2019 წლის მაისში საიას ზუგდიდის ოფისის დახმარებით ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალის 2 საქმე წარმატებით დასრულდა:
- მსხვერპლი ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში სისტემატიურად განიცდიდა სხვადასხვა სახის ძალადობას, მათ შორის, შეზღუდული ჰქონდა სატელეფონო კომუნიკაცია მშობლებთან, თავისუფალი გადაადგილება და სოციალური ქსელით სარგებლობა. 2019 წლის მარტში მსხვერპლმა შეძლო დაკავშირებოდა 112-ს და შეეტყობინებინა მის მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტი. შემთხვევის ადგილზე მისულმა პოლიციის თანამშრომლებმა მსხვერპლის მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტზე ოჯახის ყველა წევრის მიმართ გამოსცეს შემაკავებელი ორდერი, თუმცა, არ დაიწყეს გამოძიება სისხლის სამართლის წესით. საიას ზუგდიდის ოფისის დახმარებით, მსხვერპლმა მიმართა ზუგდიდის რაიონულ პროკურატურას. მიმართვის შემდგომ, დაიწყო გამოძიება და სისხლისსამართლებრივი დევნა. საბოლოოდ, გამოძიება სწრაფად და ეფექტურად განხორციელდა და სასამართლომ მოძალადის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა;
- სისხლის სამართლის საქმის წარმოების დროს, მოძალადემ მსხვერპლზე შურისძიების მოტივით, განცხადებით მიმართა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ზუგდიდის რაიონულ სამმართველოს. მან განაცხადა, რომ იყო ცოლის მხრიდან ძალადობის მსხვერპლი და მოითხოვა შემაკავებელი ორდერის გამოცემა. მიუხედავად იმისა, რომ ძალადობის დამადასტურებელი მტკიცებულებები არ არსებობდა, მოძალადის დაცვის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მსხვერპლის წინააღმდეგ შემაკავებელი ორდერი გამოსცა. საიას დახმარებით, ძალადობის მსხვერპლმა ქალმა მის მიმართ უსაფუძვლოდ გამოცემული შემაკავებელი ორდერი სასამართლოში გაასაჩივრა და სასამართლო დავა მოიგო.

Two cases of domestic violence victims have been successfully completed with the assistance of GYLA
In May 2019, 2 cases of female victims subjected to domestic violence have ended successfully with the help of GYLA Zugdidi office:
The victim has been systematically experiencing various forms of violence during the last six years, including limited communication with parents, restriction of free movement and social networking. In March 2019, the victim was able to contact 112 and reported the fact of violence against her. Police officers who came to the scene issued a restraining order against all members of the family on the facts of violence against the victim, but they did not initiate an investigation under criminal law. The victim applied to the Zugdidi District Prosecutor's Office with the assistance of GYLA Zugdidi office. After the application was submitted, an investigation and criminal persecution began. Finally, the investigation was carried out promptly and efficiently, and the court found the abuser guilty and made a conviction;
During the proceedings of the criminal case, the abuser applied to the Zugdidi Regional Division of the Ministry of Internal Affairs, with the motive for revenge for the victims, saying that he was a victim of violence and requested to issue a restraining order. Despite the fact that there was no evidence of violence, the Ministry of Internal Affairs issued a restraining order against the victim for protection of the abuser. With the help of GYLA, a victim of violence appealed the restraining order groundlessly issued against her and won a court dispute.