10 თებერვალი, 201617:15
საია-მ „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით დასკვნა საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა.
საია-ს მოსაზრებით შემოთავაზებული კანონის პროექტი ხელშესახებ რისკებს შეიცავს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული საკუთრების უფლების სათანადო დაცვის კუთხით და მისი ამ სახით მიღება, სრულიად გაუმართლებლია როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე მის გარეთ მოქმედი ადამიანის უფლებათა მარეგულირებელი სამართლებრივი აქტების გათვალისწინებით.
ინიცირებული კანონის პროექტის თანახმად, ყოველგვარი ინდივიდუალური შესწავლის,  ჯეროვანი პროცესის, სათანადო წარმოების, დაინტერესებული პირების მოწვევისა და ყოველ კონკრეტულ საქმეში არსებული გარემოებების გათვალისწინების გვერდის ავლით, შესაძლებელი ხდება ყველა იმ უძრავი ქონების სახელმწიფოს საკუთრებად მიქცევა, რომლებთან მიმართებითაც საჯარო რეესტრში დაცული მონაცემებით არ დასტურდება სხვა პირის საკუთრების/მართლზომიერი მფლობელობის უფლების არსებობა. აღნიშნულის დასაბალანსებლად შემოთავაზებულია სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს უფლებამოსილება[1] მსგავს შემთხვევებთან მიმართებით მოითხოვოს სახელმწიფო საკუთრებაში მიქცეული ნივთის განკარგვისა და სარგებლობაში გადაცემის აკრძალვა. ცვლილებათა მიზანს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების შესახებ სრულყოფილი უფლებრივი და საკადასტრო მონაცემების შექმნის უზრუნელყოფა და ამ გზით უძრავი ქონების ბაზრის განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს.[2]
დღესდღეობით ქვეყნის მასშტაბით მრავლადაა უძრავი ქონება, რომლის მიმართ არსებობს მართლზომიერი ფლობის სხვადასხვა ფორმები,[3] თუმცა არ განხორციელებულა მათი საჯარო რეესტრში რეგისტრირება. აღნიშნული გამოწვეულია ისეთი მიზეზებით, როგორიცაა უფლების დამდგენი დოკუმენტაციის მოძიების პრობლემა, უფლების დამდგენ დოკუმენტაციაში არსებული ხარვეზები, ფაქტობრივი ფლობით მემკვიდრეობის მიღების შედარებით ხანგრძლივი პროცედურა, სხვადასხვა საფუძვლით სადავო საკუთრება, საკუთრების აღიარების კომისიის მიერ ჯერ კიდევ განსახილველი განცხადებები, ქონების რეგისტრაციასთან დაკავშირებული არც თუ მცირე ფინანსური სახსრები, რომელიც არაერთი დაინტერესებული პირისათვის საკმაოდ მძიმე მატერიალურ ტვირთს წარმოადგენს, სამართლებრივი კულტურის დაბალი დონე და სხვა. არსებული რეალობა ცხადყოფს, რომ რიგი გარემოებების გათვალისწინებით დასახელებული პრობლემების მოგვარება არათუ ერთი წლის, შესაძლოა გაცილებით მეტი ხნის განმავლობაშიც ვერ გახდეს შესაძლებელი. აღნიშნულის ფონზე კი, მსგავსი შინაარსის ცვლილებების შემოთავაზება ძალიან არახელსაყრელ მდგომარეობაში აყენებს ქონების სამომავლოდ დარეგისტრირებით დაინტერესებულ პირებს. ინდივიდუალური შესწავლისა და სათანადო პროცედურის უგულვებელყოფა, ისევე როგორც შემჭიდროვებული ვადები, უფლებრივი გარანტიების გარეშე ტოვებს უძრავ ქონებასთან შემხებლობაში მყოფ პირებს და შესაძლებელს ხდის მართლზომიერი ფლობის ფაქტის მხედველობაში მიუღებლად ქონება სახელმწიფო საკუთრებად მიექცეს. ასეთი ქონების განკარგვის შემთხვევაში კი, ფაქტობრივად შეუძლებელი იქნება როგორც კეთილსინდისიერი შემძენისგან მისი უკან გამოთხოვა, ასევე, ძალიან რთული და კომპლექსური იქნება სახელმწიფოსგან ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნის საქმის წარმართვა.
