სამწუხაროდ, საქართველოს პარლამენტმა არ გაიზიარა არაერთი ორგანიზაციის, მათ შორის, საიას მოწოდება, არ შეეტანა ინიცირებული ცვლილებები ,,საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონში და დღეს მესამე მოსმენით მხარი დაუჭირა წარდგენილ კანონპროექტს. შესაბამისად, საიამ მიიღო გადაწყვეტილება, შესული ცვლილებები საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივროს.
სადავო ნორმების მიხედვით, საქართველოს პარლამენტი საქართველოს მთავრობაზე უფლებამოსილების დელეგირებას ახდენს. დელეგირებული უფლებამოსილების საფუძველზე, საქართველოს მთავრობას ან მთავრობის მიერ დადგენილ სამინისტროს, საკარანტინო ღონისძიებების განსაზღვრის უფლებამოსილება ეძლევა. თავის მხრივ, საკარანტინო ღონისძიებები მოიცავს მიმოსვლის თავისუფლების, საკუთრების უფლების, შრომის უფლების, მეწარმეობის უფლების ნორმატიული აქტებით დადგენილისგან განსხვავებულ მოწესრიგებას. შესაბამისად, საქართველოს მთავრობას ეძლევა უფლებამოსილება, მის მიერ გამოცემული კანონქვემდებარე აქტით შეზღუდოს ზემოთ დასახელებული უფლებები.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის მიხედვით, უფლებაშემზღუდველი ნორმა საქართველოს კონსტიტუციას უნდა შეესაბამებოდეს როგორც შინაარსობრივი, ასევე ფორმალური თვალსაზრისით. ამასთან, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის თანახმად, პარლამენტის მიერ უფლებამოსილების დელეგირებამ შეიძლება კონსტიტუციის დარღვევა გამოიწვიოს იმ შემთხვევებში, როდესაც მას საქართველოს კონსტიტუცია პირდაპირ კრძალავს [...] ან/და, როდესაც დადგინდება, რომ გარკვეული უფლებამოსილების დელეგირებით საქართველოს პარლამენტი თავის კონსტიტუციურ უფლებამოსილების განხორციელებაზე ამბობს უარს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლის მე-2 პუნქტის მიხედვით (მიმოსვლის თავისუფლება), „ამ უფლებათა შეზღუდვა დასაშვებია მხოლოდ კანონის შესაბამისად“, ხოლო საქართველოს კონსტიტუციის 26-ე მუხლის პირველი პუნქტის (შრომის თავისუფლება) შესაბამისად, „შრომითი უფლებები დაცულია ორგანული კანონით“. ამდენად, კონსტიტუცია გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვას მხოლოდ კანონით უშვებს, შესაბამისად, ამ უფლების მთავრობის კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით შეზღუდვა დაუშვებელია. ასევე, შრომითი უფლებების შეზღუდვა მხოლოდ ორგანული კანონითაა დასაშვები.
საია მიიჩნევს, რომ შესული ცვლილებები არაკონსტიტუციურია საკუთრების უფლებასთან მიმართებითაც. მთავრობას საკუთრების უფლებასთან დაკავშირებით მხოლოდ ტექნიკური ხასიათის რეგულაციების დაწესება შეუძლია. ტექნიკურ რეგულაციად ვერ იქნება მიჩნეული შესული ცვლილებებით განსაზღვრული ისეთი აკრძალვა, როგორიცაა მაგალითად, სასტუმროს მესაკუთრისათვის ნომრების გაქირავების შეზღუდვა. ეს არის საკუთრების უფლებით სარგებლობის სრული აკრძალვა და არა ტექნიკური ხასიათის რეგულაცია. საკუთრების უფლებით ტოტალურ აკრძალვას, როგორიცაა სასტუმროებისა და ტანსაცმლის მაღაზიების დახურვა ან მუშაობის განახლების აკრძალვა, სჭირდება პარლამენტის მხრიდან ლეგიტიმაცია. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში ასეთი მკაცრი ღონისძიებების გატარების შესაძლებლობა მთლიანად მთავრობის ხელში გადადის, რაც არღვევს საკუთრების უფლებას.

Unfortunately, the Parliament of Georgia did not share the call of a number of organizations, including GYLA, not to make any initiated changes to the Law of Georgia on Public Health and today the bill was supported in the third hearing. Accordingly, GYLA has decided to appeal the entered amendments to the Constitutional Court.
According to the disputed norms, the Parliament of Georgia delegates authority to the Government of Georgia. Based on the delegated authority, the Government of Georgia or the Ministry designated by the Government shall be authorized to determine quarantine measures. For its part, quarantine measures include different regulations governing freedom of movement, property rights, labor rights, and entrepreneurial rights. Accordingly, the Government of Georgia is authorized to restrict the above-mentioned rights by a subordinate legal act issued by it.
According to the practice of the Constitutional Court of Georgia, the restrictive norm must comply with the Constitution of Georgia both in terms of content and formality. However, according to the practice of the Constitutional Court of Georgia, the delegation of authority by the Parliament may violate the Constitution in cases where it is directly prohibited by the Constitution of Georgia [...] and/or when it is determined that by delegating certain powers the Parliament of Georgia refuses to exercise its constitutional authority.
According to Article 14 point (2) of the Constitution of Georgia (freedom of movement), "restriction of these rights is allowed only in accordance with the law", and in accordance with Article 26, point 1 (freedom of labor) of the Constitution of Georgia, "labor rights are protected by the organic law." Thus, the Constitution allows the restriction of freedom of movement only by law, therefore, the restriction of this right by a subordinate legal normative act of the Government is inadmissible. Also, restriction of labor rights is allowed only by organic law.
GYLA considers that the entered amendments are unconstitutional with respect to property rights also. The government may impose only technical regulations on property rights. It cannot be considered to be a technical regulation, for example such a ban which according to the entered amendments, restricts the hotel owners from renting out rooms. This is a complete ban on the use of property rights and not a technical regulation. A total ban on property rights, such as the closure of hotels and clothing stores or a ban on the resumption of work needs to be legitimized by Parliament. In this particular case, the possibility of taking such drastic measures is transferred entirely in the hands of the government, which violates the right to property.