2019 წლის 1 ივნისს, სახელმწიფო ინსპექტორის შესარჩევმა საკონკურსო კომისიამ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინსპექტორობის ორი კანდიდატი - ვალერი ლომუაშვილი და ლონდა თოლორია წარუდგინა. საიას მიაჩნია, რომ ინსპექტორობის კანდიდატების შერჩევის დროს კომისიამ დებულებით განსაზღვრული წესი დაარღვია. კერძოდ:
- კომისიის დებულება განსაზღვრავდა, კონკურსში მონაწილეობისათვის წარმოსადგენი დოკუმენტების ნუსხას, მათ შორის, სამოტივაციო წერილის წარმოდგენის ვალდებულებას. ამასთან, კომისიის დებულებაში ნათლად და მკაფიოდ ეწერა, რომ წარმოდგენილ სამოტივაციო წერილში ასახული უნდა ყოფილიყო - კანდიდატის ხედვა ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში არსებული გამოწვევების, გასატარებელი ღონისძიებების, სახელმწიფო ინსპექტორის ინსტიტუტის განვითარებისა და ეფექტიანობის ამაღლების შესახებ.[1]
- ზემოთ აღნიშნული საკითხების სამოტივაციო წერილში ასახვა ისეთივე ვალდებულება იყო, როგორც დებულებით გათვალისწინებული ნებისმიერი სხვა დოკუმენტის წარმოდგენდა. შესაბამისად, კომისიას გასაუბრების ეტაპზე მხოლოდ ის კანდიდატი/კანდიდატები უნდა გადაეყვანა ვინც სრულად აკმაყოფილებდა დებულებით განსაზღვრულ მოთხოვნებს, მათ შორის, სამოტივაციო წერილის ნაწილში;
- კონკურსში მონაწილეობის სურვილი, თავდაპირველ ეტაპზე 48 პირმა გამოხატა, კომისიის დებულების შესაბამისად მომზადებული სამოტივაციო წერილი კი მხოლოდ ერთმა კანდიდატმა - ლონდა თოლორაიამ წარმოადგინა. თუმცა, კომისიის წევრთა უმრავლესობის გადაწყვეტილებით, დებულების მოთხოვნების საწინააღმდეგოდ, კონკურსის შემდეგ ეტაპზე - გასაუბრება, მოწვეული იყო არა ერთი, არამედ 7 კანდიდატი (გასაუბრებაზე 5 გამოცხადდა);
- კომისიამ კანდიდატებთან გასაუბრება 2019 წლის 1 ივნისს ჩაატარა. მიუხედავად იმისა, რომ კომისიის ორმა წევრმა (მათ შორის, საიას თავმჯდომარემ), გასაუბრების ეტაპზე, კონკრეტული პირების მოწვევამდე, კომისიას არაერთხელ სთხოვეს დებულების დაცვა, კომისიის უმრავლესობის გადაწყვეტილებით დებულება მაინც დაირღვა და კომისიამ, ერთის ნაცვლად გასაუბრება 5 პირთან ჩაატარა (საიას თავმჯდომარემ, პროტესტის ნიშნად გასაუბრების პროცესში მონაწილეობა არ მიიღო).
საიას მიაჩნია, რომ კომისიის მიერ უმრავლესობით მიღებული გადაწყვეტილება, გასაუბრების ეტაპზე მოეწვია არა ერთი კანდიდატი (ვის მიერ წარმოდგენილი სამოტივაციო წერილიც დებულებით დადგენილ წესს შეესაბამებოდა), არამედ სხვა კანდიდატებიც, ვისი სამოტივაციო წერილებიც დებულებით განსაზღვრული წესის დარღვევით იქნა წარმოდგენილი, აჩენს ეჭვს, რომ კომისია გასაუბრებას ფორმალურად მიუდგა. აღნიშნულ ეჭვს ისიც აძლიერებს, რომ იმ შემთხვევაში თუ კომისია დებულების შესაბამისად იმოქმედებდა და გასაუბრებაზე მხოლოდ ერთ კანდიდატს დაიბარებდა, საჭირო გახდებოდა ხელახალი კონკურსის ჩატარება (სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ კანონის თანახმად, კომისიამ პრემიერ-მინისტრის არანაკლებ 2 კანდიდატი უნდა წარუდგინოს). სავარაუდოდ, სწორედ ხელახალი კონკურსის ჩატარების თავიდან აცილების მიზნით იყო მოწვეული გასაუბრებაზე დანარჩენი კანდიდატები, საიდანაც საბოლოოდ ორი კანდიდატი წარედგინა პრემიერ-მინისტრს (პრემიერმა კანდიდატები პარლამენტს უკვე წარუდგინა).
ყოველივე ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, საია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს, მხარი არ დაუჭიროს სახელმწიფო ინსპექტორის შესარჩევი საკონკურსო კომისიის დებულების დარღვევით გამოვლენილ რომელიმე კანდიდატს.

Selection of State Inspector Candidates was made with violations
On June 1, 2019, the competition commission for the election of the State Inspector nominated two candidates - Valery Lomuashvili and Londa Toloraia. GYLA believes that during the selection of the candidates of the State Inspector the commission violated the rule set by the statute, namely:
- The statute of the commission determined the list of the documents to be submitted for the competition, including the obligation to submit a cover letter. In addition, the statute of the commission clearly and distinctly stated that the submitted letter should reflect - a candidate's view on the challenges in the field of the protection of human rights, the measures to be taken up, development of the Institute of State Inspector and improvement of effectiveness. [1]
- Reflecting of the above-mentioned issues in the cover letter was the same obligation as presenting any other document prescribed by the statute. Accordingly, the commission had to move only the candidate/candidates who fully met with the demands of the statute, including in the part of the cover letter at the stage of an interview;
- In the early stage, 48 persons expressed their desire to participate in the competition but only one candidate - Londa Toloraia presented the cover letter prepared according to the statute of the commission. However, by the decision of the majority of the members of the commission, at the next interview stage of the competition 7 candidates were invited instead of one (5 candidates have appeared at the interview);
- The Commission held interviews with candidates on 1 June 2019. Despite the fact that at the interview stage before inviting concrete persons, two members (including chairperson of GYLA), has repeatedly asked the commission to protect the statute, by the decision of the majority of the statute was still violated, and the commission had an interview with one person instead of 5 (the chairperson GYLA in protest at their decision did not participate in the interview process).
GYLA believes that the decision made by the majority of the commission to invite not one (the cover letter presented by whom was complied with the rules prescribed by statute), but also other candidates whose cover letters were presented in violation of the rule defined by the statute, raise the suspicion that the commission has formally conducted the interview. This suspicion is also strengthened  by the fact that in case the commission acted in accordance with the statute and invited only one candidate at interview, it would be necessary to hold a new competition (According to the Law of Georgia on the State Inspector service, the commission must introduce at least 2 candidates to the Prime Minister). Presumably, the rest of the candidates were invited at the interview to avoid holding the competition again and finally, two candidates were introduced to the Prime Minister (Prime Minister has already nominated candidates to be elected to the position of the State Inspector to the Parliament).
Given the above, GYLA calls on the Parliament of Georgia do not support any candidate identified in violation of the statute of the competition commission for the election of the State Inspector.
[1] Paragraph 1 of Article 6 of the statute of competition commission for the election of the State Inspector.