საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2021 წლის 17 მაისს საქართველოს პარლამენტს ფრაქცია ,,ქართული ოცნებისა“[1] და საქართველოს პარლამენტის წევრების[2] მიერ ამნისტიის შესახებ ინიცირებულ კანონპროექტებთან დაკავშირებით მოსაზრებები წარუდგინა.
დოკუმენტი მიმოიხილავს იმ სამართლებრივ მოცემულობებს, რომლებზეც საერთაშორისო სამართლით აკრძალულია ამნისტიის განხორციელება და, მიზნად ისახავს, ხელი შეუწყოს პოლიტიკური კრიზისის დაძლევის მიზნით, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის ხელმძღვანელობითა და, საქართველოში ევროკავშირის მისიის ხელმძღვანელისა და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის ჩართულობით 2021 წლის 19 აპრილს პოლიტიკურ პარტიებს შორის მიღწეული შეთანხმების საქართველოს კონსტიტუციასა და საერთაშორისო სტანდარტებთან ჰარმონიულ იმპლემენტაციას.
საია მიიჩნევს, რომ სისხლის სამართლის კოდექსის 1441-3 მუხლებზე ამნისტიის გავრცელების შესაძლებლობის სრულ გამორიცხვასთან ერთად, ამნისტია არ უნდა გავრცელდეს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ბ“ და ,,გ“ ქვეპუნქტებზე (სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება ჩადენილი ძალადობით ან იარაღის გამოყენებით/ დაზარალებულის პირადი ღირსების შეურაცხყოფით). იმ შემთხვევაში, თუ არ იქნება გაზიარებული მოსაზრება, 333-ე მუხლთან მიმართებით ამნისტიის გაუვრცელებლობის შესახებ, კანონმა აუცილებლად უნდა გაითვალისწინოს დაზარალებულის თანხმობა, როგორც სავალდებულო წინაპირობა, ამნისტიის სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ბ“ და ,,გ“ ქვეპუნქტებთან მიმართებით გავრცელების თაობაზე.
საიას მიერ წარდგენილი მოსაზრებები დეტალურად შეგიძლიათ იხილოთ მიმაგრებულ დოკუმენტში.
[1]ამნისტიის შესახებ კანონის პროექტი (07-3/46/10, 27.04.2021), ინიცირებული ფრაქცია ,,ქართული ოცნების“ მიერ.
[2]ამნისტიის შესახებ კანონის პროექტი (07-3/48/10, 28.04.2021), ინიცირებული საქართველოს პარლამენტის წევრების (არმაზ ახვლედიანი, თეონა აქუბარდია, დავით ბაქრაძე, გიორგი ვაშაძე, პაატა მანჯგალაძე, ანა ნაცვლიშვილი, სალომე სამადაშვილი, ხათუნა სამნიძე, დავით უსუფაშვილი, შალვა შავგულიძე, მამუკა ხაზარაძე, ბადრი ჯაფარიძე, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე) მიერ.

On 17th May 2021, the Georgian Young Lawyers' Association submitted to the Parliament of Georgia opinions on the draft laws on amnesty initiated by the Georgian Dream faction [1] and members of the Georgian Parliament [2].
The document reviews the legal implications on the situations on which amnesty is prohibited under international law and aims to promote resolution of the political crisis on the agreement reached between the political parties on 19 April 2021 with the leadership of the President of the European Council and with the involvement of the Head of the EU Mission in Georgia and the US Ambassador to Georgia, ensure its implementation in harmony with the Constitution of Georgia and international standards.
GYLA considers that, in addition to the complete exclusion of the possibility of extending amnesty under Articles 1441-3 of the Criminal Code, the amnesty should not extend to Article 333 part 3 sub-paragraph (b) and (c) of the Criminal Code (abuse of office using violence or a weapon/ committing outrages upon personal dignity of the victim). In case if the opinion is not shared on the non-extension of amnesty under Article 333, the law must take into account the consent of the victim as a mandatory precondition on extending the amnesty concerning Article 333 part 3, subparagraph (b) and (c) of the Amnesty Criminal Code.