რუსეთის ფედერაციამ კომპენსაცია გადაუხადა 2006 წელს რუსეთიდან კოლექტიური გამოძევების შედეგად დაზარალებულ იმ მოქალაქეებს, რომლებსაც ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ინდივიდუალური საჩივრები ჰქონდათ წარდგენილი.
ინდივიდუალურ საქმეებზე ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილება 2019 წლის 26 მარტს გამოიტანა. გადაწყვეტილებით, რუსეთს დაზარალებული მოქალაქეებისთვის, მათ შორის საიას დაცვის ქვეშ მყოფი 8 პირის, სასარგებლოდ სხვადასხვა ოდენობის კომპენსაცია (2000 ევრო ან/და 10,000-დან 15,000 ევროს ფარგლებში) უნდა გადაეხადა. კომპენსაციის ოდენობა თითოეულ მომჩივანთან მიმართებით ინდივიდუალურად განისაზღვრა მათ მიმართ დარღვეული უფლებების სიმძიმის, ინტენსივობისა და ხანგრძლივობის გათვალისწინებით.
წინამდებარე გადაწყვეტილება საბოლოო 2019 წლის 26 ივნისს გახდა. რუსეთის ფედერაციას მისთვის დაკისრებული თანხა გადაწყვეტილების ძალაში შესვლიდან სამი თვის ვადაში უნდა გადაეხადა. აღნიშნული ვადა 2019 წლის 26 სექტემბერს გავიდა. თუმცა, დადგენილ ვადაში რუსეთს საიას დაცვის ქვეშ მყოფი პირებისთვის თანხა არ გადაუხდია
2019 წლის ივლისიდან 2020 წლის იანვრამდე საია აქტიურ კომუნიკაციას აწარმოებდა რუსეთის ფედერაციის იუსტიციის სამინისტროსთან. კომუნიკაციის ფარგლებში საიამ რუსეთის ფედერაციას წარუდგინა მომჩივანთა საბანკო ანგარიშის რეკვიზიტები და პირადობის დამადასტურებელი საბუთები და ასევე, სასამართლოს გადაწყვეტილების დროულად აღსრულებისკენ მოუწოდა.
პარალელურად, 2019 წლის 19 ნოემბერს საიამ წერილობითი კომუნიკაცია წარადგინა ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტში, რომელიც ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების პროცესს ზედამხედველობს. წარდგენილ კომუნიკაციაში საია აღნიშნავდა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფ პირებს ამ დრომდე არ ჩარიცხვიათ მიკუთვნებული კომპენსაცია მიუხედავად იმისა, რომ მომჩივნებმა რუსეთის შესაბამის ორგანოებს მათი მონაცემები მიაწოდეს. დამატებით საია ასაბუთებდა, რომ ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულება და მომჩივნებისთვის კომპენსაციის გადახდა რუსეთის ფედერაციის უპირობო ვალდებულებას წარმოადგენდა ევროპული კონვენციის 46-ე მუხლის შესაბამისად.
2019 წლის 29 ნოემბერს საიას რუსეთის ფედერაციის იუსტიციის სამინისტროსგან ეცნობა, რომ ერთ მომჩივანს უახლოეს პერიოდში ჩაერიცხებოდა თანხა, დანარჩენ 7 მომჩივანთან მიმართებით კი რუსეთმა დამატებითი საბუთების წარდგენა მოითხოვა. საიამ მოთხოვნილი დოკუმენტაცია ხელახლა წარუდგინა რუსეთის იუსტიციის სამინისტროს, რის შემდეგაც 2020 წლის 21 იანვარს სამინისტროსგან გვეცნობა, რომ 6 მომჩივანს თანხა ჩაერიცხებოდა, ხოლო მე-7 მომჩივანთან მიმართებით კვლავ დამატებითი დოკუმენტაციის წარდგენა გახდა საჭირო.
ამ ეტაპზე რუსეთის ფედერაციამ საიას დაცვის ქვეშ მყოფ 7 პირს ჩაურიცხა ევროპული სასამართლოს 2019 წლის 26 მარტის გადაწყვეტილებით მიკუთვნებული კომპენსაცია, ხოლო ერთ მომჩივანთან მიმართებით საია აგრძელებს კომუნიკაციას რუსეთის ფედერაციასთან.
