ანგარიში ემსახურება სისხლის სამართლის პროცესებზე დასწრებითა და გამოვლენილი შემთხვევების ანალიზის შედეგად, პრაქტიკული და საკანონმდებლო ხარვეზების, მათ შორის, დადებითი ტენდენციების იდენტიფიცირებას. ანგარიში ასახავს სისხლის სამართალწარმოების საკითხებს 2019 წლის მარტიდან 2020 წლის თებერვლის პერიოდში, რა დროსაც საია-მ 2744 სასამართლო სხდომის მონიტორინგი განახორციელა, ასევე ძირითად ტენდენციებს მონიტორინგის დაწყებიდან დღემდე.
ამჯერად წარმოგიდგენთ, ძირითად მიგნებებს, სასამართლო პროცესების გაჭიანურების მიმართულებით:
- პროცესი გახსნისთანავე გადაიდო 1103-დან 456 შემთხვევაში (41%). უმრავლეს შემთხვევაში პროცესის გადადება გამოწვეული იყო ბრალდების მხარის მოწმეთა არყოფნით - (გადადებული პროცესების 30%) ან საპროცესო შეთანხმებაზე მოლაპარაკების მოტივით (18%). სხვა მიზეზებს შორის იყო ადვოკატის (13%) ან პროკურორის (10%) პროცესზე გამოუცხადებლობა.
- მონიტორინგმა აჩვენა, რომ ძირითად (38% შემთხვევაში) სხდომის დაწყება დაგვიანდა 30 წუთამდე პერიოდით. ასევე ხშირი იყო შემთხვევა, როდესაც პროცესი გვიანდებოდა 30 წუთზე მეტხანს - 26%. უმრავლეს შემთხვევაში სხდომის დაგვიანებით დაწყება განპირობებული იყო სასამართლოს მიზეზით (36%) ან სხდომის დარბაზი იყო დაკავებული სხვა პროცესის მიმდინარეობის გამო (17%). მხარეთა დაგვიანების შედეგად პროცესი დროულად ვერ დაიწყო 11% შემთხვევაში;
- საია სასამართლოში მონიტორინგს უწევს რამდენიმე საქმეს, რომლებიც წლებია მიმდინარეობს, ისე რომ კონკრეტული სამართლებრივი შედეგი არ დამდგარა. ასეთი საქმეებია: 7 ნოემბრის საქმე“ (2015 წლიდან არსებითად იხილება), ე.წ. „პიჯაკების საქმე“ (2016 წლიდან არსებითად იხილება), ე.წ. „ბათუმის ციხის ყოფილი უფროსების საქმე“ (არსებითად იხილება 2014 წლიდან).
- „ბათუმის ციხის ყოფილი უფროსების საქმე“-ზე დარღვეულია კანონმდებლობით დადგენილი საქმეთა განხილვის ვადა. დანარჩენ ორ საქმეში მართალია, სასამართლოს მხრიდან პირდაპირ არ არის დარღვეული კანონმდებლობით განსაზღვრული ვადები, თუმცა წლების განმავლობაში მიმდინარე პროცესები ობიექტური დამკვირვებლის თვალში ტოვებს პროცესის გაჭიანურების შთაბეჭდილებას.
- ამის პარალელურად, საია-მ დააფიქსირა რამდენიმე არასაპატიმრო საქმე, სადაც, პირიქით შეინიშნებოდა ფორსირებულ რეჟიმში პროცესების წარმართვის ტენდენცია, რაც გარკვეულ ეჭვს იწვევდა. კერძოდ, მამუკა ხაზარაძის, ბადრი ჯაფარიძის და ავთანდილ წერეთლის საქმეზე, მოსამართლემ დაცვის მხარის ინტერესების გაუთვალისწინებლად ინტენსიურად ჩანიშნა სხდომები. თითქმის ყველა პროცესზე დაცვის მხარე უკმაყოფილებას გამოხატავდა ამ საკითხზე, შემდგომ მოსამართლის აცილების შუამდგომლობაც კი დააყენა იმ საფუძვლით, რომ საქმე ფორსირებულ რეჟიმში განიხილებოდა. მოგვიანებით მოსამართლემ პროცესების რაოდენობა შეამცირა და საშუალოდ კვირაში ორჯერ ჩანიშნა.
- კიდევ ერთ ე.წ. „რუსთავი 2-ის საქმეზე“ რომელიც შეეხება ნიკა გვარამიას, კახაბერ დამენიასა და ზურაბ იაშვილის მიმართ ბრალდებებს, თავდაპირველ ეტაპზე სასამართლომ ერთპიროვნულად განსაზღვრა სხდომის თარიღები, ისე რომ არ მიიღო მხედველობაში დაცვის მხარის პოზიცია. ადვოკატები საუბრობდნენ, რომ მითითებულ დღეებში არ ეცალათ, რადგან სხვა პროცესებს ემთხვეოდა ეს თარიღები. დაცვის მხარის პროტესტის მიუხედავად, მოსამართლემ აქაც ფორსირებულად, ახლო შუალედებში ჩანიშნა სხდომები. ორი სხდომის შემდგომ, 10 იანვრის სხდომაზე, მოსამართლემ თვითაცილების შესახებ განაცხადა, მიზეზად კი აღნიშნა, რომ მასსა და ბრალდებულს შორის დაპირისპირებამ პირადი ხასიათი მიიღო და შესაძლოა მას ობიექტურად ვერ წარემართა პროცესი. ამის შემდგომ საქმე სხვა მოსამართლეს დაეწერა, რის შემდგომ მიდგომა შეიცვალა და სხდომები ასეთი ინტენსივობით არ ჩანიშნულა.
