13 მაისს საქართველოს პარლამენტს წარედგინა ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრების - დიმიტრი ხუნდაძის, ილია ნაკაშიძის, ვლადიმერ კახაძის, ზურაბ ხაჩიძის, კობა ნაკაიძის და დიმიტრი მხეიძის საკანონმდებლო ინიციატივა (N07-3/450) „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებასთან დაკავშირებით. კანონპროექტის განმარტებით ბარათში აღნიშნულია, რომ მისი ინიცირება განპირობებულია იმით, რომ საქართველოს მთავრობას საგანგებო მდგომარეობის გაუქმების შემდეგაც შეეძლოს შესაბამისი ღონისძიებების გატარება პანდემიისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემიის წინააღმდეგ საბრძოლველად.
ამ მიზნით, იცვლება „საკარანტინო ღინისძიებების“ განმარტება და გარდა კონკრეტული პირის მიმართ გასატარებელი ღონისძიებებისა, შესაძლებელი ხდება საჯარო დაწესებულებების საქმიანობის, პირთა მიმოსვლის, საკუთრების, შრომის, პროფესიული ან ეკონომიკური საქმიანობის, უკანონო მიგრაციის/საერთაშორისო დაცვის, ფიზიკურ პირთა სოციალური ღონისძიებების ჩატარების მიზნით თავშეყრის კანონმდებლობისგან განსხვავებულად მოწესრიგება და მათ შორის, შესაბამისი შეზღუდვების დაწესება. კანონპროექტით ასევე განსაზღვრულია, რომ საკარანტინო წესებს განსაზღვრავს საქართველოს მთავრობა ან მის მიერ უფლებამოსილი სამინისტრო.
მიგვაჩნია, რომ მართალია, ახალი კორონავირუსის გავრცელებასთან დაკავშირებით შესაბამისი რეგულაციების მიღება ემსახურება ლეგიტიმურ მიზანს, თუმცა საქართველოს მთავრობისთვის კანონპროექტში აღნიშნული უფლებების შეზღუდვის უფლებამოსილების გადაცემა არ შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციის სტანდარტს და ზემოაღნიშნული შეზღუდვები უნდა მოხდეს მხოლოდ კანონის შესაბამისად. აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ კანონპროექტი უშვებს მითითებულ უფლებათა შეზღუდვას არაპროპორციული მოცულობით და არ არის ორიენტირებული კონკრეტული შემთხვევიდან გამომდინარე აუცილებლობაზე.
კანონით უფლების შეზღუდვის აუცილებლობა - საქართველოს კონსტიტუცია მიმოსვლის თავისუფლებისა და საკუთრების უფლების შეზღუდვისთვის პირდაპირ მოითხოვს, რომ აღნიშნული მოხდეს კანონით დადგენილი წესით. მართალია, კონსტიტუცია შრომისა და ეკონომიკური საქმიანობის თავისუფლების და შეკრების უფლების შეზღუდვაზე ამგვარ დანაწესს პირდაპირ არ შეიცავს, თუმცა როგორც საქართველოს კონსტიტუციით დაწესებული უფლების შეზღუდვის ზღვარი, ისე ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის სტანდარტი მოითხოვს, რომ უფლების შეზღუდვა მოხდეს კანონის შესაბამისად, ისეთი იურიდიული დოკუმენტით, რომელიც მიღებულია მაღალი ლეგიტიმაციითა და საზოგადოების ფართო ჩართულობით. ამ შემთხვევაში კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტი ასეთ დოკუმენტს ვერ წარმოადგენს.