ინდივიდუალური საქმეების გარდა, რუსეთს კოლექტიური გამოძევების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეებისთვის კომპენსაციის გადახდა სახელმწიფოთაშორისი საჩივრის ფარგლებშიც დაეკისრა. კერძოდ, ევროპული სასამართლოს 2019 წლის 31 იანვრის გადაწყვეტილებით რუსეთს საქართველოს მოქალაქეების სასარგებლოდ 10 მილიონი ევროს გადახდა დაეკისრა. სამწუხაროდ, სახელმწიფოთაშორისი საჩივრის ფარგლებში დაკისრებული თანხა რუსეთს ამ დრომდე არ გადაუხდია. მინისტრთა კომიტეტმა დეპორტირებულების საქმის აღსრულების მიმდინარეობა 2020 წლის 3-5 მარტის სხდომაზე შეაფასა და რუსეთი მკაცრად გააკრიტიკა იმის გამო, რომ დღემდე არ გადაუხდია დაკისრებული კომპენსაცია. მინისტრთა კომიტეტმა დამატებით განმარტა, რომ გადაწყვეტილების აღსრულების წინაპირობად საქართველოს მხრიდან გარკვეული პირობების (დაზუსტებული სიის წარდგენა, ეროვნულ დონეზე მექანიზმის შექმნა) შესრულების მოთხოვნა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებას ეწინააღმდეგებოდა.

The Russian Federation has paid the citizens compensation affected by collective deportations from Russia in 2006 who have filed individual complaints in the European Court of Human Rights.
The European Court delivered a decision on individual cases on 26 March 2019. According to the decision, Russia had to pay different amounts of compensation (2,000 euros and/or,000 to 15,000 euros) for the victims, including eight clients of GYLA. The amount of compensation for each applicant was individually determined by the severity, intensity, and duration of the violated rights.
The present decision became final on 26 June 2019. The Russian Federation had to pay the imposed amount of money within three months after the entry of the court ruling into force. The time limit expired on September 26, 2019. However, Russia has not paid the GYLA's clients within the specified period.
From July 2019 to January 2020, GYLA actively communicated with the Ministry of Justice of the Russian Federation. Within the framework of the communication, GYLA provided the bank account of applicants to the Russian Federation and identify documents and also called for the court to comply with the court decision on time.
In parallel, on 19 November 2019, GYLA submitted a written communication to the Committee of Ministers of the Council of Europe, which oversees the enforcement of the decision of the European Court. In presented communication, the GYLA stated that its clients had not yet received their compensation, even though the applicants had provided their data to the relevant authorities of Russia. Also, the GYLA substantiated that the enforcement of the decision of the European Court and the payment of compensation to the applicants constituted an unconditional obligation of the Russian Federation under Article 46 of the European Convention.
On 29 November 2019, GYLA was notified by the Ministry of Justice of the Russian Federation that one applicant would receive the money shortly and Russia has requested additional documents concerning the rest seven applicants. GYLA resubmitted the requested documentation to the Russian Ministry of Justice, after that on 21 January 2020, we were informed by the Ministry that 6 applicants would be paid the compensation and additional documents were still required for the seven applicants.
At this stage, the Russian Federation has paid compensation seven clients of GYLA by the decision of the European Court of 26 March 2019, and concerning one applicant, GYLA continues to communicate with the Russian Federation.
In addition to individual cases, Russia was also imposed to pay compensation to citizens affected by collective expulsion within an interstate complaint. In particular, by the decision of the European Court of 31 January 2019, Russia was imposed to pay 10 million euros in favor of Georgian citizens. Unfortunately, Russia has not yet paid the money imposed within the interstate complaint. The Committee of Ministers assessed the execution of the deportation process at a meeting on March 3-5, 2020, and criticized Russia for failing to pay the imposed compensation so far. The Committee of Ministers further clarified that Georgia's requirement to comply with certain conditions (submission of a precise list, creation of a mechanism at a national level) as a precondition for enforcement of the judgment contradicts the decision of the European Court.