საკუთრების უფლება ბუნებითი უფლებაა, რომლის გარეშე შეუძლებლია დემოკრატიული საზოგადოების არსებობა. საკუთრების უფლება ადამიანის არა მარტო არსებობის ელემენტარული საფუძველია, არამედ უზრუნველყოფს მის თავისუფლებას, მისი უნარისა და შესაძლებლობების ადეკვატურად რეალიზაციას, ცხოვრების საკუთარი პასუხისმგებლობით წარმართვას.[4]
საკუთრების უფლება დაცული და აღიარებულია საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლით, რომელიც, პირველ რიგში გულისხმობს საკუთრების უფლების ყველასთვის თანაბრად უზრუნველყოფას, იმისგან დამოუკიდებლად, თუ რა სახით ვლინდება საკუთრების უფლება - ფიზიკურ ნივთზე უშუალო საკუთრების უფლებით თუ მოთხოვნის უფლებაზე საკუთრებით. [5]
საკუთრების უფლება არ არის აბსოლუტური უფლება და უფლებით დაცულ სფეროში ჩარევა დასაშვებია კონსტიტუციის 21-ე მუხლის მე-2 და მე-3 პუნქტებით გათვალისწინებულ ფარგლებში. თუმცა, მიუხედავად ჩარევის ხასიათისა, სამართლებრივ სახელმწიფოში კანონზომიერია იმის მოლოდინი, რომ კერძო და საჯარო ინტერესების ურთიერთმიმართება სამართლიანი იქნება. იარსებებს, ხელისუფლებისა და ადამიანის ურთიერთობის გონივრულად დაბალანსებული სისტემა, ხოლო ნებისმიერი შეზღუდვა ინიცირებული იქნება მისი საჭიროების, ადეკვატურობისა და საზოგადოების მიერ მისაღები სარგებლის გათვალისწინებით. ამასთანავე, მაშინ როდესაც საჯარო ინტერესის მიღწევა ხდება კერძო ინტერესში ინტენსიური ჩარევით, კერძო და საჯარო ინტერესებს შორის გონივრული ბალანსის შესანარჩუნებლად აუცილებელია არსებობდეს უფლების სრულფასოვანი დაცვის ყველა საკანონმდებლო ბერკეტი.  კანონმდებელი ვალდებულია უზრუნველყოს მესაკუთრე უფლების დაცვის ყველა აუცილებელი შესაძლებლობითა და ადეკვატური პროცედურით.[6]
ყოველივე ზემოაღნიშნულად გამომდინარე ცალსახაა რომ მსგავსი ბლანკეტური მიდგომის შემოღება შეუსაბამოა საკუთრების უფლების კონსტიტუციით აღიარებულ შინაარსთან და უაღრესად ზრდის უფლების დაცულ სფეროში გაუმართლებელად ჩარევისა და მისი ხელყოფის რისკებს. სწორედ ამიტომ, მივიჩნევთ, რომ საქართველოს პარლამენტმა მხარი არ უნდა დაუჭიროს მთავრობის ინიციატივას და უზრუნველყოს მსჯელობის გამართვა საკითხის მოგვარების სხვა ისეთ ალტერნატიულ მექანიზმებთან დაკავშირებით, რომლებიც შესაძლებელს გახდიან ლეგიტიმური მიზნის მიღწევას იმგვარად, რომ საფრთხის ქვეშ არ დააყენონ კონსტიტუციით გარანტირებული საკუთრების უფლების რეალიზაცია.
[1] აღნიშნული გულისხმობს, რომ სახელმწიფო საკუთრებაში მიქცეული ნივთის განკარგვისა და სარგებლობაში გადაცემის აკრძალვის გამოყენება მთლიანად ადმინისტრაციული ორგანოს ნებაზეა დამოკიდებული. ორგანოს შეუძლია გამოიყენოს აღნიშნული ბერკეტი და ერთი წლის ვადით შეზღუდოს ქონების განკარგვა/სარგებლობაში გადაცემა ან არ გამოიყენის ასეთი აკრძალვა და დაუყოვნებლივ განკარგოს/სარგებლობაში გადასცეს მსგავსი ტიპის ქონება; აღნიშნული, ფართო უფლებამოსილება, სრუალიად არაპროგნოზირებად ხდის ქონების სახელმწიფო საკუთრებად მიქცევის შემდეგ მის შესაძლო ბედს;
[2] კანონის პროექტის განმარტებითი ბარათი;
[3] „ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ საქართველოს კანონს დაქვემდებარებული შემთხვევები, ფაქტობრივი ფლობით მიღებული მემკვიდრეობა და სხვა;
[4] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2007 წლის 2 ივლისის #1/2/384 გადაწყვტილება, საქმეზე დავით ჯიმშელეიშვილი, ტარიელ გვენეტაძე და ნელი დალალიშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ;
[5] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2005 წლის 28 ივლისის #1/14/184,228 გადაწყვეტილება, საქმეზე „სააქციო საზოგადოებები - „საქგაზი“ და „ანაჯგუფი“ (ყოფილი „თბილგაზოაპარატი) საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ;
[6] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2007 წლის 2 ივლისის #1/2/384 გადაწყვტილება, საქმეზე დავით ჯიმშელეიშვილი, ტარიელ გვენეტაძე და ნელი დალალიშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ;

GYLA reacts to changes in procedures for registration of property right
GYLA submitted its legal opinion about draft law of Georgia on Public Registry to the parliament of Georgia.
