21 აგვისტო, 201913:08
საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის ეხმიანება რუსეთის ფედერაციის მიერ ბოლო დღეებში საოკუპაციო ზოლის გაფართოების მორიგ ფაქტს საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, რაც რუსეთის მხრიდან ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების მასობრივ დარღვევას წარმოადგენს.
რუსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი, რასაც შედეგად ახლავს საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებების ხელყოფა, 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ მალევე დაიწყო. ბორდერიზაციის ფარგლებში რუსეთის წარმომადგენლები სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის და აფხაზეთის დე ფაქტო წარმომადგენლებთან ერთად საოკუპაციო ზოლის გასწვრივ თვითნებურად ამონტაჟებენ სასაზღვრო ნიშნებს, ღობეებსა და მავთულხლართებს. აღნიშნული, მიზნად ისახავს, რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების საქართველოს დანარჩენი ტერიტორიისგან ფიზიკურ გამოყოფას. 2017 წლის 20 ნოემბრის მდგომარეობით, საქართველოში, ბორდერიზაციის 30-ზე მეტი ინციდენტი დაფიქსირდა სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის 33 სოფლისა და აფხაზეთის 7 სოფლის  გასწვრივ.
2019 წლის 7 აგვისტოს, სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის ადმინისტრაციული საზღვრის მდებარედ, სოფელ გუგუტიანთკართან კვლავ განახლდა საოკუპაციო ძალების მიერ ხელოვნური ბარიერების აღმართვის უკანონო პროცესი, რომელიც დღემდე გრძელდება. შედეგად, სოფელში მცხოვრები ორი ოჯახის სახლი და საკარმიდამო ნაკვეთი, რომელიც მათი მთავარი საარსებო წყარო იყო, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე აღმოჩნდა. ოჯახები იძულებულნი გახდნენ, საოკუპაციო ძალების მიერ განსაზღვრულ ვადაში, საკუთარი სახლები დაეშალათ და ნაწილები საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადაეტანათ. სოფლის მოსახლეობა შიშობს, რომ ბარიერების აღმართვის პროცესის გაგრძელების შემთხვევაში მათი სახლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცევა. საოკუპაციო ძალები კვლავ აგრძელებენ უკანონო სამუშაოებს, რის შედეგადაც, სოფლის მოსახლეობის ინფორმაციით, სოფლის სარწყავი არხი შესაძლოა მოექცეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე და მოსახლეობას შეეზღუდოს წვდომა წყლით მომარაგებაზე.
რუსეთის სასაზღვრო ძალების მხრიდან საოკუპაციო ხაზთან ასევე გრძელდება საქართველოს მოქალაქეთა უკანონო დაკავების ფაქტები. ა.წ. 17 აგვისტოს, გორის რაიონის სოფელ ახალუბანში, რუსმა სამხედროებმა ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით 7 ადგილობრივი მოსახლე გაიტაცეს. არსებული ინფორმაციით, ისინი საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლის ეკლესიასთან დააკავეს. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დაკავებული პირები ცხინვალის დროებითი მოთავსების იზოლატორში იმყოფებიან. ოჯახის წევრებს არ აქვთ ინფორმაცია, თუ როდის მოხდება დაკავებულ პირთა განთავისუფლება. სოფლის მოსახლეობის ინფორმაციით, სოფელში არ არის გამაფრთხილებელი და ე.წ. სასაზღვრე ნიშნები, შესაბამისად, ადგილობრივი მოსახლეობა, შესაძლოა, გატაცების მსხვერპლი ნებისმიერ ადგილზე აღმოჩნდეს. რუსმა სამხედროებმა ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებით კიდევ ერთი ადგილობრივი მოსახლე ა.წ. 18 აგვისტოს, სოფელ არცევის მიმდებარე ტერიტორიიდან გაიტაცეს.
