„კოალიცია თანასწორობისთვის“ კრიტიკულად აფასებს 2018 წლის 17 მაისს ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორის დღის (IDAHOT) აღნიშვნასთან დაკავშირებით პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის, სოფო კილაძის, მიერ გაკეთებულ განცხადებას. სოფო კილაძის თანახმად, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტი არ აპირებს ჰომოფობიასთან ბრძოლის დღის აღნიშვნას, მიუხედავად იმისა, რომ 17 მაისის ყოველწლიურად აღნიშვნა მის 2017-2020 წლების სამოქმედო გეგმაში არის გათვალისწინებული. კოალიციას მიაჩნია, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება საქართველოს პარლამენტის მიერ ლგბტ ადამიანების უფლებების არაღიარების და იგნორირების პრაქტიკის გაგრძელებაა. კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს არ დაუშვას მარგინალიზებული და მოწყვლადი ჯგუფების ჩაგვრისა და გარიყვის ხელშეწყობა და მისი მანდატის ფარგლებში მოახდინოს ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის დაცვაზე დაფუძნებული პოლიტიკის განხორციელება.
საქართველოს პარლამენტის მანდატი არსებითად არის დაკავშირებული ადამიანის უფლებების დაცვის პოლიტიკასთან. პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი პარლამენტის სწორედ ის სივრცეა, რომელსაც განსაკუთრებული ხედვა და მგრძნობელობა უნდა გააჩნდეს ადამიანების და სოციალური ჯგუფების თანასწორობის იდეის მიმართ. კომიტეტის საქმიანობის ოფიციალური მიზნები პირდაპირ უკავშირდება დემოკრატიული და ადამიანის უფლებების პატივისცემაზე დაფუძნებული საზოგადოების მშენებლობისა და საზოგადოებაში უმცირესობების წარმომადგენელთა სრულყოფილი ინტეგრაციის საკითხებს .
ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის პოლიტიკაში საქართველოს პარლამენტის კრიტიკული როლის მიუხედავად, ხშირად სწორედ პარლამენტი ხდება ის სივრცე, სადაც მარგინალიზებული ჯგუფების მიმართ არსებული დისკრიმინაციული დამოკიდებულებები და წინასწარგანწყობები ყველაზე მწვავედ მჟღავნდება. საქართველოს პარლამენტის მხრიდან კონკრეტული სოციალური ჯგუფების მარგინალიზებისა და უგულებელყოფის პრაქტიკა ყველაზე ღიად ლგბტ ადამიანების მიმართ ჩანს. სახელმწიფო ინსტიტუციებისა და კერძო ჯგუფების მხრიდან ლგბტ ადამიანების განგრძობითი ძალადობის, შევიწროებისა და ჩაგვრის პრაქტიკების მიუხედავად, საქართველოს პარლამენტს არაერთხელ დაუფიქსირებია ლგბტ ადამიანების წინააღმდეგ ნეგატიური, გულგრილი ან ღიად ჰომოფობიური დამოკიდებულებები, რაც მიუთითებს პოლიტიკური პარტიების ცოდნის, სენსიტიურობის ნაკლებობისა და საკუთარი საჯარო ვალდებულებების გაუაზრებლობის პრობლემაზე.
ჯერ კიდევ 2013 წლის 17 მაისს კონტრდემონსტრანტების მიერ IDAHOT დღის აღსანიშნად მშვიდობიანი შეკრების მონაწილეების მასობრივი ძალადობრივი დარბევის შეფასებისას, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტმა, ძალადობრივი ქმედების პროვოცირებაში ლგბტ ჯგუფის წევრები დაადანაშაულა. ამით ბრალი მთლიანად ჩაგრულ ჯგუფზე გადაიტანა და მათი მოთხოვნების ლეგიტიმურობის უარყოფა და ჯგუფის დეჰუმანიზება მოახდინა.
საქართველოს პარლამენტში, მათ შორის, მმართველი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლების მხრიდან, პრობლემური განცხადებები ასევე კეთდებოდა 2014 წელს „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონის განხილვების პერიოდშიც. ამ დროსაც ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტი ვერ იჩენდა საკმარის ღირებულებით სიმტკიცეს დაეცვა ლგბტ ჯგუფის უფლებები და საჯარო განცხადებებით პირდაპირ ავლენდა არასეკულარულ მიდგომებს.
