08 აპრილი, 201612:40
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) ეხმიანება მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციას სამუშაო ადგილას სექსუალური შევიწროების შესაძლო ფაქტების თაობაზე. მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს, გავაკეთოთ რამდენიმე განმარტება სექსუალური შევიწროვების თემის სამართლებრივ ასპექტებზე.
საიას მიაჩნია, რომ საქართველოში სექსუალური შევიწროება არის ქალთა დისკრიმინაციის ერთ-ერთი ყველაზე დაფარული ფორმა, რაც ქალებს აყენებს მამაკაცებთან შედარებით დაქვემდებარებულ მდგომარეობაში, ლახავს მათ ღირსებას, ხელს უშლის მათი პოტენციალის სრულ განვითარებასა და შრომითი ურთიერთობების შენარჩუნებას.
გენდერული თანასწორობის შესახებ კანონი განმარტავს დასაქმების ადგილზე სექსუალურ შევიწროებას, თუმცა, მას არ განსაზღვრავს დასჯად ქმედებად. კანონის თანახმად, დაუშვებელია შრომით ურთიერთობებში სექსუალური ხასიათის ნებისმიერი არასასურველი სიტყვიერი, არასიტყვიერი ან ფიზიკური ქცევა, რომელიც მიზნად ისახავს ან იწვევს პირის ღირსების შელახვას ან მისთვის დამამცირებელი, მტრული ან შეურაცხმყოფელი გარემოს შექმნას.’’[1] შრომითი ურთიერთობის გარეთ ასეთ ქმედებას კანონი სრულებით არ განიხილავს.
აღსანიშნავია, რომ ზემოხსენებული კანონი აღსრულების მექანიზმებს არ მოიცავს და ქმედებას არც სხვა საკანომდებლო აქტები არეგულირებს - რაც ნიშნავს იმას, რომ პირს, რომელიც სექსუალურ შევიწროებას სჩადის, არც ადმინისტრაციულსამართლებრივი და არც სისხლისსამართლებრივი სანქცია არ ეკისრება.
მიუხედავად იმისა, რომ საერთაშორისო აქტები  სექსუალურ შევიწროებას მიიჩნევს, როგორც სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის ფორმას,[2] საქართველოს კანონი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ ამგვარ დებულებას არ ცნობს. შესაბამისად, კანონი არ იძლევა შესაძლებლობას სექსუალური შევიწროების ჩამდენ პირს დაეკისროს პასუხისმგებლობა.
ევროპის საბჭოს ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და პრევენციის შესახებ კონვენციის (სტამბოლის კონვენცია) თანახმად, სახელმწიფო ვალდებულია დააწესოს სისხლისსამართლებრივი ან სხვა სანქცია პირებისთვის, რომლებიც სექსუალურ შევიწროებას სჩადიან.[3]  ქმედება უნდა ისჯებოდეს მიუხედავად იმისა, შევიწროება სამუშაო ადგილას ხდება თუ მის გარეთ.
სექსუალური შევიწროების მსხვერპლები შესაძლოა გახდნენ როგორც ქალები, ასევე  მამაკაცები. ამის მიუხედავად, სექსუალური შევიწროება არის გენდერული დანაშაული - მის მსხვერპლთა უმრავლესობას ქალები, ხოლო დამნაშავეებს მამაკაცები წარმოადგენენ. სამუშაო ადგილას ქალთა სექსუალური შევიწროება განსაკუთრებით პრობლემურია, ვინაიდან ქალები, არსებული გენდერული და სამსახურებრივი იერარქიების გამო, ორმაგი ზეწოლის ქვეშ შეიძლება მოექცნენ. ვინაიდან სექსუალური შევიწროების ჩამდენთათვის კანონმდებლობა სასჯელს არ ითვალისწინებს და, ამასთანავე, ამგვარ შევიწროებაზე საუბარი მსხვერპლებისთვის უკავშირდება სტიგმას, დამნაშავეები  სრულებით დაუსჯელი, ხოლო ამგვარი ქმედებები გამოვლენის გარეშე რჩება.
ზემოხსენებულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ პარლამენტს, უსწრაფეს ვადებში მოახდინოს სტამბოლის კონვენციის რატიფიცირება და კონვენციის მოთხოვნების თანახმად სექსუალური შევიწროება გახადოს დასჯადი ქმედება. ამგვარი მუხლის ძალაში შესვლამდე სასამართლომ მიიჩნიოს სექსუალური შევიწროება, როგორც სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის ფორმა.
[1] საქართველოს კანონი გენდერული თანასწორობის შესახებ, მუხლი 6.1 (ბ)
[2] იხ. მაგ. ევროპული პარლამენტის და საბჭოს დირექტივა 2002/73/EC, 23 სექტემბერი, 2002 წელი. ხელმისაწვდომია ბმულზე: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32002L0073
[3] ევროპის საბჭოს კონვენცია ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და პრევენციის შესახებ, მუხლი 40.

The Georgian Young Lawyers Association (GYLA) responds to news reports about possible cases of sexual harassment at workplace. Due to the high public interest, we would like to make several explanations regarding the legal aspects of sexual harassment.
The GYLA believes that sexual harassment is one of the most covert forms of discrimination against women in Georgia which puts women in a subordinated position compared to men, infringes on their dignity, and interferes with full development of their potential and with the maintenance of labor relations.
The Law on Gender Equality gives a definition of sexual harassment, though it does not make it a punishable act. According to the law, it is impermissible to allow the following in labor relations: “any unwanted verbal, non-verbal or physical behavior of sexual nature with the purpose or effect of violating the dignity of a person or creating an intimidating, hostile, or offensive environment.”[1] The law fails to envisage such acts when committed outside labor relations.
It should be noted that the said law does not include an enforcement mechanism and sexual harassment is not regulated by other legislative acts either, which means that a person who commits such an act is subjected to neither administrative nor criminal sanctions.
In spite of the fact that international acts regard sexual harassment as a form of discrimination based on sex,[2] the Law of Georgia on Elimination of All Forms of Discrimination does not recognize such a provision. Therefore, the law does not make it possible to hold perpetrators of sexual harassment accountable.
According to the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence (the Istanbul Convention), the State is obligated to establish criminal or other legal sanctions for persons who commit sexual harassment.[3] The act should be punishable regardless of whether it is committed within or outside the workplace.
Both women and men can become victims of sexual harassment. In spite of this, sexual harassment is a gender-related offense – the majority of its victims are women, while the majority of the perpetrators are men. Sexual harassment at workplace is especially problematic, because, due to the existing gender and work-related hierarchies, women may be subjected to double pressure. As the legislation does not envisage sanctions for perpetrators of sexual harassment and, at the same time, victims may be stigmatized for talking about such harassment, perpetrators are left completely unpunished, and such acts are not exposed.
On the basis of the aforementioned, we call upon the Parliament to ratify the Istanbul Convention within the shortest period possible and to make sexual harassment a punishable act in accordance with the requirements of the Convention. Before such an article enters into force, the courts should regard sexual harassment as a form of discrimination based on sex.
[1] The Law of Georgia on Gender Equality, Article 6.1 (b)
[2] See, for example, Directive 2002/73/EC of the European Parliament and of the Council of 23 September 2002. Accessible at: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32002L0073
[3] The Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, Article 40