რუსეთისა და დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ საქართველოს მოქალაქეთა თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტები საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან, ადმინისტრაციული საზღვრის მიმდებარედ, წლების განმავლობაში გრძელდება. სახალხო დამცველის ხელთ არსებული ინფორმაციით, 2011 წლიდან 2018 წლის ჩათვლით, აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის ადმინისტრაციულ საზღვართან მიმდებარედ უკანონო დაკავების/გატაცების მსხვერპლი 2706 ადამიანი გახდა. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებში დაკავებულთა მიმართ ადგილი აქვს არასათანადო მოპყრობის ფაქტებს. ამასთან, დაკავების ადგილებში პირობები, როგორც წესი, არის მძიმე და არასათანადო. დაკავებულ პირებს, ხშირ შემთხვევაში, წართმეული აქვთ ოჯახთან კონტაქტის შესაძლებლობა.
რუსეთის და აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის დე-ფაქტო ხელისუფლებათა მხრიდან განხორციელებული ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების სისტემატური ხელყოფა  წარმოადგენს სამოქალაქო მოსახლეობის დევნას, რომელიც ეთნიკური ნიშნით ხორციელდება; მართლსაწინააღმდეგო ქმედებებს აქვთ ორგანიზებული ფორმა, რეგულარული ხასიათი და მიმართულია ადმინისტრაციული საზღვრის მიმდებარედ მცხოვრები ადამიანების წინააღმდეგ. ასეთი მდგომარეობა წლების განმავლობაში გრძელდება. შესაბამისად, აღნიშნული ქმედებები შეიცავს კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის ნიშნებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის მოვუწოდებთ:
- გამოიყენოს ყველა შესაძლო დიპლომატიური და საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმი რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს ტერიტორიის ოკუპაციის დასრულების და საქართველოს მოქალაქეთა უფლებების ხელყოფის შესაჩერებლად;
- გაააქტიუროს პატრულირება აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის ე.წ. გამყოფი ხაზების გასწვრივ მდებარე იმ სოფლებში, სადაც ფიქსირდება თავისუფლების უკანონო აღკვეთის და ბორდერიზაციის ფაქტები;
- უზრუნველყოს ადამიანთა უსაფრთხოება შესაბამისი საინფორმაციო და საგანმანათლებლო საქმიანობით მაღალი რისკის ადგილებში.
რუსეთის ფედერაციას:
- შეწყვიტოს საქართველოს ტერიტორიის ოკუპაცია, პატივი სცეს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას;
- შეწყვიტოს უკანონო ბორდერიზაცია და ადამიანთა უფლებების მასობრივი დარღვევა, მათ შორის, საქართველოს მოქალაქეთა თავისუფლების უკანონო აღკვეთა და მათი გადაადგილების თავისუფლების უკანონო შეზღუდვა.
საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და საზოგადოებას:
- გაააქტიურონ ძალისხმევა აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში უფლებების მასობრივი დარღვევის წინააღმდეგ საბრძოლველად და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მათი წარმომადგენლობის სადამკვირვებლო საქმიანობის განსახორციელებლად.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს:
- მოახდინოს მიმდინარე პროცესებზე დაკვირვება, დანაშაულის შემცველი ფაქტების შესწავლა და შესაბამისი რეაგირება;
- 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილ კაცობრიობის წინააღმდეგ და ომის დანაშაულებზე პასუხისმგებელ პირთა დროულმა გამოვლენამ და სათანადოდ დასჯამ, შესაძლოა, იქონიოს პრევენციული ეფექტი ადამიანის უფლებების ახლანდელ დარღვევებზე, შესაბამისად, უზრუნველყოს გამოძიების გონივრულ ვადაში დასრულება და დაკავების ორდერების გამოცემა მაღალი თანამდებობის პირების მიმართ, რომლებიც ყველაზე მეტად არიან პასუხისმგებელი ჩადენილ დანაშაულებში.

Russia’s Actions at the Occupation Line of Georgia Constitute Gross Human Rights Violations
Georgian Coalition for International Criminal Court (GCICC) responds to the continual expansion of occupation line inside Georgia’s territory by the Russian Federation which constitutes mass human rights violations.
