საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ეხმიანება 2021 წლის 13 სექტემბერს და წინა დღეებში მასმედიით გავრცელებულ[1] ინფორმაციას, რომლის მიხედვითაც დასტურდება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მხრიდან სავარაუდოდ უკანონო ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის სისტემატური და მასშტაბური ფაქტები. საია გმობს პირთა პირად ცხოვრებაში ჩარევის უხეშ დარღვევებს და მოუწოდებს საქართველოს პროკურატურას დროულად, მიუკერძოებლად და ეფექტიანად აწარმოოს გამოძიება.
მასმედიის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 13 სექტემბერს გამოქვეყნებული ჩანაწერები ძირითადად შეიცავს სასულიერო პირების კერძო კომუნიკაციის უკანონოდ ჩაწერის და შენახვის შესახებ მონაცემებს. ბოლო პერიოდში ხშირად ვრცელდება უკანონო მიყურადებისა და თვალთვალის შესახებ ინფორმაცია,[2]თუმცა 13 სექტემბერს გავრცელებული მონაცემების მასშტაბურობა მიანიშნებს სუს-ის მხრიდან მოქალაქეების ტოტალურ კონტროლზე. გავრცელებული ინფორმაციით სასულიერო პირებთან ერთად უსმენენ არასამთავრობო ორგანიზაციების,[3] სახალხო დამცველის[4] და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს,[5] აგრეთვე ადვოკატსა და კლიენტს შორის დაცულ კონფიდენციალურ საუბრებს.[6]
ადამიანის პირად ცხოვრებას, პირად სივრცესა და კერძო კომუნიკაციას იცავს საქართველოს კონსტიტუცია და არაერთი საერთაშორისო აქტი.[7] სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი კი განსაკუთრებულ კონტროლს აწესებს პირად ცხოვრებაში ჩარევაზე.[8] ხშირია შემთხვევები, როდესაც მრევლს მოძღვართან ტელეფონის მეშვეობით აქვს ისეთ საკითხებზე საუბარი, რაც აღსარების საიდუმლოს მიეკუთვნება. სასულიერო პირების უკონტროლო და უკანონო მიყურადება კი საფრთხეს უქმნის როგორც ადამიანების პირადი ცხოვრების სხვა ასპექტებს აგრეთვე აღსარების საიდუმლოს, რომელსაც გამოძიების მიმდინარეობის პროცესშიც კი იცავს კანონმდებლობა.[9] სავარაუდო ფარული მიყურადება/თვალთვალი ასევე არღვევს კიდევ ერთ ფუნდამენტურ სისხლისსამართლებრივ პრინციპს - ადვოკატსა და კლიენტს შორის კონფიდენციალურ ურთიერთობას,[10] რომლის დაცვის გარეშე შეუძლებელია კლიენტის ნდობის მოპოვება და მისი საპროცესო უფლებების ჯეროვნად შესრულება.
არასამთავრობო ორგანიზაციები, მათ შორის, საია წლების განმავლობაში მიუთითებენ[11] სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის განუსაზღვრელ და უკონტროლო უფლებამოსილებაზე. არსებული კანონმდებლობა ვერ იცავს პირის პირად ცხოვრებას უკანონო ჩარევისგან. ფარული მიყურადება და თვალთვალი გავლენას ახდენს პირთა თავისუფლებაზე. წლებია საკონსტიტუციო სასამართლოგანიხილავს 2017 წლის 1 ივნისის №1231 სარჩელს[12] ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან, კომპიუტერულ მონაცემებთან, მონაცემთა ბანკთან და ზედამხედველობასთან დაკავშირებულ რამდენიმე ნორმის კონსტიტუციურობასთან დაკავშირებით. ვინაიდან საკონსტიტუციო სასამართლო წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა დაცვის მნიშვნელოვან მექანიზმს, მნიშვნელოვანია მის მიერ საკითხის გადაწყვეტა იყოს დროული და ეფექტიანი. აღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ საკონსტიტუციო სასამართლომ დროულად უნდა შეაფასოს გასაჩივრებული ნორმების საქართველოს კონსტიტუციასთან შესაბამისობა, თავის მხრივ, ხელი შეუწყოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მარეგულირებელი კანონმდებლობის დახვეწასა და კანონმდებლობაში ადამიანის უფლებების დაცვის მყარი გარანტიების შექმნას.
