საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დისკრიმინაციულ, ადამიანის უფლებების და დემოკრატიის
2024 წლის 17 სექტემბერს საქართველს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო ,,ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონი და მასთან დაკავშირებული ცვლილებების პაკეტი. აღნიშნული კანონი ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებების ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებს, იწვევს ადამიანის ძირითადი უფლებების, მათ შორის, გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებების გაუმართლებელ შეზღუდვას, აქტივისტურ, შემოქმედებით, მეცნიერულ საქმიანობაზე ცენზურის დაწესებასა და ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის წახალისებას. საკანონმდებლო ცვლილებები ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ და სისხლისსამართლებრივ სანქციებს, რომლებითაც, ფაქტობრივად აქტივიზმის, სამეცნიერო და პროფესიული საქმიანობის და ჯანდაცვის გარკვეული ფორმების კრიმინალიზებას ახდენს.
კანონი მთლიანად ეფუძნება მცდარ, სიძულვილის შემცველ ნარატივებს, რითაც ფაქტობრივად, ახალისებს სიძულვილით მოტივირებულ ძალადობას.
აღსანიშნავია, რომ მმართველ გუნდს, ასევე, ინიციირებული აქვს მსგავსი შინაარსის საკონსტიტუციო ცვლილებების პაკეტი, რომლის მიღებაც საქართველოს კონსტიტუციით განმტკიცებულ რიგ უფლებებს რეალურ შინაარსს გამოაცლის და თავად კონსტიტუციას აქცევს შეუსაბამოდ ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებულ უფლებებთან და თავისუფლებებთან, რომელთა დაცვაც კონსტიტუციით გათვალისწინებული ვალდებულებაა. 1
ქვემოთ წარმოდგენილია ის უფლებრივი საკითხები, რომლებიც მიმდინარე საკანონმდებლო ცვლილებებით ირღვევა:
• პირადი ცხოვრების დაცულობის უფლების დარღვევა
სექსუალური ორიენტაცია და გენდერული იდენტობა პირადი სფეროს მნიშვნელოვან ელემენტებს წარმოადგენს და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-8 მუხლით (პირადი ცხოვრების პატივისცემა) არის დაცული 2. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დადგენილი პრაქტიკის მიხედვით, იმ შემთხვევაში, როდესაც განსხვავებული მოპყრობა მხოლოდ პირის სექსუალურ ორიენტაციას ემყარება, სახეზეა დისკრიმინაციული მოპყრობა 3. ადამიანის უფლებათა სამართალში ისედაც არ არსებობს ერთნაირსქესიანი წყვილების ქორწინების აღიარების ვალდებულება, თუმცა  სახელმწიფო ვალდებულია ყველა ადამიანი უზრუნველყოს პირადი ცხოვრების დაცულობისთვის საჭირო მინიმალური გარანტიებით 4 .
მაშინ, როდესაც საქართველოში ლგბტქი+ თემის წევრების პირადი ცხოვრების დაცულობა ისედაც მყიფე და პრობლემურია, პარლამენტი, მიღებული საკანონმდებლო პაკეტით, კიდევ უფრო უწყობს ხელს ლგბტქი+ ადამიანების სტიგმატიზაციას, აწესებს შეზღუდვებს, მათ შორის, ისეთ უფლებებზე, რომელთა დიდი ნაწილიც საქართველოში მცხოვრებ ლგბტქი+ ადამიანებს ისედაც არ გაჩნიათ და ცდილობს შექმნას მცდარი წარმოდგენა, თითქოს ოჯახური ღირებულებების დაცვა შეუთავსებელია ლგბტქი+ ადამიანების პირადი ცხოვრების დაცვასთან.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკის მიხედვით, გენდრული იდენტობა, ასევე, წარმადგენს პერსონალური იდენტობის ნაწილს, რომელიც კონვენციის მე-8 მუხლის დაცვის ქვეშ ექცევა 5. აღსანიშნავია, რომ საკანონმდებლო ცვლილებებით გათვალისწინებული ნორმები არამხოლოდ მნიშვნელოვნად აუარესებს ტრანსგენდერი ადამანების პირადი ცხოვრების დაცულობის უფლებას, რომელიც ისედაც შეუსაბამოა საერთაშორისო სტანდარტებთან 6 , არამედ, ასევე ახდენს ტრანს-სპეციფიური ჯანდაცვის ფორმების კრიმინალიზებას, როგორიცაა, მაგალითად ჰორმონოთერაპია. ასეთ სერვისზე წვდომის არარსებობამ შესაძლოა მენტალური ჯანმრთელობის მნიშვნელოვანი გაუარესება გამოიწვიოს და სიცოცხლესთან დაკავშირებული რისკები შექმნას ტრანსგენდერი ადამიანებისთვის 7.
• გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა და ცენზურა
გამოხატვის თავისუფლება წარმოადგენს შეუცვლელ პირობას ადამიანის თავისუფალი განვითარებისთვის და აუცილებელია ნებისმიერი საზოგადოებისთვის 8. ადამიანის უფლებების განხილვა, ისევე როგორც სახელოვნებო გამოხატვა, აღნიშნული ფუნდამენტური უფლების განუყოფელი ნაწილია 9. სახელმწიფოს აქვს ვალდებულება, უზრუნველყოს გამოხატვის თავისუფლების დაცვა სექსუალური ორიენტაციის და გენდერული იდენტობის საფუძველზე დისკრიმინაციის გარეშე, რაც მოიცავს აზრის გავრცელებისა და ინფორმაციის მიღების თავისუფლებას 10
კანონი, ფაქტობრივად, კრძალავს ისეთი ინფორმაციის გავრცელებას, რომელიც ლგბტქი+ საკითხებს შეეხება. აღნიშნული შეეხება როგორც აქტივისტურ, ისე შემოქმედებით, სამეცნიერო და აკადემიურ საქმიანობას. საფუძველს არის მოკლებული მსგავსი შეზღუდვის დაწესება არასრულწლოვანთა დაცვის მოტივით 11.
ეს შეზღუდვა გამოიწვევს მსუსხავ ეფექტს, აქტივისტების, ხელოვანების, მეცნიერების, სამდიცინო და აკადემიური სფეროს წარმომადგენლებისთვის. რუსეთში მსგავსმა აკრძალვამ უკვე გამოიწვია წიგნების, ფილმების, ხელოვნების სხვა ნაწარმოებების ბრუნვიდან ამოღება, არტისტებისა და მედიის გამოხატვის თავისუფლების კიდევ უფრო შეზღუდვა, გამომცემლობებსა და ხელოვანებში თვითცენზურის გავრცელება სანქციების შიშის გამო 12.
• შეკრების თავისუფლების შეზღუდვა
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალში, არ არსებობს 13 არავითარი ორაზროვნება იმასთან დაკავშირებით, რომ ლგბტქი+ ადამიანებს აქვთ უფლება ღიად გამოხატონ თავიანთი სექსუალური ორიენტაცია და იბრძოლონ საკუთარი უფლებებისთვის, მათ შორის, შეკრებისა და მანიფესტაციის გზით, მაშინაც კი, როდესაც ამ უფლებების შესახებ კონსენსუსი არ არსებობს. ადამიანის უფლებების სულისკვეთებასთან შეუსაბამოა ისეთი რეალობა, როდესაც უმცირესობის მიერ 14 საკუთარი უფლებებით სარგებლობა დამოკიდებულია იმაზე, თუ რამდენადაა იგი მიღებული უმრავლესობის მიერ. ასეთ შემთხვევაში ნებისმიერი უმცირესობის შეკრებისა და გამოხატვის უფლებები არაპრაქტიკულ, თეორიულ მოცემულობად გადაიქცეოდა 15.
მაშინ, როდესაც საქართველოში შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებით სარგებლობის კუთხით მნიშნელოვანი გამოწვევები არსებობს, ეს უფლება განსაკუთრებით მიუწვდომელია ლგბტქი+ ადამიანებისთვის 16. ნაცვლად იმისა, რომ სახელმწიფომ დაიცვას შეკრებისა და მანიფესტაციის კონსტიტუციითა და საერთაშორისო სამართლით განმტკიცებული სტანდარტები, იგი ცდილობს ახალი შეზღუდვების მიღებას, რომელიც საქართველოში შეკრების უფლებასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ მდგომარეობას მნიშვნელოვნად გააუარესებს.
