22 თებერვალი, 201812:09
საიამ, საკონსტიტუციო სასამართლოში, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ის უფლებამოსილება გაასაჩივრა, რომლითაც, არჩევნებიდან 6 თვის გასვლის შემდეგ, უნდობლობის გამოცხადებით, შესაძლებელია მერის თანამდებობიდან გადაყენება.
კერძოდ, თვითმმართველობის კოდექსით განსაზღვრულია, რომ საკრებულოს წევრთა უმრავლესობას შეუძლია უნდობლობის პროცედურა დაიწყოს მერის წინააღმდეგ და 10 დღის ვადაში საკრებულოს წევრთა ორი მესამედის უმრავლესობით უფლებამოსილება შეუწყვიტოს მას ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე.
აღნიშნული ჩანაწერი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მეორე პუნქტს, რომლის მიხედვითაც სახელმწიფო სამსახურის პირობები განისაზღვრება კანონით. საკონსტიტუციო სასამართლომ თავის გადაწყვეტილებებში კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მეორე პუნქტი განმარტა იმგვარად, რომ ეს უკანასკნელი იცავს საჯარო მოსამსახურეს თანამდებობიდან დაუსაბუთებლად გათავისუფლებისაგან (საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე ოლეგ ლაცაბიძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ).
ხალხის მიერ პირდაპირი წესით არჩეული მერის თანამდებობიდან დაუსაბუთებელი გათავისუფლებით საკრებულო არღვევს არა მარტო იმ პირის უფლებას, ვისაც მერის თანამდებობა უკავია, არამედ იმ ამომრჩეველთა უფლებებსაც, რომლებმაც ეს პირი თანამდებობაზე აირჩია. არაკონსტიტუციურია, როდესაც საკრებულოს არ ევალება იმ მიზეზებზე მითითება, რის გამოც ხდება ხალხის მიერ არჩეული მერის თანამდებობიდან გათავისუფლება.
ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსით განსაზღვრული ეს ჩანაწერი, ჯერ კიდევ 2014 წლის მიმდინარე თვითმმართველობის რეფორმის ფარგლებში გახდა  კრიტიკის საგანი, როდესაც თვითმმართველობის კოდექსი იქნა მიღებული. ამის მიუხედავად, ამ ნორმის საკონსტიტუციო სასამართლოში გასაჩივრება ამ დრომდე ვერ მოხერხდა. ვინაიდან, საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანის უფლება აქვს პირს, ვისაც შეიძლება კანონით დადგენილი შეზღუდვა შეეხოს. ეს შეზღუდვა ეხება ხალხის მიერ არჩეულ მერს.
2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ არც ერთმა მერმა/გამგებელმა არ გამოთქვა სურვილი, გაესაჩივრებინა ეს ნორმა საკონსტიტუციო სასამართლოში. 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ, სარჩელის საკონსტიტუციო სასამართლოში წარდგენის თანხმობა განაცხადა თიანეთის მერმა თამაზ მეჭიაურმა. სწორედ თამაზ მეჭიაური იქნება მოსარჩელე აღნიშნულ საქმეში. მის ინტერესებს კი საკონსტიტუციო სასამართლოში საია დაიცავს. ამავე დროს, საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, საია საკონსტიტუციო სასამართლოში იშუამდგომლებს ნორმის შეჩერებას იმისათვის, რომ 2018 წლის მაისის თვეში თიანეთის საკრებულოს არ ჰქონდეს თამაზ მეჭიაურისათვის უნდობლობის დაუსაბუთებელი გამოცხადების შესაძლებლობა.

GYLA appeals to the Constitutional Court against the authority on Mayor’s unreasonable dismissal from the office
2018-02-22 12:09
GYLA appealed to the Constitutional Court against the authority of the Municipality Assembly, by which, 6 months after the elections, by declaring distrust, it is possible to dismiss the Mayor from the office.
In particular, by the Self-Government Code it is defined, that majority of the Assembly members are entitled to initiate a distrust procedure against Mayor and terminate the authority within 10 days without any argumentation with two-thirds majority of the Assembly members.
This entry contradicts with the second paragraph of Article 29 of the Constitution of Georgia, according to which the conditions of public office are determined by law. The Constitutional Court in its decisions clarified the second paragraph of Article 29 of the Constitution in such a way, that the latter protects the public servant from unreasonable dismissal from the office (Decision of the Constitutional Court on the case Oleg Latsabidze against the Parliament of Georgia).
By unreasonable dismissal of the Mayor directly elected by people, the Assembly violates not only right of the person, who holds the Mayor office, but also rights of the voters, who elected this person for the position. It is unconstitutional when the Assembly is not obliged to indicate reasons for the dismissal of the Mayor elected by people.
This entry defined by the Local Self-Government Code, became the subject of criticism yet within ongoing self government reform of 2014, when the Self-Government code was adopted. Nevertheless, this norm could not be appealed to the Constitutional Court till now, because a person may be entitled to file a complaint to the Constitutional Court, to whom restriction imposed by law may be referred. This restriction refers to the Mayor elected by people.
After 2014 local Self-Government Elections none of the Mayors/Governors expressed a wish to appeal against this norm to the Constitutional Court. After 2017 local Self-Government elections, the Governor of Tianeti Tamaz Mechiauri agreed to file a complaint to the Constitutional Court. Precisely Tamaz Mechiauri will be the plaintiff in this case. GYLA will defend his interests in the Constitutional Court. At the same time, before making final decision, GYLA will mediate to the Constitutional Court to suspend the norm, so that Assembly of Tianeti does not have a possibility to declare unreasonable distrust of Tamaz Mechiauri in May 2018.