მიგვაჩნია, რომ წარსულში პირადი ცხოვრების ხელყოფის არაერთი გამოუძიებელი საქმე კიდევ უფრო ახალისებს და მეტ მასშტაბს სძენს სხვის პირად ცხოვრებაში უკანონოდ ჩარევას. ამ მიმართლებით, წლების განმავლობაში საგამოძიებო ორგანოების არაფექტიანი მუშაობის, საკითხის მნიშვნელობისა და მასშტაბურობის გათვალისწინებით, საქართველოს პარლამენტმა, როგორც მაკონტროლებელმა ორგანომ უნდა შეისწავლოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საქმიანობა.
დადებითად ვაფასებთ მედიასაშუალებების ნაწილის გადაწყვეტილებას მაქსიმალურად დაიცვან არსებული ჩანაწერების გავრცელების პროცესში პირთა პირადი ცხოვრების უფლება. ასევე გვსურს, ჩანაწერების ფიგურანტ პირებს გამოვუცხადოთ სოლიდარობა და საჭიროების შემთხვევაში, გავუწვიოთ სამართლებრივი დახმარება.
ამასთანავე, საია მოუწოდებს:
- დამნაშავეთა გამოვლენის მიზნით აწარმოოს დროული, მიუკერძოებელი, ეფექტიანი გამოძიება.
- მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, საზოგადოებას პერმანენტულად მიაწოდოს ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით.
- განახორციელოს საპარლამენტო ზედამხედველობა და დროულად შექმნას საგამოძიებო კომისია, რომელიც შეისწავლის სუს-ის მხრიდან სავარაუდო მასობრივი უკანონო მიყურადებისა და ადამიანის უფლებების დარღვევაზე მათი გავლენის ფაქტებს.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს:
დროულად უზრუნველყოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მომწესრიგებელი კანონმდებლობის კონსტიტუციასთან შესაბამისობის საკითხის გადაწყვეტა.
[1]ტელეკომპანია პირველის სიუჟეტი - “ სკანდალი: სპეცოპერაცია საპატრიარქოს წინააღმდეგ - სუს-ი მღვდლებს უთვალთვალებს და მათზე კომპრომატებს აგროვებს,“ ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/39baQNC .
[2] ტელეკომპანია პირველის სიუჟეტი „უთვალთვალებდნენ მასწავლებელსაც კი, არკვევდნ ვისთან გაქვთ რომანი, რომ შემდეგ დაგაშანტაჟონ“, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3kcAibZ.
[3] სოციალური სამართლიანობის ცენტრის განცხადება - „სოციალური სამართლიანობის ცენტრი ეხმიანება სუსის უკანონო მუშაობის სავარაუდო ფაქტებს“- ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3AfTeMp .
[4] ტვ. პირველის დიანა ტრაპაიძის დღის ამბები - საქართველოს სახალხო დამცველი საუბრობს 13 სექტემბერს გავრცელებულ ჩანაწერებზე, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3AigwkO .
[5] მთავარი არხის საინფორმაციო გამოშვება მთავარი 3 ზე -„საერთაშორისო სკანდალი - სუს-ი დიპლომატებსაც უსმენს“ - https://bit.ly/3ElNbZe
[6] მთავარი არხის საინფორმაციო გამოშვება -მთავარი არხის დირექტორი საუბრობს მისი როგორც ადვოკატის და კლიენტის კომუნიკაციის დარღვევის შესახებ- ხელმისაწვდომია:
[7] საქართველოს კონსტიტუცია, მუხლი 15. ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენცია, მუხლი (8).
[8] სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი, მუხლი112, 1437 (1).
[9] იქვე, მუხლი 50 (1 გ), მუხლი 1437 (2).
[10] ადვოკატთა შესახებ საქართველოს კანონი, მუხლი 7, 38 (6); სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი, მუხლი 38 (5).