• სიძულვილით მოტივირებული ძალადობის წახალისება
ლგბტქი+ ადამინები არიან ერთ-ერთი ყველაზე დაუცველი და სტიგმატიზირებული ჯგუფი საქართველოში 17. კანონი იწვევს ლგბტქი+ ადამიანების მიმართ არსებული მცდარი წარმოდგენების და სიძულვილის კიდევ უფრო გაძლიერებას 18.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სახელმწიფო პოლიტიკა აქამდეც გამოირჩეოდა ჰომოფობიითა და ტრანსფობიით მოტივირებული ძალადობის მიმართ შემწყნარებლური დამოკიდებულებით 19. მაგალითად, 2021 წელს ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილებაში მიუთითა, რომ ლგბტქი+ პირებზე განხორციელებული ძალადობის უპრეცედენტო მასშტაბზე ზეგავლენას ახდენს ხელისუფლების უმოქმედობა, რომელმაც  ვერ ჩაატარა დროული და ობიექტური გამოძიება თემზე წარსულში განხორციელებული თავდასხმების თაობაზე და მიუთითა საქმეზე ,,იდენტობა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ”, რომელზეც სასამართლომ დარღვევა 2015 წელს დაადგინა.
მაშინ, როდესაც ლგბტქი+ თემის წევრები ისედაც ხშირად განიცდიან ძალადობას როგორც ოჯახში, ისე ოჯახის გარეთ, ხოლო ტრანსგენდერი ადამიანები სიძულვილით მოტივირებული ძალადობის მიმართ განსაკუთრებით მოწყვლად ჯგუფს მიეკუთვნებიან, ამგვარი დისკრიმინაციული საკანონმდებლო ინიციატივების შემოტანა და სახელმწიფოს წარმომადგენლების მხრიდან მცდარი, სიძულვილის შემცველი რიტორიკის გავრცელება კიდევ უფრო დიდი საფრთხის ქვეშ აყენებს ლგბტქი+ თემის წევრებს20. ამასთანავე, მსგავსი საკანონმდებლო ინიციატივების მავნე გავლენა სცდება საზოგადოების ცალკეული ჯგუფების ფარგლებს და იწვევს ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით ზოგადი მდგომარეობის გაუარესებას, მათ შორის, საზოგადოებაში სიძულვილით მოტივირებული ძალადობის წახალისებას21.
ჰომოფობიური/ტრანსფობიური საკანონმდებლო პაკეტის მიღების მომდევნო დღეს, 18 სექტემბერს, ტრანსგენდერი ქალის, კესარია აბრამიძის მკვლელობამ კიდევ ერთხელ შეახსენა საზოგადოებას სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის სიმძიმე. სამწუხაროდ, სახელმწიფო ბოლო პერიოდში წარმოებული სიძულვილის კამპანიით კიდევ უფრო ზრდის ქალების და ლგბტქი+ ადამიანების წინაშე არსებულ საფრთხეებს. მნიშვნელოვანია, საგამოძიებო უწყებებმა სწორად შეაფასონ სიძულვილის მოტივი და, ასევე, მოახდინონ საზოგადოების ინფორმირება, თუ რამდენად იყო სამართალდამცავი უწყებებისთვის ცნობილი ძალადობის ფაქტების შესახებ და რატომ ვერ მოხერხდა ფემიციდის მორიგი ფაქტის თავიდან აცილება.
• კანონის მავნე ზეგავლენა ბავშვების უფლებებზე
სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის დაკავშირება ბავშვების უფლებებზე თავდასხმასთან, წარმოადგენს აშკარა მცდელობას, რომ ადამიანის უფლებებისთვის დამახასიათებელი ენა გამოყენებული იყოს დისკრიმინაციული პოლიტიკის გასატარებლად, რაც ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სამართალს ეწინააღმდეგება22
მიუხედავად იმისა, რომ კანონის დასახელებაში სიტყვები ,,არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ” არის გამოყენებული, იგი თავად აყენებს ბავშვებს სხვადასხვა უფლების დარღვევის რისკის, მათ შორის, ძალადობისა და ბულინგის მომეტებული საფრთხის წინაშე. აღსანიშნავია, რომ თავად გაეროს ბავშვის უფლებების კომიტეტმაც  მოუწოდა საქართველოს უარი ეთქვა მსგავსი შინაარსის მქონე კონსტიტუციური კანონის პროექტზე.23
საქართველოს პრეზიდენტს:
ვეტო დაადოს ,,ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ“ ცვლილებების პაკეტს.
უარი თქვას დისკრიმინაციულ, სიძულვილის გამაღვივებელ და ადამიანის უფლებების საწინააღმდეგო ინიციატივებზე. თუ პრეზიდენტი ,,ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ“ ცვლილებების პაკეტს ვეტოს დაადებს, არ დაძლიოს იგი.
