2021 წლის მარტი-აპრილის პერიოდში გერმანიის საელჩოს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (‘საია’) და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის თანაორგანიზებით გაიმართა ონლაინ კონფერენცია „საქართველო - დემოკრატიის მომავალი“.
კონფერენციის ფარგლებში ჩატარდა ოთხი სესია:
თითოეულ სესიაზე მოწვეული იყვნენ მეცნიერები და პოლიტიკოსები, რომლებმაც განიხილეს საქართველოს დემოკრატიის მიღწევები, საჭიროებები და გამოწვევები.
კონფერენციას ესწრებოდნენ აკადემიკოსები, სამოქალაქო საზოგადოების, საქართველოში დიპლომატიური კორპუსების, ასევე, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. დამსწრეებს მომხსენებლებისთვის კითხვების დასმის საშუალებაც ჰქონდათ.
კონფერენციების სერია საქართველოში გერმანიის ელჩმა - ჰუბერტ ქნირშმა, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა - ნატალია ვუტოვამ და საიას თავმჯდომარემ ნიკა სიმონიშვილმა გახსნეს.
პირველ სესიაზე „რა არის დემოკრატია? როგორ შეგვიძლია მისი გაზომვა და პროგრესის შეფასება?“ - მოწვეული იყვნენ პროფესორი ვოლფგანგ მერკელი (ბერლინის სამეცნიერო ცენტრი) და საბინე დონერი (ბერტელსმანის ტრანსფორმაციის ინდექსის ჯგუფის ხელმძღვანელი). სესიას მოდერაციას უწევდა ქეთევან აბაშიძე (ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდი). პროფესორმა მერკელმა ისაუბრა დემოკრატიის მნიშვნელობაზე და დემოკრატიის კრიზისზე, რომლის წინაზშეც დღეს მრავალი სახელმწიფო დგას. ამასთან, საბინე დონერმა დამსწრეებს წარუდგინა ბერტელსმანის ტრანსფორმაციის ინდექსი, რომელიც აფასებს 126 ქვეყნის პროგრესს ან რეგრესს დემოკრატიისა და საბაზრო ეკონომიკის განვითარების მიმართულებით.
მეორე სესიაზე „დემოკრატიული განვითარების ოცდაათი წელი საქართველოში - მიღწევები და გამოწვევები“ - პანელის წევრები იყვნენ ზაალ ანდრონიკაშვილი (პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბერლინის ლიტერატურის და კულტურის ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომელი) და სტივენ ჯონსი (პროფესორი, მაუნთ ჰოლიოკის კოლეჯი). სესიას მოდერაციას უწევდა სალომე ასათიანი (რადიო თავისუფლება). ზაალ ანდრონიკაშვილის თქმით, საქართველო ჯერ კიდევ რევოლუციური კანონის თანახმად იმართება, რომელიც თავის თავს მიიჩნევს ერთადერთ ძალად და არ ექვემდებარება შეზღუდვებს. სტივენ ჯონსმა აღნიშნა, რომ საქართველო პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებს შორის ყველაზე დემოკრატიული სახელმწიფოა, თუმცა, როგორც სხვა ქვეყნებში, ისე საქართველოშიც, დემოკრატია მყიფე გახდა.