უფლებების შეზღუდვის პროპორციულობა - კანონპროექტი უშვებს მთავრობისთვის მიმოსვლის, საკუთრების, შრომის, პროფესიული ან ეკონომიკური საქმიანობის და შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის უფლებამოსილების გადაცემას, რომლითაც მას ენიჭება უფლებამოსილება, შეზღუდოს დასახელებული უფლებები. კერძოდ, მთავრობას მიენიჭება შეზღუდვების დაწესების უფლება იმ ადგილებშიც, რომლებიც შეიძლება არც წარმოადგენდეს ეპიდემიის კერას ან საფრთხის შემცველ სივრცეს. აღსანიშნავია ისიც, რომ ეპიდემიის კერაში შესაბამისი შეზღუდვების დაწესების შესაძლებლობას „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონის მე-12 მუხლი ისედაც ადგენს და აღმასრულებელი ხელისუფლების აღჭურვა დამატებითი უფლებამოსილებით, ეწინააღმდეგება უფლების შეზღუდვის პროპორციულობის პრინციპს.
მხედველობიდან არ უნდა გამოგვრჩეს ისიც, რომ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესული ცვლილებით, კარანტინის წესების დარღვევაზე იწვევს ფიზიკური პირის დაჯარიმებას 2000 ლარის ოდენობით, იურიდიული პირის კი 10000 ლარის ოდენობით, ხოლო ამ ქმედების განმეორებით ჩადენის შემთხვევაში, დადგება სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა. იმ პირობებში, როდესაც 2020 წლის 23 აპრილს საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსსა და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში განხორციელებული ცვლილებები პრობლემურია და მასში დაცული არ არის საქმის სამართლიანად განხილვისა ნორმების სიცხადის პრინციპები, საქართველოს მთავრობისთვის ამ უფლებამოსილების მინიჭება ზრდის კონსტიტუციით დაცულ უფლებებში გაუმართლებლად ჩარევის შესაძლებლობას.
აღნიშნული საკანონმდებლო პაკეტით ასევე გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანა, რომლის მიხედვითაც პანდემიისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემიის გავრცელების საფრთხის არსებობის შემთხვევაში, შესაძლებელი ხდება სისხლის სამართლის პროცესების დისტანციურად ჩატარება.
როგორც მოგეხსენებათ, საგანგებო მდგომარეობის დროს სხდომები ტარდება დისტანციურ რეჟიმში, ხოლო ამ ტიპის სხდომებზე დასწრება არის პრობლემური და ხშირ შემთხვევაში შეუძლებელი.
საგანგებო მდგომარეობის პირობებში საია ვერ ახერხებდა თბილისის საქალაქო სასამართლოში 21 მარტიდან 4 მაისამდე სასამართლო სხდომების მონიტორინგს. საია-მ სისხლის სამართლის მიმართულებით დისტანციურად მიმდინარე სხდომების მონიტორინგის შესახებ განცხადებით მიმართა ქუთაისის, ბათუმის, რუსთავის საქალაქო და თელავის რაიონულ სასამართლოებს, საიდანაც გვეცნობა, რომ დისტანციურ სხდომაზე ჩართვა ტექნიკურ პრობლემებს წარმოშობდა.
შესაბამისად, ასეთ პირობებში მაღალია სასამართლოების მხრიდან თვითნებობის ხარისხი და აბსტრაქტული ტექნიკური ხარვეზის მიზეზით სხდომის საჯაროობის უგულვებელყოფა.
მნიშნველოვანია, რომ აღნიშნულმა ცვლილებამ პრაქტიკაში არ გამოიწვიოს სასამართლოს მხრიდან საჯაროობის პრინციპის უგულვებელყოფა. ამ დრომდე არსებული პრაქტიკა აჩვენებს, რომ სასამართლოების მხრიდან მაღალია თვითნებობა სხდომაზე საჯაროობის პრინციპის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, კანონპროექტის განხილვისას გაითვალისწინოს განცხადებაში მოტანილი არგუმენტები, საქართველოს კონსტიტუციისა და ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის სტანდარტები და მათი გათვალისწინებით მიიღოს ცვლილებები კანონმდებლობაში.

