22 დეკემბერი, 202020:19
2020 წლის 22 დეკემბერს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) და ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულმა ცენტრმა (EHRAC) გაეროს ქალთა დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტს (CEDAW) ინდივიდუალური კომუნიკაციით მიმართეს. საჩივარი 2015 წელს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე 12 წლის ბავშვის გაუპატიურებას ეხება, რომელზეც დამნაშავე პასუხისგებაში არ მიცემულა.
საქმე პირველია, რომელსაც საერთაშორისო ორგანო საქართველოსთან მიმართებით განიხილავს სექსუალური ძალადობის საკითზე და ასევე იმსჯელებს ბავშვთან და შშმ პირთან მიმართებით სახელმძღვანელო სტანდარტებზე.

On December 22, 2020, the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) and the European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC) individually addressed the Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) of the UN. The complaint was referred to the rape of a 12-year-old child with disabilities in 2015, for which the perpetrator was not brought to justice.
The case is the first to be considered by an international body on sexual violence in Georgia and will also discuss guidelines for children and persons with disabilities.