საქართველოს მთავარი პროკურორის შალვა თადუმაძის გადაწყვეტილებით, მთავარ პროკურატურაში რეორგანიზაცია გამოცხადდა, რაც გულისხმობს პროკურატურის სტრუქტურულ ერთეულებში დაგეგმილ ცვლილებებს, ხელმძღვანელ თანამდებობაზე მომუშავე პროკურორების ატესტაციასა და მრავალკომპონენტიანი შეფასების სისტემის შექმნას.
პროკურატურის მკაცრად ცენტრალიზებული სტრუქტურა არის მთავარი პრობლემა, რაც პროკურატურის სისტემას ორგანიზაციული თვალსაზრისით უდგას. ცენტრალიზებული სისტემა, პროკურატურის მუშაკთა თანამდებობაზე დანიშვნისა და განთავისუფლების არსებული წესი, ინდივიდუალური პროკურორის ნეიტრალურად მუშაობის გარანტიების არარსებობა და სხვა მსგავსი პრობლემები პროკურატურის დეპოლიტიზირების ერთ-ერთი მთავარი დამაბრკოლებელია.
პროკურატურის ორგანოთა მუშაობაში რეალური ცვლილებების გატარებისთვის საკმარისი არ არის მხოლოდ ვიწრო შიდა სტრუქტურული ცვლილებების განხორციელება. მხოლოდ შიდა ორგანიზაციული ცვლილებები და აღნიშნული ცვლილებების მთავარი პროკურორის მიერ ერთპიროვნულად განხორციელება ვერ იქნება შედეგიანი ქვეყნისა და ფართო საზოგადოებისთვის, ვერ მოემსახურება პროკურატურის დეპოლიტიზირებისა და მის მიმართ საზოგადოების ნდობის ამაღლების მიზანს.
რეალური ცვლილებების მისაღწევად საჭიროა პროკურატურის სისტემის რეორგანიზაცია განხორციელდეს უფრო ფართო რეფორმის სახით, რომელიც გაითვალისწინებს საჭირო საკანონმდებლო ცვლილებებს და უზრუნველყოფს რეფორმის დაგეგმვასა და განხორციელებას ყველა დაინტერესებული პირის, მათ შორის, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ჩართულობით.
საქართველოს კონსტიტუციაში განხორციელებული ცვლილებების თანახმად, 2018 წლის ნოემბრიდან საქართველოს პროკურატურის სისტემა ყალიბდება დამოუკიდებელ უწყებად და ის აღარ იქნება იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაში. კონსტიტუციური ცვლილებებიდან გამომდინარე საქართველოს პარლამენტში მიმდინარეობს მუშაობა „პროკურატურის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებზე, რაც არსებითად შეცვლის პროკურატურის სისტემას. ცვლილებებს საჭიროებს საპროკურორო საბჭოს ფუნქციათა ჩამონათვალიც. პროკურატურაში ორგანიზაციული ცვლილებებიც მიმდინარე საკანონმდებლო ცვლილებებიდან გამომდინარე უნდა განხორციელდეს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს საქართველოს მთავარ პროკურორს:
1. რეორგანიზაციის პროცესის დაგეგმვის ეტაპიდან მისი შესრულების ჩათვლით უზრუნველყოს პროცესის ღიაობა და გამჭვირვალობა, დაინტერესებული სუბიექტების ჩართვა და მათთან დისკუსიის შედეგად გადაწყვეტილებების მიღება;
2. ორგანიზაციული ცვლილებები დაგეგმოს პროკურატურის სისტემის დამოუკიდებლობის და ინდივიდუალური პროკურორის ნეიტრალობის გარანტიების გაზრდის მიზნით, პროკურატურის სისტემაში მიმდინარე საკანონმდებლო რეფორმის ფარგლებში.
საია აცხადებს მზადყოფნას აქტიურად ჩაერთოს პროკურატურის სისტემის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფისთვის გამართულ სამუშაო პროცესში და ხელი შეუწყოს პროკურატურაში რეალური რეფორმების გატარების პროცესს.

GYLA ADDRESSES THE CHIEF PROSECUTOR TO INVOLVE INTERESTED PERSONS IN THE PROCESS OF REORGANIZATION OF THE PROSECUTOR’S OFFICE
2018-09-04 11:49
By the decision of the Chief Prosecutor Shalva Tadumadze, the reorganization has been announced in the Chief Prosecutor's Office of Georgia, which implies implementation of planned changes within the structural units of the Prosecutor's Office, certification of prosecutors working at leading positions and development of a multi-component assessment system.
The major challenge which the Prosecution system faces at the organizational level is a strictly centralized structure of the Prosecutor's Office. The centralized system, existing procedure of appointment and removal of employees of the Prosecutor's Office, individual prosecutors lacking the guarantees for carrying out neutral and unbiased activities and other similar issues are the major obstacles to depoliticizing of the Prosecutor's Office.
Introduction of limited amendments within the internal structural system is not sufficient to cause real changes in the activities of the Prosecutor's Office. Only internal organizational changes and arbitrary implementation of these changes by the Chief Prosecutor will not be beneficial for the country and the wider society and may not serve the purpose of depoliticizing of the Prosecutor's Office and raising public confidence into it.
In order to implement real changes, the prosecution system must be reorganized in the sense of a broader reform that will entail necessary legislative amendments and ensure the planning and implementation of the reform with the involvement of all interested persons, including civil society organizations.
According to the amendments made to the Constitution of Georgia, since November 2018 the system of the Prosecutor's Office of Georgia shall be established as an independent body which will no longer be supervised by the Ministry of Justice. Based on the constitutional amendments, the Parliament of Georgia is elaborating the amendments to the Law of Georgia “On the Prosecutor's Office”, which will substantially change the system of the Prosecution Service. The list of roles of the Prosecutorial Council also needs revision. Organizational changes into the Prosecutor's Office should be based on current legislative amendments.
The Georgian Young Lawyers' Association calls on the Chief Prosecutor of Georgia to:
1. Ensure the openness and transparency of the reorganization process, involve interested persons and make decisions based on the results of discussions from the planning through implementation stages of the process;
2. Plan the organizational changes with the view to increasing the guarantees of independence of the prosecution system and neutrality of individual prosecutors within the framework of the ongoing legislative reform in the system of the Prosecutor's Office.
GYLA declares its readiness and commitment to actively engage in the activities to ensure the independence of the system of the Prosecutor's Office and facilitate the process of implementing real reforms in the Prosecutor's Office.