ხელისუფლების ყველა შტოს წარმომადგენლებს:
არ გაავრცელონ სიძულვილის შემცველი, დისკრიმინაციული ნარატივები და თავიანთი კომპეტენციის ფარგლებში იზრუნონ თანასწორობის გაძლიერებისა და ადამიანის უფლებების დაცვისთვის.
1 იხ. საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლი.
2 CASE OF BEIZARAS AND LEVICKAS v. LITHUANIA, 41288/15, 2020, პარ. 109; CASE OF A.P., GARÇON AND NICOT v. FRANCE,  79885/12, 52471/13, 52596/13, 2017, პარ. 123.
3 CASE OF E.B. v. FRANCE, 43546/02, 2008, პარ. 93.
4 FEDOTOVA AND OTHERS v. RUSSIA, 40792/10, 30538/14 and 43439/14, 2023.
5 GARÇON AND NICOT v. FRANCE,  79885/12, 52471/13, 52596/13, 2017, პარ. 123.
6 A.D. and Others v. Georgia, 57864/17, 79087/1755353/19.
7 ILGA-Europe statement, 18.09.2024, https://www.ilga-europe.org/news/statement-the-president-of-georgia-must-not-sign-on-family-values-and-the-protection-of-minors-legislative-package-into-law/, [19.09.2024].
8 Human Rights Committee, General comment No. 34, para 2, https://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/docs/gc34.pdf, [19.09.2024].
9 იქვე, პარ 11.
10 Recommendation CM/Rec(2010)5 of the Committee of Ministers to member states on measures to combat discrimination on grounds of sexual orientation or gender identity, par 13-16, https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectID=09000016805cf40a, [19.09.2024].
11 CASE OF ALEKSEYEV v. RUSSIA, 4916/07, 25924/08, 14599/09, 2010, პარ. 86.
12 Euronews, From museums to book publishing: How Russia's new anti-LGBTQ laws will impact culture, 2022 https://www.euronews.com/culture/2022/12/06/from-museums-to-book-publishing-how-russias-new-anti-lgbtq-laws-will-impact-culture, [19.09.2024].
13 CASE OF ALEKSEYEV v. RUSSIA, 4916/07, 25924/08 and 14599/09, 2010, პარ 84.
14 იქვე, პარ. 81.
15 იქვე.
16 მაგალითად იხ. CASE OF IDENTOBA AND OTHERS v. GEORGIA,  73235/12,  2015, ასევე CASE OF WOMEN’S INITIATIVES SUPPORTING GROUP AND OTHERS v. GEORGIA, 73204/13, 74959/13, 2021.
17 Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions, Brussels, SWD(2023) 697 final,  8.11.2023, 40.
18 Venice Commission, OPINION ON THE DRAFT CONSTITUTIONAL LAW ON PROTECTING FAMILY VALUES AND MINORS, CDL-AD(2024)021, 2024, 13, https://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-AD(2024)021-e [19.09.2024].
19 მაგალითად, დღემდე არ არიან დასჯილები 2021 წლის 5 ივლისის ძალადობის ორგანიზატორები.
20 საია, სახელმწიფოს რეაგირება გენდერულად მოტივირებულ ძალადობაზე საქართველოში კანონმდებლობისა და პრაქტიკის ანალიზი, 2024, 60-61.

20 September, 202406:44
On September 17, 2024, the Georgian Parliament adopted the Law of Georgia "On Family Values and Protection of Minors" and a related package of amendments after the third hearing. This law contradicts both national and international human rights standards, resulting in the unjustified restriction of fundamental rights, including freedom of expression and assembly. It introduces censorship of activism, creative, and scientific activities, while promoting homophobia and transphobia. The legislative amendments include administrative and criminal sanctions, effectively criminalizing certain forms of activism, professional work, and healthcare services.
The law is entirely based on false, hateful narratives, thus in effect fueling hate-motivated violence.
