საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2021 წლის 8 აპრილს მერაბ მურადაშვილის სახელით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. საიას მიაჩნია, რომ მეხანძრისათვის დადგენილი საპენსიო ასაკი -  55 წელი - არაკონსტიტუციურია და ეწინააღმდეგება თანასწორობის უფლებას. მეხანძრე ავტომატურად თავისუფლდება სამსახურიდან, როგორც კი მიაღწევს 55 წელს.
ეს წესი, ასაკის ნიშნით, დისკრიმინაციულია, ვინაიდან 55 წლის მიღწევა არის ადამიანის სახანძრო სამსახურიდან გათავისუფლების ერთადერთი საფუძველი. გათავისუფლებამდე არ ხდება იმის შეფასება, 55 წელს მიღწეულ პირებს რამდენად აქვს სახანძრო და სამაშველო საქმიანობაში მონაწილეობის მიღების ფიზიკური უნარები. თუკი 55 წელს მიღწეულ პირს აქვს იმის შესაძლებლობა, მონაწილეობა მიიღოს ბუნებრივი და ხელოვნური კატასტროფების ლიკვიდაციაში, არავითარი გამართლება არ გააჩნია ასეთი პირის სამსახურიდან გათავისუფლებას მხოლოდ ასაკის გამო.
სარჩელში საია მიუთითებს, რომ 55 წლის ასაკის მიღწევის შემდეგ მეხანძრე-მაშველებს უნდა უტარდებოდეთ ინდივიდუალური შემოწმება (მაგალითად, ფიზიკური ნორმატივების ჩაბარება) და მხოლოდ ამგვარი შემოწმების უნდა წყდებოდეს მათი თანამდებობაზე დატოვების ან გათავისუფლების საკითხი. აღნიშნული ინდივიდუალური შეფასების  პირობებში, ერთი მხრივ, გამართულად იმუშავებს სახანძრო სამსახური, ხოლო მეორე მხრივ, არც მეხანძრეებს მოუწევთ ასაკის გამო სამსახურის დატოვება. 55 წელს მიღწეული მეხანძრის უნარების შეფასება არ იქნება დამატებითი ხარჯი საგანგებო სიტუაციების სამსახურისათვის, რადგან კანონმდებლობა ისედაც ითვალისწინებს მეხანძრე-მაშველთათვის ფიზიკური მომზადების დონის პერიოდულ შემოწმებას.
საიას მიაჩნია, რომ მეხანძრის საპენსიო ასაკი არღვევს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველი პუნქტით გარანტირებულ თანასწორობის უფლებას.

On 8th April 2021, the Georgian Young Lawyers' Association applied to the Constitutional Court of Georgia on behalf of Merab Muradashvili. GYLA considers that the retirement age set for a firefighter - 55 years - is unconstitutional and against the right to equality. A firefighter is automatically fired as soon as he or she reaches 55 years of age.
This rule is discriminatory based on age, as reaching the age of 55 is the only basis for dismissing a person from the fire service. Before the dismissal, it is not assessed whether the 55-year-olds have the physical skills to participate in firefighting and rescue operations. If a person who has reached the age of 55 has the opportunity to take part in the clearing up of natural and man-made disasters, there is no justification for dismissing such a person solely on the grounds of age.
In the lawsuit, GYLA states that after reaching the age of 55, firefighters should undergo an individual examination (for example, passing physical standards) and only based on such an examination decision should be made whether to leave or dismiss them. Under the conditions of this individual assessment, on the one hand, the fire service will work properly, and on the other hand, neither firefighter will have to leave the service due to age. Assessing a firefighter's skills who reached 55 will not be an additional expense for the emergency management service, as the legislation already provides for periodic checks on the level of physical training for firefighters.
GYLA considers that the retirement age of a firefighter violates the right to equality guaranteed by the first paragraph of Article 11 of the Constitution.