8 მარტი, ქალთა საერთაშორისო დღე, წლებია ქალთა თანასწორუფლებიანობისთვის ბრძოლის თარიღია. პატრიარქალურ საზოგადოებაში ქალები და გოგონები იმყოფებიან არათანასწორ მდგომარეობაში, მეტად ხდება გენდერული ნიშნით ძალადობა, ქალთა შრომა დაუფასებელი, ხოლო ქალის როლი დაკნინებულია.
საქართველომ ბოლო წლებში ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის პრევენციისა და აღკვეთის შესახებ ევროპის საბჭოს კონვენციის (ე.წ. სტამბოლის კონვენცია) რატიფიცირებით აღებული ვალდებულებების შესასრულებლად, ქალთა თანასწორუფლებიანობის უზრუნველსაყოფად და ძალადობისგან დასაცავად სხვადასხვა ღონისძიებები გაატარა. მიუხედავად წინგადადგმული ნაბიჯებისა კვლავ პრობლემას წარმოადგენს გენდერული თანასწორობის საკითხი და სახელმწიფოს მხრიდან საჭიროებს მრავალი ასპექტით მუშაობას.
ქალები და გოგონები ხშირად განიცდიან ისეთი სერიოზული ფორმების ძალადობას, როგორიცაა ოჯახში ძალადობა, სექსუალური შევიწროება, სექსუალური ძალადობა, ფემიციდი, იძულებითი ქორწინება, იძულებითი აბორტი. სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმული ნაბიჯების, სამართალდამცავი უწყებების წარმომადგენლების მრავალწლიანი გადამზადების მიუხედავად კვლავ პრობლემურია ქალთა მიმართ, განსაკუთრებით კი სქესობრივი დანაშაულის დროული და ეფექტიანი გამოძიება. ამგვარ დანაშაულებზე მართლმსაჯულება ხშირ შემთხვევაში, მოძველებული მეთოდოლოგიით მიმდინარეობს, რაც სექსუალურ ძალადობაზე მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის ერთ-ერთი უმთავრესი საფუძველია.1
ფემიციდი
ფემიციდი არის მკვლელობა, რომლის მსხვერპლი არის ქალი და რომელიც ხდება ქალის გენდერთან დაკავშირებული მიზეზით. ფემიციდი არის გენდერული დანაშაული, რომელიც სტრუქტურული უთანასწორობის, დაქვემდებარებულობისა და ქალთა მიმართ ძალადობის ზოგადი კონტექსტის ნაწილია.2 გენდერის ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის „ფემიციდის“ ყოველწლიურიშემთხვევები, აჩვენებს სახელმწიფოს მხრიდან პრევენციულ ღონისძიებებზე ორიენტირებული პოლიტიკის სისუსტეს.
2020 წელის 9 თვის მონაცემებით საქართველოში 19 ქალია მოკლული, ხოლო 20 ქალის მკვლელობის მცდელობაა ჩადენილი, მათ შორის 12 ქალის მკვლელობისა და 11 მკვლელობის მცდელობის შემთხვევაში ოჯახური დანაშაულის ნიშანი გამოიკვეთა.3 ასეთი ტრაგედიები, მწვავედ წარმოაჩენს სახელმწიფოს მხრიდან ძლიერი, ეფექტიანი დაკოორდინირებული, პრევენციულ მექანიზმებზე დაფუძნებული პოლიტიკის არ არსებობას. ნებისმიერი აქტივობა, რომელსაც სახელმწიფო უწყება ახორციელებს და რომელიც ემსახურებაპრევენციას, მეტწილად არის ქაოტური და არასისტემური, რაც ამცირებს პრევენციული სამუშაოებისეფექტიანობის კოეფიციენტს.