[11] არასამთავრობო ორგანიზაციების მოწოდება - „სამოქალაქო ორგანიზაციები: ხელისუფლება სუს-ს ტოტალური კონტროლის მექანიზმად იყენებს“, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2YSDfpO

The Georgian Young Lawyers' Association responds to the information spread by the mass media[1] on September 13, 2021, and in the previous days, according to which the systematic and large-scale facts of alleged illegal covert eavesdropping and surveillance by the State Security Service are confirmed. GYLA condemns the gross violations of interference with the privacy of individuals and calls on the Prosecution Service of Georgia to conduct a timely, impartial and effective investigation.
According to mass media reports, the recordings published on September 13 mainly contain data on the illegal recording and storage of private communications of the clergy. Recently, there have been frequent reports of illicit eavesdropping and surveillance[2], although the scale of the data released on September 13 indicates the total control of citizens by the State Security Service. In addition, representatives of non-governmental organisations[3], the Public Defender[4] and the diplomatic corps, [5] and confidential conversations between a lawyer and a client, [6] are reportedly being eavesdropped on along with the clergy.
A person's private life, personal space and private communication are protected by the Constitution of Georgia and several international acts.[7] The Code of Criminal Procedure establishes special control over interference with private life.[8] There are frequent cases when the parishioners talk to the pastor on the phone about issues that belong to the sacrament of confession. Uncontrolled and illegal eavesdropping on the clergy threatens other aspects of people's privacy and the sacrament of confession, which is protected by law even during the investigation.[9] Alleged covert eavesdropping/surveillance also violates another fundamental criminal principle - the confidential relationship between a lawyer and client,[10] without which it is impossible to gain the client's trust and adequately exercise their procedural rights.
NGOs, including GYLA, have been pointing[11] to the indefinite and uncontrollable powers of the State Security Service for years. Existing legislation does not protect a person’s privacy from unlawful interference. Covert eavesdropping and surveillance affect the freedom of individuals. For years, the Constitutional Court has been considering the №1231 lawsuit[12] of June 1, 2017, regarding the constitutionality of several norms related to covert investigative activities, computer data, data banking, and surveillance. As the Constitutional Court is an essential mechanism for protecting human rights, it is vital that its resolution must be timely and effective. Given the above, we believe that the Constitutional Court should timely assess the compatibility of the challenged norms with the Constitution of Georgia, in turn, to facilitate the refinement of regulation of covert investigative actions and to create strong safeguards of human rights protection in the legislation.
We believe that the several uninvestigated cases of interference with the privacy of individuals in the past give more incite and scale to the unlawful interference with the privacy of others. In this regard, given the ineffective work of investigative bodies over the years, the importance and scale of the issue, the Parliament of Georgia, as the oversight body, should examine the activities of the State Security Service.
We positively assess the decision of some media outlets to maximally protect the right to privacy of individuals in the process of disseminating existing recordings. We also would like to express solidarity with the persons who appear in the recordings and, if necessary, provide legal assistance.
In addition, GYLA calls:
To the Prosecution Service of Georgia:
To the Parliament of Georgia:
To the Constitutional Court of Georgia:
[1]The footage of Pirveli TV - "Scandal: Special operation against the Patriarchate – State Security Service monitors the priests and collects compromising information about them," is available: https://bit.ly/39baQNC .
[2] The footage of Pirveli TV " "They even have been surveilling the teachers, and they were finding out who you have an affair with so that they could blackmail you later", is available at: https://bit.ly/3kcAibZ.
[3] Statement by the Social Justice Center - "The Social Justice Center responds to allegations of illegal activities of State Security service" – available at: https://bit.ly/3AfTeMp .
[4] Pirveli TV Diana Trapaidze's Daily News - The Public Defender of Georgia speaks about the recordings released on September 13, available at: https://bit.ly/3AigwkO .
[5] Mtavari Channel News Release on Mtavari news at 3 - "International Scandal - State Security Service eavesdropped on Diplomats too" - https://bit.ly/3ElNbZe
[6] Mtavari Channel News Release - the director of the Mtavari channel talks about the violation on his communication as a lawyer and the client - is available:
[7] Constitution of Georgia, Article 15. Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, Article (8).