Soon after the end of the 2008 August War, the government of the Russian Federation started so-called borderization process in Georgia’s territory which grossly violates rights of the local population. The Russian border guards together with the representatives of the de facto administrations of South Ossetia/Tskhinvali region and Abkhazia are arbitrarily installing border markers, fences and barbed wires alongside the occupation line. These actions aim to separate territories occupied by Russia - Abkhazia and South Ossetia/Tskhinvali Region - from the rest of Georgia. By November 30, 2017, over 30 incidents of borderization were observed in Georgia which included 33 villages alongside the dividing line of South Ossetia and seven villages alongside the dividing line of Abkhazia.
On August 7, 2019, the arbitrary process of installing artificial barriers resumed along the administrative boundary line in the village Gugutiantkari which continues till today. As a result, houses of two families and their agricultural plots which represented their main source of income became occupied. The families were forced to dismantle their own houses in the time limit set by the occupied forces and bring the parts over to the territory controlled by Georgia. The local population fears that as a result of the continual erection of barriers, other houses will also be captured in the occupied territories. The occupying forces are continuing the illegal borderization. According to the information provided by the local population, the irrigation system might fall into the occupied territories and the population may lose access to water as a result.
The facts of illegal detention of citizens of Georgia by the Russian border forces are continuing as well. On August 17, 2019, in the village Akhalubani in Gori municipality, the representatives of Russian military forces kidnapped 7 local residents under the charges of the so-called illegal crossing of border. According to the information disseminated by various media sources, they were detained at the church located along the occupation line and are now kept in Tskhinvali temporary detention facilities. The family members do not have information when they will be released. According to the information provided by the local population, there is no warning and so-called border signs in the villages. Therefore, the local residents may be kidnapped from anywhere. The Russian border guards kidnapped one more local resident from the village Artsevi in Gori municipality on August 18, under the charges of the so-called illegal crossing of border.
The facts of restriction of freedom of movement and illegal detention along the administrative boundary line have been ongoing for multiple years. According to the information of Public Defender of Georgia, since 2011 till 2018, 2706 individuals became the victims of illegal detention/kidnapping along the administrative boundary line of Abkhazia and South Ossetia/Tskhinvali region. The facts of ill-treatment against the detained individuals take place in the detention facilities in the occupied territories. The conditions in these facilities are grave and inappropriate. The detained individuals are as usual deprived right to contact their family.
The systematic and severe violations of fundamental human rights by Russia and de facto governments of Abkhazia and South Ossetia/Tskhinvali region constitute persecution of civil population under the ethnic grounds. The unlawful acts directed against the people living along the dividing lines have organized form and take place regularly. This situation has been continuing for years. Therefore, these acts contain the signs of the crimes against humanity.
Considering above mentioned, we call on:
Government of Georgia:
- Use every diplomatic and international legal mechanism in order to end occupation of Georgia’s territory by the Russian Federation and stop severe violations of fundamental human rights of Georgian citizens;
- Activate patrolling in the villages situated along the dividing lines of Abkhazia and South Ossetia/Tskhinvali region where the facts of illegal detention and borderization take place;
- Ensure safety of people with relevant informational and educational work in the places under the high risk of danger.
Russian Federation:
- Stop occupation of Georgia’s territory and respect sovereignty and territorial integrity of Georgia;
- Stop illegal borderization and mass human rights violations, including the illegal detention of citizens of Georgia and restriction of their freedom of movement;
International society and organizations:
- Activate efforts against the mass human rights violations in Abkhazia and South Ossetia/Tskhinvali region and for allowing their representatives to conduct monitoring in the occupied territories.
International Criminal Court:
- Observe ongoing processes, study the crimes and react accordingly.
- Revealing and bringing to justice the individuals responsible for international crimes committed during the 2008 August War may have preventive effect on the ongoing violations. Therefore, the ICC must ensure the completion of investigation in a timely manner and issue arrest warrants against the high government officials who are most responsible for the crimes.