ასევე, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გენდერის ნიშნით ჩადენილ დანაშაულთა ბუნებისგამოკვლევა, მსხვერპლთა დაცვის ქმედითი მექანიზმების შექმნა და მართლმსაჯულებისხელმისაწვდომობის გაზრდა ქალებისა და გოგონებისთვის. საქმეში, გენდერული მოტივისგამოკვეთის მიზნით, საგამოძიებო ორგანოებსა და სასამართლოს უნდა ჰქონდეთ შესაბამისიცოდნა და ნათელი ხედვა, თუ რა უნდა იყოს მიჩნეული გენდერულ მოტივად. აუცილებელია, სახელმწიფო ორგანოების მხრიდან, კონკრეტულ ფაქტებზე, ეფექტიანი და სწრაფი რეაგირება. პროკურატურამ, ხოლო შემდგომ სასამართლომ გამოკვეთოს დანაშაულის ჩადენის მოტივი, რაცგამოიწვევს პირისათვის შესაბამისი პასუხისმგებლობის დაკისრებას.
სქესობრივი დანაშაული
სექსუალური ძალადობა კვლავ რჩება გენდერული ძალადობის ერთ-ერთ ყველაზე მძიმე, ყველაზე დაფარულ და დაუსჯელ ფორმად. არსებული კანონმდებლობა და პრაქტიკა ვერ უზრუნველყოფს სექსუალური ძალადობისთვის ეფექტიან, დაზარალებულზე ორიენტირებულ, გენდერულად მგრძნობიარე სამართლებრივ მექანიზმებს. ძალადობაგამოვლილი ქალებისთვის მართლმსაჯულება ხელმიუწვდომელი ან/და რთულად ხელმისაწვდომია.
სექსუალური ძალადობის შემთხვევები 2021 წლის იანვრის მონაცემებით წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 5-ით გაიზარდა, პროცენტული მაჩვენებლით კი 21 ერთეულითაა გაზრდილი4. მიმდინარე წელს საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა სექსუალური დანაშაულის არაერთი მძიმე შემთხვევა, რომელთა მსხვერპლებიც არასრულწლოვნები არიან.5 არასრულწლოვანთა მიმართ ჩადენილი სექსუალური ძალადობის ფაქტები და მძიმე თანმდევი შედეგები ცხადყოფს, რომ პრობლემურია 16 წლამდე გოგონების მიმართ ჩადენილი სექსუალური ძალადობის გამოძიება და დანაშაულის სწორი კვალიფიკაცია.
სექსუალური ძალადობის მძიმე შემთხვევები მოითხოვს სახელმწიფოსგან მსგავსი დანაშაულების პრევენციაზე აქტიურ მუშაობას. ხოლო, დანაშაულის ჩადენის შემთხვევაში შესაბამისი უწყებების მხრიდან აუცილებელია სწრაფი, ეფექტიანი გამოძიების წარმოება, ასევე სექსუალური ძალადობის მსხვერპლების, განსაკუთრებით კი არასრულწლოვანი დაზარალებულების შესაბამისი ქმედითი დაცვისა და დახმარების სერვისებით აღჭურვა.6
იძულებითი აბორტი/აბორტის იძულება
იძულებითი აბორტი ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკით, კონვენციის მე-3 და მე-8 მუხლებით დაცული უფლებების სფეროში ექცევა. იძულებითი აბორტი, ქალთა მიმართ ჩადენილი ძალადობის ერთ-ერთ რთულ ფორმადაა მიჩნეული ე.წ. სტამბოლის კონვენციის 39-ე მუხლით.