It should be noted that the governing party has also initiated a package of constitutional amendments with similar content. The adoption of these amendments would strip several rights enshrined in the Constitution of Georgia of their substantive meaning, rendering the Constitution inconsistent with universally recognized human rights and freedoms. This would undermine the Constitution's fundamental obligation to protect these rights, as stipulated within its provisions.1
The legal issues violated by the current legislative changes are outlined below
• Violation of the right to privacy
Sexual orientation and gender identity are key aspects of an individual's personal life and are protected under Article 8 (the right to respect for private life) of the European Convention on Human Rights. 2According to established case law of the European Court of Human Rights, when differential treatment is based solely on a person’s sexual orientation, it constitutes discriminatory treatment. 3 While human rights law already does not impose an obligation on states to recognize same-sex marriage, the state is required to ensure that all individuals are afforded the minimum guarantees necessary for the protection of private life.4
At a time when the protection of the personal lives of LGBTQI+ community members in Georgia is already fragile and problematic, the Parliament, through the recently adopted legislative package, further fuels the stigmatization of LGBTQI+ individuals. These laws impose additional restrictions on rights that LGBTQI+ people already do not have in Georgia. The legislation perpetuates the false notion that protecting family values is incompatible with safeguarding the privacy and rights of LGBTQI+ individuals, reinforcing harmful misconceptions.
According to the practice of the European Court of Human Rights, gender identity is a fundamental part of personal identity and is protected under Article 8 of the Convention. 5 The legislative changes not only significantly worsen the already inadequate respect for private life of transgender individuals, which is inconsistent with international standards, but also criminalize trans-specific healthcare, including hormone therapy. Denying access to such essential services can lead to significantly worsened mental health outcomes for trans people, which can be life-threatening.
• Restriction of freedom of expression and censorship
Freedom of expression is an essential condition for the free development of individuals and is crucial for any society. The discussions about human rights, as well as various artistic expressions, form an integral part of this fundamental right. The state is obligated to protect freedom of expression without discrimination based on sexual orientation and gender identity. This protection includes the freedom to disseminate opinions and receive information, ensuring that all individuals can freely express themselves and access diverse perspectives.
The law, in fact, prohibits the dissemination of such information that relates to LGBTQI+ issues. This applies to both activism, creative, scientific and academic activities. There is no reason to impose such a restriction on the grounds of protection of minors.
This restriction will have a chilling effect on activists, artists, scientists, law enforcement, and academics. A similar ban in Russia has already resulted in the removal of books, films, and other works of art from circulation, further restricting the freedom of expression for artists and the media. It has also led to widespread self-censorship among publishing houses and artists, driven by fear of sanctions. This stifling environment undermines creativity, academic freedom, and open discourse, which are essential to a democratic society.
• Restriction of freedom of assembly
In international human rights law, there is no ambiguity regarding the right of LGBTQ+ individuals to openly express their sexual orientation and to advocate for their rights, including through assembly and demonstration, regardless of whether there is consensus on these rights.  It is inconsistent with the spirit of human rights to have the enjoyment of rights for a minority contingent upon the acceptance of the majority. Such a reality would render the rights to assembly and expression for any minority a mere theoretical concept.
Significant challenges to the right to assembly and demonstration already exist in Georgia, this right is particularly inaccessible for LGBTQI+ individuals. Instead of safeguarding the standards of assembly and demonstration established by the Constitution and international law, the state is seeking to adopt new restrictions that will substantially worsen the legal situation regarding the right to assembly in Georgia. This approach not only undermines the rights of marginalized communities but also erodes the fundamental principles of democracy and human rights.
• Encouraging hate-motivated violence
LGBTQ+ people are one of the most vulnerable and stigmatized groups in Georgia. The law further reinforces existing misconceptions and hatred towards LGBTQI+ people.
It is important to note that the state policy of Georgia has been marked by a tolerance of violence motivated by homophobia and transphobia. For instance, in 2021, the European Court indicated in its decision that the unprecedented scale of violence against LGBTQI+ individuals is influenced by the government's inaction, which failed to conduct timely and objective investigations into past attacks on the community. The Court referenced the case "Identoba and Others v. Georgia," in which it found violations in 2015, underscoring the ongoing issues related to the protection of LGBTQI+ rights in the country.
At a time when members of the LGBTQI+ community frequently face violence both within families and in broader society, and when transgender individuals are particularly vulnerable to hate-motivated violence, the introduction of discriminatory legislative initiatives and the spread of false, hateful rhetoric by state representatives further endanger LGBTQI+ individuals. Additionally, the harmful effects of such legislative measures extend beyond specific groups, contributing to a deterioration of the overall human rights landscape and fostering an environment that encourages hate-motivated violence in society.