კრიტიკულად უნდა აღინიშნოს, საქართველოს პარლამენტის მიერ ლგბტ ჯგუფის პოლიტიკური ინსტრუმენტალიზების პრობლემაც. 2016-2017 წლებში საქართველოს პარლამენტის წევრების მიერ რამდენჯერმე, წინასაარჩევნოდ, მოხდა ცვლილების ინიცირება, რომელიც საქართველოს კონსტიტუციის 36-ე მუხლის (მეუღლეთა უფლებრივი თანასწორობა და ნებაყოფლობა) გაუმართლებელ შეზღუდვას აწესებდა. ცვლილების ინიცირება ხდებოდა იმის მიუხედავად, რომ პარლამენტი მისი სამართლებრივი აუცილებლობის დასაბუთებას ვერ ახდენდა და მას მხოლოდ პოლიტიკური არგუმენტებით ხსნიდა, რასაც თან ერთვოდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის საჯარო დაპირებაც აღნიშნული ცვლილების „აუცილებელი“ განხორციელების შესახებ, რის შედეგადაც კონსტიტუციის ახალი რედაქციის 30-ე მუხლში ზემოაღნიშნული ცვლილება შევიდა.
საქართველოს კონსტიტუციური ცვლილებების პროცესში ასევე, არაერთხელ დაფიქსირდა საქართველოს პარლამენტის წევრებისაგან ლგბტ ჯგუფის დამამცირებელ კონტექსტში მოხსენიების ფაქტები. მათ შორისაა, ორგანიზაცია „იდენტობას“ მიერ ქუთაისში პარლამენტის წინა გამართული აქციის საპასუხოდ, დეპუტატების მხრიდან დამამცირებელი შინაარსის შემცველი საჯარო განცხადებები.
საქართველოს პარლამენტის მიერ ლგბტ ჯგუფის წინაშე არსებული გამოწვევების იგნორირების პოლიტიკას ასევე ცხადყოფს პარლამენტის გენდერული საბჭოს 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის შინაარსიც, სადაც საბჭო გენდერულ თანასწორობის საკითხზე მსჯელობისას, გენდერული პოლიტიკის შეზღუდულ, ვიწრო მიდგომას ავითარებს. იგი არ ითვალისწინებს იმ სპეციალურ საჭიროებებსა და წუხილებს, რომელიც სხავდასხვა ქალთა ჯგუფებს (მათ შორის, ეთნიკურ, რელიგიურ უმცირესობებს მიკუთვნებულ ქალებს, ლბტ ქალებს) შეიძლება გააჩნდეთ.
ვინაიდან პარლამენტი წარმოადგენს საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების მექანიზმს, კიდევ უფრო კრიტიკული მნიშვნელობისაა, რომ მას ფუნდამენტურად გააზრებული ჰქონდეს ადამიანის უფლებების განუხრელი დაცვის პრინციპი, უმცირესობათა უფლებების მიმართ არსებული სოციალური, ეკონომიკური, კულტურული და პოლიტიკური გამოწვევების მნიშვნელობა, რათა ეფექტურად შეძლოს კონკრეტული სამთავრობო უწყებების მაკონტროლებელი ფუნქციის განხორციელება და ამ მხრივ, სახელმწიფოებრივი პოლიტიკის განსაზღვრა.
ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის და უფრო ფართოდ პარლამენტის მიერ ჰომოფობიური განცხადებები და ინიციატივები, ასევე ლგბტ ადამიანების არაღიარებისა და იგნორირების პოლიტიკა წინაღმდეგობაში მოდის სახელმწიფოს მიერ დეკლარირებულ ანტიდისკრიმინაციულ პოლიტიკასთან და იგი ეროვნული და საერთაშორისო სამართლით განმტკიცებული ფუდამენტური პრინციპების უგულვებელყოფაა. სახელმწიფოს მიერ ლგბტ უფლებების არაღიარების ან ზოგიერთ შემთხვევაში ჰომოფობიური პოლიტიკა კიდევ უფრო აღრმავებს ლგბტ ადამიანების მარგინალიზაციას და ხელს უწყობს ძალადობრივი და დისკრიმინაციული პრაქტიკების გაძლიერებას.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს, მათ შორის, ადამიანის უფლებათა კომიტეტს:
- მუდმივად და განუხრელად იზრუნოს მასზე დაკისრებული ვალდებულებების შესრულებაზე და აიღოს პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის პატივისცემაზე.