On May 13th, a legislative initiative of Dimitri Khundadze, Ilia Nakashidze, Vladimer Kakhadze, Zurab Khachidze, Koba Nakaidze, and Dimitri Mkheidze, members of the Committee on Health and Social Affairs (N07-3/450) on amendments to be taken to the Law of Georgia on Public Health was presented to the Georgian Parliament. According to the explanatory note to the bill, its initiation is due to the fact that the Georgian government, even after the cancellation of the state of emergency, shall be able to take appropriate measures to combat the outbreak of pandemic and the extremely dangerous epidemic for public health.
For this purpose, the definition of the term "quarantine measures" is changed and in addition to the specific measures which is applied to a person, it is possible that the work of the public institutions, the movement of persons, property, labor, professional or economic activities, illegal migration/ international security, assembly of natural persons with a purpose of a social event are arranged differently from the assembly legislation including imposing appropriate restrictions. The bill also stipulates that the quarantine rules are determined by the Government of Georgia or the Ministry authorized by it.
We believe that although adoption of appropriate regulations to tackle the spread of the novel coronavirus serves the legitimate purpose, the power of restriction of rights to be transferred to the Georgian government indicated in the bill does not comply with the standard of the Constitution of Georgia and the above restrictions should be made only in accordance with the law. It should also be noted that the bill allows for the restriction of the specified rights in disproportionate volumes and is not focused on the need for a specific case.
The necessity of restriction of the right by law – for the restriction of the freedom of movement and property rights, the Constitution of Georgia directly requires that this be done in accordance with the rules established by law. Although the constitution does not include such a direct provision on restriction on labor and freedom of economic activity and the right to assemble, however, as a threshold established by the Constitution to limit the right, as well as the standard of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms requires that the restriction of the rights shall be done in accordance with the law, with such a legal document, which has been adopted with high legitimacy and wide public involvement. In this case, the by-law of the normative act cannot be such a document.
Proportionality of Restriction of Rights - The bill allows that the right to restrict movement, property, labor, professional or economic activity and freedom of assembly is transferred to the government, which gives it the authority to restrict the named rights. In particular, the government will be given the right to impose restrictions even in areas that may not be the epidemic focus or an area posing a threat. It should be noted that article 12 of the Law on Public Health already establishes the possibility of imposing appropriate restrictions on the epidemic focus, and equipping the executive branch with additional powers is contradicting the principle of proportionality of the restriction of rights.
It should not be overlooked that according to the amendment to the Code of Administrative Offenses of Georgia violating the quarantine rules will result in a fine of GEL 2,000 for a natural person, GEL 10,000 for a legal entity, and criminal liability shall be imposed for repeated actions. Under the circumstances, when amendments of the Administrative Code and the Criminal Code of April 23rd, 2020 is an issue and the principles of fair trial of a case and clarity of norms are not observed, granting this authority to the Government of Georgia increases the possibility of unjustified interferences in this rights protected by the Constitution.
The legislative package also envisages amendments to be taken to the Criminal Procedure Code, according to which it is possible to carry out criminal proceedings remotely if there is a danger of the outbreak of a pandemic and a spread of extremely dangerous epidemic for public health.
As you know, in case of emergency, sessions are held in a remote mode, and attending these types of sessions is problematic and often impossible.
In a state of emergency, GYLA could not monitor the court hearings in the Tbilisi City Court from March 21st to May 4th period. GYLA has appealed to the Kutaisi, Batumi, Rustavi City and Telavi District Courts to monitor the ongoing criminal hearings, from which it was informed to us that engagement in the remote hearing would cause technical problems.
Consequently, in such circumstances, the degree of arbitrariness on the part of the courts and the neglect of the publicity of the hearing due to an abstract technical defect as a reason are high.
It is important that this change in practice does not lead to the Court's disregard for the principle of publicity. The practice so far shows that the courts have a high degree of arbitrariness in ensuring the principle of publicity at the hearing.
Based on the above, we call on the Parliament of Georgia to consider the arguments presented in the statement, the standards of the Constitution of Georgia and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, and to make amendments to the legislation with these considerations.