სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს (ICC) პროკურორმა, კარიმ ხანმა, 2022 წლის 10 მარტს მიმართასასამართლოს და 3 ოსი მაღალჩინოსნის მიმართ მოითხოვა დაკავების განჩინებების გამოცემა 2008 წელს 08-27 აგვისტოს პერიოდში ომის დანაშაულების სავარაუდო ჩადენის ბრალდებით. დანაშაულების ჩადენის დროისთვის სამივე პირი ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ადმინისტრაციის მაღალჩინოსანი იყო. მიხაილ მინძაევს (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის de factoშინაგან საქმეთა მინისტრს), ჰამლეტ გუჩმაზოვს (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის de facto წინასწარი დაკავების დაწესებულების ხელმძღვანელს); დავიდ სანაკოევს (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის de facto „ომბუდსმენს“) პროკურორი ომის დანაშაულების, კერძოდ: უკანონო დაკავება, წამება, არაადამიანური მოპყრობა, ღირსების შელახვა, მძევლად ხელში ჩაგდება, იძულებითი გადაადგილება, ჩადენაში დებს ბრალს. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ მტკიცებულებები არსებობდა ვიაჩესლავ ბორისოვთან დაკავშირებითაც, რომელიც რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალ-მაიორი და საჰაერო სადესანტო ძალების მეთაურის მოადგილე იყო 2008 წლის მოვლენების დროს, და, რომელმაც განზრახ მონაწილეობა მიიღო ზემოთ ჩამოთვლილი ზოგიერთი დანაშაულის აღსრულებაში. მის მიმართ დაკავების განჩინების გამოცემის მოთხოვნა ვერ მოხდა, რადგან იგი გარდაცვლილია.
პროკურორი თავის საჯარო განცხადებაში უთითებს, რომ 2008 წლის მოვლენების დროს სამხრეთ ოსეთში მცხოვრები ქართველი მშვიდობიანი მოსახლეობის უმრავლესობას მოუხდა საქართველოს უდავო ტერიტორიაზე გაქცევა. რუსეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ჯარებმა კი განახორციელეს ქართველი მშვიდობიანი მოქალაქეების, ძირითადად მოხუცებისა და ავადმყოფების დატყვევება, რომლებსაც არ შეეძლოთ ან არ სურდათ დაეტოვებინათ სახლები და გაქცეოდნენ საბრძოლო მოქმედებებს. მათ არ განმარტებიათ დაკავების მიზეზები, და არც რაიმე სახის პროცედურული უფლებით სარგებლობის საშუალება არ ჰქონიათ. პროკურორის განმარტებით, მტკიცებულებები აჩვენებს, რომ ამ ადამიანების უმეტესობა უკანონოდ იყო ჩაკეტილი ანტისანიტარიულ და სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის სახიფათო პირობებში, მათ აყენებდნენ შეურაცხყოფას, სცემდნენ, აწამებდნენ და ამცირებდნენ. პროკურორი ცხადად მიუთითებს, რომ აღნიშნული დანაშაულები რუსეთის მიერ ოკუპაციის რეჟიმის კონტექსტში მოხდა.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლოს პროკურორის ოფისმა ჯერ კიდევ 2008 წლის 14 აგვისტოდან დაიწყო წინასწარი მოკვლევა აგვისტოს ომის დროს მომხდარ დანაშაულებთან დაკავშირებით. 2015 წლის ოქტომბერში სასამართლოს პროკურორის ოფისმა თავისი ინიციატივით შუამდგომლობით მიმართა წინა-სასამართლო პალატას გამოძიების დაწყების თაობაზე, რაც მოსამართლეებმა 2016 წლის იანვარში დააკმაყოფილეს. აღნიშნული მიმართვიდან და წინა-სასამართლო პალატის გადაწყვეტილებიდან გამოიკვეთა გამოძიების ფარგლები, რომელიც მოიცავს: 2008 წლის 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდის განმავლობაში ჩადენილ დანაშაულებს, მათ შორის: ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს, როგორიცაა: მკვლელობა, მოსახლეობის იძულებით გადაადგილება და დევნა, და ომის დანაშაულებს: მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმები, სამშვიდობოებზე განზრახ თავდასხმა, ქონების განადგურება და ძარცვა.
მნიშვნელოვანი გარემოებაა, რომ პროკურორი პარალელს ავლებს უკრაინის მიმდინარე სიტუაციასთან, და, განმარტავს, რომ ზემოაღნიშნული აკრძალული ქმედებების არსებობა, ასევე, ნათლად იკვეთება უკრაინის სიტუაციაშიც. დაკმაყოფილდება თუ არა პროკურორის მოთხოვნა დაკავების განჩინებებთან დაკავშირებით სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინასასამართლო პალატამ უნდა გადაწყვიტოს.
„საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის“ მიესალმება პროკურორი ხანის გადაწყვეტილებას 3 პირის მიმართ დაკავების განჩინებების გამოცემის მოთხოვნის წარდგენის თაობაზე.