[1] საქმეზე ბრალდებულები არიან გიორგი უგულავა (თბილისის ყოფილი მერი), ივანე მერაბიშვილი (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი), დავით კეზერაშვილი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი), ზურაბ ადეიშვილი (ყოფილი მთავარი პროკურორი, შემდგომ იუსტიციის მინისტრი), მიხეილ სააკაშვილი (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი); ბრალდება სსკ-ის 333-ე მუხლის 1 ნაწილი, სსკ-ის 25, 182-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილები, სსკ-ის 25, 194-ე მუხლის მე-3 ნაწილი; სსკ-ის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილი; სსკ-ის 333 მუხლის მე-2 ნაწილი, სსკ-ის 194-ე მუხლის მე-3 ნაწილი; სსკ-ის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილი; სსკ-ის 333-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილები.
[2] საქმეზე ბრალდებულად ცნობილია მიხეილ სააკაშვილი და თეიმურაზ ჯანაშია; ბრალდება სსკ-ის 182-ე მუხლის მე-3 ნაწილი.
[3] საქმეზე ბრალდებულები არიან ბათუმის ციხის, #3 საპყრობილის ყოფილი დირექტორი და მისი მოადგილე.
[4] მოსამართლემ 2019 წლის 27 დეკემბერს გაწერა შემდეგი სხდომის თარიღები. 9 იანვარი, 14 იანვარი, 15 იანვარი, 17 იანვარი, 20 იანვარი, 22 იანვარი, 27 იანვარი, 29 იანვარი, 30 იანვარი, 3 თებერვალი, 6 თებერვალი, 10 თებერვალი, 12 თებერვალი, 17 თებერვალი, 19 თებერვალი, 25 თებერვალი, 28 თებერვალი, 4 მარტი, 6 მარტი, 10 მარტი, 12 მარტი, 17 მარტი, 19 მარტი, 23 მარტი, 25 მარტი. სხდომები უნდა დაწყებულიყო დილის11 საათზე და გაგრძელებულიყო მთელი დღე. დაცვის მხარემ გააპროტესტა პროცესების ესეთი ინტენსიობით ჩანიშვნა, თუმცა მოსამართლემსაწყის ეტაპზე არ შეცვალა დასახელებული თარიღები.
[5] ნიკა გვარამია (რუსთავი 2-ის ყოფილი გენერალური დირექტორი) ბრალდება - სსკ-ის 182-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „დ“ ქვეპუნქტები და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტი; სსკ-ის 221-ე მუხლის პირველი ნაწილი; სსკ-ის 362-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტი; სსკ-ის 194-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტი; სსკ-ის 220-ე მუხლი; ზურაბ იაშვილი (სარეკლამო კომპანია ინტერმედია პლიუსის დირექტორი), ბრალდება - სსკ-ის 362-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტი და სსკ-ის 221-ე მუხლის პირველი ნაწილი; კახაბერ დამენია (რუსთავი 2-ის ყოფილი ფინანსური დირექტორი), ბრალდება - სსკ-ის 182-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „დ“ ქვეპუნქტები და მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტი,
[6] მოსამართლემ 2020 წლის 3 იანვრის სხდომაზე გაწერა შემდეგი სხდომის თარიღები: 6 იანვარი, 10 იანვარი, 13 იანვარი, 20 იანვარი, 23 იანვარი, 24 იანვარი, 7 თებერვალი
[7] თვითაცილების საფუძველი, მოსამართლის განმარტებით სასამართლოს შეურაცხყოფა იყო, რაც გამოიხატა გვარამიას მიერ ბრიფინგსა და ფეისბუქ სტატუსში მოსამართლისთვის უცენზურო სიტყვების წოდებაში, ასევე სასამართლომ შეურაცხყოფად მიიჩნია გვარამიას განცხადება მისი არაადეკვატურობისა და არასიფხიზლის შესახებ.

The aim of the report is to identify gaps in the legislation and practice, as well as positive trends, by attending criminal court trials and analyzing identified cases. GYLA’s new report, Monitoring of Criminal Trials Report N14 will present the results of more than 2700 court proceedings from March 2018 to March 2019.
This time GYLA will present the main findings in the direction of delaying the trials:
• The court hearings were adjourned in 456 (41%) cases out of 1103. In most cases, the delay in the proceedings was due to the absence of witnesses from the prosecution (30% of the postponed proceedings) or the conclusion of a plea agreement (18%). Among other reasons, the absence of a defense lawyer (13%) or a prosecutor (10%) was recorded.