სტამბოლის კონვენციის რატიფიცირებით აღებული ვალდებულების მიუხედავად, იძულებითიაბორტის საკითხი დღემდე არ არის კანონმდებლობით რეგულირებული და სისხლის სამართლითდასჯადი ქმედება. მნიშვნელოვანია, რომ ეროვნულ კანონმდებლობაში რაც შეიძლება სწრაფადაისახოს სტამბოლის კონვენციის მოთხოვნები, ცვლილებები შევიდეს სისხლის სამართლისკოდექსში და მოხდეს იძულებითი აბორტისა და აბორტის იძულების შემთხვევებისკრიმინალიზება.7
იძულებითი ქორწინება და ადრეული ქორწინება
იძულებითი ქორწინების საყოველთაოდ აღიარებული დეფინიცია არ არსებობს, თუმცა იგი შეიძლება განიმარტოს, როგორც ქორწინება, რომელიც დაიდო ერთი ან ორივე პარტნიორის თანხმობის გარეშე და, შესაბამისად, ერთ-ერთი მათგანის ნების საწინააღმდეგოდ. იძულებითი და ნაადრევი ქორწინება, კანონსაწინააღმდეგო ბუნების გარდა, იწვევს ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევას, რადგან ხშირ შემთხვევაში იძულებითი ქორწინების შემდეგ მსხვერპლს შეზღუდული აქვს ისეთი ფუნდამენტური უფლებები, როგორიცაა ფიზიკური და გონებრივი ჯანმრთელობა, სექსუალურ და რეპროდუქციულ სერვისებზე ხელმისაწვდომობა, განათლება, პირადი ცხოვრება, თავისუფლების უფლება და სხვა.
საია-ს მიერ 2020 წელს გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით ქვემო ქართლში 2016-2019 წლებში იძულებითი ქორწინების ფაქტებზე გამოძიების დაწყების მაჩვენებელი ყველაზე მაღალია ქვეყნის სხვა რეგიონებთან შედარებით, ასევე უფრო ხშირად ვაწყდებით ნიშნობის იძულების პრაქტიკასაც.8 მნიშვნელოვანია სახელმწიფომ გააძლიეროს მუშაობა ნაადრევი ქორწინებისა და იძულებითი ქორწინების პრევენციის მიმართულებით, ვინაიდან საერთაშორისო პრაქტიკის მიხედვით სწორედ პრევენციაა მსგავსი ფაქტების წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტიანი გზა. ქორწინების მინიმალური ასაკობრივი ზღვრის დაწესება, გოგონებისთვის განათლების მაქსიმალური ხელმისაწვდომობა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების კამპანია ქორწინების იძულების პრევენციის მნიშვნელოვანი ბერკეტებია.
ოჯახში ძალადობა
საქართველოში, ისევე როგორც მსოფლიოს ბევრ სხვა ქვეყანაში, პანდემიის დროს იმატა ოჯახში ძალადობისა და ოჯახური დანაშაულების რისკმა. COVID-19-ის პანდემიის შესაჩერებლად მიღებული ზომების დასაცავად მათ სახლში დარჩენა უწევდათ, რითაც მოძალადეები სარგებლობდნენ და შექმნილ ვითარებას მსხვერპლების საწინააღმდეგოდ, მათზე კონტროლის გასაძლიერებლად იყენებდნენ.
იმ ფონზე, როდესაც პანდემიის პერიოდში ოჯახში ძალადობის შემთხვევები მსოფლიო მასშტაბით ერთი მესამედით გაიზარდა,9 საქართველოში, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევათა გამოვლენის ოფიციალური მაჩვენებელი პანდემიის დროს საგრძნობლად არ გაზრდილა, რაც მსოფლიო ტენდენციის პირობებში გარკვეული კითხვის ნიშნის დასმის საფუძველია.
საგანგებო მდგომარეობისა თუ პანდემიის პირობებში შემოღებული სხვადასხვა ზომები ამცირებდა მსხვერპლების დასახმარებლად ადვოკატების ჩართულობის შესაძლებლობებსაც, რაც ქალებისა და გოგონებისათვის დამატებითი ბარიერია მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად10. გარდა მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობისა, მნიშვნელოვანია, რომ პანდემიის პირობებში, მსხვერპლებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა დაუბრკოლებლად მიიღონ სერვისები, რომლებსაც სთავაზობს სახელმწიფო და ჰქონდეთ მათ ამომწურავი ინფორმაცია. ერთის მხრივ, ეს ინფორმაცია უნდა იყოს მათთვის მარტივად ხელმისაწვდომი, ხოლო მეორეს მხრივ სახელმწიფო ადგილობრივ დონეზე უზრუნველყოფდეს მათ დახმარებას და მხარდაჭერას. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს კანონმდებლობა ითვალისწინებს ადგილობრივი თვითმმართველობების ჩართულობას მსხვერპლთა დახმარებისა და მხარდაჭერის პროგრამების კუთხით, სამწუხაროდ, პანდემიის პირობებში, დახმარების რაიმე სახის ღონისძიებები არ განხორციელებულა.
