04 დეკემბერი, 202407:26
3 - 4 დეკემბერს, ლეგიტიმური პროტესტის მე-6 დღეს, შსს-მ კვლავ ძალადობის გზით სცადა დემონსტრანტების დარბევა.
22:23 საათზე შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ რუსთაველის გამზირზე აქციის მონაწილეებმა დაიწყეს მართლსაწინააღმდეგო ქმედებების განხორციელება.
23:21 საათის მდგომარებით, აქციის მონაწილეთა აბსოლუტური უმრავლესობა მშვიდობიანად აპროტესტებდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ აქციის დარბევის გადაწყვეტილება იყო კვლავ უკანონო.
23:30 საათიდან სპეციალური დანიშნულების რაზმმა დაიწყო აქციის დარბევა. პოლიციამ დააკავა რამდენიმე პირი და მათზე ჯგუფურად ფიზიკურად იძალადა, ამავდროულად დაიწყეს რამდენიმე სპეციალური საშუალების ერთდროულად გამოყენება, მათ შორის წყლის ჭავლისა და ცრემლსადენი გაზის.
ცრემლსადენი გაზის კაფსულებს ისროდნენ დიდი რაოდენობით და ისეთ ადგილებში, სადაც ადამიანთა ჯგუფი მჭიდროდ იდგა ერთად, რაც ქმნიდა მათი პირდაპირი დაზიანების რეალურ რისკს. კაფსულები ისროლეს ასევე სახურავებიდანაც, მათ შორის არაერთმა მოქალაქემ აღნიშნა, რომ კაფსულების გასროლა ხდებოდა რუსთაველის ეროვნული თეატრის სახურავიდანაც.
აქციაზე მყოფი არაერთი მოქალაქე აღნიშნავს გამოყენებული სპეციალური საშუალებების განსაკუთრებით მავნე ზემოქმედებას მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე. საიამ ჯერ კიდევ 29 ნოემბერს მოუწოდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამედიცინო მიზნებიდან გამომდინარეც, გაესაჯაროებინა თუ რა საშუალებებს იყენებს, რათა დაზარალებულ ადამიანებთან დაკავშირებით სამედიცინო პერსონალს ჰქონდეს ჯეროვნად რეაგირების შესაძლებლობა, თუმცა, შსს კვლავ საზოგადოებისთვის უცნობ ქიმიურ ნივთიერებებს იყენებს მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
03:29 საათიდან, მიუხედავად იმისა, რომ აქცია კვლავ მშვიდობიანი იყო, რუსთაველის მოედნიდან დაიწყო სპეცრაზმა აქციის დარბევა. ამასთან, რესპუბლიკის მოედანზე განლაგდა კიდევ ერთი სპეციალური დანიშნულების რაზმი, რომელიც გასული ღამის მოვლენების გათვალისწინებით, ქმნიდა მომიტინგეების ალყაში მოქცევის საშიშროებას. აქციის მონაწილეებმა დაიწყეს ტერიტორიის დატოვება, რა დროსაც დააკავეს აქციის რამდენიმე მონაწილე და გამოიკვეთა ძალადობის ფაქტები.
გამთენიისას აქციის მონაწილეებმა მსვლელობა მოაწყვეს საბურთალოს მიმდებარე ტერიტორიაზე. მსვლელობის პროცესში გარკვეულ ლოკაციებზე სპეცრაზმი კვლავ აგრძელებდა მომიტინგეების დევნას. არასამთავრობო ორგანიზაციების სამართლებრივი დახმარების ქსელის ცხელ ხაზზე შემოვიდა ინფორმაცია 20 დაკავებულის შესახებ.

04 December, 202407:26
At 22:23, the Ministry announced that participants on Rustaveli Avenue were engaging in illegal actions. However, by 23:21, the vast majority of the protesters were still demonstrating peacefully, rendering the decision to disperse them unjustifiable and unlawful.
At 23:30, special forces began their dispersal efforts. Protesters were detained and subjected to group physical assaults, with the police simultaneously employing multiple special means, including water cannons and tear gas.
Tear gas canisters were fired indiscriminately in densely packed areas, posing significant risks of direct injury. Witness accounts reported tear gas capsules being launched from rooftops, including from the roof of the Rustaveli National Theater.
Numerous demonstrators reported severe health effects caused by the special means used. Despite earlier calls from GYLA for transparency regarding the chemical substances being
deployed—essential for medical personnel to treat injuries effectively—the Ministry of Internal Affairs has continued to employ undisclosed chemicals against peaceful demonstrators.
At 03:29, even as the rally remained peaceful, special forces initiated a second dispersal operation, targeting Rustaveli Square. Another unit stationed at Republic Square raised concerns about potential encirclement tactics, echoing incidents from the previous night. Protesters began leaving the area, but several were arrested, and reports of violence emerged.
As dawn approached, protesters regrouped and marched in the Saburtalo district. Riot police continued to harass them sporadically. The Legal Aid Network reported that its hotline received information regarding the detention of 20 individuals during the events.
This escalation highlights ongoing challenges to the protection of fundamental rights, including the right to peaceful assembly and freedom from excessive force.