• The monitoring has shown that court hearings were mainly (in 38% of the cases) delayed for up to 30 minutes. Frequently, the court proceedings were delayed for more than 30 minutes - 26%. In the majority of the cases, the reason for the lateness was the court (36%) or another court trial in progress in the same courtroom (17%). As a result of the lateness of the parties, the commencement of the court trials was delayed in 11% of the total cases.
• GYLA is monitoring several cases proceedings that have been deliberated for years without a specific legal outcome. The cases are the so-called "The Case of 7th November”[1] (been considered on the merits since 2015), "The Case of Suits"[2] (been considered on the merits since 2016), "The Case of Former Heads of Batumi Prison"[3] (been considered on the merits since 2014).
• In the Case of Former Heads of Batumi Prison" the timeframes for the consideration of the case proceedings as stipulated by the legislation has been violated in relation to the latter. In the remaining two cases, it is true that the court did not directly breach the timeframes set by law, yet the proceedings being in progress over the years create the impression in the eyes of an impartial observer that the administration of justice is hampered.
• In contrast to the above, there were cases where the court scheduled non-custodial case hearings in a hasty manner. In particular, in the case of Mamuka Khazaradze, Badri Japaridze and Avtandil Tsereteli, the judge speedily scheduled the hearings without taking into account the interests of the defense.[4] At almost all court trials, the defense counsel reiterated his dissatisfaction with that regard and later filed a motion on the recusal of the judge on the grounds that the case was being considered hastily. The judge later reduced the number of court trials and scheduled them on average twice a week.
• Another case is so-called “Rustavi 2 case”, where accused are Nika Gvaramia, Kakhaber Damenia and Zurab Iashvili.[5] At the first, the court unilaterally determined the dates of the hearing, not to take into account the position of the defense. The defense lawyers said that other processes coincided with these dates and demanded to set another time for hearings. Despite protests from the defense, the judge adjourned the hearings at very close intervals.[6] 10th of January, the judge declared self-recus, the reason given was the confrontation between him and the accused took on a personal character and he may not have been able to proceed objectively.[7] The case was then referred to another judge, after which the approach was changed and the hearings were not marked with such intensity.[8]
The monitoring project has been made possible by generous support from the American people through USAID. Contents of this report are the sole responsibility of Georgian Young Lawyers’ Association and it does not reflect the opinion of USAID, the U.S. Government or the East-West Management Institute.
[1] Giorgi Ugulava (former mayor of Tbilisi), Ivane Merabishvili (former Minister of Internal Affairs), Davit Kezerashvili (former Minister of Defense), Zurab Adeishvili (former Prosecutor General, then Minister of Justice), Mikheil Saakashvili (former President of Georgia) are the defendants into the case; The charges are as follows:  Article 333, paragraph 1 of the CC; Article 25, Article 182, paragraphs 2 and 3 of the CC; Article 25, Article 194, paragraph 3 of the CC; Article 333, paragraph 3 of the CC; Article 333, paragraph 2 of the CC; Article 194, paragraph 3 of the CC; Article 333, paragraph 3  of the CC; Article 333, paragraphs 2 and 3 of the CC.
[2] Mikheil Saakashvili and Teimuraz Janashia are defendants in the case; The charge is Article 182, paragraph 3 of the Criminal Code.
[3] The former director of the Batumi Prison №3 and his deputy are defendants in the case.
[4] On 27 December 2019, the Judge scheduled the dates of the subsequent court hearings, namely, 9 January, 14 January, 15 January, 17 January, 20 January, 22 January, 27 January, 29 January, 30 January, 3 February, 6 February, 10 February, 12 February, 17 February, 19 February, 25 February, 28 February, 4 March, 6 March, 10 March, 12 March, 17 March, 19 March, 23 March, 25 March. The court hearings were scheduled to begin at 11 a.m. and continue throughout the day. The defense objected to the intensity of the court proceedings, but the judge did not change the above schedule at the initial stage.
[5] Nika Gvaramia (Former General Director of Rustavi-2), accusation – article 182, paragraph 2, “a” and “d” and paragraph 3, “b” of the CC. Article 221, paragraph first of the CC, article 362, paragraph 2, “b” of the CC, article 194, paraghraph 3, “c” of the CC and article 220 of the CC.
Zurab Iashvili (Director of the Intermedia Plus), accusation - article 362, paragraph 2, “b” of the CC, Article 221, paragraph first of the CC.
Kakhaber Damenia (Former Finance Director of Rustavi2), accusation - article 182, paragraph 2, “a” and “d” and paragraph 3, “b” of the CC.
[6] On 3 January 2020, the Judge scheduled the dates of the subsequent court hearings, namely 6 January, 10 January, 13 January, 20 January, 23 January, 25 January and 7 February.
[7] The reason for the dismissal, according to the judge, was insult to the court, which was expressed by Mr. Gvaramia in a briefing and Facebook status in the title of obscene words for the judge (for ex. bastard), and the court considered insulting Gvaramia's statement about his inadequacy.
[8] On 24 January 2020, the Judge scheduled the dates of the subsequent court hearings, namely 30 January and 17 February.