“Coalition for Equality” responds to the issue on non-recognition of LGBT rights by the Parliament and Human Rights Committee
2018-05-03 12:19
“Coalition for Equality” critically assesses the statement made by Sopo Kiladze, a chairperson of Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament regarding May 17, 2018, the celebration of International Day Against Homophobia and Transphobia (IDAHOT). According to Sopo Kiladze, the Human Rights Committee does not intend to celebrate the Day Against Homophobia, even though the annual celebration of May 17 is envisaged in Action Plan for 2017-2020. The Coalition believes that the mentioned decision is continuation of practices of non-recognition and ignoring of rights of the LGBT people by the Parliament of Georgia. The Coalition calls upon the Parliament of Georgia not to allow support for oppression and exclusion of the marginalized and vulnerable groups and to carry out a policy based on the protection of human rights and equality within its mandate.
The mandate of the Parliament of Georgia is essentially related to human rights protection policy. Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament is precisely the space, which should have a special vision and sensitivity to the idea of equality of people and social groups. The official aims of the Committee’s activities are directly related to the issues on building a society based on democracy and respect for human rights and complete integration of minority representatives in the society.
Despite the critical role of the Parliament of Georgia in human rights and equality policy, precisely the Parliament often becomes a space, where the existing discriminative attitudes and predispositions towards marginalized groups are most acutely revealed. The practice of marginalization and neglect of specific social groups by the Parliament of Georgia is most openly visible towards LGBT people. Despite the practices of continuous violence, harassment and oppression against LGBT people by the State Institutions and private groups, the Parliament of Georgia has repeatedly stated negative, indifferent or openly homophobic attitudes against LGBT people, which shows the lack of sensitivity and knowledge of political parties and the problem of thoughtlessness of own  public liabilities.
Yet while assessing mass violent dispersal of the participants of peaceful gathering for celebration of IDAHOT day on May 17, 2013, carried out by the counter demonstrators, the Human Rights Committee blamed LGBT group members for provoking violent action. By doing this, the Committee has totally blamed the oppressed group and denied the legitimacy of their demands and dehumanized the group.
Problematic statements were also made in 2014 during the discussions concerning the Law “On the elimination of all forms of discrimination” in the Parliament of Georgia, including from the representatives of the ruling political party. Even at this time the Human Rights Committee could not show a valuable enough firmness to protect the rights of the LGBT group and it directly demonstrated non-secular approaches by public statements.
The problem of political instrumentalization of the LGBT group by the Parliament of Georgia should also be noted critically. In 2016-2017, before the elections, members of the Parliament of Georgia initiated the amendments several times, which imposed unjustified restriction of Article 36 (Equality of rights and free will of spouses) of the Constitution of Georgia. Initiative of the amendment was made despite the fact that the Parliament could not justify its legal necessity and explained it only by political arguments, which was accompanied by the public promise of the Prime Minster of Georgia on “necessary” implementation of the mentioned amendment, as a result of which the mentioned amendment was made to Article 30 of the New Edition of the Constitution.
In the process of constitutional changes in Georgia facts on mentioning LGBT group in humiliating context by the members of the Parliament of Georgia were observed several times. Among them are humiliating public statements made by the Members of the Parliament in response to the previous demonstration hold by the organization ”Identoba” in front of the Parliament in Kutaisi.
The ignoring policy of the existing challenges facing the LGBT group by the Parliament of Georgia is also shown in the content of Action Plan for 2018-2020 of Gender Equality Council of the Parliament, where the Council develops a restricted, narrow approach of gender policy while discussing gender equality issue. It does not consider the special needs and concerns that different groups of women (Including women belonging to ethnic, religious minorities, LGBT women) may have.
Since the Parliament is accountability mechanism of the Executive Branch of Georgia, it is of even more critical importance for the Parliament to be fundamentally aware of the principle of consistent protection of human rights, importance of existing social, economic, cultural and political challenges to minority rights, in order to be able to effectively carry out controlling function of specific state institutions and to define state policy in this regard.
Homophobic statements and initiatives made by the Human Rights Committee and more widely by the Parliament, as well as non-recognition and ignoring policy of LGBT people, are in contradiction to anti-discrimination policy declared by the state and neglect of the fundamental principles strengthened by national and international law. The non-recognition policy of LGBT rights or in some cases homophobic policy by the State deepens even more marginalization of LGBT people and promotes strengthening of violent and discriminatory practices.
According to the mentioned above, the Coalition calls upon the Parliament of Georgia, among them, the Human Rights Committee:
- To take care of fulfilling its obligations constantly and steadily and to take political responsibility on respect for Human Rights and Equality.