. According to Tamar Bagratia, she was requested and later categorically demanded by Deputy Minister Nino Tandilashvili to appoint a concrete individual – Temur Mtvlivishvili (Head of the Audit Department of the Ministry of Environment and Natural Resources) as the first deputy head of the Environmental Protection Agency.
Based on Tamar Bagratia’s statement, the deputy minister demanded appointment of a concrete individual as the deputy head of the Agency based on para.11, Article 2 of the 7 December 2017 amendments to the Law of Georgia on the Structure, Authority and Rules of Operation of the Government of Georgia, which stipulates that: “successors (ministries) and institutions within their system indicated in paragraphs 1-6 of this Article shall ensure transfer of professional civil servants and contractors as well as legal entity of public law staff members and non-staff members employed in corresponding ministries and within their system, which existed prior to the enactment of the present Law, to corresponding positions without a competition.”
We believe that LEPL heads and deputy heads do not fall within the scope of the said provision in consideration of their legal status and the special rule for their selection. Under the Law of Georgia on Civil Service, LEPL head and deputy head is a state official and not a civil servant. Therefore, transfer of a professional civil servant (head of the Audit Office) to the position of a state official (LEPL deputy head) may not be viewed as a “transfer to a corresponding position”, which was the principal requirement of the law in the case in question. In addition, unlike professional civil servants LEPL heads and deputy heads are selected in a simplified competition. Therefore it is important that in the process of selection of LEPL heads and deputy heads, state entities act in abidance by the special rule of selection and refrain from appointing such officials unilaterally and without a competition.
Analysis of the case in question indicates that violation of the norms of the Law of Georgia on Civil Service and signs of exceeding official powers are evident in actions of the Deputy Minister of Agriculture. We believe that the Civil Service Bureau and the Office of the Prosecutor of Georgia should take notice of the case and examine the developments at the Ministry of Agriculture of Georgia and the subordinate LEPL in a comprehensive manner.
GYLA continues to monitor the course of the civil service reform in Georgia and it will request additional information from state entities about the foregoing issues.