საქართველოში 2017 წლიდან მოქმედებს თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემა, რაც გულისხმობს საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ დეკლარაციებში ასახული მონაცემების სისრულისა და სისწორის შემოწმებას. ამ მიზნით დეკლარაციები შეირჩევა სამი გზით: ა) ელექტრონული სისტემის მიერ შემთხვევითობის პრინციპით; ბ) დასაბუთებული წერილობითი განცხადებით; გ) დამოუკიდებელი კომისიის მიერ.[1]
2019 წელს ეს უკანასკნელი პირველად შეიქმნა და შედგებოდა როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციების, ისე აკადემიური წრეების წარმომადგენლებისაგან. მასში ჩართული იყო საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაც. გასული წლის 11 იანვარს კომისიის[2] მიერ შეირჩა 302 დეკლარანტი, მათ შორის შალვა თადუმაძე. კანონმდებლობის მიხედვით მონიტორინგის შედეგები ყოველი კალენდარული წლის ბოლოს ბიუროს მიერ ქვეყნდება[3]. 31 დეკემბერს საჯარო სამსახურის ბიურომ გამოაქვეყნა ეს დოკუმენტი,[4] რომელშიც შალვა თადუმაძის დეკლარაციის შემოწმების შედეგი არ იყო ასახული.
ამის შემდეგ, საიამ საჯარო სამსახურის ბიუროსგან მოითხოვა ის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი, სადაც მოცემული იქნებოდა შალვა თადუმაძის დეკლარაციის შემოწმების შედეგების საბოლოო ანგარიშში შეუტანლობის მიზეზები.[5] საჯარო სამსახურის ბიურომ ყოველგვარი განმარტების გარეშე უარი განაცხადა ინფორმაციის გაცემაზე.[6] ერთადერთი შემთხვევა, როცა ბიუროს მონაცემების გაუცემლობის საფუძველი შესაძლოა ჰქონოდა, შალვა თადუმაძის მიერ დეკლარაციაში არასრული ან არასწორი მონაცემის განზრახ შეტანაა, რა დროსაც ბიურო ვალდებულია საქმე სამართალდამცავ ორგანოს გადაუგზავნოს[7]. მნიშვნელოვანია, რომ საიამ იდენტური ინფორმაცია გამოითხოვა სხვა რამდენიმე თანამდებობის პირზეც, რომლებიც ანალოგიურად არ მოხვდნენ ანგარიშში. ამ შემთხვევებში ბიურომ ინფორმაცია სრულყოფილად გასცა.
საია მოუწოდებს საჯარო სამსახურის ბიუროს გაასაჯაროოს შალვა თადუმაძის ქონებრივი დეკლარაციის შემოწმების შედეგი და განმარტოს მისი გასაიდუმლოების სამართლებრივი საფუძველი.
საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარს საია საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრებს.
[1] საქართველოს მთავრობის 2017 წლის 14 თებერვლის №81 დადგენილება „შესამოწმებელი თანამდებობის პირის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციის მონიტორინგის ინსტრუქციის დამტკიცების შესახებ“, მე-4 მუხლი.
[2] 2019 წლის განმავლობაში შესამოწმებელი თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების შერჩევის მიზნით შექმნილი დამოუკიდებელი კომისიის 2019 წლის 11 იანვრის სხდომის ოქმი #1, ხელმისაწვდომია: http://www.csb.gov.ge/media/1817/file.pdf, განახლებულია: 04.03.2020.
[3] საქართველოს კანონი საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ, მე-181 მუხლი.
[4] 2019 წელს განხორციელებული თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგების ანგარიში, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3cr9yyp, განახლებულია: 04.03.2020; 2019 წელს განხორციელებული თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგების ანგარიშის დანართი, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/39gkLQy, განახლებულია: 04.03.2020.
[5] საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის 2020 წლის 18 თებერვლის განცხადება #გ-04/37-20.
[6] საჯარო სამსახურის ბიუროს 2020 წლის 28 თებერვლის #გ1691 წერილი.
[7] საქართველოს კანონი საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ, მე-181 მუხლის მე-13 პუნქტი.

Since 2017 a system for monitoring public official’s asset declarations has been operating in Georgia. This system involves monitoring the completeness and accuracy of the provided data in the declarations by the Civil Service Bureau. For this purpose, declarations are selected in three ways: a) randomly selected by an electronic system; b) with a well-grounded written statement c) by an independent committee.[1]
The latter was established in 2019 for the first time and consisted of representatives from both civil society organizations and academia. Georgian Young Lawyers’ Association was also involved in the committee. Last year on January 11, 302 declarants were selected by the committee [2], including Shalva Tadumadze. According to the legislation, the monitoring results are published by the Bureau at the end of each calendar year. [3] On December 31, the Civil Service Bureau published the document [4], which did not reflect monitoring results of Shalva Tadumadze’s declaration.
Subsequently, GYLA asked the Civil Service Bureau for an individual administrative-legal act, which would specify why the monitoring results of Shalva Tadumadze’s declaration were not included in the final report. [5] The Civil Service Bureau refused to provide the information without any explanation. [6] The only case, when the Bureau might have had the ground not to disclose the data is deliberate input of the incomplete or inaccurate data in the declaration by Shalva Tadumadze, in this case the Bureau is obliged to refer the case to the law enforcement agency. [7] It is important that GYLA has also requested identical information on several other officials, who likewise, were not included in the report. In these cases, the Bureau provided information thoroughly.
GYLA calls upon the Civil Service Bureau to disclose the monitoring results of Shalva Tadumadze’s asset declaration and to clarify the legal ground for keeping it secret.
GYLA will appeal to the City Court on refusal to release public information.
[1] Ordinance No. 81 of February 14, 2017 of the Government of Georgia “On Approval of instructions for monitoring asset declaration of a public official subject to monitoring”, Article 4.
[2] Protocol No. 1 of the Sitting of January 11, 2019, of the Independent Committee established to select the asset declarations of public officials subject to monitoring during 2019. Available at: http://www.csb.gov.ge/media/1817/file.pdf, updated on 04.03.2020
[3] Law of Georgia on Conflict of Interest and Corruption in Public Service, Article 181.
[4] Report on monitoring (conducted in 2019) results of asset declarations of the public officials, Available at: https://bit.ly/39gkLQy, updated on 04.03.2020; Annex to report on monitoring (conducted in 2019) results of asset declarations of the public officials, Available at: https://bit.ly/39gkLQy, updated on 04.03.2020;
[5] Statement (#c-04/37-20 dated on February 18, 2020) of Georgian Young Lawyers’ Association.
[6] Letter (#c 1691 dated on February 28, 2020) of the Civil Service Bureau.
[7] Law of Georgia on Conflict of Interest and Corruption in Public Service, Paragraph 13 of Article 181.