დამატებით, მივუთითებთ, რომ, ფაქტია, რომ 2008 წელს საქართველოში სამხედრო ოპერაციებს რუსეთი ხელმძღვანელობდა, რის გამოც ზემოხსენებული კონფლიქტი საერთაშორისო შეიარაღებულ კონფლიქტად კვალიფიცირდება. საქართველოში ჩადენილ საერთაშორისო დანაშაულებზე უპირველესი პასუხისმგებლობა რუსეთის პოლიტიკურ და სამხედრო ლიდერებს ეკისრებათ. თუ მხოლოდ სეპარატისტული რეჟიმის მაღალჩინოსნები იქნებიან პასუხისმგებელი ომის და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებებზე, ეს მხოლოდ რუსეთის ფედერაციის მაღალჩინოსნებს შორის დაუსჯელობის განცდას შეუწყობს ხელს. ამის ნათელი მაგალითია უკრაინაში მიმდინარე მოვლენები, რომლებიც, თავად პროკურორის განმარტებით, იმეორებს საქართველოში განხორციელებული დანაშაულებრივი ქმედებების შინაარსს.
მიგვაჩნია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის გადაწყვეტილება წინგადადგმული ნაბიჯია, მაგრამ ხაზგასასმელია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით არაერთი პრობლემა არსებობს როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე, რაც არაერთხელ გაჟღერებულა.
იმისთვის, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ თავისი წვლილი შეიტანოს საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების განმტკიცებაში, „საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის“ მოუწოდებს:
- სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინასასამართლო პალატას - გონივრულ ვადაში განიხილოს პროკურორის მოთხოვნა განჩინებების გამოცემასთან დაკავშირებით;
- სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს და რომის სტატუტის წევრ სახელმწიფოებს - განჩინებების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, ეფექტიანად იმოქმედონ მათ აღსასრულებლად;
- სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს, კანცელარიასა და სასამართლოს ადგილობრივ ოფისს - აქტიურად განაგრძონ საზოგადოების ინფორმირება, მათ შორის დაზარალებულებსა და მათ წარმომადგენლებს მიაწოდონ ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ;
- სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს დაზარალებულთა ნდობის ფონდს -აქტიურად გააძლიეროს 2008 წლის აგვისტოს ომის დაზარალებულებისთვის მხარდამჭერი მანდატის განხორციელება.
დამატებით, იმის გათვალისწინებითაც, რომ ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ (II)2008 წლის 8-12 აგვისტოს აქტიური ფაზაზე იურისდიქციის გამომრიცხველ მიზეზთა შორის დაასახელა სავარაუდო დაზარალებულთა და სადავო ინციდენტთა დიდი რაოდენობა, წარდგენილი მტკიცებულებების მასშტაბი და შესაბამისი გარემოებების დადგენის სირთულე, და მიუთითა, რომ „ასეთი სიტუაციები უპირატესად რეგულირდება სხვა სამართლებრივი ნორმებით, გარდა [ევროპული] კონვენციისა. კონკრეტულად, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართალი ან შეიარაღებული კონფლიქტის სამართლით,“ „საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის“ დაზარალებულებთან მიმართებით სამართლის აღსრულების უპირატესი ინტერესის გათვალისწინებით, მოუწოდებს:
- სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს - აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების სიმძიმისა და მასშტაბების გათვალისწინებით, აქტიურად განაგრძოს გამოძიება, რათა ყურადღების მიღმა არ დარჩეს რუსეთის ფედერაციის მაღალჩინოსანი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი.
კონფლიქტების და მოლაპარაკებების საერთაშორისო კვლევითი ცენტრი
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის 2003 წელს შეიქმნა და მისი მიზანია დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცება და გენოციდის, აგრესიის, ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისათვის პასუხისმგებლობის დამკვიდრებისა და ამგვარ დანაშაულთა მსხვერპლთათვის სამართლებრივი დახმარების უზრუნველყოფა ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე. 2010 წლიდან საქართველოს კოალიცია არის გლობალური კოალიციის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის წევრი. კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები 2008 წლიდან დღემდე აქტიურად არიან ჩართულნი მიმდინარე პროცესებში და წარმოადგენენ ომის შედეგად დაზარალებულ დევნილთა ინტერესებს როგორც ეროვნულ დონეზე, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინაშე.

International Criminal Court (ICC) Prosecutor Karim Khan have filed an application to the Court on March 10, 2022, requesting the issuance of arrest warrants against three Ossetian officials on charges of alleged war crimes committed in the period August 08-27, 2008. At the time of committing the crimes, all three persons were senior officials in the so-called de facto South Ossetian administration. Mikhail Mindzaev (the Minister of Internal Affairs of the so-called de facto South Ossetia), Hamlet Guchmazov (Head of the Preliminary Detention facility of the so-called de facto South Ossetia); David Sanakoev (“Ombudsman” of the so-called de facto South Ossetia) is charged with committing war crimes, namely: unlawful confinement, torture, inhuman treatment, outrages upon personal dignity, hostage-taking, forced displacement. It should be noted, however, that there was also evidence against Vyacheslav Borisov, who was a Major General in the Armed Forces of the Russian Federation and Deputy Commander of the Airborne Forces during the events of 2008, and who deliberately participated in the execution of some of the above crimes. An arrest warrant could not be issued for him because he is deceased.