The day after the adoption of the homophobic and transphobic legislative package, on September 18, the murder of transgender woman Kesaria Abramidze served as a stark reminder of the severity of hate crimes. Unfortunately, the state's recent hate campaign is exacerbating the threats faced by women and LGBTQ+ individuals. It is crucial for investigative agencies to accurately assess the hate motives behind such acts of violence and to inform the public about what law enforcement agencies knew regarding prior incidents of violence and why they were unable to prevent yet another case of femicide.
Harmful impact of the law on children's rights
Linking sexual orientation and gender identity to attacks on children's rights is a clear attempt to use the language of human rights to promote discriminatory policies that are contrary to international human rights law.
Although the title of the law includes the phrase "on the protection of minors," it exposes children to various risks of rights violations, including increased risk of violence and bullying. Furthermore, it is noteworthy that the UN Committee on the Rights of the Child has specifically urged Georgia to reject the draft constitutional law with similar content.
We call on
To the President of Georgia:
Veto the package of amendments "On Family Values ​​and Protection of Minors".
Parliament of Georgia:
Reject discriminatory, hateful and anti-human rights initiatives. If the President vetoes the package of amendments "On Family Values ​​and Protection of Minors", it should not be overridden.
To representatives of all branches of government:
Not to spread hateful, discriminatory narratives and to take care within their competence to promote equality and protect human rights.
1 see Article 4 of the Constitution of Georgia.
2 CASE OF BEIZARAS AND LEVICKAS v. LITHUANIA, 41288/15, 2020, Para. 109; CASE OF A.P., GARÇON AND NICOT v. FRANCE,  79885/12, 52471/13, 52596/13, 2017, Para. 123.
3 CASE OF E.B. v. FRANCE, 43546/02, 2008, Para. 93.
4 FEDOTOVA AND OTHERS v. RUSSIA, 40792/10, 30538/14 and 43439/14, 2023.
5 GARÇON AND NICOT v. FRANCE,  79885/12, 52471/13, 52596/13, 2017, para. 123.
6 A.D. and Others v. Georgia, 57864/17, 79087/1755353/19.
7ILGA-Europe statement, 18.09.2024, https://www.ilga-europe.org/news/statement-the-president-of-georgia-must-not-sign-on-family-values-and-the-protection-of-minors-legislative-package-into-law/, [19.09.2024].
8 Human Rights Committee, General comment No. 34, para 2, https://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/docs/gc34.pdf, [19.09.2024].
9 Ibid., par 11.
10 Recommendation CM/Rec(2010)5 of the Committee of Ministers to member states on measures to combat discrimination on grounds of sexual orientation or gender identity, par 13-16, https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectID=09000016805cf40a, [19.09.2024].
11 CASE OF ALEKSEYEV v. RUSSIA, 4916/07, 25924/08, 14599/09, 2010, para. 86.
12 Euronews, From museums to book publishing: How Russia's new anti-LGBTQ laws will impact culture, 2022 https://www.euronews.com/culture/2022/12/06/from-museums-to-book-publishing-how-russias-new-anti-lgbtq-laws-will-impact-culture, [19.09.2024].
13 CASE OF ALEKSEYEV v. RUSSIA, 4916/07, 25924/08 and 14599/09, 2010, para 84
14 Ibid para 81
15  ibid
16 For example see:. CASE OF IDENTOBA AND OTHERS v. GEORGIA,  73235/12,  2015, ასევე CASE OF WOMEN’S INITIATIVES SUPPORTING GROUP AND OTHERS v. GEORGIA, 73204/13, 74959/13, 2021.
17 Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions, Brussels, SWD(2023) 697 final,  8.11.2023, 40.
18 Venice Commission, OPINION ON THE DRAFT CONSTITUTIONAL LAW ON PROTECTING FAMILY VALUES AND MINORS, CDL-AD(2024)021, 2024, 13, https://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-AD(2024)021-e [19.09.2024].
19 For example, the organizers of the July 5, 2021 violence have not been punished to date.
20 Gyla, State Response to Gender-Based Violence in Georgia: An Analysis of Legislation and Practice, 2024, 60-61.
21 Ibid
22 European Parliament resolution of 8 July 2021, para. 17. https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0362_EN.html, [19.09.2024].
23 Committee on the Rights of the Child, Concluding observations on the combined fifth and sixth reports of Georgia, 30.05.2024, CRC/C/GEO/CO/5-6, par. 16. https://documents.un.org/doc/undoc/gen/g24/088/87/pdf/g2408887.pdf, [19.09.2024].