მესამე სესიის - „რა ეტაპზეა საქართველო ამჟამად? რისი გაკეთებაა საჭირო სამომავლოდ?“ - ფარგლებში, პანელის წევრები იყვნენ ქართველი პოლიტიკოსები დავით უსუფაშვილი, სალომე სამადაშვილი და ირაკლი კობახიძე. კონფერენციის სესია გახსნა საქარველოში ევროკავშირის ელჩმა - კარლ ჰარცელმა, ხოლო შესავალი მოხსენება საიას წარმომადგნელმა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა, ვახუშტი მენაბდემ წარმოთქვა. ღონისძიებას მოდერაციას უწევდა ნინო ლეჟავა (გამომცემლობა მელანი). კარლ ჰარცელმა ევროპული ინტეგრაციის მამოძრავებელი პრინციპი გაიხსენა, რომლის მიხედვით „განსხვავებების მიღმა, საერთო ინტერესები დგას“. მისი თქმით, ეს პრინციპი საქართველომაც უნდა გაითავისოს, ვინაიდან ის ისწრაფვის პოლიტიკის ევროპული მოდელისკენ. ვეხუშტი მენაბდისთვის ბოლოდროინდელი კრიზისი წარმოადგენს „მემკვიდრეობით“ მიღებულ პოლიტიკურ სისტემას, რომელიც საქართველოს დამოუკიდებლობის განმავლობაში ჩამოყალიბდა. მისი თქმით, პოლიტიკა განიხილება, როგორც ნულოვანი ჯამის თამაში, რისი თვალსაჩინო მაგალითიც „მაჟორიტარული“ სისტემაა. პოლიტიკოსებმა დავით უსუფაშვილმა, სალომე სამადაშვილმა და ირაკლი კობახიძემ მიმოიხილეს დამოუკიდებელი დემოკრატიული საქართველოს ისტორია და განიხილეს ის გამოწვევები, რომლის წინაშეც დღეს პოლიტიკური პარტიები დგანან.
კონფერენციის მეოთხე სესია - “ანგარიშვალდებული მთავრობა“, შესავალი მოხსენებით გახსნა სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის წევრმა, ვახტანგ ნაცვლიშვილმა. პანელში მოწვეული იყვნენ თამარ ცხადაძე (ასოცირებული პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი), გიორგი მაისურაძე (პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი), ლელა რეხვიაშვილი (დოქტორი, მკვლევარი, ლაიბნიცის რეგიონალური გეოგრაფიის ინსტიტუტი), პროფესორი ნიკოს ალივიზატოსი (ვენეციის კომისიის წევრი, საბერძნეთი). სესიას მოდერაციას უწევდა ქეთევან ხუციშვილი (ფონდი ღია საზოგადოება - საქართველო). ვახტანგ ნაცვლიშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველო საპარლამენტო რესპუბლიკა სამი წლის წინ გახდა და დღეს, ბევრს ეპარება ეჭვი ქვეყანაში დემოკრატიის არსებობაზე. თამარ ცხადაძემ დადებითად შეაფასა გენდერული ძალადობის აღსაკვეთად შემუშავებული საკანონმდებლო ინიციატივები, თუმცა აქვე მიუთითა, რომ ნაკლები ძალისხმევა იყო გაწეული გენდერული უთანასწორობის დასასრულებლად. გიორგი მაისურაძემ მიმოიხილა ნამოხვანის პროექტი და აღნიშნა, რომ ამ კრიზისის ფონზე რთულია დააიდენტიფიცირო, თუ რომელი მხარის ინტერესებს წარმოადგენს სახელმწიფო, ხალხის თუ ბიზნეს სექტორის. ლელა რეხვიაშვილის აზრით, ნეოლიბერალიზმი შეუთავსებელი იყო დემოკრატიასთან. მისი თქმით, ნამოხვანის პროექტი იყო მაგალითი იმისა, რომ სახელმწიფო ბიზნესს სექტორს უთანასწორო უპირატესობას ანიჭებდა. ნიკოს ალივიზატოსი საკითხს ვენეცისს კომისიის წევრის გადმოსახედიდან მიუდგა. მისი აზრით, საქართველოში პოლიტიკური კრიზისი კერძო ინტერესებმა და პირადმა ამბიციებმა განაპირობეს. მან ასევე აღნიშნა, რომ უმრავლესობას და ოპოზიციას საერთო პასუხისმგებლობა აკისრიათ და შესაბამისად, ერთმანეთისადმი სოლიდარობის გრძნობა უნდა გააჩნდეთ. გარდა ამისა, მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლების პასუხისმგებლობა ეფექტიანი გადაწყვეტილების მიღების მექანიზმის შემუშავებაა, უმრავლესობამ არასდროს უნდა შეცვალოს წესები თავის სასარგებლოდ.

In March-April 2021, the German Embassy, the Georgian Young Lawyers' Association (‘GYLA’) and the Council of Europe Office in Georgia co-organized an online conference entitled “Georgia - The Future of Democracy”.
In the framework of the conference, four sessions were held:
1. “What is democracy? How can we measure it and evaluate its progress?” (April 29);
2. “Thirty Years of Democratic Development in Georgia - Achievements and Challenges” (May 6);
3. “Where does Georgia stand now? What needs to be done in the future?” (May 13);
4. “Responsive Government” (May 20).
