დღეს, 21 აპრილს, 12:00 საათზე წყალტუბოს მაგისტრატმა სასამართლომ განიხილა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმე კომპანია ,,ენკა რინიუებზლის“ მიმართ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებით განსაზღვრული მთელი რიგი პირობების დარღვევის გამო. აღნიშნულ საქმეზე გადაწყვეტილებას წყალტუბოს მაგისტრატი სასამართლო მიმდინარე წლის 28 აპრილს, 12:00 საათზე გამოაცხადებს.
ამავე საქმეზე 2021 წლის 10 მარტს სასამართლო პროცესი ნამოხვანჰესების კასკადის მშენებელი კომპანიის არასაპატიო მიზეზით გამოუცხადებლობის გამო ერთხელ უკვე გადაიდო. კომპანია ,,ენკა რინიუებზლის“ წარომადგენელი სასამართლო სხდომაზე კვლავ არ გამოცხადდა და სასამართლოსთვის საპატიო მიზეზით  გამოუცხადებლობის დამადასტურებელი არც რაიმე სახის დოკუმენტი არ წარუდგენია.
სასამართლომ კომპანიის მონაწილეობის გარეშე იმსჯელა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 79მუხლის პირველი ნაწილის შესაბამისად შემდგარი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი   #0652417  შესახებ.
სასამართლო პროცესზე საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების - გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა მიუთითა შპს ,,ენკა რინიუებზლის“ მიერ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2020 წლის 28 თებერვლის #2-91 ბრძანების საფუძველზე გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებითა და ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით განსაზღვრული პირობების შეუსრულებლობის შესახებ და წარადგინა შესაბამისი მტკიცებულება.

Today, on 21st April, at 12:00, the Tskaltubo Magistrate Court has considered a case of administrative violation due to violation of several conditions set by the Environmental Decision against the company "ENKA Renewables". The decision on the case will be announced by the Tskaltubo Magistrate Court on April 28, at 12:00.
In the same case, on March 10, 2021, the trial was postponed once again due to failure to appear at the court without reasonable cause of the construction company of the Namokhvani HPP Cascade. The representative of the company "ENKA Renewables" did not appear at the court hearing again and did not submit any document proving his/her absence for a good reason.
Without the company's participation, the court considered the administrative violation protocol # 0652417 drawn up in accordance with the first part of Article 798 of the Code of Administrative Offenses of Georgia.
At the trial, the representative of the Department of Environmental Supervision of the State Subordinate Entity of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia pointed out that the "Enka Renewables" LLC has failed to fulfill conditions specified in the Environmental Decision issued on the basis of the order of the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia on February 28, 2020 # 2-91 and the conclusion of the ecological expertise and presented the relevant evidence.
The court session was attended by the lawyers of the GYLA Kutaisi branch and the plaintiff Marita Museliani.