The Prosecutor states in his public statement that at the time of the events of 2008, the majority of the Georgian civilian population living in South Ossetia had to flee to the undisputed territory of Georgia. Russian forces and the so-called South Ossetian forces captured Georgian civilians, mostly the elderly and the sick, who were unable or unwilling to abandon their homes and flee the fighting. They were not given a valid reason for their capture and detention, nor were they afforded any kind of procedural right. According to the Prosecutor, the evidence shows that many of these people were unlawfully confined in unsanitary and unsafe conditions, insulted, beaten, tortured, and humiliated. The Prosecutor clearly indicates that these crimes took place in the context of the Russian occupation regime.
It should be noted that the Office of the Prosecutor of the Court started a preliminary examination on August 14, 2008, into the crimes committed during the August war. In October 2015, the Office of the Prosecutor of the Court made a referral and requested authorization from the Pre-Trial Chamber to initiate an investigation, which was upheld by the Judges in January 2016. The referral and the Judgment of the Pre-Trial Chamber revealed the scope of the investigation, which includes: crimes committed between 1 July and 10 October 2008, including crimes against humanity, such as killings, forcible displacement and persecution of civilians, and war crimes: attacks against civilians, deliberate attacks on peacekeepers, destruction of property and looting.
It is an important circumstance that the Prosecutor draws a parallel with the current situation in Ukraine and explains that the existence of the above-mentioned prohibited pattern of conduct is also clearly evident in the situation in Ukraine. Whether the Prosecutor's request for an arrest warrant will be granted must be decided by the Pre-Trial Chamber of the International Criminal Court.
The Georgian Coalition for the International Criminal Court welcomes Prosecutor Khan's decision to request the issuance of Arrest Warrants against three persons.
In addition, we point out that it is a fact that Russia led military operations in Georgia in 2008, which is why the above-mentioned conflict qualifies as an international armed conflict. Russia's political and military leaders bear the primary responsibility for international crimes committed in Georgia. If only high-ranking officials of the separatist regime are held accountable for war crimes and crimes against humanity, it will only contribute to a sense of impunity among high-ranking officials of the Russian Federation. A clear example of this is the current events in Ukraine, which, according to the Prosecutor himself, repeat the content of the criminal acts committed in Georgia.
We believe that the decision of the Prosecutor of the International Criminal Court is a step forward, but it should be emphasized that there are several problems with the investigation and ongoing processes conducted by the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court, both nationally and internationally, which have been repeatedly raised.
In order for the International Criminal Court to contribute to the strengthening of international peace and security, the Georgian Coalition for the International Criminal Court calls on:
• The Pre-Trial Chamber of the International Criminal Court - to consider within a reasonable time the request of the Prosecutor to issue Rulings;
• The Office of the Prosecutor of the International Criminal Court and the Member States of the Rome Statute - to act effectively to enforce Rulings if they are upheld;
• The Office of the Prosecutor of the International Criminal Court, the Registry and the local office of the Court - to actively inform the public, including the victims and their representatives, to inform them of the progress of the investigation;
• Trust Fund for Victims of The International Criminal Court (ICC) - to actively strengthen the implementation of the support mandate for the victims of the August 2008 war.
In addition, given that the European Court of Human Rights in the case of Georgia v. Russia (II) cited a large number of alleged victims and disputed incidents, the scale of the evidence presented and the difficulty of establishing the relevant circumstances as reasons for excluding jurisdiction in the active phase of 8-12 August 2008, and pointed out that “such situations are predominantly governed by legal norms other than the [European] Convention. Specifically, under International Humanitarian Law or the Law of Armed Conflict, the Georgian Coalition for the International Criminal Court, taking into account the overriding interest of law enforcement concerning victims, calls for:
• The Office of the Prosecutor of the International Criminal Court - Given the gravity and scale of the crimes committed by the Russian Federation during the August war, to actively pursue the investigation so that the issue of accountability of high-ranking officials of the Russian Federation is not left beyond attention.
Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Victims of Torture (GCRT)
Human Rights Centre (HRC)
The Georgian Coalition for the International Criminal Court was established in 2003 with the aim of strengthening democracy and the rule of law and establishing responsibility for crimes against genocide, aggression, war, and humanity and providing legal assistance to victims of such crimes at the national and international levels. Since 2010, the Georgian Coalition has been a member of the Global Coalition for the International Criminal Court. Coalition organizations have been actively involved in ongoing processes since 2008 and represent the interests of war-affected IDPs at the national level, as well as before the European Court of Human Rights and the International Criminal Court.