ქალთა მიმართ ძალადობისთვის პრევენციისა და ძალადობის ფაქტებზე შესაბამისი პასუხისმგებლობის შესაფარდებლად მნიშვნელოვანია:
- შეიქმნას პრევენციის სისტემური მექანიზმი, რომელიც დაგეგმავს პრევენციული ღონისძიებებისგატარებას - ქალთა თანასწორუფლებიანობის მიმართულებით, მათ შორის შემდეგ საკითხებზე: ოჯახში ძალადობა, სექსუალური შევიწროება, ადრეული და იძულებითი ქორწინება;
- ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების მიზნით, დაინერგოს და განხორციელდეს შესაბამისიპროფესიული გადამზადების პროგრამები;
- შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და პროკურატურამ უზრუნველყონ სექსუალური ძალადობის ყველა შემთხვევის სათანადო აღრიცხვა, წარმართონ გამოძიება გენდერულად მგრძნობიარე მეთოდოლოგიით და ყველა შემთხვევაში გამოიყენონ დანაშაულის სიმძიმის შესაბამისი კვალიფიკაცია;
- საქართველოს პარლამენტმა საკანონმდებლო ცვლილებები შეიტანოს სქესობრივი დანაშულების დეფინიციაში, რითაც ეროვნული კანონმდებლობა სრულ შესაბამისობაში მოვა ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებთან. ასევე, მოახდინოს იძულებითიაბორტის და აბორტის იძულების კრიმინალიზაცია.
[1] არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება, სამოქალაქო ორგანიზაციები ქობულეთში 14 წლის მოზარდის თვითმკვლელობის უმძიმეს საქმეს ეხმიანებიან, 2021 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3qnWD6e [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[2]საია-ს კვლევა, ფემიციდის საქმეების განაჩენები 2014, 2016 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2OuUVCE [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[3] საქართველოს სახალხო დამცველი, სახალხო დამცველმა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ ონლაინ კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“ გამართეს, 2020 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3sZrSGf [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[4] საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკა, 2021 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3c6uZWm [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[5] რადიო თავისუფლება, როცა სისტემა დუმს, ბავშვები ქრებიან, 2021 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3rnGSxj [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
პირველი არხი, დაკავება არასრულწლოვანზე ძალადობის ბრალდებით, 2021 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/38deshV[ბოლო ნახვა 07.03.2021].
რადიო თავისუფლება, 13 წლის მოზარდი რომელმაც ბავშვი გააჩინა თავშესაფარში იმყოფება, 2021 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2OrT9ST [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[6]ევროპის საბჭოს კვლევა „ქალთა მიმართ სექსუალური ძალადობის დანაშაულებზე მართლმსაჯულების განხორციელება საქართველოში“, 2020, გვ. 30. ხელმისაწვდომია: https://rm.coe.int/-/1680a13605 . [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[7] საიას ანგარიში „წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფორმები და პრევენცია“, 2020, გვ. 17. ხელმისაწვდომია:https://bit.ly/2O1XP2d . [ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[8] საია-ს კვლევა, იძულებითი ქორწინება - კანონმდებლობა და პრაქტიკა, 2020 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/30joh9R[ბოლო ნახვა 07.03.2021].
[9] European Parliament, COVID-19: Stopping the rise in domestic violence during lockdown - 2020; UN Women, COVID-19 and Ending Violence Against Women and Girls.
[10] ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების მიმართვა სახელმწიფო უწყებებს, 2020 წელი. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2MRQlOr [ბოლო ნახვა 07.03.2021].

March 8, International Women's Day, has been the date of the struggle for women's equality for years. In a patriarchal society, women and girls are in an unequal position, gender-based violence is rampant, women's labor is underestimated, and women's role is diminished.