Scholars and politicians were invited to each session where they discussed the achievements, needs and challenges of Georgia’s democracy.
The conference was attended by academics, representatives of civil society, diplomatic corps in Georgia, as well as international organizations. Attendees also had the opportunity to ask questions to the speakers.
The series of conferences were opened by the Ambassador of Germany to Georgia Hubert Knirsch, the Head of the Council of Europe Office in Georgia Natalia Voutova and the Chairman of GYLA Nika Simonishvili.
In the first session “What is democracy? How can we measure it and evaluate its progress?” the speakers were Professor Wolfgang Merkel (Berlin Science Center) and Sabine Donner (head of the Bertelsmann Transformation Index Group). The session was moderated by Ketevan Abashidze (Human Rights House Foundation). Professor Merkel spoke about the importance of democracy and its crisis that many states face today. In addition, Sabine Donner presented the Bertelsmann Transformation Index to the audience, which assesses the progress or regress of 126 countries towards the development of democracy and a market economy.
Zaal Andronikashvili (Professor, Ilia State University, Researcher at the Berlin Center for Literature and Culture) and Stephen Jones (Professor, Mount Holyoke College) were members of the panel at the second session “Thirty Years of Democratic Development in Georgia - Achievements and Challenges”. The session was moderated by Salome Asatiani (Radio Tavisupleba). According to Zaal Andronikashvili, Georgia is still governed by a revolutionary law, which considers itself the only force and is not subject to restrictions. Stephen Jones noted that Georgia is the most democratic country among the post-Soviet countries, however, both in other countries and in Georgia, democracy has become fragile.
The third session – “Where does Georgia stand now? What needs to be done in the future?” - Georgian politicians Davit Usupashvili, Salome Samadashvili and Irakli Kobakhidze were members of the panel. The conference session was opened by the EU Ambassador to Georgia - Carl Hartzell, and the introductory speech was delivered by Vakhushti Menabde, GYLA’s representative and Ilia State University Associate Professor. The event was moderated by Nino Lejava (Melani Publishing). Carl Hartzell recalled the guiding principle of European integration, according to which “beyond the differences, there are common interests”. According to him, Georgia should also embrace this principle, as it aspires to a European model of politics. For Vekhushti Menabde, the recent crisis is a “legacy” political system that developed during Georgia’s independence. According to him, politics is considered as a zero-sum game, a clear example of which is the “Majoritarianism” system. Politicians Davit Usupashvili, Salome Samadashvili and Irakli Kobakhidze reviewed the history of independent democratic Georgia and discussed the challenges that political parties face today.
The fourth session of the conference – “Responsive Government” was opened by the member of the National Constitutional Commission of Georgia, Vakhtang Natsvlishvili. Tamar Tskhadadze (Associate Professor, Ilia State University), Giorgi Maisuradze (Professor, Ilia State University), Lela Rekhviashvili (Doctor, Researcher, Leibniz Institute of Regional Geography), Professor Nicos Alivizatos (Member of the Venice Commission) were invited to the panel. The session was moderated by Ketevan Khutsishvili (Open Society Georgia Foundation). Vakhtang Natsvlishvili noted that Georgia became a parliamentary republic three years ago and today, many doubt the existence of democracy in the country. Tamar Tskhadadze positively assessed the legislative initiatives developed to prevent gender-based violence, but also pointed out that less effort had been made to end gender inequality. Giorgi Maisuradze reviewed the Namokhvani project and noted that in the light of this crisis, it is difficult to identify which side represents the interests of the state, the people or the business sector. According to Lela Rekhviashvili, neoliberalism was incompatible with democracy. She said the Namokhvani project was an example of state-owned business giving the sector an unequal advantage. Nicos Alivizatos approached the issue from the perspective of a member of the Venice Commission. In his opinion, the political crisis in Georgia was conditioned by private interests and personal ambitions. He also noted that the majority and the opposition have a common responsibility and therefore, should have a sense of solidarity towards each other. In addition, according to him, while the responsibility of the government is to develop an effective decision-making mechanism, the majority should never change the rules in its favor.