In GYLA’s view, the draft puts adequate protection of constitutional right to property at risk and if adopted, it will be in contradiction with applicable national and international human rights laws.
The draft makes it possible to transfer into the state ownership all real estate properties with no official record of ownership in the Public Registry, without any case-by-case examination, due process, adequate proceedings, inviting of stakeholders and examining relevant facts on an individual basis. To balance the foregoing, the law delegates the National Agency for State Property with power [1] to object to transfer of property into state ownership. The aim of the proposed new regulations is to help create a comprehensive real estate property database under the state ownership and by doing so, to promote development of real estate market. [2]
Currently there are numerous real estate properties throughout the country subject to different forms of legal ownership [3] but with no official record of ownership in the Public Registry due to various problems, including problem finding a document that establishes the right to ownership, errors in such document, relatively lengthy procedure for inheriting property based on factual ownership, ownership disputed on various grounds, applications pending before the Commission for Recognition of the Right to Ownership, considerable fees for registration of property, which many stakeholders are unable to afford, low level of legal culture, etc. The existing situation suggests that resolving the problem described above may take far more than a year for many reasons, while proposed regulations creates unfavorable conditions for individuals interested in registering property in the future. Disregarding the need of case-by-case examination and application of adequate procedures in addition to limited timeframe will leave stakeholders without any safeguards to protect their right to property and will make it possible to transfer a property into the state ownership by disregarding its rightful owners. Selling of such property will make it impossible to claim it back from a bona fide purchaser. It will also be extremely difficult to conduct proceedings against the state for damages.
Property with is a natural right essential for a democratic society to exist. It is not only a basic foundation for human existence but it also ensures human freedom, ability and opportunity for its adequate realization for responsible living. [4]
Property right is guaranteed and recognized by Article 21 of the Constitution of Georgia, which above all ensures equal protection of property right for everyone, notwithstanding the form of property right – direct ownership of a physical object or the ownership of the right to request. [5]
Property right is not absolute; rather, Constitution allows interference with the right to ownership within the scope of paragraphs 2 and 3 of Article 21. However, despite the nature of interference, it is naturally expected in a legal state that a fair and a reasonable balance will be struck between private and public interests – interests of a human and the authorities, wile any restriction of the right to property will be initiated in view of its necessity, adequacy and benefit that the restriction will bring to public. In addition, when public interests are realized by means of intense interference with private interests, in order to maintain a reasonable balance between public and private interests, all legislative safeguards that allow full protection of the right in question must be in place. A legislator must provide owners with all necessary opportunities and adequate procedures for protecting their property right. [6]
In light of the foregoing, clearly introducing the blanket approach in question contradicts substance of the Constitutional right to property and extremely increases the risks of unfair interference with the right to property and its abuse. Therefore, we believe that the parliament should vote down the government’s initiative and hold discussions about alternative solutions of the problem that will allow to achieve the legitimate aim without jeopardizing realization of the right to property guaranteed by the constitution.
[1] Meaning that prohibition of disposal and transfer into use of a property under the state ownership will solely depend on the will of the administrative agency. The agency will be able to use the leverage and restrict right to dispose /transfer into use of a property for the term of one year or decide against applying such restriction and to immediately transfer into use/dispose of such property. Due to the broad discretion fate of property transferred into the state ownership is completely unpredictable;
[2] Explanatory note of the draft law;
[3] Cases subject to the law of Georgia on recognition of property right for land parcels under the ownership (in use) of natural persons and private legal entities, inheritance received on basis of factual ownership and others;
[4] Judgment no.1/2/384 of the Constitutional Court of Georgia, dated July 2, 2007, in Davit Jimsheleishvili, Tariel Gvenetadze and Neli Dalalishvili v the Parliament of Georgia;
[5] Judgment no.1/14/184,228 of the Constitutional Court of Georgia, dated July 28, 2005, in Sakgazi JSC and Anajgupi JSC (formerly known as Tbilgazoaparati) v the Parliament of Georgia
[6] Judgment no.1/2/384 of the Constitutional Court of Georgia, dated July 2, 2007, in Davit Jimsheleishvili, Tariel Gvenetadze and Neli Dalalishvili v the Parliament of Georgia;