In recent years, Georgia has taken various measures to ensure the equality of women and to protect them from violence, in order to fulfill its obligations under the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (the so-called Istanbul Convention). Despite the steps taken, the issue of gender equality remains a problem and requires the state to work on many aspects.
Women and girls often experience serious forms of violence such as domestic violence, sexual harassment, sexual violence, femicide, forced marriage, forced abortion. Despite the steps taken by the state, many years of training of law enforcement officials, the timely and effective investigation of sex crimes especially is still problematic for women. Justice for such crimes is often conducted using an outdated methodology, which is one of the main reasons for access to justice for sexual violence1.
Femicide
A femicide is a homicide whose victim is a woman and which occurs for a reason related to a woman’s gender. Femicide is a gender crime that is part of the general context of structural inequality, subordination, and violence against women2. Annual cases of gender-related crime femicide show the weakness of state prevention policies.
According to the data of 9 months of 2020, 19 women were killed in Georgia, and 20 attempted femicide were committed, including 12 cases of femicide and in case of 11 attempted homicide - signs of domestic crime have been manifested3. Such tragedies sharply demonstrate the lack of a strong, effective and coordinated policy based on preventive mechanisms on the part of the state. Any activity carried out by a government agency that serves prevention is largely chaotic and unsystematic, which reduces the effectiveness ration of prevention work.
It is also particularly important to investigate the nature of gender-based crimes, establish effective victim protection mechanisms, and increase access to justice for women and girls. In order to identify a gender motive in a case, the investigating authorities and the court must have the appropriate knowledge and a clear vision of what should be considered a gender motive. It is necessary for the state bodies to respond effectively and swiftly to specific facts. Prosecution Service, and then the court, should determine the motive for the crime, which will lead to the imposition of appropriate responsibility on the person.
Sexual offense
Sexual violence remains one of the most serious, covert and unpunished forms of gender-based violence. Existing legislation and practice fail to provide effective, victim-oriented, gender-sensitive legal mechanisms for sexual violence. Justice for women victims of violence is inaccessible and/or difficult to access.
Cases of sexual violence in January 2021 increased by 5 compared to the same period of the previous year, while the percentage increased by 21 units4. This year, a number of serious cases of sexual offenses have become known to the public, the victims of which are minors. The facts of sexual violence against minors and its serious consequences show that it is problematic to investigate sexual violence against girls under 16 and qualify the crime correctly.
Serious cases of sexual violence require the state to work actively to prevent similar crimes. Whereas, in the event of a crime being committed, the relevant authorities need to conduct a prompt, effective investigation, as well as equip the victims of sexual violence, especially juvenile victims, with appropriate effective protection and assistance services6.
Forced abortion/ Coerced abortion
Forced abortion falls within the scope of the rights protected by Articles 3 and 8 of the European Court of Human Rights. Forced abortion is considered to be one of the most difficult forms of violence against women by article 39 of the so-called Istanbul Convention.
Despite the obligation undertaken by ratification of the Istanbul Convention, the issue of forced abortion is still not regulated by law and is not a criminal act punishable by law. It is important that national law reflects the requirements of the Istanbul Convention as soon as possible, that amendments are made to the Criminal Code, and that cases of forced abortions and coerced abortions are criminalized7.
Forced marriage and early marriage
There is no universally accepted definition of forced marriage, although it can be interpreted as a marriage entered into without the consent of one or both partners and therefore against the will of one of them. Forced and early marriages, in addition to being illegal in nature, lead to gross human rights violations, as in many cases after forced marriages the victim has limited fundamental rights such as physical and mental health, access to sexual and reproductive services, education, personal life, the right to liberty and more.
According to a study published by GYLA in 2020, the rate of forced marriage investigations in Kvemo Kartli in 2016-2019 is the highest compared to other regions of the country, we also encounter the practice of coerced engagement/affiance more often8. It is important for the state to intensify its work on the prevention of early marriage and forced marriage, since according to international practice, prevention is an effective way to combat such facts. Establishing a minimum age limit for marriage, maximizing access to education for girls, and raising public awareness are important levers for preventing forced marriage.
Domestic violence
In Georgia, as in many other countries worldwide, the risk of domestic violence and domestic crime increased during the pandemic. To protect the measures taken to stop the COVID-19 pandemic, they had to stay at home, which the perpetrators took advantage of and used the situation against the victims to strengthen their control over them.
Against the background of the increase in domestic violence cases during the pandemic period by one third9, in Georgia, the official rate of cases of domestic violence against women during the pandemic did not increase significantly, which is the basis to raise a certain question in the context of global trends.
Various measures introduced in the event of a state of emergency or pandemic also reduced the ability of lawyers to engage and assist victims, which is an additional barrier for women and girls to insure an access to justice10. In addition to access to justice, it is important that in pandemic conditions, victims have access to the services offered by the state and that they have access to comprehensive information. On the one hand, this information should be easily accessible to them, and on the other hand, the state should provide their assistance and support at the local level. Although Georgian law provides for the involvement of local governments in victim assistance and support programs, unfortunately, no assistance measures have been taken during the pandemic.
To prevent violence against women and impose proper liability on the facts of violence, the following is important:
- Establish a systematic prevention mechanism to plan preventive measures for women's equality, including on the following issues: domestic violence, sexual harassment, early and forced marriage;
-  In order to empower women economically, introduce and implement appropriate vocational training programs;
- The Ministry of Internal Affairs and the Prosecution Service should ensure proper registration of all cases of sexual violence, conduct investigations with a gender-sensitive methodology, and in all cases use appropriate qualifications of the gravity of the crime;
- The Parliament of Georgia should make legislative changes in the definition of sex crimes, thus bringing national legislation in full compliance with international human rights standards. Also, criminalize forced abortion and coerced abortion.
[1] Joint statement of non-governmental organizations, Civil society organizations are responding to the grave case of suicide of a 14-year-old teenager in Kobuleti, 2021. Available: https://bit.ly/3qnWD6e [last viewed 07.03.2021].
[2] GYLA Study, Judgments of Femicide Cases in 2014, 2016. Available: https://bit.ly/2OuUVCE [last viewed 07.03.2021].
[3] The Public Defender of Georgia, the Public Defender and the UN Women held an online conference "Prevention and Monitoring of Femicide", 2020. Available:  https://bit.ly/3sZrSGf [last viewed 07.03.2021].
[4] Ministry of Internal Affairs of Georgia, Registered Crime Statistics, 2021. Available: https://bit.ly/3c6uZWm [last viewed 07.03.2021].
[5] RFE/ Radio Liberty: When the system is silent, children disappear, 2021. Available: https://bit.ly/3rnGSxj [last viewed  07.03.2021].
First Channel, Arrest on Juvenile Violence Charges, 2021. Available: https://bit.ly/38deshV [last viewed 07.03.2021].
RFE/ RL: A 13-year-old teenager who gave birth to a baby is in a shelter, 2021. Available: https://bit.ly/2OrT9ST  [last viewed 07.03.2021].
[6] Council of Europe, Study on Administration of Justice for Sexual Violence Crimes against Women in Georgia, 2020, p. 30. Available at: https://rm.coe.int/-/1680a13605 . [last viewed 07.03.2021].
[7] GYLA Report "Forms and Prevention of Torture and Ill-Treatment", 2020, pg. 17. Available: https://bit.ly/2O1XP2d . [last viewed 07.03.2021].
[8] GYLA Study, Forced Marriage - Legislation and Practice, 2020. Available: https://bit.ly/30joh9R [last viewed 07.03.2021].
[9]  European Parliament, COVID-19: Stopping the rise in domestic violence during lockdown - 2020; UN Women, COVID-19 and Ending Violence Against Women and Girls.
[10] Organizations working on issues of Violence against Women and Domestic Violence address the State Entities, 2020. Available: https://bit.ly/2MRQlOr [last viewed 07.03.2021].